Tur Şirketi Mi Bireysel Tur Mu

img

kesfetsene tamamen bireysel tur planlarını destekleyen, yönlendiren, buna taraf olunan bir platformdur. Tur şirketlerine ise hiçbir şekilde karşı değiliz, işini acayip iyi yapan tur firmalarını da severiz. Son söyleneceği başta söyledik, sebeplerini anlatalım. Dürüstlük ilkemizle her ikisi hakkında fikirlerimizi paylaşalım.”Backpacker” (Sırt çantalı) ismiyle anarız kendimizi, backpack’imizi vururuz sırtımıza içinde temel birkaç parça eşya, bolca umut ve her seferinde yeni bir heyecan… Kısa tatillerde backpack bazen valiz olur, bazen bavul… İtirazımız yoktur. Rotamız ucu ucuna belli de olabilir ziyadesiyle başı sonu bellidir arasını talih çizer.

TUR ŞİRKETLERİYLE SEYAHAT

BİREYSEL SEYAHAT

Rehber vardır. İyisine denk gelinirse çok öğreticidir. Kötüsüne denk gelinirse koparır. Rehber; kitaplar, internet siteleri, turizm büroları, hostel çalışanları ve kentlilerdir. Kötüsüne denk gelinmez sadece az araştırma yapılmışsa bazı konular şansa kalabilir. Orada da şans her zaman yaver gider. Ek olarak bir çok yerde yerel rehber de tutulabilir.
Rehberi veya tur grubunu sevmezsen, yapacak bir şey yok. Seyahat rezil olabilir. Nereye gittiğin kadar kimle gittiğin de önemlidir çünkü. Bazense şahane arkadaşlıklar edinilir. Hostel çalışanını beğenmezsen ya otel değiştirirsin ya da akşama yeni biri gelir onu seversin, information ofisindeki tavrı sevmezsin, yan bankoya geçersin.
Pahalı oteller vardır. Herkesi tatmin etmeye yönelik 3,4,5 yıldızlı odaların lüks yataklarında uyunur, otelin günde sadece 7-8 saat kullanıldığı unutulur. Hostel, kamp, sokak, couchsurfing vardır. Sadece uyunulacak temiz güvenli bir yer yegane hedeftir, zaman şehre harcanır. İsteğe göre lüksleştirilir isteniyorsa turdaki aynı lüks otel kiralanabilir. (bkz: Konaklama)
Ekstra turların hepsi yapılabileceğinden daha sıkıcı ve her zaman daha pahalıdır. Ekstra falan yok, her şey senin kontrolünde.
Genel bütçe çok büyük ihtimalle daha fazladır ve yapabileceklerin standarttır. Ekonomini kendin belirlersin. Konaklamadan kısıp bungee-jumping yapmaya falan bütçe ayırabilirsin.
Lokalleşemezsin, herkesin gördüğü yerleri görür ve ziyadesiyle sadece turdaki insanlarla sosyalleşirsin. Serbest zamanda kaçabilirsin tabii. İstediğin yere gidersin, kimsenin bilmediği ara sokaklarda kaybolursun, yepyeni insanlarla tanışırsın. Paris’te Parissien, Londra’da Londoner, Rusya’da sarhoş olursun.
Öğretir. Öğrenirsin.
Geceleri sınırlıdır, sabah serbest zaman olsa da erken kalkmak gerekir. Geceler senindir. Sabahlar zaten senindir.
Tur programına sadık kalınmak zorundadır. Ya her şeyin çerçevesi bellidir ya da tüm gün serbest zaman ile zaten kendi kendine yapmanı ama bunun için para ödemeni bekler. İstediğin gibi şekillenir, istediğin yere daha az veya daha fazla zaman ayrılır. Bu kimi zaman yeni bir şehir hatta ülke olur, kiminde ise basir bir parka, çeşmeye dahi ayrılan ekstra seyir zamandır.
Çoğu zaman ne yiyeceğine bile anlaşmalı olunan restoran karar verir, ya da otelde yenir. Sürpriz cafeler ve restoranlar keşfetmeye fırsat tanır. Kötü deneyimlere de fırsatın olur.
İptal oluverir. Min. 25 kişi v.s. zorunluluğu bayrama üç gün kala dolmaz, bütün hayallerin cebinde evde kalakalırsın. İptal etmen gerekir, tamam derler ama paranı vermezler. Özgürdür. Sen belirler, sen gider, sen yaşarsın. Tek derdin yol arkadaşın… aaa, onu da sen seçtin.
Daha güvenlidir. Ama hiçbir sorumluluk almaz. Güvenlik zaafiyeti olabilir. İyi araştırma yapılmalıdır.
Yavaştır/fazla hızlıdır. Her yaştan 30 kişiyle Ayasofya’yı bi’ gez anlarsın. Hızı sana bağlıdır. Kafa dengi üç kişi dolaş bakalım.
Çocukla daha kolaydır. Çocukla zorlukları olduğu söylüyorlar. Arkadaşlarımıza yaptırdık, oldukça keyifli olmuş.
Sizde olmasa da grupta çocuk olabilir. Ağlar falan. Yolda gördüğün çocukları seversin… İstediğin kadar.
Bağımlılık yapar. Bağımlılık yapar.

Baştan da dedik ya bizim tarafımız belli. Eğer sen de bize uymak istiyorsan, sayfalarımız senindir. Tek kuruş ödemeden nacizane tüm rehberliğimizden faydalanabilirsin. Yetmedik mi, ne güzel; tüm internet senindir. Tur şirketlerinin sitelerine girip bedava fikir de al bizce, turun bitince de git programlarıyla mutlaka kıyasla ve ne kadar kârda olduğunu görmeyi unutma. Buradan başla.

img

Venedik Gezi Rehberi

BALIK ŞEKLİNDE ADAYI KILÇIK MİSALİ SARAN KANALLAR İtalya'nın en pahalı (en kazık) ve Roma…

3 Yorum

3 Yorum

 • Abdullah

  12 Ekim 2014 - 05:35 Cevapla

  Hocam ilk yurtdışı deneyimi içinde geçerli mi bu anlattıklarınız mesela ben su.petesburg à gitmeyi planlıyorum. Ruslar ingilizce bilmiyor bu sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler.

 • Abdullah

  12 Ekim 2014 - 05:50 Cevapla

  Hocam ilk yurtdışı deneyimi içinde geçerli mi bu anlattıklarınız mesela ben st.petesburg à gitmeyi planlıyorum bu yaz.çok güzel bir şehir bence. Tur ile gitme planım vardı.Ve bireysel gidersem arkadaşla gitmeyeceğim tek başına gideceğim.ilk deneyim için sizce ne yapmalıyım? Teşekkürler. Bu faydalı bilgiler içinde teşekkürler.

 • çağrı

  22 Ekim 2014 - 12:27 Cevapla

  Vallahi çocukla da gayet güzel yapılabiliyor, tur şirketlerine para kaptırmak yerine kaliteli bir gezi rehber kitabı satın alın, bir de navigasyon cihazı hepsi bu, hem daha ucuza hem de daha fazla yer gezeceğinizin garantisini veririm. Bu yaz Olimpos’tan Side’ye kadar hem de çocukla gezdik. Toplamda 15 farklı yer gezmişiz. Bunu bir turla yapsak batmıştık herhalde.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.