Eyfel Kulesi Hakkında 10 Bilgi

img

Paris’in Sembolü, Demir Leydi

Paris Gezisinin klasik duraklarındandır Eyfel Kulesi. Her şehrin, her ülkenin bir sembolü vardır ya, malum Eyfel Kulesi sadece Paris’in veya Fransa’nın değil belki de kıta Avrupası’nın da simgesi. Hatta bir gün diğer gezegenlerdeki canlılarla turistik iletişime geçersek Dünya’nın sembolü bile olabilir. Bu efsane hakkında kısa kısa 10 bilgi paylaşalım.

1- Eyfel Kulesi’nin inşa sebebi; Paris Dünya fuarına (Paris Expo) sembol giriş kapısı arayışıdır. Düzenli organize edilen fuarın o yılı, (1887-89 yılları arasında) Fransız Devrimi’nin 100. yılına denk geldiği için, mühendis Gustava Eiffel: “Bilim ve endüstri çağının kutlanması ve devrimin yüzüncü yaş yıl anıtı olduğunu belirterek, yapıyı sembolleştirmiştir.

2- Kule, Eyfel ismini, kendi adında inşa firması olan Gustave Eiffel’den alır. Sanılanın aksine mimarı Eiffel değil, İsviçreli Maurica Koechlin’in siparişi üzerine Stephen Sauvestre’dir. İş yapandan ziyade, işi satanın adı yapıya konmuş. Bilimle paranın tarihi savaşının bir küçük yansıması.

Eyfel Kulesi İnşaatı

3- Eyfel Kulesi’nin inşası  toplam 7.739.401 Frank’a mal olmuştur. Ancak açılıştan sonraki ilk 5 ayda 1,9 milyon turist ziyaret edince masrafların dörtte üçü çıkarılmıştır. Senesi dolmadan yapı kâr elde etmeye başlamıştır. Kutlamalar, turizm ve ticari deha ile gelen bir başarı öyküsü.

Eyfel Kapak

4- Eyfel Kulesi demirden yapılmıştır ve ağırlığı 10.000 ton civarıdır. Yapımında üç bin işçi çalışmıştır ve alınan sıkı önlemler sayesinde sadece bir kişi hayatını kaybetmiştir. Günümüzde de 7 yılda bir 25 boyacı tarafından 15 ayda boyanır. Tarih boyu Eyfel’de intihar sayısı 400’dür.

Eyfel Kulesi İşçileri

5- Yapımında 20 yıllık izin alınmış olan yapı sökülmesi gereken 1909 yılında yüksekliği sebebiyle Atlantik ötesi haberleşmeye imkan tanıdığından korunmuştur. Birinci Dünya Savaşı’nda Fransız orduları için önemli bir iletişim aracı olmuştur. 1925 ve 1935 yılları arasında “Citroen” tarafından billboard olarak kullanılmıştır.

Eyfel-Birleşik

6- 125 metre genişlik ve 125 metre derinlik ölçülerindeki Eyfel kulesi 1665 basamaklıdır, 3 katlı manzara katlarıyla birlikte 300,50 metre yüksekliktedir. Antenle birlikte 324,80 metreye ulaşır. 41 sonra New York’taki Chrysler Building yapılana kadar dönemin en yüksek yapısıydı.

Eyfel-Kulesinin-içi

7- Dönemin Parizyen sanatçıları mimarisinin rezalet olduğu ve Paris’in görsel itibarını zedeleyeceği sebebiyle yapımına karşı kampanyalar başlatmıştır. Bu konuda en bilinen hikaye İngiliz şair, sanatçı William Morris’in zamanının çoğunu Eyfel’de geçirmesi üzerinedir. Kendisine “Kule herkesten çok sizi cezbediyor” dendiğinde, “Koca Paris’te bu çirkin demir yığınını görmediğim tek yer burası olduğu için burada oturuyorum” der.

Eyfel'den Manzara

8- 1940 Hitler Fransa İstilası sırasında, Fransızlar tarafından tüm asansör kabloları kesilmiştir fakat istila sonrasında askerler tepesine tırmanarak Gamalı Haç bayrağını asmıştır. Hitler de üşenmemiş, yürüyerek Eyfel’in tepesine çıkmıştır. 1944’te müttefikler Paris’e yaklaşınca Hitler Eyfel Kulesi’nin ve tüm şehrin yakıp yıkılmasını emretmiştir. Dönemin Paris Valisi General Dietrich von Choltitz emre itaat etmeyerek Eyfel’in ve Paris’in diğer önemli yapılarını günümüzde görebilmemizi sağlamıştır.

