Pasaport Nasıl Alınır

img

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Tüm Dünya vatandaşları için kimlikle seyahat edilen ülkeler dışında, ister vize ile olsun, ister vizesiz gidilen ülkelerden biri olsun, farklı bir ülkeye seyahat için pasaport gereklidir. Pasaport, kişinin en geçerli uluslararası kimliğidir desek doğru olur.

Pasaport çıkartmak için gerekli işlemler ve pasaport evrakları aslında oldukça kolay bir sürece tabi. Birkaç kez çıkarttığımız (yenilediğimiz) haliyle en hızlı şekilde pasaport almayı anlatalım istedik. Yeter ki yurt dışına çıkmak isteyin, pasaport almak için gerekenler oldukça kolay halledilebilecek türden.

1- Pasaport Süresine Karar Verin

Pasaport; nüfus cüzdanlarına göre farklı olarak geçerlilik süresi barındırır. Şu an için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aldığı pasaport geçerlilik süresi 6 ay ilâ 10 yıl arasında değişmektedir. Süresinden bağımsız olarak pasaport defter parası sabittir (2017 için 94 TL) ve bütçeniz uygunsa, tekrar tekrar masraf etmemek için biz uzun süreli (10 yıl) pasaport almanızı öneririz. Tek seferlik bir şey için alınmıyorsa 6 aylık pasaportun hiçbir işe yaramayacağını belirtelim. Ayrıca Schengen vizesi, İngiltere, ABD gibi ülkeler seyahat süresinden önce en az 6 ay geçerlilik süresi isteyen pasaportlar talep ettiği için 1 yıllık geçerlilik süresi olan pasaport da hadi diyelim 6 ay sonra pek bir işe yaramaz. Bu yüzden almışken, hakkını verelim, uzun süreli pasaport alalım.

Pasaport Süresi Harç Bedeli Defter B.
6 Aylık Pasaport 120,10  TL 94  TL 214,10   TL
1 Yıllık Pasaport  175,50  TL 94  TL 269,50   TL
2 Yıllık Pasaport 286,40  TL 94  TL 380,40   TL
3 Yıllık Pasaport 406,70  TL 94  TL 500,70   TL
4 – 10 Yıllık Pasaport 573,10  TL 94  TL 667,10   TL

 

Pasaport haç ücretleri; özetle defter bedeli dahil 6 aylık pasaport ücreti 2017 yılında 214,10 TL iken; defter dahil 2 yıllık pasaport ücreti 380,40 TL, 10 senelik pasaport bedeli ise 667,10 TL’dir. Her yıl pasaport bedellerinin ne kadar arttığını görmek isterseniz, tık tık:  Pasaport

(Defter dahil; 2014’te 10 yıllık pasaport ücreti 533,70 TL iken; 2015’te 587,50 TL oldu. Şuan (2017) 667,10 TL ödüyoruz. Bu da bize şu harekete imza atılması gerekliliğini hatırlatıyor:

2- Pasaport Almak İçin Gerekli Evrakları Hazırlayın

Oldukça az. TC Kimlik no barındıran nüfus cüzdanı aslı, 2 adet biyometrik fotoğraf, varsa eski pasaportlar ve ödemesini yaptığınız pasaport harç bedeli ve defter bedeline ait dekontlar. (Reşit olmayan arkadaşlar için pasaport başvurusunda, muvafakatname de gereklidir.

* Biyometrik fotoğraf: Arka fonu beyaz, ağzımızı sağa sola ayırıp sırıtmadığımız, baş karşıdan dik, 50*60 ölçülerde oluyor. Fotoğrafçıya “pasaport için biyometrik” deyiverin yeter. Vesikalık ücretin iki üç katı para alacak hemen verecektir.

Pasaport harç ödemeleri tüm vergi dairelerine ve anlaşmalı bankalara (Neredeyse hepsi) yatırılabilir. Her iki bedel için ayrı ayrı dekont verilir. (Yıl sonuna doğru ödeme yaptınız ancak başvurunuzu bir sonraki yıla aktardıysanız, pasaporta otomatik gelen zam sebebiyle aradaki farkı tekrar ödemeniz gerekecektir. )

3- Pasaport Başvuru Randevunuzu Alın, Başvurun

Türkiye’deyseniz epasaport.gov.tr adresinden, kendinize uygun bir ilçedeki Emniyet Müdürlüğü’nden randevunuzu online olarak alın. (İkamet ettiğiniz yer olmasına gerek yok, müsait olan yer olur). Randevu tarihinde Emniyet’e giderek evraklarınızı teslim edip bekleyin.

