Duraklamalı Uçuşlar

img

KENDİ AKTARMANI KENDİN YAP

Farkı hava yolları ile kendi kendine aktarma yapmaya denir. Özellikle uzun mesafeli yolculuklarda ulaşım maliyetlerini biraz daha azaltmak için bazen içinde hafif dert barındırabilen ancak genelde oldukça kârlı bir yöntemdir. Bir yerden bir yere uçakla gitmek için direkt uçmak ve bir havayolu şirketinin kendi ya da varsa üyesi olduğu ittifakın aktarmasını kullanmak ana yöntemlerdir. Ancak ister zengin olsun, ister kısıtlı bütçeli backpacker ruhuyla her kuruşun değerini bilen gezginler her zaman için duraklamalı uçuşları da bir seçenek olarak değerlendirir. Hem bu seçenek maliyetten kâr sağladığı gibi yepyeni bir şehri/ülkeyi keşfetme fırsatı da yaratır.

DURAKLAMALI UÇUŞ ÖRNEKLERİ

Küçük Örnek: Anadolu’nun herhangi bir şehrinden yurt dışına uçuş sayısı kısıtlıdır. Diyelim ki Adana’da oturuyorsunuz ve İstanbul’dan THY ile 250 TL’ye Paris’e uçak bileti buldunuz. Bu bileti THY ile Adana-İstanbul-Paris otomatik aktarmalı alırsanız 360 TL’ye çıkıyor. 110 TL’ye Adana İstanbul uçak bileti ödemesi yapacağınıza şansınıza 59 TL’ye aynı hatta Atlas Jet bileti olabilir. 51 TL’yi de atın cebe.

Büyük Örnek: Bangkok’a THY ile direkt 920 TL’ye uçak bileti bulunmaktadır. Bu klasik direkt uçuş. Türkmenistan Havayolları‘nın, sadece 1 saat 10 dakika duran Aşkabat aktarmalı bileti 690 TL idi. Bu da aktarmalı uçuş. Hem sigara molası oluyor, hem de ayaklar bi’ dinleniyor. (Kâr 230 TL. Ayrıca iki kez yemek servisi alınıyor) Aynı rotayı duraklamalı uçuş yaparak, İstanbul Doha Pegasus ile 190 TL’ye, Doha’dan da Qatar Airways ile 305 TL’ye alınan iki farklı biletle gidildiğinde 495 TL’lik maliyet ile 195 TL daha kâr edilebilir. (İlk seçeneğe göre oldu mu 425 TL. Neredeyse tek yön fiyata gidiş dönüş almış olduk) Üstüne Katar’daki 9 saatlik boş zamanda da Doha gezilerek yepyeni bir kültür keşfedilebilir.

* Her iki örnek de yaşanmıştır.

Molalı uçuşlar

DURAKLAMALI UÇUŞ NASIL BULUNUR

Ulaşım sayfamızda bilet kıyaslama sitelerinden bahsedilmektedir. En büyük yardımcılarımız. Öncelikle gideceğimiz yere nerelerden ucuz bilet olduğunu anlamamız lazım.

Diyelim ki Delhi’ye gidiyoruz.

 1. Aşağıdaki dikkat edilecek hususları unutmuyoruz.
 2. Skyscanner’da from kısmına Delhi to kısmına her yer yazıyoruz. Sıralanan şehirlerden coğrafi olarak az çok rotamız üzerinde olanlara bakıyoruz. (Delhi’den Tokyo’ya da ucuz uçak olabilir, ama işimize yaramaz. Batı-doğu çizgisini korumak lazım)
 3. İkinci bir sayfada from İstanbul to her yer yazarak bizden o dönemki ucuz seçenekleri inceliyoruz. Yine rota üzerinde olması önemli. Belgrad’a ucuz bilet işimize yaramaz. (Bazen de yarar, gidilen yer önemli. Ülkemizdeki vergiler fazla olduğu için bazı Avrupa ülkelerinden geçiş mantıklı olabilir)
 4. Kesişen ülkelerin (vize uygulaması da müsait veya ucuzsa) seçimlerini yapıyoruz, aynı rota üzerinde birbirinden bağımsız biletleri seçiyor, heyecanlar seyahat tarihimizi bekliyoruz.
 5. Gidiş dönüş araştırmalarımız ayrı ayrı yapıyoruz. Ancak aynı destinasyonlarda aynı havayolu seçtiysek biletleri ortak almak bir tık daha kârlı olur. (Biletleme ücretini tek alırlar v.s.)

