Biz

Gezmek, keşfetmek ve paylaşmak…

Dostlukları yıllanmış iki yakın arkadaşız: Taflan ve Barış. Arkadaşlıklarda, ilişkilerde zamana değil yaşanmışlıklara bakarız ve ilk zamanlardan beri birlikte çok şey yaşadık. Kişisel hayatlarımızda, seyahatlerimizde ve paylaştığımız anılardaki ortaklıklar yetmez gibi bir de Keşfetsene’yi kurduk, yayınladık, sizleri hayatımıza kattık. Bugün Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kişisel seyahat bloguyuz ve %100 özgün ve güncel içerikle yayın yapmaya çalışıyoruz.

2009 yılında yaptığımız interrail ile gezmek bizim için tutku halini aldı çünkü o gün çok farkında olamasak da şuan geçmişe dönüp baktığımızda seyahatin bizi nasıl geliştirdiğini gördük. Backpacker ruhunu benimsemeye çalışarak yaptığımız gezilerimizde geliştik, büyüdük. Ailelerimizden, çevremizden, okullarımızdan, kitaplardan ve sanattan öğrendiğimiz evrensel değerleri seyahat ile besledik, bugün Dünya vatandaşlığı yolunda bitmeyecek bir yoldayız.

İkimiz de beyaz yakalı, şuan için tam zamanlı çalışan iki genç adamız. 8 senelik ev arkadaşı geçmişimiz ve birçok ortak anımız, acımız, mutluluğumuz var. Ülkemizde seyahat kültürünün gelişimine katkı sağlamak için yazıyoruz. Keşfetsene’de bütçesi olmadığını sanan gençlere “ekonomik seyahat rehberi” yayınlıyor, vakti olmadığını sanan beyaz yakalılara da “Dünya Senin Hadi Keşfetsene” diyerek yapabildiklerimizi anlatmaya çalışıyoruz.

Gezmenin, öğrenmenin, gelişmenin, keşfetmenin o kadar da zor olmadığını anlatmak derdindeyiz. Tamamen yaşanmış deneyimler ve araştırmalar ışığında elimizden geldiğince sizlerle paylaşıyoruz. Keşfetsene kişiseldir, canlıdır, gerçektir. Bir duruşu olmasını çabalar, takdirinize tabidir.

2009’daki interrailden beri her fırsatta geziyoruz desek eksik olur. “O günden beri gitmek için fırsat yaratıyoruz” diyebiliriz. Dünya’nın farklı yerlerini görüyor, ‘burada insanlar nasıl yaşıyormuş’ diye anlamaya çalışıyor, dünya vatandaşı kimliğimizi geliştirmeye uğraşıyoruz. Seyahatlerimizin odağına hep “insan”ı koyuyoruz, doğayı, hayvanları, binaları, tarihi çok seviyoruz ama insan olunca onların anlamlı olduğuna inanıyoruz. İnanın çok eğleniyoruz ve seni de bu kültüre davet ediyoruz.

Tüm şehir notları ve seyahat önerileri, mümkün olduğunca tur şirketlerinden bağımsız, backpacker ruhuyla keşif amacıyla çıkılan yazılardan ve önerilerden oluşmaktadır. Okurlarımızın yorumlarıyla katkı sağlamasını beklediğimiz Keşfetsene’de; temel birçok bilginin yer alması için çalıştık, çalışıyoruz. Sürekli gezmeye ve var olan bilgileri güncellemeye gayret edeceğiz. Kendimizi, “üçüncü tekil şahıs, sizli bizli” anlatmak gerekirse;

Taflan Kandemir

İstanbul Üniversitesi İktisat ve MBA mezunudur. Türkiye’de 60’ı aşkın şehri görmüşken yurt dışına ancak 2009’da Barış’la birlikte interrail için ilk kez çıkmıştır. 40’a yakın ülkede 100’den fazla destinasyona ayak basmıştır. Gezip görmekten, oradan oraya koşturmaktan ve bunları paylaşmaktan olağanüstü mutludur. Her dönüşün yeni bir gidiş için vesile olduğunu düşünür. Nazım şiirindeki “yaşadım diyebilmek için” gayesindedir. 2014-15 arasında 11,5 ay kariyerine ara verip tam zamanlı tembellik, gezginlik ve bloggerlık yapmıştır, bir süre yine tam zamanlı olarak günümüzden 100 sene sonra “modern kölelik” diye tanımlanacak şekilde hepimiz gibi çalışmıştır, iş dışı hayatında da çok mutlu olan Taflan, şuan Keşfetsene’den aldığı ilhamla kendi şirketini kurmakla meşguldür..

