Katmandu Gezi Rehberi

img
İlk adım;
  • Yatak:  12 $(2 kişilik odada)
  • Bira:  2 $ (Market)
  • Yemek: 7 $ (İçkili restoran)
  • Ulaşım:  0.25 $ (otobüs)
  • Turistik Zenginlik:  4.5/5
  • Gece Hayatı:  1/5
  • Pahalılık:  2/5
  • Gerekli Süre:  3 gün

KENT KAOSU VE İNSANLARIN GÜZELLİĞİ

Katmandu Seyahat rehberimizde, Dünya’nın zirvesi Nepal’in başkenti Katmandu notları yer alıyor. Nepal gezisi yapanların doğal olarak favori durağı. Muhteşem insanları, batı toplumlarının yaşam biçiminden keskin şekilde ayrılmış hayat tarzı, Nepal tapınakları, hayvanları, renkleri ve renklilikleri, farklı kokuları, çamur sokakları, çöpleri, kaotik bayramları, festivalleri, tarihi ve mistik dokusu, korunmuş şehirleri, Everest’in ve Himalayalar’ın gölgesindeki Katmandu’yu ve Katmandu Vadisi’ni muazzam bir keşif destinasyonu yapıyor.

Ne yazık ki bizim ziyaretimizden sonra Mayıs 2015’te Nepal’de çok büyük bir deprem meydana geldi ve başta Katmandu’nun tarihi tapınakları ve meydanları olmak üzere birçok tarihi eser yok oldu. Günümüzde bu eserlerin büyük bir kısmını göremeyecek ya da restore edilmiş halini ziyaret edebilecek olma sebebiniz budur.

Hindistan Seyahati öncesi, Nepal kültür gezimiz Katmandu Vadisindeki üç özel yerleşim ile başladı. Katmandu, Patan ve Bhaktapur.

Katmandu’da sanırız hâlâ belediyecilik hizmeti yok. Öyle üst düzey bir hizmet talebi gelmesin aklınıza, şehir merkezi yollarda asfalt yok, elektrik sürekli kesiliyor, çöpler pek toplanmıyor, temiz su kısıtlı; ancak devlet ve belediye düzeninin zayıf olduğu bu şehirde muhteşem insanlar var. Hırsızlık v.s. neredeyse hiçbir güvenlik zaafiyeti yok, keyif verici maddeler çok yaygın, herkes güler yüzlü ve yardımcı, budizm ve yerel kültürler herkesin ve şehrin hayatında çok ciddi bir yere sahip ve her adımda etkilerini görüyorsunuz.

   

Katmandu Not Defteri

Trafik kötü, yollar zorlu: Yollarda nadiren asfalt bulunuyor ve bazen trafik yoğun olabiliyor. Çok yapacak bişey yok yolların tadını çıkarmaya çalışmaktan başka

Hava kirliliğine dikkat: Nepallilerin bir kısmını nalburlarda bulabileceğiniz toz maskeleri takmakta. Özellikle Thamel’de kullanılan eski araçlar ve toz dumanın yarattığı bir hava kirliliği var. Korunmak için siz de toz maskesi takabilirsiniz, açıkçası biz çok da gerek duymadık.

Elektrik kesintileri yaygın: Günün belli saatlerinde özellikle akşamları planlı elektrik kesintileri yapılıyor, kalacağınız yerde jeneratör bulunmasına dikkat edin.

Holy man vb. adamlar fotoğrafa para ister: Tapınak çevrelerinde karşılaşacağınız “kutsal adamlar” fotoğraf çekilmesi karşılığında bahşiş ister. Kimisi gerçekten keşiş olarak yaşayan insanlar, kimisi de sadece para kazanmaya çalışıyor.

Festival zamanları toplu ulaşım patlar: Festival zamanlarında genel hizmetlerde aksama olur çünkü herkes festivale, ibadete gider. Örneğin festival günü minibüslerin önemli kısmı çalışmıyordu, yine de taksi bulmak her zaman mümkün tabii normalden biraz daha fazla talep ediyorlar.

Rahat rahat damak tadına varın: Turistlere yönelik fazlasıyla restoran bulunmakta, hem yerel hem Dünya mutfağı tatları zengin. Yerel yemekleri anlattığımız Nepal Yeme İçme Rehberi ve Katmandu’da gittiğimiz restoranları anlattığımız Katmandu Yeme İçme Rehberi‘mizi ziyaret etmenizi öneririz.

Güvenlik sorunu yok denecek kadar az, rahat olun: İnsanları ekonomik olarak çok zor durumda olsa dahi turistlere kötü bir yaklaşım yok. Hırsızlık, şiddet hikayeleri Paris, Barselona gibi Avrupa şehirlerden çok çok daha az.

