Ohrid Gezi Rehberi

img

İlk adım;
 • Yatak: 8 € (İyi pansiyon)
 • Bira: 1 € civarı
 • Yemek: 6.5 €
 • Ulaşım:  Bedava (Tabanvay)
 • Turistik Zenginlik:  4/5
 • Gece Hayatı: ?/5
 • Pahalılık: 1.5/5
 • Temel Süre:  2 gün

AVRUPA’NIN EN ÖZEL DURAKLARINDAN BİR TURİZM CENNETİ

Makedonya‘nın cennet kasabası Ohrid (Türkçe Ohri) için çok güzel bir ifade var, “Cennet yaratılırken bir damla yeryüzüne düşmüştür, bu damlanın da Ohrid olduğu söylenir.” Her şeyi özetleyen bu cümlenin ardına çok ciddi bir tarihi ve doğal güzellik sığdırmıştır Ohri. 1979 yılında Unesco Kültür Mirasları listesine eklenen kocaman bir gölün etrafında, olağanüstü korunmuş bütün kent 1 sene sonra aynı listeye dahil edilmiş.

Biz “bayramda balkan turu” yapan kalabalık ekibimizle birlikte yağmurlu bir günde denk geldik bu şirin kasabaya, iyi ki de öyle olmuş. Yağmur her yere olduğundan biraz daha fazla yakışmıştı buraya. Sis tabakasının küçük kayıkçı tekneleriyle dans ettiği bir sahil şeridi, yağmurun taş sokaklarda ve eskimiş dükkan brandalarında bıraktığı tıkırtı, Safranbolu evleri şeklinde Osmanlı döneminden kalmış evler, daracık sokaklar, Hristiyanlık’ın kutsal kabul ettiği kentin ruhani havası, yıllarca görmüş geçirmiş toprakların huzurlu insanları ve hepsine biraz yukarıdan bakan ve o manzarayı paylaşmanız için sizi ormanlar içinde bir patikadan kendisine davet eden Ohrid Kalesi…

Ohrid_5

Arnavutluk‘un da hemen yakınından bulunan bu kasaba Akdeniz dışında deniz ve büyük su imkanı bulunmayan tüm Balkan insanları için uzun süre mesire yeri olarak kalmış. Herkesin turistik bir bölge kabul etmesiyle bu özelliği gelişmiş ve Yugoslavya sonrası dönemde artık bir turizm cenneti halini almış. Bu son şeklini alırken de savaşlarda yıkılan kısımları hariç özüne son derece sadık kalmış. Eğer bu satırları yolculuk için okuyorsanız, muazzam bir kente gidiyorsunuz.

Son cümle de Makedonlara. O kadar iyi, o kadar güzel, dürüst ve saflar ki… Ohrid “Balkanların incisi” diye anılıyor. Onlar da her yerde inci satıyorlar ama sadece adı inci. Çok güzel hediyelik olacak bu sedef kolyeler, bileklikleri 3 kuruşa satıyorlar ve sorduğunuzda sedef olduğunu direkt söylüyorlar. Bu alışveriş; bunca turiste rağmen, Ohrid insanının ne kadar samimi olduğunu anlatmaya yeter gayrı.

   

OHRİD NOT DEFTERİ

Kesinlikle gidin: Büyük bir Balkan Turu’nda olmasanız da bizlere Makedonya Vizesi diye bir şeyin olmaması, kolay uçuşlarla kısa yolculuk süresi, oldukça düşük bütçelerle oldukça keyifli bir tatil yapabilme fırsatı, tarihi ve doğal muhteşem güzellikleri sebebiyle kalkın mevsim ne olursa olsun en azından 2 günlüğüne gidin. Bak pasaport dolapta bekliyor boş boş. Ohrid yazın çılgınca kaynayan bir makarna tenceresi, sonbaharda huzurun demleneceği bir çaydanlık, kışın da ağır ağır kaynayan bir cezve, dört mevsimi ayrı güzel.

