Korku Anları: Kulak Zarı Delinmesi

img

Selam,

Yakında notlarını okuyacağınız şekilde hafta sonu Gürcistan‘daydık. Sayısız aksiliğe rağmen (Onları da bir ara anlatacağız) Tiflis gezimiz de her zamanki gibi çok keyifli bir seyahat oldu. Hem bu sefer arkadaşımız Eray da bizleydi. Bilmem kaçıncı uçuşumuz olması ve kaç kere de snowboard sebebiyle hızlı rakım farkına sebep olacak dağ yolculuklarımızın deneyimlerine rağmen, basınç açma /dengelemeyi ne kadar bilirsen bil insansın işte, vücut arada tekliyor ve çat bu sefer kulak zarım patlamış.

İnsan bilmediğinden korkar ya pek korktum. Bekaret zarına dahi çılgınca anlamlar yüklemiş bir toplumun fertleri olarak yırtılan ilk zarın korkusunu iki gün hep birlikte yaşadık, döndüğümüzde geçer diye bekliyorum ama bir çınlama, uğultu, kısık sesleri duymuyorum falan. Hayır arkadaş örs, çekiç, üzengi falan var işin ucunda biyoloji derslerinden kalma, ayakta çok durunca dengesi de bozuluyor insanın, başım dönüyor arada. Doktora gideceğim; 10 gün sonra Romanya seyahati var, uçağa binme derse ne yaparım, gitmesem daha kötü sağlık gibisi yok, yürüdük muayene olduk nitekim.

Kulak2

Korkulacak hiçbir şey yokmuş. Kendi kendine 6 haftaya kadar tedavi olabilecek kulak zarı yırtılması doktorumun bir dakikalık muayenesi, 2 kulak damlası, 1 antibiyotik ve 3 gün ev hapsinde dinlenme ile (o da düşmemek ve grip v.s. gibi risk almama için) haftaya kadar geçecek diye bekleyeceğiz. Telefonla konuşmak da kısıtlı, neyse yazışmak daha iyidir zaten.

“Sağlığın kıymeti kaybedince biliniyor” mottosu var ya, aynı şekilde insan ne yazık ki hastalanınca bilgileniyor. Barotravma diye bir şey varmış ki ben barometre görsem tanımam. Olur da basınç ve/ya darbe nedeniyle kulak zarı yırtılması gibi bir rahatsızlığınız olursa keşfetsene okuru olduğunuz için önceden bilin istedik. Seyahatlerde, basınç değişikliklerinde bir de darbe (dayak falan) yeyince olabilen bir şeymiş.

Velhasıl tüm aksiliklere rağmen gezmek çok ama çok güzel, hele hafta sonu kaçamağı yapabilecek ‘lüks’e sahip olmak pek daha güzel, pazartesi sabahı iş olsa da, malum keşif için yaşıyoruz ve işimiz bizi destekliyor.

Sağlıklı turlar dileğiyle hepimize. Aman dikkat edin kendinize.

Taflan Kandemir / 23.11.2013 / İstanbul

img

Kaş’ın En Güzel Plajları

Kaş’ın En Güzel 7 Plajı Sakin, huzur, tertemiz denizi ve havasıyla Kaş Antalya’nın göz…

2 Yorum

2 Yorum

 • Merve Şenbayrak

  11 Aralık 2013 - 15:46 Cevapla

  Aman geçmiş olsun çok. İyi bakın kendinize.

  • taflan

   18 Aralık 2013 - 00:24 Cevapla

   Çok teşekkürler Merve. İyiyiz, sıkıntı yok.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.