Bergen Gezi Rehberi

img
İlk adım;
  • Yatak: 30 € (Hostel)
  • Yemek: 15 € (Balık)
  • Ulaşım: Tabanvay
  • Turistik Zenginlik: 3/5
  • Gece Hayatı: 2/5
  • Mutfak: 3/5
  • Pahalılık: 4
  • 5/5:
  • Temel Süre: 1 gün

Norveç’in Fiyort Turlarına Açılan Kapısı

Norveç’in ikinci büyük şehri Bergen. Büyük şehir dediğimize bakmayın Norveç’te her şey minimal. Şehir merkezi küçük ahşap evlerle dolu Bergen’de. Norveç fiyort turlarının da önemli bir başlangıç noktası olan Bergen oldukça turistik bir şehir. Oslo’nun turistler için bir ulaşım noktası olduğunu kabul edersek Bergen daha turistik denebilir. Bergen kimi turizm yazılarında kuzeyin en güzel şehri olarak geçer. Norveç’in bütünü gibi güzel olduğu kesin. “İskandinav Rüyası”nın hissedilebildiği, huzurlu bir şehir ama en güzeli mi ona henüz karar vermek için erken.

Bergen gerçekten bir masal şehrine benziyor. Yokuşlu ara sokaklarına daldıkça bu sakin, renkli ve sevimli evlerde oturan insanları ve yaşamlarını hayal etmeye başlıyor insan. E malum: “Norveç’te yaşam”. Göründüğü gibi hiç mi dertleri yoktur acaba, belki kötü havaya canları sıkılıyordur arada. Bergen tepelerle çevrili bir şehir, o yüzden tarihi liman bölgesinin harici oldukça inişli çıkışlı. Yokuşlar olsa da her yere yürüyerek gitmek mümkün. Floyen Tepesi haricinde araç kullanmayı gerektirecek hiç bir mesafe yok.

Norveç Bergen’in gezilecek en güzel yeri ara sokakları. Biraz gezi klişesi, evet ama Bergen bu klişenin hakkını veriyor gerçekten. Vaktiniz uzunsa dağlarla çevrili Bergen’de güzel trekking rotaları da bulunuyor. Bergen çok turistik bir şehir yaz aylarında turist kalabalığından zaman zaman yorulabileceğinizi not düşelim.

Bergen gezi rehberi

   

Bergen Not Defteri

Fotoğrafçılar için seçenek çok: Kameralarınızı hazır tutun, şehrin her köşesi nefis karelerle dolu, Floyen tepesini ve ara sokakları es geçmeyin.

Fiyatlar Norveç klasiği: Bergen turizmin de etkisiyle, zaten yüksek olan Norveç standartlarından da pahalı. Neyse ki gezmek, dolaşmak, vitrinler bedava :)

Fiyort turları: Birçok turist Bergen’e fiyort turları için geliyor. Nasıl bir tur yapmak istediğinize önceden karar verin ve özellikle yaz aylarında ise rezervasyonlarınızı hazır edin.

Bergen’e tren: Bergen’e en güzel varış trenle varış. Bergen’e gelirken ya da giderken kesinlikle tren kullanın ve muhteşem manzaralarla yolculuk edin.

Floyen tepesi: Floyen Tepesi’ne çıkan füniküler için uzun sıralar oluşabiliyor Bir seçenek 1 saatlik yürüyüş, diğeri de sabah ilk program olarak tepeye çıkmak.

Trekking rotaları: Aşağıda da değindiğimiz farklı zorluk derecelerinde trekking rotaları bulunuyor. Kimisi 1 saat, kimisi 5 saat sürdüğü için dikkatli planlamakta fayda var.

Ara sokaklar: Bergen, “ara sokaklarda kaybolun.” klişe cümlesini kurmamız gereken bir şehir. Aşağıda birkaç minik sokak ismi de verdik.

Yeme İçme: Norveç’te yeme içme tabii ki pahalı, biz marketlerden geçindik. Balık Pazarı’nda Norveç standartları için fena sayılmayacak fiyatlara yemek yiyebilirsiniz.

   

Bergen’e Ne Zaman Gidilir?

Norveç’in güneybatısında yer alan Bergen’in havasına pek güven olmuyor. Yazın dahi olsa her an yoğun yağmur altında kalabilirsiniz o yüzden hazırlıklı olmakta fayda var. Temmuz-Ağustos sezonu Norveç turizminin tavan yaptığı dönemler o yüzden fiyatlar da yüksek. Fırsatınız varsa bu Mayıs, Haziran, Eylül, Ekim ayları daha uygun olabilir. Bergen’den her dönemde fiyort turları yapılabiliyor olsa da güzel bir havada (her zaman şansa bağlı) daha keyifli olacağı kesin.

