Delhi Gezi Rehberi

img
İlk adım;
  • Yatak: 10$ (2 kişilik odada)
  • Bira: 2.5 $ (Otelde)
  • Yemek: 3 $ (Mc Menü)
  • Ulaşım: 8 $ (Yarım gün taksi)
  • Turistik Zenginlik: 4.5/5
  • Gece Hayatı: 1.5/5
  • Pahalılık: 2/5
  • Temel süre: 3 gün

ÇELİŞKİLERİN BAŞKENTİ

Hindistan -özellikle biz batı toplumları için- Dünya’nın en değişik yerlerinden biri. Delhi de bu değişikliklerin tümünü içinde barındıran ‘muazzam’ bir kent. Gerçekten hangi ifade bu şehri özetler dedik, çok zorlandık ve muazzamı seçtik. Ne istiyor, ne arıyor, neyi merak ediyor ve neyden kaçıyorsanız burada. Hem de çılgınlık derecesinde, yok yok manyaklık derecesinde… Burası Mumbai’den sonra Hindistan’ın en büyük ikinci şehri ve her şeyi yaşayabileceğimiz turistik bir destinasyon.

Aslen Delhi eyaletin, New Delhi de başkentin adıdır. Ancak İngiliz yönetimindeki 16 yıl sonrasında yıkılan düzenle bu isim kısmı bayağı karışmış, o yüzden burada bahsettiğimiz Delhi’nin başkent olduğunda anlaşalım bi’. 20’den fazla Avrupa ülkesi görüp özenmemiş ikili olarak buradayken ilk kez Avrupalı olmayı istedik. Arada kalmış kültürümüz, normal bir insanın şaşırabileceğinden daha az tepki veriyor böyle şeylere. Kim bilir belki de iyi bir denge bizim ülkenin vatandaşı olmak buraları gezerken. Her şeyi daha makul kabul edebiliyorsunuz ama yine de her şey ‘fazla’. Hindistan nasıl bir ‘manyaklığın’ ülkesiyse Delhi de onların tümünün tüm çarpıklığıyla başkenti.

Delhi_5

Aşırı sıcak, aşırı pis, yer yer çok temiz, kalabalık ötesi kalabalık, fazla gürültülü, kelimenin tam anlamıyla kaotik! Sokakta rikşalarının sepetleri içinde uyuyan insanların şanslı sayılabileceği fakirliğin dibini de burada görüyorsunuz, çoğumuzun hayalinde göremeyeceği zenginliği de gözlemleyebiliyoruz. Maddi dünyadan tamamen arınmış ilahi çılgınlık var. En sıkı ateistin bile sempati duyabileceği ‘zengin’ bir maneviyat varken, 3 kez hacca gitmiş bir Müslümanın lanet edebileceği cami kapısı bahşişçileri de burada.

Bir yanda Dünya’nın en büyük dinlerine sahip ve sadık insanların güzel yaşamlarını görebiliyorsunuz, bir yanda bir otobüste 23 yaşında bir kıza 22 erkek bozuntusu tecavüz edebiliyor?!? Senede 50’ye yakın kadına tecavüz edilen şehrin ara sokaklarında güvenlik sorunu yaşanırken, nispeten turistik bölgelerinde ve konsolosluklar kısmında tüm gece tek sorun hava kirliliği…

   

Delhi Not Defteri

Hindistan Özel Sayfamızı Okuyun:: Tüm Hindistan şehir notlarında ortak bilgiler için Hindistan Gezi Rehberi’ni mutlaka okumanızı öneririz.

Biraz uzatın:: Delhi kaç saatiniz, kaç gününüz varsa o kadar farklı şeyler sunabilecek bir kent. Neyin peşindeyseniz onu yakalayacaksınız.

Hava kirliliğine dikkat:: Sokaklardaki genel kirlilikten bir şekilde turist olarak yalıtılmış bir şekilde gezdiğimiz bir gerçek. Ancak özellikle hava karardıktan sonra inanılmaz rahatsız edici boyutlara ulaşan hava kirliliğinden kaçının. Erken kalkıp, erken yatmak iyi bir seçenek.

Trafik ve kalabalık delirtici: : İstanbul’da mı yaşıyorsunuz ya da misafir olarak İstanbul’u gezdiniz mi? En kötü, haber bültenlerinden falan durumu hayal ediyor musunuz! Heh işte o kalabalığı ve o trafiği 10’la, 100’le falan çarpın. Delirmemek işten değil, sık sık gezgin olduğunuzu hatırlamakta fayda var, yoksa çıldırmamak imkansız. Özellikle iş giriş çıkışlarında mümkünse sabit bir yerde plan yapın ya da becerebilirseniz yürüyün.