Keyfini çıkarın: Çok güzel, çok özel, Avrupa için popüler olsa da bizim için henüz yaygınlaşmamış ‘ayağa düşmemiş’, ekonomik, muhteşem bir tatil beldesi burası. Seyahat süresini uzatın, iyice yayılın.

Türkçe geçerli bir dil: OHRİD NOT DEFTERİ : : Zaten yoğun Türk nüfusu var, kültüründen yaşam biçimine Avrupalılaşmış olsa da gerek dil, gerek ikram kültürü gerekse samimiyet bizi memlekette hissettiriyor. Makedon insanlarının sıcaklığını göreceğiniz sohbetleri, güzel Makedon kızları ve yakışıklı Makedon erkekleri ile Türkçe sohbet etme imkanı hoş bir avantaj bizim için.

Fotoğraf makinesinin limitlerini zorlayın: Eskiden olsa yanınıza yedek film alın derdik, o hesap işte. Birçok kadraja uygun pozlar veriyor bu şehir. Huzurlu, dingin, enerjik, doğal, tarihi, karanlık, aydınlık ne istiyorsanız zıtlıkların hepsi deklanşörün ucunda.

National Park Galicica’da kaybolun: İşte tur şirketiyle seyahatin dezavantajlarından biri. (Bkz: tur şirketi mi bireysel tur mu) Bize nasip olmadı, bu kente kesinlikle tekrar gidiş sebebimiz olacaktır bu milli park. Yeşilin, toprağın ve huzurun iliklerinize işleyeceği bir yer. Hele bizim gibi yeşil fakiri ülkelerin vatandaşları için.

Tatlı suda yüzün: Kıtanın en temiz göllerinden Ohrid Gölü’nün tadını çıkarabilirsiniz. Hem yazın hem de baharlarda yüzmek için çok güzel bir iklim ve su ısısı var. Bir nehir gölü beslerken diğerinin boşaltması sebebiyle doğan doğal devir daime, Makedonların duyarlılığı ve çevreciliği de eklenenince göl hep temiz kalabiliyor.

Her şeyi yiyip için: Makedon mutfağı bize çok yakın aynı zamanda da özellikle Balkanlar sınırlarında bir evrensellik yer alıyor.  Mastika için, ouzo için, rakı için, muhteşem skopsko birası için, et yiyin, balık yiyin, hamur işi yiyin, salata yiyin, bir de bunlara çok çok az para verecek olmanın tadını çıkarın.

Plaoshnik’te ayine ya da düğüne katılın: Seyahat takviminize denk gelir mi bilinmez ama bir düğün ya da ayine denk gelirseniz, Hristiyanlık için son derece kutsal olan bu kilisede bir ibadet izlemek paha biçilemez olacaktır.

Gün batımında kaleye: Kale manzaraları ve gün batımı her zaman, her yerde güzel olan buluşmalardır. Burada da öyle hatta ekstrası var. Bir dakika bile düşünmeden ağaçların eşlik ettiği patikayı çıkın ve gün batımına yakın Ohrid Kalesi gezinizi tamamlayarak manzaranın keyfini çıkarın. Yanınızda kim varsa sevginizi paylaşmak için de bulunmaz bir siluet. (Bilet 30 denar olmalı).

Civarlara gidin: Makedonya’da gezilecek görülecek yerler listesinin birçok noktası buraya çok yakın. Burayı merkez yaparsanız ziyaret edilecek birçok yer var. Aşağıda değineceğiz

   

OHRİD GEZİLECEK YERLER:

Kasabanın Tümü: Ohrid’te görülecek yerler listemizin tamamını kapsayan şey bu şirin kasabanın kendisi. Hızlıca bir turun birkaç saatte tamamlanacağı, doya doya yürüyüşlerin ve sokak aralarındaki detayların ise birkaç gün boyunca keyif vereceği bir yer burası. Tadını çıkarın.

Plaoshnik Kilisesi: Hristiyanlık için en önemli mabetlerden biri olan kilise Kale yolunun dönüşünde sizi ağırlamaktan zevk duyacaktır.