Bizi Temmuz ayında sabah güzel bir havayla karşılayan Bergen, öğlene doğru öyle bir yağmur saldı üstümüze kaçacak delik aradık. Başta da dediğimiz gibi yağmurdan korunacak sıkı ekipmanlar şart.

PEKİ BERGEN’E Nasıl gidilir?

Türkiye’den Bergen’e direkt uçuş yok. Oslo’ya gidip oradan uçakla geçmek mümkün. Fakat açık ara en iyi seçenek Oslo’dan trenle nefis manzaralar eşliğinde Bergen’e varmak. İskandinav ülkeleri arasında ve Norveç içi ucuz uçak biletleri bulmak mümkün. Bazı yerlere trenle bazı yerlere de uçakla gidecek şekilde plan yapabilirsiniz.

Biz Norveç seyahatimizi sadece Norveç’te geçerli interrail bileti (One country pass) ile gerçekleştirdik. Yolların tadını çıkarmak ve çok yer görmek için iyi bir seçenek.

Bergen görülmesi gereken yerler

Bergen’DE Gezilecek Yerler

Bergen kasaba tadında bir şehir herhangi bir araç kullanmadan yürüyerek heryeri gezmek mümkün.

Oslo-Bergen arası tren yolculuğu: Oslo ile Bergen arasında inanılmaz güzellikte köylerden geçen, bir anda kar manzarasının yemyeşil dağlara dönüştüğü yanınızdan şelalelerin, göllerin eksik olmadığı, fiyort kenarından devam eden bir yolculuk. Sadece keyif için yapılabilecek bir yolculuk gerçekten. İnsanın treni durdurun insafsızlar bir 10 dakika şu güzelim manzaraya diyesi geliyor.

Bergen’den trenle kısa ve çok güzel bir yolculuk önerisi Voss olur, yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Voss’a kadar gidip Voss’ta vakit geçirmek, oradan geri Bergen’e dönebilirsiniz. Bergen’den Trolltunga’ya gitmek için de Voss’tan Odda’ya giden otobüslere binebilirsiniz. Eğer arabanız varsa daha da rahatsınız, bizim gibi durdurun şu treni demenize gerek kalmaz. :)

Tren, otobüs ve fiyort turlarını birleştiren paket turlar da satılıyor. Bergen gezi anıları yazımızın sonundaki (aşağıda) Norway in a nuttshell turu ilginizi çekebilir.

Bergen Oslo tren

Tarihi Bryggen bölgesi: Bergen deyince akla gelen ilk fotoğraf limanda yanyana dizili tarihi ahşap evleriyle Bryggen bölgesi. 14-16. yüzyılları arası Bergen’i dünyanın en önemli limanlarından biri haline getiren tüccarların evler Hansa evleri olarak anılıyor ve Unesco Dünya Mirasları tarafından koruma altındalar. Zamanın ticaret merkezi şimdi turizmin merkezi olmuş. Evler açıkçası dekor gibi dursa da birçoğu hala kullanımda, çeşitli hediyelik eşyalar satan dükkanlar ve kafelere dönüşmüş.

Bergen Norveç turları

Bergen Balık Pazarı: Biraz fazla turistik olsa da göz atmaya değer. Şehrin ortasında mutlaka karşınıza çıkacak bu balık pazarında Balina burger’den somon’a, havyardan kalamara çok çeşitli deniz ürünü bulabilirsiniz. Fish&chips gibi görece fiyatı daha uygun seçenekler de bulunuyor. Biz genellikle yemekleri marketten alışveriş yaparak hallettiğimiz için yeme fırsatımız olmadı ama güzel parçalar vardı açıkçası. Balık sevmiyorsanız hediyelik eşyalar ve meyve-sebze standlarını gezebilirsiniz.

Fløyen tepesi: Bergen tepelerle çevrili bir şehir ve merkezden çok az uzaklaştıkça tepeler başlıyor ve evler azalıyor doğanın hakimiyeti geri geliyor. Fløyen tepesine şehrin merkezinden kalkan fünikülerle ya da yürüyerek çıkabilirsiniz. Füniküler tek yön 45 NOK. En iyi plan fünikilerle çıkıp, yürüyerek inmek olacaktır. Aradaki manzaralar için kesinlikle değer. Yürüyüş 1-1,5 saat sürüyor.

