Tiran Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  7.5 € (Özel oda)
 • Bira:  1 Euro (50'lik)
 • Yemek:  8.50 € (İyi yer)
 • Ulaşım:  0.20 € (Tek yön)
 • Turistik Zenginlik:  1/5
 • Gece Hayatı:  ?/5
 • Pahalılık:  1/5
 • Gerekli Süre:  2.5 saat

UCUZLUĞUN BAŞKENTİ TİRAN

Tiran gezisi direkt bizim tercih edip gittiğimiz bir yer değil de, seyahat blogumuz Keşfetsene boyunca mesafeli olduğumuz “tur şirketiyle gezme” anlayışının olumsuz yönlerinin bir ispatı olarak “Balkan Turu’nda”  tümünü otobüste geçirdiğimiz günün birkaç saatlik molasında, seyahat durağı olarak karşımıza çıkan bir durak oldu. Arnavutluk’un başkenti Tiran’a neyse ki daha sonraki zamanlarda seyahat eden arkadaşlarımızın da yorumlarını ve Tiran gezi deneyimlerini de aldık ve Tiran seyahat notlarımızı bu şekilde oluşturduk.

Geçmişte; Arnavutluk’la ilgili bilgimiz, tanıdığımız Arnavut göçmeni güzel arkadaşlar, deyimlere konu Arnavut inatları ve leziz Arnavut ciğeriydi. Kısa süre ayırdığımızdan olsa gerek, Tiran gezisini yaptığımızda da ne yazık ki bilgi dağarcığımıza yeni bir şeyler eklenmedi.

Tiran’da gezilecek yerler oldukça kısıtlı olsa da, “Dünya’nın en ucuz şehirleri” listesinde ilk ona giren tek başkent (ve kıta Avrupası şehri) olan Tiran’da aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere dört kişi, olağanüstü büyük t-bonelar, (Tanesi 300 -350 gr vardı) volkanik kiremitte bilmemne tuzu ile pişirilen etler, masanın ortasına kocaman taze salata, menüdeki en yüksek fiyatlısından iki şişe Arnavut şarabı -leziz-di, Tiran’ın en merkezi yerinde (İskender Meydanı) lüks bir mekanda bahşiş dahil kişi başı 15 Euro’ya kalkınca “ulen et buymuş, Dünya varmış…” dedik. Sonra da Tiran’da görülmesi gereken turistik noktaları ziyaret etmek üzere, Tiran şehir gezisine koyulduk birkaç saatliğine. E; birkaç saat de yetti.

Tiran_5

Arnavutluk’un bu sakin şehri ve Tiran gezisi ile alakalı çok yazamayacağız. Bunda Tiran’da kısa süre geçirmiş olmanın etkisi kadar, Tiran’ın merkezinin turistik olarak yemyeşil bir mola süresi dışında pek bir şey sunmayan yapısı da var. Tiran’a seyahat ediyorsanız, kentteki binalar, müzeler v.s. yerine Arnavutluk insanına zaman ayırmanızı öneririz. Oturup bir kahve, iki bira içtiğinizde, bin dert dinleyeceğiniz insanlar adeta ayaklı tarih.

TİRAN’A NASIL GİDİLİR

Hani zor ama kara yoluyla da mümkün. İstanbul’dan Tiran otobüsle 20 saat kadar sürmekte. Türkiye’den uçakla Tiran ise yaklaşık 1,5 saat.  Türk Havayolları ve Pegasus direkt uçuyor. Zor olur ama Balkan turu rotası ekleyerek trenle de Tiran’a ulaşım mümkün. Ayrıca Balkanların birçok kentinden de Tiran’a otobüs veya tren seferleri bulunuyor.

TİRAN’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Tiran kent içinde ticari taksi ve otobüs temel iki araç. Taksi için iyi bir pazarlık ve pazarlık sırasında, kendinden emin sert bir tutum gerekebilir, olumsuz bir ön yargı oluşsun istemeyiz ama taksiciler biraz kaba ve müşterilerini kazıklamaya yönelik çalışıyor diyebiliriz. Tipik az gelişmiş ülke örneği. Otobüs için turizm info ofisleri ve yerli halktan bilgi almakta fayda var, katkımız gerçekçi olmayabilir. Malum Tiran’da çok çok az kaldık, ulaşım bilgileri derlemedir, teyit gerektirebilir.