Tapınaklara özel zaman ayırın: : Yeni yapılan Swaminarayan Akshardham kesinlikle Dünya’nın en özel yapılarından biri. Bununla birlikte tüm gezilecek yerlere vakit ayırmak gerekir.

İç turizmin farkına varın: : Hindistan dışarıdan turist çektiğinden on yüz bin milyon baloncuk kadar fazla iç turist akımına uğruyor. Başlıca ziyaret noktalarından biri de Delhi. Yerel turistler size gerçekten ‘beyaz adam’ muamelesi çekecektir, eğlenceli bir durum. Özellikle genç okul gezilerinin yakınında gezerseniz keyifli dakikalar yaşayabilirsiniz. Globalleşirken benzeşen dünyada yerel renkleri görmek yaşama dair inanılmaz umut verici.

Ulaşımda kadınlara ayrılan bölümleri kullanabilirsiniz: : Tecavüz olayları sebebiyle trenlerin, metroların son vagonları kadınlara ayrılmış durumda ve nispeten sakin. (Sakin dediysek 100 kişilik vagona 300 kişi biniyor) Erkek de olsanız turist kimliğiniz sebebiyle bu vagonları kullanabilirsiniz. Tercih edin, diğerlerinde insan ölür, vallahi ölür.

Günlük taksi iyi bir fikir:: Hindistan’da ulaşım alternatiflerinden biri olarak şehir içi ulaşım önerimiz en azından bir ya da iki gün alternatif kanalları kullanmak şartıyla (Rikşa, metro…) özel taksi kiralamak. Gezilecek yerlerin dağınık olması nedeniyle zaman kazanmak ve biraz daha yalıtılmış bir ortamda gezmek için günlük taksi öneririz. 500 – 3000 Rupi arası teklifler pazarlığa bağlı olarak karşınıza çıkar. 1000-1500 arası makuldur. (Dört kişiye kadar)

Dil bilgisi yüksektir: : İngilizce malumunuz resmi dillerden biri. İngilizce bilgisi yüksektir, ancak yol ve adres bilgisi kısıtlı olabiliyor. Otelinizi kartını bulundurmak, gideceğiniz yerlerin de adıyla birlikte adreslerini bilmeniz avantajınıza olur.

Tripadvisor’ın mobil aplikasyonu: : Tripadvisor City Guides adıyla dünyadaki bazı önemli şehirlerin mobil aplikasyonunu yapmakta. Offline olarak harita üzerinde nerede olduğunuzu, gezilecek yerleri, restoranları görebilir, yorumları ve puanları okuyabilirsiniz. Delhi versiyonu da bayağı iş görüyor.

   

DELHİ’DE KONAKLAMA

Ucuzdan süper lükse geniş bir skalada seçenekler mevcut. Biz açıkçası iyi yorum almış düşük bütçeli otel bulmakta zorlandık. Orta-üst sınıf oteller bu dev şehrin birçok yerine yayılmış iken düşük bütçeli otellerin yoğunlukta olduğu bölge Paharganj‘dır. New Delhi tren istasyonunun karşısındaki bölgede bir pazar yeri gibi gezginleri tüm ihtiyaçlarını karşılayacak dükkan ve restoranlar bulunmaktadır. Delhi, airbnb tarzı ev kiralamak için de uygun bir şehir, uygun fiyatlara oda/daire kiralamak mümkün.

Biz başka Karol Bagh‘da oteller bölgesinde yer alan Namaskar India’da konakladık. Hindistan seyahatimizdeki en ucuz fiyat olan iki kişilik odada kişi başı 450 rupi (7 $) ödedik. Odamızın koşulları temizlik ve yatak açısından iyiydi, fakat asıl sahibi oteli iki tane çocuğa bıraktığı için ilk vardığımız şehirde sorularımıza cevap almakta zorlandık. Polis kordonuyla çevrili bir oteller bölgesinde yer aldığı için güvenli ve ulaşım oldukça kolaydı. Şehir zaten çok büyük ve her yere yakın olmak imkansız, bu açıdan iyi bir lokasyondaydı diyebiliriz. Seçim sebeplerimizden biri olan ücretsiz havaalanı transferinden Katmandu’dan geldiğimiz için faydalanamadık, ama havalimanı transferini ekleyince fiyat çok iyiydi. Fiyattan ve odadan memnun kaldık ama daha iyi bir atmosfer ve başka gezginlerle tanışma ortamı arıyorsanız başka seçenekleri de araştırmanızı öneririz.