Aktarmalı uçuş önlem

DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

 • Uçuşlar Arası Saat Farkı: Her şekilde bavul alınacak, transit hatta beklenemeyeceği için gümrük girişi (pasaport kontrol) ve tekrar çıkışı gerçekleşecek, online check-in yoksa check-in yapılacak. Bu işlemler en kral ülkede 1,5 saat. Ortalama 3 saat, kimi zaman çok daha fazla sürebiliyor. Bu süre aktarma seçilirken değerlendirilmeli.
 • Ara Durak Vizesi: Normal şartlarda direkt bir havayolunun kendisi (veya ittifakı) ile aktarma yaparken transit saha kullanılır. Burası uluslararası saha sayılır ve vizeden muaftır. Ancak duraklamalı uçuş yapılırken işleminiz aktarma değil, ülkeye girip tekrar çıkmaktır. Arada uğrayacağınız ülke vize istiyor ve vizeniz yoksa çok çok büyük sıkıntılar yaşarsınız. (Teorik olarak giremezsiniz) Kapıda vize uygulaması varsa bunun ücretini de maliyete ekleyin.
 • Bilinmeyen havayolu şirketi: Kim ne derse desin THY çok kaliteli hizmet verir. Ülkemizin low class havayollarının hizmetleri de iyi, ekstralarının fiyatları da makuldür. Yabancı bir hava yolu ile uçacakken mutlaka ön araştırma yapın. Üç kuruş kâr edelim diye fazlasını ödemeyin. Biz kullanmışsak yorumlarımız burada: bkz: Havayolu şirketleri. Bizde yoksa ekşisözlük her zamanki gibi iyi bir kaynaktır.
 • El Bagajı Kriterleri: Nadir ama bazı ülkelerde alkollü içki yasaktır. (Zaten el bagajında duty free dışında alınan sıvı da hep yasak) Uçağa bindikten sonra duty free’den aldığınız içkiyi yanınızda o ülkeye sokup tekrar bagaja vermek bazen sıkıntı olabilir. (Katar, İran v.s. gibi) Alkol dışında şirketlerin farklı ağırlık limitleri olabileceği de aklınızda olsun.
 • Rötar: İşte her şeyin bittiği an. Normal aktarmalı iki uçağınız varsa rötar durumunda tüm sorumluluk havayolu şirketine aittir ve size çözüm üretir. Ya o uçak zaten sizi bekliyordur, ya da sırada başka bir uçak vardır. Ancak mevcut durumda tüm sorumluluk sizindir. Olası rötar durumunu saat farkına ekleyin.

GENEL YURT DIŞI ULAŞIM NOTLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Yurt dışına ekonomik yollarla gitmek için deneyimlerimizden ve araştırmalarımızdan faydalanarak geniş bir rehber hazırladık.

uçak şirketleri

img

Uçmakdere Yamaç Paraşütü Keyfi

Açtım Paraşütü Üstüme, Atladım Sahile Tekirdağ Uçmakdere... Adı kendine bu kadar yakışan başka bir…

1 Yorum

37 Yorum

 • huseyin

  16 Haziran 2015 - 22:09 Cevapla

  slm ben domink cumhuriyetinden istanbul a madrid aktarmalı gitmek istiyorum ama aktarma şirketleri farklı ne gibi sorunlarla karsılasırım yada transit vize gerkirmi tesekurler

  • Taflan

   18 Haziran 2015 - 03:13 Cevapla

   Hüseyin Merhaba;

   Madrid için Schengen vizesi ihtiyacın var eğer duraklamalı uçuş yapıyorsan. Direkt İspanya aktarmalı bir havayolu şirketi ile Türkiye uçuşu yapıyorsan bu durumda hava yolu şirketinin bilgilerinden kontrol et lütfen durumunu, transit vize istemeksizin seyahat imkanın olabilir. Ancak kendi kendine aktarma yaptıysan ara geçiş için vize lazım.

   Sevgiler.