Ohrid Kalesi: Olması gerektiği gibi yüksek bir tepede yer alan kalenin hem kendisi güzel, hem manzarası. Gidiş geliş yolunuzun farklı olmasını öneririz, şehir merkezinden çıkıp, sahil tarafına doğru inerseniz hem farklı farklı yerler görmüş olursunuz hem de birçok ziyaret noktasını yürüyüşünüze eklemiş olursunuz.

Ohrid Kiliseleri: Malumunuz tüm gezginlerin azıcık abartma huyu Evliya Çelebi’den kalmadır. Çelebi burası için “Yılın her gününe bir kilise düşer” der. Galiba doğru. Söylentilere göre de bu civarda 365 kilise var, sayarsanız bize de iletirsiniz.

Ohrid_6

Sveti Kliment Ohridski: “Dini kalıntılar ve miraslar” desek kimse bize kızar mı bilinmez ama cami ve kilise öncelikli olmak üzere birçok dini yapının kalıntıları burada ziyaretinizi bekliyor.

National Ohrid Museum – Robevci House: Türk ev mimarisinin Osmanlı döneminden kalan başarılı örneklerini Ohrid’de bulabileceğinizi söylemiştik. Burası da müzeye çevrilmiş.

National Park Galicica: Makedonya ile Arnavutluk sınırında bulunan Galicica Dağı’nın eteklerinde Ohrid ve Prespa gölüne yansıyan doğa manzaralarıyla, 1000’den fazla çiçek çeşidiyle doğayla bütünleşmek ve fotoğraf çekmek için mükemmel bir park.

Sveti Naum: Botla gidiş dönüş 10 Euroya kıyıları geze geze, araçla da karadan alternatif yollarla gidilebilecek, su kaynaklarının temelinde yer alan adacık ve aynı isimli kilise.

Stuga Kasabası: Gölün tam karşısında farklı bir kasaba burası. Burası da bambaşka bir güzellik sunuyor insana. Bu kadar yakınına gelmişken, çarşı pazar ziyareti, kuğuları, gölden doğmuş Kara Drim Nehri’nin güzelliği oldukça davetkar. Vakti olanlara öneririz. (Banka önünden 15-20 dakikada bir dolmuş var, tek yön 40 denar)

Masantır (Bitola): Atatürk’ün mezun olduğu Manastır Askeri İdadisinin de yer aldığı şehir geleneksel Balkan turu rotaları üzerinde yer alıyor. Biz 10 günlük yorucu bir turda ilk kez sabah uyuyup gitmemeyi tercih ettik ama ilginizi çekiyorsa, Makedonya’nın sanayi kenti Bitola aynı zamanda ülkenin en büyük ikinci kenti. (Birincisi Üsküp) Birkaç saat yeterli bir süreymiş.

Ohrid_7

OHRİD’E NASIL GİDİLİR

Ohri’ye ulaşım nasıl sağlanır, Ohri’ye nasıl gidilir diyenlere uçak seçeneği sunamayacağız henüz. Ohrid Havalimanı var hem de TAV tarafından yapılmış ama düzenli uçuş bulmak sıkıntılı. Ulaşım sayfamızdaki bilet kıyaslama sitelerini kullanarak şansınızı deneyin ama zor. Tiran veya Üsküp’e uçup oradan otobüsle geçmek en mantıklısı. Ohrid’e yakın yerlerle arasındaki mesafeleri vermek isteriz:

 • Arnavutluk’un başkenti Tiran Ohrid arası mesafe, 135 km ve 2 saat. (Geze geze, dura dura Elbasan ve Struga üzerinden hem de)
 • Başkent Üsküp – Ohrid arası: 173 km, 2 buçuk saat; (Otobüsle 3,5 saat kadar ve 450 denar tek yön, gidiş dönüş 680 denar) Üsküp’ten ortalama her saat rahatlıkla otobüs bulunur.
 • Ohrid – Struga arası: 16 km ve araçla 15 dakika,
 • Elbasan – Ohrid arası 1,5 saatten az sürüyor ve 95 km. (Struga üzeri)
 • Ohrid – Bitola (Manastır) arası 70 kilometrenin altında ve 1 saat kadar sürüyor.
 • Otomobille geze geze İstanbul – Ohrid arası mesafe 885 km. 10,5 saat kadar sürüyor.

