Elbasan Gezi Rehberi

img
İlk adım;
  • Yatak: 25 € (Özel oda)
  • Bira:  0.80 € (50'lik)
  • Yemek:  7 Euro
  • Ulaşım:  0.2 € (Tek biniş)
  • Turistik Zenginlik: 1.5/5
  • Gece Hayatı: 0/5
  • Pahalılık: 1/5
  • Temel Süre: 3.5 saat

ARNAVUTLUK’UN COĞRAFİ MERKEZİ

Elbasan Yaklaşık 240.000 nüfuslu, sakin bir kent. Tiran ve Durres’ten sonra en kalabalık ve en önemli üçüncü Arnavutluk şehri. Fatih Sultan Mehmet’in Balkanlar seferi sırasında sefer besleme noktası olarak kullanılması ile şehirleşiyor. Zamanla karakol olarak kalesi inşa ediliyor, nüfus da kalenin içinde ve etrafında yığılmaya başlıyor. Elbasan Kalesi, klasik bir kaleden ziyade şehir surları şeklinde aslında. Bu da İstanbul Sur içi ya da Diyarbakır kale içi gibi duvarların içinde bir şehrin yükselmesine sebep olmuş.

   

ELBASAN NOT DEFTERİ

Birkaç saatlik bir ziyaret yapın: Zaten direkt Elbasan’a gitmez, gidemezsiniz. Belli ki bir yerden geçerken geliyorsunuz, kısa bir mola ve yeni bir deneyim olarak görün kenti. 3, 4 saat merkez için yeterli bir süre, boşuna burada zaman kaybedeceğimize farklı deneyimler yaşayalım..

Yemek yiyin: Elbasan Tavadan çok bir beklenti olmasın. Biz yemedik ama yiyenlerin yorumları çok ahım şahım bir şey olmadığı yönünde. Ancak Tiran’da da olduğu gibi burası da oldukça ucuz bir şehir ve özellikle ‘ete dalmak’ için şahane bir fırsat. Doy doyabildiğin kadar.

Hediyelik Alın: Blog genelinde keşfetsene turistik hediyelik almaya genelde karşıdır malumunuz, ancak almak istediğinizi de biliyoruz. Burası doğru adres, çeşit kısıtlı ama fiyatlar çok uygun.

   
Arnavutluk gezisi

ELBASAN’DA GÖRÜLECEK YERLER

Elbasan Kalesi: Roma Döneminde yapılan, Osmanlı Döneminde gelişen, Komünist dönemde de etkinliği devam eden, şehrin etrafına kurulduğu bu kale Elbasan’a asıl geliş amacı. İçindeki ve etrafındaki hayat bu tarihi gri şehre renk katıyor. Kaleyi düz bir kale olarak değil, eski bir şehir olarak görün. İçinde birçok görülecek yapı var.

Sultan Camii (Xhamia Mbretërore): Kale içerisinde görülecek yapılardan.

Azize Meryem Kilisesi (Kisha Shen Mëria) Elbasan’da ortodoks kilisesi. Görülesi yapılardan.

Dar Arnavut Sokakları: Ana caddelerden herhangi birine girdiğinizde dar taş sokaklar ayağınızın altına seriliyor. Tarihin izlerini sürmek için bu sokaklarda keyifli bir yürüyüş yapabiliriz.

Elbasan Saat Kulesi: Meşhur bir yapı. Zaten şehir merkezinde gözünüze çarpacak. Balkanların klasik eseri, tüm Balkan şehirleri alçak seviyede yapılaşmayla bezendiği için olsa gerek saat kuleleri hep önde gelen yapılardan oluyor.

Muzeu Etnografik (Elbasan Etnografya Müzesi): Biz turla gittiğimiz için giremedik, içeride ne var bilemiyoruz, sadece araştırmalarımızdan öğrendiğimiz kadarıyla Elbasan gezisi listesinde. İlginçtir pazar günleri kapalı aklınızda olsun.

img

Kanyon Matka Gezi Rehberi

 MAKEDONYA'NIN GRAND KANYON'U Aslında başlı başına bir sayfa olur mu derseniz tartışılır, ancak ciddi…

2 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.