Bergen turistik yerler

Floyen tepesi Bergen’in en turistik yerlerinden biri, o yüzden uzun bir sırayla karşılaşmanız muhtemel. Sabah erken saatlerde giderseniz sıradan kaçınabilirsiniz.

Ulriken Tepesi: Bergen’i çevreleyen 7 tepeden (tanıdık geldi mi?) en yükseği olan Ulriken Tepesi, Bergen’le beraber çevre adaları ve okyanusu görmeye fırsat veriyor. Teleferikle çıkmak mümkün, yürüyüş Fløyen Tepesi’ne göre zor olacaktır. İlgilenenler için Fløyen’den Ulriken Tepesi’ne geçen yaklaşık 4 saatlik bir rota olduğunu da okuduk, detaylarını araştırmak sizde. :)

Vaktiniz bizim gibi kısıtlıysa daha kolay ulaşım ve daha güzel manzaralar için ilk seçeneğiniz Fløyen Tepesi olsun.

Bergen gezilecek yerler

Stoltzekleiven: Bergen’in çevresinde bir başka güzel yürüyüş rotası. Fjellveien Caddesi üzerinde rotanın başlangıç noktasını göreceksiniz. Bergen gezisi boyunca olduğu gibi, yol tamamen taş patika olarak işaretlenmiş. Yaklaşık 30 dakika süren bu dik yürüyüş sonrası Bergen’in güzel manzarasını yakalayabilirsiniz. Yine işaretlerle gösterilen yolları takip ederek Floyen Tepesi’ne geçebilirsiniz.

Kaybolunası sokaklar: Bergen’in sakin sokak aralarında gezinmek ayrı bir zevk. Ünlü Bryggen evlerinin arkasından tepelere doğru zikzaklar çizerek gezintiye başlayabilirsiniz. Bizim daha keyif aldığımız bölge ise Bryggen evlerinin karşısındaki Nordnes ve Nøstet bölgeleri oldu. Çoğunlukla sadece evlerin olduğu bir bölge olduğu için turist kalabalığı da sınırlı. Strangaten Caddesi’nden başlayıp içeri doğru dar sokaklara doğru devam edebilirsiniz. Keşfetmek için birkaç sokak ismi de verelim; Knøsesmauet, Klosteret, Strangebakken, Skottesalen. Bilinçli kaybolmalar dileriz. :)

Bergen seyahat notları

Lille Lungegårdsvannet Parkı: Tren istasyonuna çok yakın olan bu geniz havuzlu park biraz soluklanıp, atıştırmak için ideal. Yakınlarındaki National Theatre’ın bahçesi de mola için huzurlu bir nokta. Marketlerden aldığımız için yemeklerimizi buralarda yedik.

Norveç Fiyort turları: Bergen, Norveç fiyort turlarının en önemli başlangıç noktalarından biri ve günlük turlardan, haftalık cruise gemilerine kadar. çok farklı seçenekler mevcut. fjordtours.com’dan seçenekleri inceleyebilir ve rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Norway in a nuttshell turu: Bergen’den veya Oslo’dan başlayabileceğiniz meşhur bir tur programından da bahsedelim. Bu günlük tura Bergen-Voss-Myrdal arasın tren yolculuğu, Myrdal-Flam arası Flam Railway ile ünlü tren yolculuğu, Unesco koruması altıdaki Nærøyfjord’da gemiyle fiyort turu ve Voss Gudvangen arası otobüs yolculuğu dahil. Bergen’den başlarsanız bir gün içerisinde tüm tur tamamlanabiliyor ya da 1 gece Voss’ta veya Myrdal’da konaklayabilirsiniz. Konaklama hariç tüm yolculuğu fiyatı 1620 NOK yaklaşık 175 euro.

Bergen gezi blog

BERGEN’DE KONAKLAMA

Bergen’de oldukça az sayıda hostel bulunuyor. Şehir merkezinde en iyi seçenek ünlü zincir YMCA Hostel.

Airbnb seçeneklerini kontrol etmek de faydalı olacaktır.

Bir başka seçenek de gece treniyle yeni rotanıza devam etmek olabilir ki şahane olur; tıkır tıkır.

img

Kapadokya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

Paleolitik Dönemden Hititlere, Selam Sana Kapadokya Gökyüzüne baktığımızda bizleri selamlayan rengarenk balonlar… Doğanın en…

1 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.