Hitler'in Eyfel'i İşgali

9- Açılışından bu yana Eyfel Kulesi yaklaşık 250 milyon turist ziyaret etmiştir. Eyfel’i günümüzde yılda yaklaşık 7 milyon turist ziyaret ediyor ve dünyanın en çok ‘kazanan’ yapısı. Eyfel ziyaret saatleri 17 Haziran – 28 Ağustos arası yaz döneminde 09.00-00.00 arasında olup, kış dönemi 09.30-23.30 arasındadır. Paskalya, Noel gibi özel günler ve bahar tatillerinde gece kapanış saati uzatılır.

eyfelj

10- Eyfel Kulesi bilet fiyatları çıkılan kata ve yola göre değişir.Asansörle yetişkin 1. Kat için 4,10 €, 2.Kat 8 €, 3. Kat 13 €, indirimli ücretler ise (4-11 yaş arası) birinci kat için 4 €, 2. Ve 3. Kat için 7,50 €’dur.. merdivenle 1. ve 2. Kat 4,50 € indirimli bilet 3 €’dur. Üçüncü kata merdivenle çıkılmaz. Eyfel kulesinin çevresi ücretsizdir.

Eyfel Turu

Eyfel Kulesi için aşağıya favori bilginizi yorumlayabilir ve farklı tecrübelerinizle katkı sağlayabilirsiniz. Ayrıca mutlaka Paris Seyahat Rehberimize bakmanızı öneririz, daha detaylı bilgiler ve Eyfel Kulesi’nin ziyaret rakamları burada. Tık tık: Paris Gezi Rehberi

img

Nepal’de Alışveriş

Nepal'den Ne Alınır? Nepal tüm gezginlerin bildiği şekilde biz batılılar için tam bir alışveriş…

0 Yorum

12 Yorum

 • Görkem CAN

  16 Mayıs 2014 - 10:05 Cevapla

  Nereden nereye.. Tabi çok intihar vakaları da gerçekleşmiş.

 • Berfin Terfi

  10 Ekim 2014 - 23:41 Cevapla

  Ben ce Paris gezintisi demek benim gözetimlerine dayanarak nerdeyse günlük yaşam tarzı kadar klasikleşti ama yine de kendini bilinçli şekilde gezerek geliştirmek güzel maddiyet olarak geçimim olsaydı tanıdığım beni karşılamayı kabul etseydi neden olmasın ben aslında arada cin Japon farklı ülkeler denildiğinden görmek isterdim . Saygılar sunarım

 • Celalettin Karka

  24 Kasım 2014 - 12:11 Cevapla

  Paris’e gidip te eyfel e çıkmak ve orada dünyanın her yerinden tüm insanları görmek insana mutluluk veriyor ayrıca Paris çok harika bir şehir. Tren garından 42 nolu metrobüsle geze geze gidebilirsiniz.

 • nisanur

  26 Mart 2015 - 19:08 Cevapla

  seni seviyorum eyfel kulesi… Bilgiler için teşekkürler, hep gitmek istemişimdir.

  • berivan

   15 Nisan 2015 - 10:45 Cevapla

   paris kadar güzel birşey görmedim

 • Çok güzel bir paylaşım olmuş. Ayrıca siteniz çok güzel olmuş.

  • Taflan

   25 Nisan 2016 - 23:50 Cevapla

   Eyvallah diyelim, güzel backlink çalışması. :) Eyfel’e de demir satmanız dileğiyle.

 • HAMİT DULGER

  20 Mart 2017 - 09:02 Cevapla

  EVET PARİS VE EYFEL KULESİ GÜZEL AMA TÜRKİYE MİN EN ÜCRA KÖŞESİNE BİLE DEĞİŞMEM. BİRDE ŞANZELİZE CADDESİ VAR MEŞHUR AMA BAĞDAT CADDESİNİN YANINDA İNANIN KÖY GİBİ KALIR. BİZ KENDİ ÜLKEMİZDEKİ GÜZELLİKLERİ GEZİP GÖRÜP SAHİP ÇIKALIM BENCE.

  • Taflan

   28 Mart 2017 - 13:14 Cevapla

   Champ elysee, Bağdat Caddesi…. “Köy” hmmmm.

 • alaaddin yıldız

  01 Nisan 2017 - 18:29 Cevapla

  Eyfel Kulesinin bilinmeyenlerini öğrenmek istiyorsanız hemen bakabilirsiniz.

 • galip derviş

  16 Mayıs 2017 - 14:26 Cevapla

  adam demirden kule yapmış iyi pazarlamiş adına da eyfel koymuş milyonlar ziyaret ediyor enteresan

  • Taflan

   16 Mayıs 2017 - 15:27 Cevapla

   Galip Merhaba;

   Eyfel Kulesi’nin turistik özelliği ve başarısı tam olarak dediğin gibi aslında. Elbette bir tarihi, sembol değeri bulunuyor ancak gerçek özet bu.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.