Positano Gezi Rehberi

img

Kartpostallar İçin Yapılmış Kasaba: Positano

Amalfi Kıyıları’nın en ünlüsü, “kartpostal” kasabası Positano, gerçek olamayacak kadar büyüleyici bir güzellikte. Film setini andıran kasabada, o yamaçlardaki evlerde gerçekten birileri yaşıyor mu merak içinde kaldık. Yaşıyorlarsa gerçekten haksızlık, böyle hayat olmaz. Tabii her güzelliğin bir bedeli var. Çekiciliği ve popülaritesi sebebiyle özellikle yaz tatillerinde aşırı turistik olan kasaba, daracık yollarında çok pahalı butikler ve tesislerle dolu elbette. Amalfi Kıyıları’nın bu en lüks bölgesinde konaklamak için uçuk bir bütçeyi gözden çıkarmak gerekiyor. Akşam saatlerinde günlük ziyaretçiler gittiğinde geriye sadece ultra zenginlerin kaldığını hissediyorsunuz. Yamaçlara kurulu beyaz evlerin arasındayken nereye bakacağınız şaşıracak, başınızı döndürecek güzellikte bir yer Positano. Olur da gün batımını yakalarsanız, pembe gün batımı keyfinize keyif katacaktır.

Positano gezi rehberi

İtalyanların ünlü bir sözü var; “Dolce far niente”, hiç bir şey yapmamanın keyfi olarak çevrilebilir. Positano, sadece kafanızı çevirerek arada manzaranızı değiştirerek mutlu olacağınız, hiçbir şey yapmamanın keyfine varabileceğiniz bir yer. Gerçek olduğuna unutmamak için arada kendinizi cimciklemeniz gerekebilir.

Amalfi Kıyıları’nda gezdiğimiz tüm diğer kasabalar, ulaşım, konaklama ve diğer ipuçları için Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi ana sayfamıza uğramayı unutmayın;

Amalfi-Kıyıları-Gezi-Rehberi

Positano’ya Nasıl Gidilir?

Positano’ya Sorrento veya Amalfi yönünden SITA otobüsleriyle ulaşılabilir. Yaz tatili dönemlerinde, Nisan ayından itibaren Napoli’den direkt vapurlar da olabiliyor. Bu manzaraya denizden gelmek güzel bir seçenek olabilir. Çevre kasabalardan, özellikle Amalfi’den günübirlik tekne turlarıyla da ulaşılabilir.

Positano’da iki tane otobüs durağı bulunuyor; Chiesa Nuovo, Sorrento’ya, Sponda, Amalfi’ye daha yakın. Daha güzel manzaralar için Chiesa Nuovo durağında inip, yoldan biraz yürüdükten sonra Positano’nun merkezine inebilirsiniz.

Positano yaz tatili

Positano’da Gezilecek Yerler

Positano’nun klostrofobik derecedeki dar sokakları labirent gibi. Daracık sokaklar hiç bitmeyecekmiş gibi gezinirken, lüks butiklerin içinden geçip sahile vardığınızda karşılaştığınız manzara büyüleyici. Positano’nun daha da tepelerinde birkaç küçük kasaba daha var. Buradaki süper lüks butik otellerin manzarasını sadece hayal edebiliyoruz malesef. Positano’nun en ikonik noktası katedrali olsa da gezmeye değer bir yanı yok. Buranın tadını çıkarmak için hem denizden, hem de SITA otobüslerinin de geçtiği yoldan bu güzelliğe bakıp iç geçirmek lazım.

Positano’da denize girmek için iki plaj seçeneği var. Biri koyun ortasındaki ana sahil, Spiaggia Grande. Burası Positano’nun merkezi, arkanızda güzel manzaralar eşlik etse de liman trafiği ve kalabalığından kaçınmak isterseniz hemen yanındaki Spiaggia del Fornillo‘ya da geçebilirsiniz.

Positano turu

Yamaçların, denizin, doğanın, çevrenin tadını çıkarmanız, labirent sokaklarda kaybolmanız dileğiyle, İtalya’nın rüya kasabasına selamlar.

Amalfi Kıyıları Gezi Notları

Birçok ipucu, konaklama seçenekleri ve ulaşım bilgilerinin yer aldığı, hislerimizi ve kendi deneyimlerimizi de detaylıca paylaştığımız Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi ana sayfamıza ve diğer kasabalarla ilgili gezi notlarımıza aşağıda ulaşabilirsiniz;

Amalfi-Kıyıları-Gezi-Rehberi

Positano

Amalfi

Ravello

Capri-Adası

img

Bangkok Ulaşım Rehberi

TAYLAND'A NASIL GİDİLİR? Uzak doğunun bu farklı ülkesine neredeyse her şekilde başkent Bangkok üzerinden…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.