Ravello Gezi Rehberi

img

Amalfi Kıyıları’na Tepeden Bakış

Amalfi Kıyıları’nın en güzel manzaralarından birine sahip Ravello, anlamsızca huzurlu, anlamsızca güzel bir yer. 2500 kişinin yaşadığı Ravello, bizce Amalfi Kıyıları’ndaki en büyüleyici kasaba. İtalya’nın en güzel kasabalarından da sayılan Ravello, diğer kasabalara kıyasla daha az turistik olması da keyfini daha da doyasıya çıkarmanızı sağlıyor. Amalfi’nin yukarısında mesafedeki dağ kasabası Ravello’da yaşayan insanları hayal ettikçe bulunduğunuz yere sinirleneceksiniz. Üzüm bağları, limon bahçeleri ve uçsuz bucaksız deniz manzaralarıyla dolu Ravello, yetmezmiş gibi tüm yaz süren klasik müzik konserleriyle de meşhur. Klişe tabirle rüya gibi bir yer Ravello, sokakta yürüyen insanları sarsıp “gerçekten burada mı doğdun bu nasıl bohem?” diye haykırası geliyor insanın.

Ravello gezi anıları

Amalfi Kıyıları’nda gezdiğimiz tüm diğer kasabalar, ulaşım, konaklama ve diğer ipuçları için Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi ana sayfamıza uğramayı unutmayın;

Amalfi-Kıyıları-Gezi-Rehberi

Ravello’ya Nasıl Gidilir?

Akdeniz’in en güzel yerleşim yerlerinden Ravello’ya gitmek için, Amalfi’den kalkan SITA otobüslerini kullanabilirsiniz. Ravello’ya en yakın tren istasyonu Amalfi Kıyıları’nın güney ucundaki Salerno’da bulunuyor. Amalfi Kıyıları’da akşam saatlerinden itibaren toplu taşıma imkanları kısıtlı olduğu için konser sonrası dönüş planınızı da yapmanız da fayda var. Bu bölge için İtalya’da araba kiralamak iyi bir seçenek olabilir.

Ravello gezi blog

Ravello’da Gezilecek Yerler

Bu küçük dağ kasabası, ufak meydanı ve çevreleyen sokaklarıyla çok sevimli. Ana meydanında biraz soluklanıp keyfini çıkarmak lazım. Ravello, Amalfi Kıyıları’nın en güzel deniz manzaralarını sunuyor. Bu manzaraların en iyi olduğu iki tane ünlü lokasyon bulunmakta;

Villa Cimbrone: 11. yüzyıldan beri el değiştiren bu enfes villa ve bahçeleri hem günlük ziyarete açık, hem de otel olarak hizmet veriyor. Ünlü kadın yazar Virginia Woolf dahil, birçok ünlünün de konakladığı şairane bir yer. Ünlü Terrazzo dell’lnfinito (Sonsuzluk Terası) görüp görebileceğiniz en güzel manzaralardan birini sunuyor. Bir gün evlilik teklifi falan yapmaya karar verirseniz burada cevabınız kesin evet olur.

 

Evin heykeller, çiçekler ve ufak yapılarla dolu bahçesi de başlı başına görülmeye değer. Burada yaşamış insanları hayal ettikçe insan gerçeklikten kopuyor, bu kadar güzel bir yerde yaşamayı kimse haketmemeli bizce. 11. yüzyılda yapılan villa uzun süre unutulduktan sonra, 20. yüzyılda Lord Ernest William Beckett devralmış ve her noktasını özenle dekore etmiş. Giriş ücreti 7 €.

Ravello tatil turu

Villa Rufolo: Ravello’nun meydanına oldukça yakın olan ve yine nefis manzaralar vadeden villa 11. yüzyılda yapılmış. Ünlü klasik müzik bestecisi Richard Wagner, ziyareti sırasında son operasının bir bölümü burada yazmış ve Wagner’in şerefine her sene önemli bir müzik festivali gerçekleştirilmektedir. Günlük ziyaretler için giriş ücreti 5 €.

ravello seyahat

Ravello Müzik Festivali: Ravello’nun ünlenmesinin en önemli sebebi, 1952’den beri her sene yapılan ve Haziran’dan Eylül’e kadar süren bu müzik festivali. Villa Rufalo’daki açıkhava sahnesinde inanılmaz bir manzara altında yapılan konserler, hayatınızın en keyifli deneyimlerinden biri olabilir. Haftada birkaç kez konser oluyor, biz tarihi denk gelmediği için gidememiştik, siz gidin, nasıl olduğunu bize anlatın.

Ravello konser

Zamanı olanlar için çok güzel trekking rotaları bulunuyor; Ravello’dan Atrani kasabasına inen yol en güzellerinden biri. Ravello’dan Amalfi’ye de yürümek mümkün.

Amalfi Kıyıları Gezi Notları

Birçok ipucu, konaklama seçenekleri ve ulaşım bilgilerinin yer aldığı Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi ana sayfamıza ve diğer kasabalarla ilgili gezi notlarımıza aşağıda ulaşabilirsiniz;

Amalfi-Kıyıları-Gezi-Rehberi

Sorrento

Positano

Amalfi

Capri-Adası

img

Edirne Eski Cami Hakkında Bilgiler

Edirne Ulu Cami Tarih ve Gezi Notlarımız Osmanlı eserleriyle dolu Edirne'nin bizim için en…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.