OHRİD ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Genelde her yer yürüyüş mesafesinde. Ayrıca gerekli durumlarda taksi de kullanılabilir. Taksilerde pazarlık veya taksimetre açtırma esas. Şehir içi kullanacaksanız taksimetre açtırın. (Misal, otogar-şehir merkezi arası 2,20 € kadar yazar) Civar yerlere gidecekseniz mutlaka pazarlık yapın ve ağızdan ilk çıkan rakamın %60’ı civarına anlaşacak bir noktadan tartışmaya başlayın.

Ohrid_8

OHRİD’DE KONAKLAMA

“Bilmemne apartment” ismi olan herhangi iki üç pansiyona girin kafanıza yatanı hemen kiralayın. Old City kısmından uzaklaşmanıza ya da aşırı lüks bir araşyışa girmenize gerek yok, yerel davranın azıcık ve tertemiz pansiyonların özel odalarından birinde 5 – 12 Euro arası bir fiyata gecelik konaklayın.

Bir de biz kaynaklardan bulamadık ama bir camping imkanı varsa çok güzel olur mevsim müsaitse. Burası tam kamp yapılacak, çadırda konaklanacak bir lokasyon. Bulursanız lütfen bize de yazın, herkesle paylaşalım.

Güncelleme: Camping alanları için bölgede okuyan Efecan adlı bir arkadaşımız bilgi paylaştı, buyrunuz;

 • Struga/Kalista Camping Rino
 • Struga/Kalista Camping Sunrise
 • Ohrid/ Camp Andon Dukov
img

Hindistan Konaklama Rehberi

PENCEREDEN MAYMUN GELMEZ! Hindistan'ın gezginlere sunduğu en güzel yanlardan biri çok uygun fiyatlara güzel…

1 Yorum

21 Yorum

 • Caner

  25 Mart 2014 - 15:27 Cevapla

  Ohrid’e en kolay ve en hesaplı şekilde nereden geçmeyi önerirsiniz? Üsküp biletlerinin ucuz olduğunu görüyorum fakat emin olamadım.

  • Taflan

   26 Mart 2014 - 15:21 Cevapla

   Caner Merhaba,

   Makedonya turu için gideceğiniz tarihe göre uygun biletleri kontrol etmenizi öneririz. Tiran-Ohrid arası daha yakın ve Tiran’a ucuz uçakl bileti daha rahat bulunabiliyor gibi. Olmadı Üsküp üzerinden de yakın. İyi tatiller dileriz.

 • Caner

  31 Mart 2014 - 16:02 Cevapla

  Çok teşekkür ederim pekala Tiran’dan hangi otobüs firmasını önerirsiniz?

  • Taflan

   31 Mart 2014 - 23:34 Cevapla

   Merhaba,

   O hatta otobüs kullanmadığımız için bir firma önerimiz bulunamıyor. Çok fazla alternatif olduğunu da düşünmüyoruz.

 • yeliz

  28 Mayıs 2014 - 16:16 Cevapla

  Merhaba,Tiran da bir takım sorunlar çıktığını duymuştum girişte,bir sorun yaşadınız mı?

  • Taflan

   28 Mayıs 2014 - 23:50 Cevapla

   Merhaba, biz hiçbir sorun yaşamamıştık, yakın zamanda giden arkadaşlarımız da sorun yaşamadılar.