 • onuralp

  19 Haziran 2015 - 11:42 Cevapla

  merhaba. Eğer yurtdışı uçuşlarında aktarma yaptığımız ülke için de mi vize alınması gerekir.Mesela SEUL/KORE için ÇİN den aktarma varsa çin vizesi de mi gerekir teşekkürler

  • Taflan

   19 Haziran 2015 - 15:52 Cevapla

   Onuralp Merhaba,

   Eğer aynı havayolu ile gidiyorsan çoğu ülkede ek vize gerekmez ya da transit vize alınması yeterli olur. Ancak kendi kendine farklı hava yolları ile duraklamalı uçuş yapıyorsan mutlaka vize gereklidir.

 • Özgün Öztürk

  06 Temmuz 2015 - 19:07 Cevapla

  istanbuldan Atina aktarmalı parise gideceğim (katkılarınızla interrail başlıyor :) Akşam saaat 23.00 gibi Atinada olacağım. atina paris uçuşu ise sabah 11.00 de. Havalimanına matımı serip vurayım kafayı diyorum ama backpacker ruhum diyor ki çık Atinayı da bi gör. Gecenin o saatinde atinada bişeyler yapmalı mı yoksa vurup kafayı uykuyu mu almalı? Ne dersin Taflan? Teşekkürler şimdiden :)

  • Taflan

   06 Temmuz 2015 - 23:27 Cevapla

   Özgün Merhaba;

   Katkımız olduysa ne mutlu, yolun açık olsun. Karar tamamen senindir ama ilk günden o kadar kasmanı önemeyiz, sabah 8.30 gibi havalimanı için geri gelmelisin, inince de pasaport işlemi, bavulu, çıkması 12’yi geçer rötarsız. Atina geceleri için değer mi bilemedik, biz önermeyiz diyelim.

 • hakkı yılmaz

  08 Temmuz 2015 - 14:49 Cevapla

  merhaba . ben 14 ekim 2015 de france ucağına binip paris aktarmalı çine gideceğim.06 15 de turkiyeden binip, 08 55 de paris aktarmalı olarak çine gideceğim.12 25 de de china uçağına binip çine gideceğim .bu 3 saatlik zamanda işlemlerimi yetiştirebilirmiyim,çünkü oraları hiç bilmiyorum ,birde paris hava alanında türklere çok kötü davranıyorlar diyorlar .bana orada ne gibi sıkıntılar olabilir veya ne yapmam gerekir bilgi verebilirmisiniz şimdiden teşekkürler

  • Taflan

   08 Temmuz 2015 - 17:44 Cevapla

   Hakkı Merhaba;

   “Orada Türklere çok kötü davranıyorlarmış” salakça cümlesini kuran insanları hemen hayatından çıkar. Sen duraklamalı uçuş değil aktarmalı uçuş yapıyorsun sanırım. Aynı hava yolu şirketi ile bağlantılı uçuş aldıysan zaten yetiştireceğin bir iş yok, bavulunu buradan verir Çin’den alırsın, transit geçiş içinse hava yolu şirketine sor lütfen, transit yolcu kısmında bekletiliyor olman lazım, dolayısıyla transit vizeye de ihtiyacn olduğunu düşünmüyorum. Yok kendi kendine farklı hava yolu şirketlerinden bilet aldın ve duraklamalı uçuş yapıyorsan bu durumda hem zaman hem de vize sıkışıklığın var biraz. Transit vize değil, giriş çıkış yapacağın için normal vizeye ihtiyacın olacaktır.

 • murat yilmax

  25 Temmuz 2015 - 02:49 Cevapla

  Merhaba istanbul dan barcelonaya biletim var amsterdam aktarmalı. Bu aktarmada 7 saat bekleme süresi var bu zaman diliminde amsterdam şehrini gezme şansım olur mu? Teşekkürler

  • Taflan

   27 Temmuz 2015 - 23:17 Cevapla

   Selam Murat,

   7 saat Amsterdam için kısıtlı ama tabii ki havalimanında beklemektense şehre inip havayı içine çekmekte fayda var. Dam Meydanı, Leidseplein ve kanallar çevresinde hızlıca biraz tur atmanı öneririz.

