2016 Yurt İçi Turizmin Yılı

img

Hem Destek, Hem Cebimize Katkı

Geçen hafta sonu (Nisan 2016) birimiz Kapadokya‘da, birimiz Kıbrıs’taydık. Kış sezonundan kalma Rusya ile uçak krizi başta olmak üzere, önce yanı başımızda, güney sınırlarımızda, şuanda da ülkemizin birçok noktasından patlayan bombalar sebebiyle yabancı misafirlerimiz güzel ülkemize mesafeli yaklaşmakta.

Şüphesiz bunun büyük negatif getirisini etkileyen hatalı turizm politikalarımızı tartışmak gerekir, ancak o ayrı bir sohbetin konusu olsun. Bunun yerine krizi en azından kendimiz için fıesata çevirebileceğimiz birkaç örneği paylaşmak istedik.

Geçen yılki Kapadokya seyahatimizde saati 150; 2 saati 250 TL olan Kapadokya ATV Turları, bu yıl pazarlık öncesi saati 60; 2 saat 90 TL’ye inmişti. Turizmci arkadaşlarla konuştuğumuzda, hepsi sezonun daha şimdiden aşırı ölü olduğu ve yabancı turistin gelmediğinden şikayetçiydi. Bu da iktisadın temel kurallarından arz talep dengesini, biz müşteriler lehine çevirmiş.

Benzer durum, konuştuğumuz ya da gözlemlediğimiz Akdeniz ve Ege Otellerinde de mevcut. Misal Selimiye Otelleri‘nde bu sene hizmet ve kalite aynı tutulmasına rağmen, fiyatlar oldukça düşük başladı. Kurban Bayramı’nın sezon sonunda yaratacağı ekstra etki sebebiyle uzun tutulacak yaz sezonunda, gerek doğal ve kültürel güzelliklerimiz, gerekse deniz, kum, güneş dinlencelerimiz için oldukça fazla alternatif, hiç tanıdık olmadığımız fiyatlarla bizleri bekliyor.

Bu yıl en büyük temennimiz, açıkçası da küçücük korkumuz; artan maliyetlere karşı, azalan gelirler sebebiyle, düşük performans insan kaynağı kullanabilecek otellerden, otel şikayetleri‘nin artmaması yönünde olacaktır. Türkiye turizm sektörü, uzun yıllardır, birçok krizle başa çıkmış, birçoğundan alnının akıyla ayrılmıştır. 2016’da ve muhtemelen 2017’de de gelecek bu sorunları, el birliğiyle aşabiliriz.

Her zaman hepimize daha ekonomik ve daha katkı sağlayıcı yurt dışı seyahatleri öneriyor olsak da, bazı büyük fiyat dezavantajlarının ortadan kalktığını unutmadan, 2016 senesi için hem Türkiye Turizmine katkı sağlamak, işsizliğin artmasını engellemek, hem de kendimize daha ekonomik seçeneklerle mis gibi coğrafyamızı keşfetmek için bu fırsatı kaçırmayalım.

Ayder karadeniz turları

2016 Yaz Tatili Programları

MEB’e bağlı ilk ve orta dereceli okullar; 10 Haziran 2016’da kapanıyor.

2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı; 19 Eylül 2016’da başlıyor.

2016 Kurban Bayramı da; 10 – 15 Eylül arası. Ancak %99; tatil 9 güne bağlanacak ve 10-18 Eylül 2016 tarihleri arasında Kurban Bayramı tatili yapacağız.

Türkiye’nin En Popüler Deniz Tatili Önerileri

Eskiden yazdığımız ve pek beğenilen makalemizde, Türkiye’de bu yaz mutlaka gitmeniz gereken belli başlı yerleri sıralamıştık. Bodrum’dan, Kilyos’a, Didim’den, Karadeniz’e, birçok seçeneği kısaca hatırlamak için şu makalemizi okumayı unutmayın:

Tık tık: Türkiye’de Yaz Tatili Trendleri

 

img

Tunisair

Tunisair Hava Yolları (Tunusair) Tunus' un bayrak taşıyıcı havayolu şirketi. 1948'den beri hizmette. 22…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.