 • BESA

  10 Haziran 2014 - 16:46 Cevapla

  merhabaa

  güzel ve işe yarar paylaşımlarınız için teşekkür edip sorularımı yönelteyim :
  deniz var mı kumsal var mı plaj var mı :) rumeliden küçük yaşta gelmiş biri olarak arkadaşlarımın Antalya Bodrum tatil planlarını bozup onları Balkanlara götürmeye çok meraklıyım kışın Bulgaristana kayağa yazın Varnaya denize .şimdi gözümü ohride diktim. 5 günlük bir tatil planımız ve Balkanlar için fazla sayılan ancak Türkiyede şurdan şuraya gitseniz anlamadan bitecek bir bütçemiz var :) gitmeden otel rezarvasyonunuda yapıcaz ne dersiniz ne önerirsiniz pansiyonlarını önerir misiniz ? varsa plajı onun için ne düşünmektesiniz ?

  çok çook teşekkür ederek cevaplarınızı beklemedeyim .

 • süleyman

  12 Eylül 2014 - 11:30 Cevapla

  gece hayatı yok mu? biraz erken uyuyorsunuz galiba

 • prizrenli

  21 Eylül 2014 - 14:21 Cevapla

  Zağten Balkanlar’da Osmanlı görmek için bi Prizren bide Ohrid gezilir diğerlei ise harabe…
  Prizren çok şirin ve bir okadar da güzel türkçemizi koruyup konuştuğumuz ender Balkan şehri Kalesi,Hamamı,Camileri,Merkezi ( Şadırvan ) ,Sokak Çeşmeleri , doğası özelikle Prevalac yolu civarı aynı Karadeniz bi de bu yol Makedonya sınırına ketirme bi yol , yol boyu Restoranlar yalnız Pazar günleri çok kalabslıktır,bi de insanlarımız oldukça sıcak kanlı ve yardım severdir .
  Özelikle Türkiye’den gelip gezen çok umarım yazdıklarım bi işinize yarar …

 • semih

  12 Ekim 2014 - 15:17 Cevapla

  merhabalar her türlü ulaşım için araba kiralamayı önerirmisiniz?eşimle birlikte kısmetse gidicem her yere arabayla daha pratik olur diye düşünüyorum.

  • Taflan

   13 Ekim 2014 - 18:47 Cevapla

   Tabii neden olmasın. Balkanlarda araba kiralama bölgede yapılacak kısa Balkan turları için iyi bir yöntem.

 • ayşegül

  26 Mart 2015 - 09:54 Cevapla

  siteniz harika… saraybosnadan ohride otobüs ulaşım yada tren hangisi var acaba?

  • Taflan

   26 Mart 2015 - 15:12 Cevapla

   Selam Ayşegül,

   En kolay seçenek otobüs, iyi yolculuklar.

 • Asli

  17 Ağustos 2015 - 17:48 Cevapla

  Merhaba,yazınızı çok begendim,sanırım bizim çok işimize yarıycak…
  Biz dun ohrid golu yanından bir tatil satın aldık,ben 2.5 yıldır Hollanda da yasıyorum.Hep Türkiye ye gidiyoduk,hem ailemi ziyaret ediyorduk hemde tatil yapıyoduk,Makedonya yı eşimde bende gormek istiyorduk,18 eylul de 12 gunluk gidicez nasipse…
  Sanırım aradıgımız yer Ohrid miş diye düşünmeye başladım sizin yazınızı okuyunca…
  Paylasımınız için tskler….

  • Taflan

   18 Ağustos 2015 - 16:51 Cevapla

   Aslı Merhaba;

   Keyfini çıkarmanızı dileriz çünkü gerçekten efsanevi bir yer Ohrdi ve bizce hem Makedonya’da hem de Balkanlarda mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 • mustafa

  23 Mart 2016 - 20:18 Cevapla

  Merhabalar,önümüzdeki ay tek başıma ohri ye gitmeyi planlıyorum . Nisan ayında hava nasıl olur ve ıssız mı olur. Tek başıma gideceğim için en azından yeni insanlarla kaynaşabileceğim kadar kalabalık olsa iyi olur diye düşünüyorum

  • Taflan

   07 Nisan 2016 - 03:56 Cevapla

   Msuatafa Merhaba;

   Açıkçası bilmiyoruz ama Nisan biraz serin biraz da sakin olur gibimize geldi. Seçeneğin var ve tüm şartlar eşitse Haziran, en azından Mayıs’a almanı öneririm. Olmuyorsa da her türlü keyifli sohbet ortamı -en azından yerel insanlarla- ve sonsuz bir huzur bulacağına eminim.