Himalaya uçuş muhabbetini yapmayın: Uzaktan Everest’i görme ihtimali olan turlar düzenleniyor. Birebir giden tanıdıklarımız da okuduklarımız da zaman ve para kaybı olduğunu belirtiyor. Uçak zaten Everest’e pek yaklaşmıyor görülebilecek bir açıya çıkıyor ve hava şansınıza güzelse görebiliyorsunuz. Kolay yollu ve daha keyifli bir Himalaya manzarası için gün doğumunda Nagarkot’a gidebilirsiniz.

Pazarlık: Bölge ülkelerinin çoğunda olduğu gibi pazarlık alışveriş ve takside bir zorunluluk. Pazarlık etmek ayıp değil aksine bu kültürün bir parçası. Fiyatların ortalama fiyatlarını yazmaya çalıştık, o fiyatların altından başlayıp orta yolda buluşmaya çalışın. Nepal’de alışveriş rehberimizi de atlamayın.

İnsanlarla kaynaşın: Nepal halkı genel olarak sıcak ve sohbet etmeye tanışmaya hevesli. “Hello”, “Namaste” ya da “Namaskar” diye başlayıp muhabbete girin.

    

KATMANDU’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Gezginler için Katmandu içerisinde taksi ve bisikletli rikşalar genel ulaşım aracıdır. Yereller toplu taşıma kullansa da oldukça karmaşık ve kalabalık. Bu deneyimi bir kez de olsa yaşamak da fayda var. Bunun için en uygun yolculuk Bhaktapur, Bhaktapur Gezi Notları‘nda detaylı açıkladık. Thamel içerisinde kısa mesafeler için pazarlık yaparak bisikletli rikşa kullanılabilir, uzun mesafeler için  taksi kullanılması uygundur.

Katmandu_5

Aşağıda Thamel bölgesinden çevrede gidilebilecek yerlere ortalama taksi fiyatlarını listeledik. Pazarlıkla bu fiyatlara ulaşmaya çalışın, biraz üstüne anlaşırsanız da kendinizi hırpalamayın.

Taksiyle Bhaktapur 700 – 800 Nepal Rupisi
Boudhnath Tapınağı’na taksi 300 Nepal Rupisi
Changu Narayan’a taksi 1500 Nepal Rupisi
Taksi ile Nagarkot 2500 Nepal Rupisi
Pashupatinath Tapınağı’na ulaşım 250 Nepal Rupisi
Patan’a taksi 250 Nepal Rupisi
Taksiyle Swayambhunath 250 Nepal Rupisi

KATMANDU’DA GÖRÜLECEK YERLER

Başlı başına özel bir sayfa içermekte. Fotoğrafı tıklayalım ki yazıya erişelim.

katmandu-gezilecek

KATMANDU’DA NEREDE, NE YENİR?

Katmandu Yeme içme notlarımız restoran önerilerimizle birlikte özel sayfada. Buyrun tık tık.

katmandu-yeme-icme

KATMANDU’DA KONAKLAMA:

Katmandu düşük bütçeli konaklama arayan gezginler için tam bir cennet, seçenek bol, fiyatlar çok uygun.

Biz Avalon House‘da kaldık ve oldukça memnun kaldık. İyi lokasyon, damındaki şehir manzara küçük sosyalleşme alanı ve hepsinden önemlisi otelin sahibi, güzel insan Sabut. Sabut kesinlikle güvenebileceğiniz, hiç sıkılmadan tüm sorularınızı cevaplayan, size bir tur şirketi gibi planlar çıkartan çok tatlı bir insan. Plan yapmak için danışırken taksici festival sebebiyle yüksek fiyat çekince bunu dürüstçe açıklayarak başka planlar önerdi ve birçok insanın yapacağının aksine üzerimizden ekstra 1 rupi kazanmaya çalışmadı.

Katmandu_4

Hostel/otel arama sitelerinden bakarken o kadar fazla iyi puan alan yer vardı ki, hangisini seçeceğimizde gerçekten zorlandık, iyi puan almış bütçenize uygun bir yerden kesinlikle memnun kalırsınız. Önceliğiniz yorumlarda odalarla ilgili ekstrem bir sorun olmaması, çalışanların iyi niyeti ve sosyal ortamı olmalıdır. Yoğun şekilde gezmekten yorulacağınızı farzederek, bir bahçe ya da teras olması otelde geçireceğiniz zamanı çok daha zevkli kılacaktır.

Otellerde ve hostellerde akşam belirli bir saatten sonra komik kıyafetli korumalar var. Güvenlik görevlisi olarak çalışıyor  gibi olsa da bizce gece bekçisi ya da gece görevlisi diyebiliriz. Zamanında bir sebepten başlamış belli ki, şuan pek güvenlik sorunu olmadığını düşünürsek eğlenceli bir anı olarak kalıyor bu dostlar hatıralamızdan.

Nepal-Gezi-Rehberi

img

Katmandu Yeme İçme Rehberi

Katmandu'da Ne Yenir? Nerede Yenir? Katmandu restoranları ve Nepal mutfağı gezginler için fazlasıyla yemek…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.