Kış Sporları

img

Kar Kış Kıyamette Yapılacak Spor Faaliyetleri

Kışın yapılacak sporlar, kimimiz için hayatımızın olmazsa olmazı, kimimiz için büyük işkence, kimimiz içinse bir kenarda arada bir yapılan iyi bir aktivite. Kış sporlarını üç düşünceye dahil edilebilir diyebiliriz. Sizi hareket ettirmek, yola çıkarmak ve bir yerleri keşfettirmek için kendi yaptıklarımız başta olmak üzere kış sporlarını derleyelim istedik. Unutulmamalı ki, birçok sportif faaliyet aynı zamanda bir gezi ve keşif fırsatı. Ayrıca karda ve karla yapılan kısmı da çok eğlenceli ve genelde şehirden uzaklaştırıcı birer kaçamak. Özetle, kısa kısa bakalım;

Kayak Sporu: En yaygın ve popüler kış sporu olan kayak, en basit amatör kayıştan, helikopterden atlayıp el değmemiş ormanların el değmemiş karlarının üzerinde zirveden yamaca doğru kayılarak inilme esasına dayalı olarak yapılıyor. Amatör seviyede başlanması kolaydır. Türkiye’nin en iyi kayak pistleri için şu sayfaya tık tık: Kar pistlerimiz

 

Snowboard: En severek yaptığımız sporlardan olan snowboard’un Dünya geçmişi de Türkiye geçmişi de çok yakın olmasına rağmen popülerlikte bayağı önlerde yer alıyor. Amatör seviyede yapılması kolaydır ve Keşfetsene severek yapar. Bu yüzden geniş sayfalarımız var, şurada:

Snowboard Nedir, Nasıl Yapılır

Kızak: Oturarak (ya da kızaklı köpek yarışlarında ayakta) yapılan bir kar sporudur, aynı zamanda ulaşım aracı olarak da kullanılabilir. Genelde çift jiletli kızakların üzerinde ilerleme esasına dayanır. Özellikle kar tesislerimizde çocuklar için müthiş bir eğlencedir.

Biatlon: Okuyunca genelde “biatlon nedir?” sorusunu duyar gibi oluyoruz. Kayakla belli bir alan koşulduktan sonra tüfek atışı ile hedef vurma sporudur. Profesyonel olarak yapılır. Fotoğrafı da şöyle bir şey.

biatlon

Buz pateni: Artistik, kısa kulvar, sürat pateni, dans, senkronize buz dansı, avm içinde takılmaca gibi sonuncusu biraz yerel seçenekleri olan buz pateni, bu üzerinde paten ile kayma, koşu ve dans figürleri ile sınıflandırılabilir.

Skibob: Kayak bisikleti manasına gelir. Bisiklet tipindeki kar kızaklarıyla ilerleme ve yarış esasına dayanır. Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşmaktadır, birçok kar merkezinde kiralanabilir. Resimdekinin benzerleri ülkemizde saatlik ve günlük kiralanıyor. Fiyatlar da makul.

Skibob

Buz Hokeyi: Bir salon sporu da sayıldığı için yazın da yapılabilir. 1’i kaleci olmak üzere 6’şarlı iki takımın pak ismi verilen diski sopalar vasıtasıyla kaleye ulaştırarak gol atıp skor yapma üzerine kurulu bir takım sporudur. Biz daha çok birbirine giren veya saha kenarlarını tekmeleyen sporcularla tanıyoruz.

Trekking, tırmanış, doğa yürüyüşü: Kışın yapılabilecek en zevkli, en risksiz ve doğuştan gelen özelliklerimizin neredeyse tamamının yeterli olduğu yürüyüş sporlarını şehirden çok kopmadan da -mümkünse tabii- yapabiliriz. Üzerine sıcak bir sahlep veya boza içerseniz, bizi anın.

Kış Uykusu: Tüm bu seçeneklerin en kolayı, bazen de en zevklisi. En azından en az yoranı olduğunu garanti edelim. Kışın uyku veya uyuklama şahane bir seçenek olarak bizi davet ediyor. Nadiren kabul etmek genelde dengelemek lazım.

Türkiye'deki Kış Spor Merkezleri

img

Üsküp Gezi Rehberi

OSMANLI'NIN İZİNDE BİR AB ADAYI Vardar Nehri'nin iki yakasına kurulu, Makedonya'nın başkenti Üsküp, sıcak…

1 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.