   

TİRAN NOT DEFTERİ

Tiran gezisini kısa tutun: Çok zaman harcamayıp kısa bir ziyarette ‘skor’ ve merak için görülebilir. Tiran turları çok bir şey vaat etmiyor. Direkt Tiran için bir seyahate çıkarsanız sosyalleşme amacıyla gidip muhteşem bir Arnavut’un misafirperverliğini görmeye çalışın.

İnsanlarla Sosyalleşin: Kısa kaldığımız için ancak 6-7 farklı insanla, o da çok kısa soru cevap sohbetleri yaptık, ancak net ki oldukça sıcaklar. Eğer geldiyseniz ve yapacak bir şey kalmadıysa, kaynaşın bari.

Doya Doya Et, Elbasan Tava, Arnavut Ciğeri Yiyin: Hazır bu kadar ucuz bulmuşken Arnavut mutfağının özel lezzetlerinden seçip, yiyebildiğiniz kadar et yenmeli. Arnavutluk’un meşhur yemekleri arasında yer alan Elbasan Tava ve Arnavut Ciğeri bize nasip olmadı, yerseniz yazın.

Arnavut Böreği Yiyin: Balkanlardaki bütün hamur işi börekler muhteşem. (Boşnak, Kosova v.s.) Arnavut Böreğinin de meşhur olduğunu düşünürsek güzel olduğuna yemeden kefiliz. Afiyet olsun.

   

TİRAN’DA GEZİLECEK YERLER

Zogu bulvarı ve İskender Meydanı: Zaten başka da bir şey yok. Tiran’ın en merkezi caddesi. Karışık, nispeten kalabalık, olduka canlı bir meydan ve civarında ‘önemli’ yapılar. Meşhur İskender Bey’in Heykeli de burada bulunur.

Enver Hoxha’s Former Residence: Giden bir dostumuz önerdi, fotoğraflarına bakınca bildiğin ortalama bir ev olduğu görünüyor. Enver Hoca ile ya da Osmanlı ve Cumhuriyet tarihle ilgiliyseniz belki ziyaret size ekstra zevkler sunabilir.

Kaplan Paşa Türbesi (Sekiz Sütunlu Türbe) ve karşısındaki Bilinmeyen Partizanlar Anıtı ile birlikte Tiran’ın merkezindeki iki önemli turistik unsur.

Ethem Bey Camii: 18. yy Tiran Valisi Ethem Bey tarafından yapımı başlatılmış, vefatı sonrası tamamlanmış, komünizm döneminde bütün camiler yıkılmasına rağmen korunmuş tek cami, dolayısıyla en eski eserlerden biri.

Tiran Saat Kulesi: Tiran’ın en yüksek binasıymış. 35 metre yüksekliğinde. (10 katlı bina ediyor)

Tiran2

Petrela Kalesi: Merkeze 15 km. mesafedeki kale Elbasan yolu üzerinde.

TİRAN’DAN GİDİLEBİLECEK YAKIN YERLER

Elbasan‘a Gidilebilir: Tiran’a 50 dakika mesafede olan Elbasan şehri bir başka önemli Arnavutluk şehri. Ayrıca yol üzerinde MS 500’den kalma Petrela Kalesi de bulunuyor. Biz de Elbasan’ı gezdik, keyifli bir rota. Gezi notları için tık tık: Elbasan Gezi Notları

Butrint’a Gidilebilir : Tiran’a dört saat mesafedekiUNESCO Kültür Mirasları listesindeki sahil kasabası. Bizim yolumuz düşmedi ama bir daha Balkan turu yapar da, Arnavutluk’ta gezilecek yerler arasında yeni bir durak ararsak, uğrarırz. Belki size de ek bir alternatif olur diye yazalım istedik.

Karadağ – Kosova – Makedonya – Yunanistan

Coğrafi olarak Arnavutluk’un komşuları olan bu ülkelerden Yunanistan hariç tümü bize vizesiz gidilen ülkeler sıralamasında yer veren yerlerden. Kosova ve Makedonya nispeten zayıf turistik özelliklere sahip olsa da, özellikle doğa severler için Makedonya’da gezilecek çok fazla yer var. İsimlerine tıklayarak gezi notlarına ulaşabileceğiniz Kanyon Matka ve Ohrid Gölü bunlardan başlıcaları.