Barış Evrüke

Yıldız Teknik Endüstri Mühendisliği mezunudur. Öncesinde yurt dışı deneyimleri olsa da şüphesiz en büyük deneyimi 2009’da Taflan’la yaptığı interrail’dir. Eğitimi sırasında 5,5 ay süreyle Bilbao‘da Erasmus yapmıştır. Erasmus tecrübesi sırasında da gezmeye devam etmiştir. Ülkemizde 30’dan fazla şehri görmüş olan Barış, Türkiye dışında 40’a yakın ülkede onlarca destinasyon gezmiştir. Hâlâ da gezmeyi hayatının önceliklerine koymaktadır. Yeni şehirlerde, yeni şeyler öğrenmek, yeni insanlarla tanışmak en büyük tutkusudur. Eğlence, neşe, müzik hayatının önceliklerindendir. Özel bir şirkette tam zamanlı ve yoğun bir şekilde çalışmaktadır.

Biz

Yıllardır hafta sonu yorucu kar tatillerimiz (Snowboard yapıyoruz) dışında toplamda sadece 3 ya da 4 kez küçük tatiller yaptık. Çokça da kız arkadaşlarımızın ya da ailelerimiz talepleriyle küçük dinlenmelere fırsatımız oldu. Genelde anı yaşamayı, dinlenerek koşturmayı tercih ediyoruz ve hiçbir yurt dışı gezimizde tatil yapmıyor, çok daha rahat ve mutlu bir kafayla çok daha fazla yorularak “tempolu” geziyoruz. Yürüdükçe öğreniyor, öğrendikçe daha çok merak ediyoruz. Veeee; bu yaptığımızdan inanılmaz bir haz alıyoruz. Ne mutlu ki artık “gezmenin keyfini” kesfetsene aracılığıyla “paylaşmanın keyfiyle” birleştiriyoruz. İyi ki bizimlesiniz, umarız yazılarımız işinize yarar, zevkinize biraz daha katkı sağlar, aklınızda yaşadığımız coğrafyaya dair minicik bir soru işareti uyandırır.

Thanks

Keşfetsene’nin açılışında ve devamlılığında desteklerini sunan birçok dostumuza teşekkür ederiz. Yıllardır herhangi bir yere gitmeden önce bizi arayan, gezi notlarımızı, seyahat hatıralarımızı soran, döndüğünde beğenilerini iletip, her gezisinde tekrar soran arkadaşlarımız Keşfetsene’nin yayına girme gerekliliğini gösterdi. Hafta sonu şuraya gidiyoruz dediğimizde ‘oğlum siz ne kadar para kazanıyorsunuz” diyen ve bizden daha iyi pozisyonlarda çalışıp, aslında daha çok para kazanan arkadaşlarımıza teşekkür ederiz. Onlar da bu işin ekonomik yollarla yapılabileceğini anlatma ihtiyacını doğurdu. Bir şekilde yolumuzun kesiştiği Dünya’nın bütün güzel vatandaşlarına teşekkür ederiz. Paris, Barcelona, Roma, Potsdam gibi şehirleri inşa eden, onları tarih boyunca koruyan, oralarda bir şekilde yaşamış herkese, Delhi’nin arka sokaklarında o kültürü kollayan bir Hindu’ya, Katmandu’da çanları sürekli çalan bir Budist’e, hostellerde birlikte bulaşık yıkadığımız, müze kuyruklarında suyumuzu paylaştığımız güzel backpackerlara, Roma’da bizi soyan hırsıza, Tayland’da silah çekip tehdit eden jet ski mafyasına kadar iyi kötü bütün Dünya insanlarına teşekkür ederiz. Yaşattıkları, kattıkları ve bizden sonrakilere aktaracakları için sonsuz şükran duygularımızla.

Special Thanks

Elbette Keşfetsene’nin açılışında ve günümüzde devamlılığında destek veren birçok kişinin yanı sıra somut olarak zaman ve emek harcayan bunun için de hiç gocunmayan işinin uzmanı iki arkadaşımıza ve Wizard’a ekstra teşekkür etmek isteriz.