 • ayşe's61

  12 Ağustos 2016 - 14:56 Cevapla

  öncelikle böyle bir site oluşturduğunuz için çook teşekkür ediyorum. hep balkan turu hayal etmiştim ama dil bilmeden yol bilmeden gidilir mi diye düşünürdüm. 2015in son aylarına doğru sitenizi keşfettim. gezmeyi seven biri olarak hep yeni yerler keşfetme arzusu bulunurdu içimde ama bireysel özgürce olmalıydı. derken sürekli sitenizdeki yorumları okumaya başladım açıkçası makedonya ve kosova ya gitmeye siteniz sayesinde cesaret ettim hatta bir gece eşimin haberi olmadan kosova ya bilet aldım ilk adım tamamlandı.ocak ayında temmuz için bilet aldım ve çok uyguna geldi. siteden edindiğim bilgilerle yola koyulduk. esimle araba kiralayıp tatil başlasın dedik navigasyon işi esimde dil konusuda bendeydi.. ingilizce seviyem çok olmasada halimi anlatabiliyorum söylenenleri anlıyorum o kadar yani yurt dışına çıkmak için bence az buçuk ingilizce yeterli. turla gezmeninde güzel yanları vardır ama anladığım kadarıyla bu maliyeti arttırıyor. önceden bilet alıp gidecek yerler hakkında bilgi edinmek çok daha ekonomik geldi.herkese ohriyi tavsiye ederim. kimilerine göre amasra ölüdeniz karışımı bir yer çok beğendik. makedonya ülke olarak pek gelişmemiş ancak kültürel anlamda bizden ileride oldukları bir gerçek. ohri kalesine çıktık hani dağın başında bir çöp kırık içki şişesi görmedim çok temiz korunuyor. hani temizlik imandan ya biz mi imanlıyız onlar mı bilemedim. ayrıca cami ve kilise karşı karşıya olduğunu görünce dini hoşgörrü hakim diye düşündüm sadece… ohri mükemmel bir yer bende döndükten sonra tekrar gitme hissi uyandı. ohrinin yolları uzak olsada görülesi bir yer. çok uzun bir yazı oldu ama sitenin hakkını teslim etmeliyim bir çok siteye araştırma amaçlı baksamda en çok keşfetseneyi sevdim bilgiler mükemmel şekilde işime yaradı. kurucularım emeği geçenlerin ellerine yüreklerine sağlık..

  • Taflan

   12 Ağustos 2016 - 15:15 Cevapla

   Çok teşekkürler, hem seyahatinize, hem küçücük de olsa buna vesile olmamıza hem de yorumunuza çok sevindik. Umarım keşfetmeye devam edersiniz ve yeni yerlerle ilgili yorumlarınızı bizden esirgemezsiniz. Yolunuz açık olsun.

 • Gözde

  03 Temmuz 2017 - 15:35 Cevapla

  Merhaba teşekkürler paylaşımlarınız için. Benim vizem yok pasaportum var. Tiran veya Üsküp’e gecsem uçakla oradan otobüsle Ohrid’e geçmek için veya Tiran’da Üsküp’te sıkıntı olur mu vizem olmaması sizce. Uçakla Türkiye’den vize istenmiyor ama otobüsle geçemem diye duymuştum. Bu sadece Türkiye’den gidişler için mi geçerli orda da vize sorarlar mı? Teşekkürler.

  • Taflan

   03 Temmuz 2017 - 18:35 Cevapla

   Gözde Merhaba;

   Vize istemeyen bir ülkeye neyle geçersen geç sıkıntı olmaz, kim söylüyorsa bu tip söylemleri onları hayatından çıkar ve vizesiz Tiran, Üsküp, Ohrid gibi Balkanlarda gitmek istediğin şehirlerin keyfini çıkar. :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.