DELHİ’DE GÖRÜLECEK YERLER

Hindistan’ın başkenti Delhi, New Delhi ve Old Delhi olarak ikiye ayrılıyor. Yorumlarımızla birlikte kendi programınızı yapabileceğiniz sıralı liste hazırladık.

Delhi-gezilecek-yerler

DELHİ’DE ULAŞIM

Delhi’de bir yerden bir yere gitmek başlı başına bir macera. Trafik rezalet, özellikle iş giriş-çıkış saatlerinde kitlenip kalabilirsiniz. Rikşa, taksi tüm araçlar turistlere 5-10 kat fiyat çekmeye çalışır, kesinlikle binmeden önce fiyatta anlaşın ve hiçbir şekilde daha fazlasını vermeyin. – Hindistan Genel Ulaşım Notları‘nı okumayı unutmayın.-

Oto rikşa: Rikşalar Delhi’de tüm halkın kullandığı bir taşıttır ve taksimetresi olmasına rağmen özellikle turistlere pek çalışmaz. Kanunen geçerli fiyat, açılış 25 rupi, kilometre başına 8 rupidir. Rikşacıların söyleyeceği hiçbir şeye inanmayın, birçok yalanla sizi farklı yere götürmeye çalışabilirler. Cuma Mescidi’ine gitmek için rikşa ararken, orası bugün kapalı sizi alışverişe götüreyim diyen salaklara aldırmayın, hemen inin, nezaketle çözülebilecek bir durum yok, zaten iki adım sonra yenisini bulabilirsiniz. Herhangi bir nedenle sorun yaşarsanız yüksek sesle ilgi çekmekten çekinmeyin.

Hindistan_101

Bisiklet rikşa: uzun mesafelerde değil, özellikle Old Delhi içinde maksimum 1-2 km’lik kısa mesafeler için kullanabilirsiniz. Bu mesafeler için 20 rupi yeterlidir.

Metro: Hız ve fiyat açısından karlı veproblemsiz bir şekilde ulaşım için en iyi seçenektir. Delhi’de neredeyse her yere metroyla ulaşabilirsiniz, metro sonrası kısa mesafelerde rikşa kullanmak en ideal yöntemdir. Fiyatlar gideceğiniz yere göre 8-30 rupi arası değişmektedir. Günlük 100 rupiye turist kartları da satılmaktadır ama bunu harcamak oldukça zordur, teker teker almak daha mantıklı. Normalde kalabalık, iş çıkış saatlerinde feci olabilir. Güvenlik sıkıdır, turistler için sorun yaratacak bir durum yaşanmaz, kullananlar genelde şehrin öğrencileri ve çalışan kesimdir.

Taksi: Bir yerden bir yere giderken tercih edilebileceği gibi günlük taksi kiralamak da iyi bir seçenek olabilir. 8 saatlik bir kiralama yaklaşık 1500 rupi, daha kısa bir şehir turu 500 rupi civarı tutacaktır. (Pazarlık gücünüzü konuşturun)

Delhi Havalimanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Indira Ganhi Uluslarası Havalimanı’ndan Delhi şehir merkezine ulaşım için en kolay yöntem taksi, eğer otelinizin havaalanı transfer hizmeti varsa fiyata göre bunu değerlendirin, yoksa havalimanındaki prepaid taxi bürolarını tercih edin. Buraya ödeme yaptıktan sonra kesinlikle başka bir ücret ödemeyin. Taksiler klimalı ve klimasız olarak farklı fiyatlandırmaları olmaktadır. Klimasız taksiyle yaklaşık 200-300 rupiye şehir merkezindeki her yere gidebilirsiniz.

Toplu taşıma seçeneklerinden otobüs ve metro mevcut. Metro ile New Delhi Metro istasyonuna yaklaşık 20 dakikada 150 rupi ödeyerek ulaşabilirsiniz. Otobüsler yaklaşık 50 dakika sürüyor, şehrin önemli merkezleri Connaught Place, tren istasyonu gibi noktalara ulaşıyor, ücrei 50 rupi. İkisi de gece 11’e kadar çalışmakta.

hb

img

Hop On Hop Of Otobüsler

Turistik Şehir İçi Tur Otobüsleri Şehir içinde arka arkaya belirli periyotlarla geçen üstü açık…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.