Burak Ardalı: Creative Director: “Siz çok iyi bir şey yapıyorsunuz da, bu siteyi kimse okumaz be” deyip sadece işe ve bize güvendiği için, kafamızdakileri not aldıktan sonra bizim hayal dahi edemediğimiz bir tasarımı bize sunduğu, işimizin peşinde koştuğu için. Üstüne şuanki yeni versiyonumuzda tasarımınını yenilediği ve bizimle uğraşmaya devam ettiği için.

Eray Aydoğdu:Software Developer: “Yapamayız edemeyiz” söylemlerimizde “çatır çatır yaparsınız” deyip wordpressle tanıştırdığı, teknik her sıkışıklığımızda 10 gün içinde de olsa hızla döndüğü ve site var olduğu sürece şüphesiz desteğini esirgemeyeceği, bizi son versiyonumuzun yazılımcısı Hamit Çakmakçı ile tanıştırdığı için.

Wizard Digital: Sevgili Akın ve Burak’ın, canavar ekiple işler çıkardığı Wizard Digital ailesi bizim hep yanımızda oldu, onlara da özel teşekkürü borç biliriz.

Çok teşekkür ederiz. Net: Siz olmasaydınız, bu kadar olmazdı!

Very Special Thanks

Sana… Bir şekilde buralara geldiğin, trafiğimize katkı sağladığın, yazılarımızı ve fikirlerimizi daha çok kişiye ulaştırmamıza destek olduğun ve bir daha geleceğin ve için en çok sana teşekkür ederiz. Yazılara yorum yapmayı ve bize yazmayı unutma.

Ödüllerimiz ve Basın Yansımaları

Keşfetsene kurulduğu ilk yılda katıldığı 3 yarışmada 4 birincilik ödülü almış, katılmadığı yarışma ve derlemelerde de çeşitli ödüller kazanmış bir seyahat kaynağıdır. Tüm ödül ve basın detaylarına; “Basın&Ödüller” kategorimizden ulaşabilirsiniz.

26 Yorum

 • Sıtkı

  24 Ocak 2014 - 11:16 Cevapla

  İlk defa farklı bir gezgin sitesi ile karşılaştım. Kalıplaşmış şablon gibi yazılardan ziyade, duygunuzu katmışsınız. Tebrik ediyorum. Daha da farklı olması için bir öneriniz var mı? diye sorarsanız. Arka sokakları, efsaneleri, gizemli hikayelerini de katmanızı öneririm. Örneğin tüm gezginlerin en çok merak ettiği Gaudi’nin içler acısı bir hikayesi var. Ama koymamışsınız.

 • önder göncüoğlu

  19 Şubat 2014 - 18:46 Cevapla

  Harikasınız arkadaşlar.Muazzam, keyifle okuyorum yazılarınızı…Görsellik ve tasarım da cabası…ben de ufaktan günlük yazmaya başladım…Hindistan yazılarınız başka bir gözle okudum…çok başarılısınız…sevgi saygı…

 • Murat Özkök

  07 Mart 2014 - 13:15 Cevapla

  Sitenizi çok beğendim elinize ayağınıza sağlık.Haftaya 21 günlük Nepal-Hindistan gezime çıkcam.Tecrübeleriniz faydalı olcak.Çok şanslısınız ki 2 kafadar bu güzellikleri paylaşmışınız.Bense yalnız gitmek zorunda kaldım ıyı bır kafadar bulamadığımdan

 • Hüseyin

  09 Mart 2014 - 01:00 Cevapla

  Aslında birçoğumuzun hayal ettiği ancak cesaret edemediği bir olayı gerçekleştiriyorsunuz. Evet, gezmeyi çok seven ben bu hevesimi yurt içi ile sınırlamış olsam da 3 çocuğum benden farklı olacaklar çünkü sizinle aynı ruhu paylaşan bir babaları var…

 • Metin

  11 Temmuz 2014 - 18:54 Cevapla

  Hepimize ilham veren harika bir yolculuğunuz var, umarım arkadaşlığınız da seyahat tutkunuz da hiç bitmez. İnsan hem tebrik ediyor, hem imreniyor.

