Kanyon Matka Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 12 € (Özel oda)
 • Bira:  1 €
 • Yemek:  6 €
 • Ulaşım:  Bedava(Tabanvay)
 • Turistik Zenginlik: 4/5
 • Gece Hayatı: 0/5
 • Pahalılık: 2.5/5
 • Temel Süre: 7.5 Saat

 MAKEDONYA’NIN GRAND KANYON’U

Aslında başlı başına bir sayfa olur mu derseniz tartışılır, ancak ciddi bir ziyaret noktası olduğu kesin.

Üsküp‘e 17 kilometre (yarım saat) mesafede; Treska Nehri’nin üstünde doğa harikası yapay göl ve kanyonun kendisi tam bir huzur noktası. Dingin suyu, Akdeniz ikliminin nimetlerini bonkörce sunduğu şahane bir flora ile bileşmiş ve insan eli o kadar az değmiş ki, sadece başarılı bir ressamın son rötuşları gibi doğaya uygun birkaç tekne, güzel bir de restoran/otel karışımı tesis. Orta çağ döneminden kalma birkaç bina, kilise ve manastır ile şampiyonadaki bir dansçının uyumluluğunda.

5000 hektara yayılmış alanda öğrendiğimize göre speleoglar (mağara bilimciler) tadından yenmez karts mağaralarında kendinden geçiyormuş. Bilimsel değil de işin görsel boyutuyla ilgilenen bizler için de sarkıt ve dikitleri yakından görmek için her gün tekne turları düzenleniyor. Ayrıca doğa yürüyüşçüleri bu şahane ortamda kendilerini patikalara bırakıyor, dileyenler de tırmanış gerçekleştirebiliyor.

Matka_7

Yerli kelebeklerin ve kuşların görsel şöleni, güvelerin, birçok börtü böceğin özetle ciddi bir fauranın yarattığı cır cır sesleri, nadir esen rüzgarla birleştiğinde de doyumsuz manzara kulağınıza güzel bir melodi fısıldıyor ve bize yürüyüşün ardına restoranda sandalyelerimize kurulup dinginliğin keyfini çıkarmak kalıyor yavaş ve derin soluklarla.

KANYON MATKA’YA ULAŞIM

Üsküp’ten pazar hariç her gün sıklıkla otobüs seferleri var. Ayrıca Saray ilinden de otobüs bulmak mümkün. Saray’dan taksi ise 1500 dinar civarı yani oldukça uygun.

   

KANYON MATKA NOT DEFTERİ

Matka Gölü’nün tadını çıkarın: Girip yüzemeyiz ancak yanında yürümek, şöyle durup bir bakmak, gölü hissetmek en derin duygularınıza dahi iyi gelecek.

Konaklamayın: Tek otel biraz pahalıymış, zaten konaklamak da saçma bir seçenek. Üsküp’ün ekonomik alternatiflerini kullanabilirsiniz. Oldukça kısa bir sürede ve masrafla şehirden sık ulaşım olduğunu unutmayın.

Profesyonel Değilseniz Spor uğruna Gaza Gelmeyin: Kanyonda bilenler için dağcılık, tırmanış, mağara gezileri v.s. gibi bir sürü etkinlik var. Ancak ambulansın gelmesinin en iyi ihtimalle birkaç saat süreceğini hatırlatmak isteriz. Çok bilmediğiniz işlere kalkışmayın. :)

Önceden biraz Doğa Bilimi İyi Gelebilir: Eğer oldu da fazlaca vakit ayırdıysanız, huzurlu bir dinlenceden daha fazlasını arayacaksanız buranın faunası ile ilgili temel bilgilerin yönlendirmesiyle biraz temel bilgi almakta fayda var. Keyfi katlar.

   

KANYON MATKA’DA GEZİLECEK YERLER

Lokasyonun kendisi başlı başına gezilecek bir yerdir. Yüzlerce alternatif patika yolla derinliklerine inerken kaybolmamaya ve parkurun zorluğuna dikkat edin yeter.

Araçların sizi bıraktığı yolun sonunda tıkılı kalmayın. Mutlaka restoran bölümüne kadar yürüyün. Sonrası size, keyfinize, vaktinize kalmış. Huzurun eşlik edeceği kesin. Klasik cümlelerin en güzeli: Keyfiniz bilir.

St. Andreas Kilisesi ve  St. Nicholas Manastırı: Orta çağdan kalma yapılara bakınca insanın doğayla barışık nasıl yaşayabileceğinin önemli örnekleri. Bakar bakar utanırsınız artık.

img

Interrailde Sağlık

INTERRAIL'DE ALINACAK SAĞLIK ÖNLEMLERİ Genel bir seyahat için yurt dışına giderken alınacak sağlık önlemleri ile,…

0 Yorum

2 Yorum

 • Adım Adım Seyahat

  29 Mayıs 2014 - 23:59 Cevapla

  Matka kanyonu Makedonya’da rahatlıkla ulaşım sağlanan muhteşem bir doğa harikası.
  Gidenlere tavsiyem mağaraları görmeleri ve kanyonda kano turuna çıkmalarıdır.

 • haso

  12 Aralık 2014 - 03:10 Cevapla

  abi insanın burada sıçası gelir yaa huzurdan

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.