Turizm İnfo Ofisleri

img

Turizm Info Ofisleri – Turism Info Office – Turist Danışma Ofisi

Her şehrin belediyesi veya ülkenin ilgili bakanlıkları tarafından finanse edilen, bir turistin havalimanı ya da gardan sonraki ilk durağı. Yerli rehberimiz. Tüm ülkelerde danışma ücretsizdir. Genelde basit haritalar da ücretsizdir. Birçok ücretsiz ve ücretli hizmeti vardır.

Turizm Info Ofisleri Ne İş Yapar?

Gezilecek görülecek yerler, adresler, toplu ulaşım bilgileri, çoğunlukla bilet satışı, yeme içme alternatifleri, gece hayatı, otel, hostel v.s. rezervasyonu ve alternatifleri, araba, bisiklet kiralama, katılınabilecek turlar, konserler, festivaller ve şehrin etkinlikleri gibi birçok ihtiyaç hakkında bilgi alınır ayrıca rezervasyon yapılabilir, hizmet satın alınabilir.

turizm ofis

Turizm Info Ofisinde İlk An

Varsa sıraya gireriz, yoksa ilk bankoya, genelde sıkılmış yaşlı bir memur yerine genç (muhtemelen part-time) çalışan birini tercih edin. Ücretsiz haritanızı ve ihtiyacınız olan broşür,rehber v.s. ne varsa onları alın. Fiyatlarını sorarak (Her yerde aynı mı gibisinden) otobüs, tren biletlerinizi edinebilirsiniz. Ve bizim her zaman işimize yaramış en güzel soru: “We have xx days in your city, what can we do?” bu soruya önce klasik turistik rotayı harita üzerinden çizerek bilgi verirler, nereye nasıl gideceğinizi anlatırlar, akşam ve gece için öneri sunarlar, sonra da ne istediğimizi/ne aradığımızı sorgular ona göre alternatif üretmeye çalışırlar. Genç arkadaşı önerme sebebim burada geliyor, sizin kafanızdadır ve size gerçekten yerel önerilerde bulunabilir. Çok bilinmeyen, çok fazla reklam yapmayan bir sürü ‘gizli’ mekanı hem eğlenmek hem de ekonomik ve iyi lezzetler yemek için ondan öğrenebiliriz. Ne tarz müziklerden hoşlanırsın dediği anda niyetinizi anlamış olan genç arkadaş, bize hitap edeceğini düşündüğü tüm bilgilerini zevkle ve dostça paylaşır.

Turizm Info Map’leri

Her kuruşun hesabını bilen biz gezginlere, bir kısmı reklam (ve kupon) ile bastırılmış ücretsiz haritalar sunar. (Venedik gibi bazı şehirlerde bu harita bile ücretlidir ama %80-90 oranında free’dir diyebiliriz) Kitapçılarda, büfelerde satılan 3,5 Euroluk kitapçık şeklindeki haritalarda bile reklam varken bunlar da kusursuz olmasa da gayet işimizi görür.

img

Mumbai Gezi Rehberi

BOLLYWOOD'UN PERDESİ. EN ZENGİN, EN FAKİR, EN BÜYÜK İngilizler tarafından ismi değiştirilmeden önceki haliyle…

13 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.