Söz konusu Karadağ olursa Balkanlar’da en sevdiğimiz ülkeye ayak basmış olursunuz. Budva ve Kotor başta olmak üzere deniz tatili için acayip güzel cennet doğa harikaları, acayip uygun bütçelerle gezme ve tatil yapma imkanıyla sunan Karadağ’ın dışında, Arnavutluk’un diğer komşusu Yunanistan da tabii ki turistik açıdan bir cennet. Batı komşumuzdan sonra Türkiye’ye ulaşım da oldukça kolay. Seyahat ettiğimiz bazı yerler için aşağıdaki notlara tık tık:

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da görülmesi gereken yerler veya sizin gerçekleştirdiğiniz Tiran seyahati ile ilgili ek bilgiler, notlar varsa lütfen yorum olarak yazın, diğer okuyucularımızın Tiran gezilerinde yardımcı olalım. Bizden ne yazık ki bu şehir için, bu kadar.

img

Rötarda Yolcu Hakları

Uçağım Rötar Yaparsa Haklarım Nelerdir? Yapılan anketlerde veya geçini anketleri hepimizin uçuş deneyimlerinde en…

0 Yorum

5 Yorum

 • Recep Seksenli

  05 Nisan 2014 - 16:30 Cevapla

  Balkan turu sebebiyle ben de Tiran’a seyahat yaptim. Gercekten minik vasat bir yer. Ama Arnavut cigeri gayet leziz ve ucuz. :)

  • ümit

   04 Haziran 2015 - 14:33 Cevapla

   merhaba size bir kaç sorum olucaktı bende balkan Turu yapmayı planlıyorum tek başıma gideceğim Arnavutluk,bosna hersek, sırbistandan geri dönmeyi planlıyorum en kolay en ucuz nasıl gidebilirim ilk defa gideceğim otobüs yolculuğunu severim tercihim ondan yana tabi maliyetde önemli en enemli sorumda ülkelere girerken gidiş dönüş bileti hotel rezervasıyonu soruluyormu çünkü ben kısa kalıcam geceleri yolda gündüzleri ise gezmek istiyorum ve bir kaç ülke gezeceğim için problem olurmu? şimdiden TEŞEKÜR EDERİM. :)

   • Taflan

    05 Haziran 2015 - 14:54 Cevapla

    Ümit Merhaba;

    Otobüsle Balkan turu yapmak için çıkışta kullanacağın Bulgaristan ya da Yunanistan vize istemekte, bu yüzden o seçenek maliyetleri arttırır (Yeşil pasaportun varsa o ayrı) o yüzden bizim yurt dışı ulaşım sayfamızdaki önerilerimizden birinden faydalanarak kendine ucuz Balkanlar uçak bileti bul lütfen. Genelde bu hatlar için Üsküp ve Belgrad’a rahatlıkla uygun bilet bulunabilir. Bu ülkelerden / şehirlerden birine gidip, diğerinden dönebilir, arayı da otobüsle halledebilirsin. Vizesiz ülkelere giderken hiçbir ekstra şey yapmana gerek yok ancak dönüş uçak biletinin bir çıktısını elinde bulundurman fayda sağlayacaktır. Otel ve hostel rezervasyonlarının yanında bulunması da avantajdır ve ilk girişte rahatlatır. Gerçekten konaklayacağın bir durum yoksa, ücretsiz iade, ücretsiz iptal olan bir site üzerinden (yurt dışı konaklama sayfamızda bulabilirsin) rezervasyon yaptır, çıktısını al, sonra da sistemi mağdur etmemek için iptal et. İptal edilmiş olduğu kapıda kontrol edilemez. ;)

    Al buradan başla: http://www.kesfetsene.com/ulasim

    Sevgiler, Balkan turu duraklarına selamlar.

 • bahadır

  11 Ağustos 2017 - 22:26 Cevapla

  selam, ben kendi arabamla gitmek istiyorum… Selanik, Ohri, tiran…. sizce zor olur mu?

  • Taflan

   12 Ağustos 2017 - 19:14 Cevapla

   Merhaba;

   Niçin zor olsun. Çıkış için aracınıza yeşil sigorta yaptırmayı unutmayın.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.