4- Sabır, sabır, sabır

Dertli tasalı her aşamayı geçtik. Bundan sonra belirttiğimiz adrese, belirttiğimiz şekilde pasaportumuz PTT tarafınızdan teslim edilecektir. (5-7 gün) Mesai saatlerinde adresinizde değilseniz, ilgili şubeden şahsen teslim alabilirsiniz.

PASAPORT KAYBOLMASI – PASAPORT YENİLEME

Günümüzde kullandığımız çipli pasaportlara geçmeden önce, geçerlilik süresini uzattığımız eski pasaportlarımız vardı. Buna da pasaport yenileme deniyordu, artık böyle bir durum yok. Kayıp pasaport yenilemek içinse benzer bir prosedür izleniyor ancak harç ödemeden, sadece defter bedeli ödeniyor. Yeni pasaportumuzda, eski kayıp pasaporttan kalan geçerlilik süresi aynen devam ediyor. (Yeniden ödeme yaparsak, eskisinin üstüne ekleniyor)

Yurt Dışında Pasaport Alma / Yenileme

Ülkemizin resmi temsilcilikleri (Konsolosluklar) bu konuda yetkili kurumlardır. En can sıkıcı durumlardan biri, yurt dışında pasaportun kaybolması durumunda, geçici pasaport verebilecekleri gibi; yurt dışında yaşayan vatandaşlar için de kalıcı (standart) pasaport almak için Konsolosluklara başvurulması yeterlidir.

Pasaporta Başvururken İstisnai DurumlaR

* Reşit olmayan arkadaşlar pasaport alırken ebeveyn muvafakatnamesi istenir. Adının havalı olduğuna bakmayın, “şu şu şu TC Kimlik numaralı evladımın pasaport almasında bir sakınca yoktur” temalı basit bir dilekçe bu. Anne baba evli ise her ikisinden, boşanma ve/ya vefat durumunda ise velayet sahibi ebeveynden dilekçe istenir.

* Üniversite öğrencileri harçsız kısa süreli pasaport alma hakkına sahiptir. Tüm detaylar şurada: Harçsız pasaport nasıl alınır?

* Hayatını yurt dışında devam ettiren ve gelirleri de yurt dışından olan vatandaşlarımız, eşleri ve 18 yaş altı çocukları “işçi pasaportu” statüsünde yine 2 yıl süreyle harçtan muaf pasaport alabilirler. Harçsız işçi pasaportu çıkartmak için İŞKUR’dan evrak alınması yeterlidir.

* Aynı Anda 2 Pasaporta Sahip Olmak: Çeşitli vize prosedürleri, zaman kayıpları v.s. gibi sebeplerle aynı anda iki pasaporta sahip olma hakkımız var. Bunun için, bu gerekliliği belgeledikten sonra aynen başvuruyu yapabilirsiniz.

Pasaportu Koruma ve Pasaport Hakkında Bilgiler

Ayrıntılı eski içeriğimizi güncel tutuyoruz. Pasaport ile ilgili diğer temel konular için tık tık: Pasaport

Bu arada henüz T.C. Vatandaşları için kısıtlı ancak, pasaport olmadan yurt dışına gitmek isterseniz, seçenekler şurada.

“Pasaport nasıl alınır” kısmını hallettiysek; gitmek istediğimiz ülkeye göre önemli bir konu var: VİZE.

Burada yolumuz ikiye ayrılıyor, vize istemeyen ülkeler ya da vize isteyen ülkeler için nasıl vize alacağımız. Seç, tıkla:

img

Kızkalesi Gezi Rehberi

MERSİN KIZKALESİ: DENİZİN ORTASINDA BİR TARİH Türkiye'nin cennet birikimlerinden tarihi ve doğal güzelliklerimiz içinde…

3 Yorum
[fbcomments count="off" linklove="0"]

1 Yorum

  • karga

    02 Mayıs 2017 - 10:00 Cevapla

    Paylaşım için teşekkürler güzel yazı…

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.