 • Sinan

  03 Ağustos 2014 - 16:16 Cevapla

  Halkidiki ile ilgili kafamda soru işaretleri vardı, sizin sitenizdeki ayrıntılı bilgilendirmeyi görünce hiç şüphe etmeden gezimi planladım. Teşekkürler

 • Cansu

  03 Ağustos 2014 - 17:40 Cevapla

  Tam da Hindistan’a gitmeyi kafama koymuşken bana harika bir rehber oldunuz.Sizin gibi kafa dengi bir yol arkadaşım olmasını çok istesem de ne yazık ki yalnız keşfedicem fakat sayenizde artık ne yapmalı ne yapmamalı biliyorum, teşekkürler beyler :)

  • Julissa

   09 Şubat 2016 - 04:20 Cevapla

   If you’re reading this, you’re all set, panderr!

 • bahar

  03 Ağustos 2014 - 21:04 Cevapla

  birçok gezgin ruha basit anlatımla rehberlik yapıyor, heveslendiriyor,paylaşımlarınızla zenginleştiriyosunuz sitede keşif yapmak gayet keyifli…tebrikler

 • MuzaffeR

  06 Ocak 2015 - 10:30 Cevapla

  Bizim gibi gezmeyi sevenler için paha biçilmez bilgiler için very special thanks yani.!! çok neşeli bir anlatımınız var, insan gitmiş gibi hissediyor kendini..elinize sağlık..yolunuz açık olsun her zaman..1

 • TUGCE

  22 Ocak 2015 - 00:37 Cevapla

  Siteyi tesaduf eseri bulmam ve icerigini inceledikten sonra gercekten olaganustu emek ve sabrin sonucu oldugunu gormek beni cok etkiledi.Verilen tavsiye ve onerilerin,site icinde en onemli noktalar arasinda olmasina deginmeden gecemeyecegim. Yapabildikleriniz kiskanilasi.Insanda heyecan ve istegi korukluyor. Ayaginiza saglik daha nice seyahatlere …

 • Hakan

  07 Şubat 2015 - 18:25 Cevapla

  Güzel bir site teşekkürler.Gezginler için oldukça güzel bilgiler var. Pek çok şeye değinmişsiniz. Bolca inceliycem.Birde gezi için nasıl yol arkadaşı bulunur diye anlatırsanız harika olur :)
  Bir gün bir yerde karşılaşırız belki… iyi seyehatler

 • banu

  15 Şubat 2015 - 20:31 Cevapla

  İçimi kıpır kıpır eden bi ruhla anlatmissiniz. Bende nerden ve nasil başlayacagimi bilemediğim bir yurtdışi hayalim var. Bu işler yalnız olmaz mi yada güvenilir kafa dengi biri bulunurmu? Birde yanımıza birini bulmak için bi bölüm yapsaniz daha da süper olur :) maalesef en ıyi arkadaslarina ya zaman ya bütçe uymuyor

  • Taflan

   16 Şubat 2015 - 17:54 Cevapla

   Yalnız da olur merak etmeyin, kafa dengi seyahat arkadaşı bulmak da kolay değil. :) Gittiğiniz yerlerde Couchsurfing yapmak bir seçenek olabilir, hostellerde de birçok milletten arkadaş edinebilirsiniz.

 • Burak

  27 Mart 2015 - 13:29 Cevapla

  hollanda,slovenya,sırbistan,romanya,arnavutluk,makedonya,italya,tayland gittiğim ülkeler…
  rusya’da 5 sene yaşadım ve bulunduğum şehirler(Perm ve Khabarovsk) iç, bakir bölgelerde.

  sitenizi detaylı okumaya çalışıyorum. anlatım tarzını harika…
  eksikler var..
  ayrıca biraz bekar gezgin ağırlıklı tarzda.(ben pattaya’ya eşimle(kendisi Rus’tur) gittim)
  ama altını çizerek söylüyorum, çok güzel bir siteniz var.

  • Taflan

   28 Mart 2015 - 04:22 Cevapla

   Burak Merhaba;

   Eksiklerimiz olduğunu biliyor ve görüyoruz, ancak öncelik vermemiz açısından hiçbir çekince olmaksızın katkılarını sağlarsan seviniriz. Şu, şu, şu diye yaz lütfen bize.

   Pattaya bazlı olarak fazla dürüst bir içerik var doğrudur ancak bunu genel hassasiyetle yazmaya çalıştık fark ettiğin üzere. Genel “bekar gezgin ağırlıklı tarz” kısmına pek katılamayacağız, şöyle düzeltmek lazım; “genel kişisel tarz”da. Sadece yaşadıklarımızı ve araştırmalarımızı yazıyoruz.

   İltifat ve katkın için çok teşekkür ederiz, eksik etme. Sevgiler.

 • Serhat molla

  18 Nisan 2015 - 10:58 Cevapla

  Ben birşey sormak istiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim

  Ben yunanistan multi vize aldım bu vizeyle yunanistana giriş yaptıktan sonra tekrar türkiyeye dönücem oradanda schengen vizesiyle hollandaya giriş yapabilirmiyim vizem 2 aylık sizde hollandaya giriş yapsam sıkıntı olurmu giriş yapabilirmiyim bana yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  • Taflan

   21 Nisan 2015 - 00:37 Cevapla

   Tabii ki yardımcı olmaya çalışırız, ancak bu soru vize hakkında sık sorulan sayfasının sorusu ve çokça da cevabı var. Tatmin etmezse oradan tekrar sor lütfen.

 • İlayda

  05 Mayıs 2015 - 14:39 Cevapla

  Sitenizi tesadüf eseri buldum ve şimdiye kadar gördüğüm en iyi içerik ve tasarıma sahip seyahat rehberi olduğunu söylemek istedim. Tebrikler ! Büyük paralar harcamadan, sırt çantamı kapıp çıkmak istediğim yurtdışı tatilimi planlamama yardımcı olduğunuz için de çok teşekkürler:)

 • Metin

  13 Mayıs 2015 - 19:01 Cevapla

  Taflan Abi’yi geçen konferansında dinledim, şimdi saatlerdir siteyi inceliyorum, Keşfetsene de şahaneymiş. Taflan Abi, sahneye ve hikayesine şahane hakimdi, başta “ne oluyor” dedim, sonra neden bitti diye sonlandı sunumu. Tekrar tekrar dinlemek, sizlerle tanışmak isterim, yolunuz açık olsun biz de peşinizden gelelim.

 • Hülya Zal

  10 Ocak 2016 - 20:19 Cevapla

  Emeğinize, iyiliğinize,samimiyetinize, paylaşımlarınıza sağlık.. Dünyayı güzelleştirenlerdensiniz.. Hindistan, Nepal turu için motivasyonumu arttırdınız.
  ÇOK TEŞEKKÜRLER GÜZEL İNSANLAR, IŞIĞINIZ DAİM OLSUN. sevgilerimle.

  • Taflan

   14 Ocak 2016 - 20:46 Cevapla

   Nazik ve içten yorumlarınız için biz teşekkür ederiz. Dünya’nın daha güzel olmasına bi nebze katkımız varsa ne mutlu hepimize. Işık sizi de karanlıkta bırakmasın.

 • Yasin bora

  15 Temmuz 2017 - 04:33 Cevapla

  Merhaba bi sorum olacak. Benim 1.5 , 2 aylık schengen vizem kaldı 6 aylık almistim 1 kere almanyaya gittim 1 ay filan kaldım şimdi tekrar gitmek istiyorum gidebilirmiyim yoksa yeniden vize filan almam gerekiyormu? Yardımcı olursanız sevinirim

 • Filiz

  29 Temmuz 2017 - 17:57 Cevapla

  Merhaba
  Siteniz çok hoşuma gitti. Bizimde bir haber sitemiz yeni yayın hayatına başladı. Bu sitede “Gezilip grülecek yerler” kısmımızda izniniz olursa alıntı yapmak ve linkinizi paylaşmak isteriz. Cevabınız olumlu olursa çok mutlu oluruz. Başarılarınızın devamı dileği ile..

  • Taflan

   31 Temmuz 2017 - 02:23 Cevapla

   Filiz Merhaba;

   Ne yazık ki yazılarımızın özgünlüğünü koruyabilmek için içeriklerimizi sadece Keşfetsene için kullanıyoruz. SEO açısından da sizin de alıntı içerikler paylaşmamanızı öneririm. Ancak yazılarınız için küçük tanıtımlar yaparak, gezilecek yer önerisi olarak bize link vermek isterseniz kabul edebiliriz, lâkin bu da ne kadar bencil bir durum olur siz değerlendirin lütfen.

   Nezaketiniz için teşekkürler, sevgiler.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.