   İyi yolculuklar

 • Selçuk

  29 Aralık 2015 - 11:32 Cevapla

  Merhaba;
  Ben madrid aktarmalı sao paulo ya gitmek istiyorum iberia havayolları ile madride gidip 5 saat havaalanı bekleme süresi var ve tekrar iberia ile sao paulo uçuşu var ve ben 5 saat boyunca havaalnında bekleyeceğim bunun için transit vize gerekiyor mu

  • Taflan

   04 Ocak 2016 - 20:36 Cevapla

   Selamlar;

   En doğru cevabı Iberia verir, ancak aynı havayolu şirketi ile transit yolcu olduğunuz için muhtemelen transit alanda bekleme ihtimaliniz yüksek ve bence vize ihtiyacı yok. Ama yine de bi’ soralım mutlaka.

 • ismail

  03 Ocak 2016 - 19:24 Cevapla

  merhaba,
  bordo pasaport sahibiyim ve İstanbul-doha biletimi pegasustan aldım. dohaya indikten 6 saat sonra da flydubai ile srilankaya uçacağım. katar, bordo pasaporta vize uyguluyor. katara giriş yapmadan, flydubainin check in desklerine çantamı teslim etme şansım var mı?

  • Taflan

   04 Ocak 2016 - 20:40 Cevapla

   İsmail Merhaba;

   Ne yazık ki biz de aynı durumu yaşadık ve kapıda alınan Katar Vizesi ile giriş yapmak durumunda kaldık. (Biz biliyorduk e hazırlıklıydık) Ancak Katar ile vizeler de şimdi tamamen kalkma durumunda.

   seyahatiniz sırasında vizeler kalktıysa direkt rahatlıkla geçiş yapabilirsin, kalkmadıysa kredi kartı ile ödeme yaparak kapıda vize almanız gerekmekte.

 • selim

  02 Şubat 2016 - 23:35 Cevapla

  Merhabalar. Kendi aktarmamızı yaptığımız uçuşlar ile alakalı yazınızı okudum. Ancak skyscanner ve momondo uçuş görüntülemek için mutlaka kalkış için yer belirtmemizi istiyor. Yani sadece varış bilgisi girerek tüm uçuşları listelemiyor. Yada ben beceremedim. Yardımcı olabilir misiniz lütfen?

  • Taflan

   05 Şubat 2016 - 02:25 Cevapla

   Selim Merhaba;

   Aynen öyle kalkış yerini belirtmek zorunlu, varış için “her yere” seçeneği tercih edilebilir. Bizim önerimiz tersleri yaparak, kalkış-varış kısmını tahmin edip denemen yönünde olur. Sevgiler.

 • eren

  05 Şubat 2016 - 09:36 Cevapla

  Merhaba, katar havayolları ile phukete gideceğim. daha önce uçuş tecrübelerim oldu ancak aktarmalı olarak ilk defa uçacağım. tüm uçuşlarım katar hava yolları ile olacak. ilk uçaktan inişimde nasıl bir yol izlemem gerekli? aktarma yapmak için bavullarımı kendim almak zorunda mıyım, otomatik olarak uçağa geçirilecek mi? orada da tekrar check in işlemi yaptırmam gerekiyor mu? gidişte 2 saatlik bir bekleme sürem var ve sıkıntı olmayacağını düşünüyorum. ancak dönüş için 9 saatlik bir bekleme sürem var. bu sürede dışarı çıkış ancak vize ile mi yapabiliyorum yoksa transit yolcu olarak herhangi hakkım var mı?

  • Taflan

   10 Şubat 2016 - 04:56 Cevapla

   Eren Merhaba;

   Eğer yukarıdaki yazıları okuduysan gayet açıklayıcı bir şekilde sorularının cevaplarını orada görebilirsin. Bavul nasıl alınır (ki almayacaksın, nereden nereye nasıl geçilir, hepsini oldukça açık yazdık.

   Sadece Katar’a özel bir sorun var; ona cevap verelim. 9 saatlik çıkışında vize ile çıkman lazım, transit olarak herhangi bir hakkın yok, ancak 2016’dan itibaren Katar vizesi kalktı, dolayısıyla direkt çıkış yapıp, şehri gezebilirsin. Biz de öyle yapmıştık, Doha gezi rehberimizi okumanı öneririz.

 • GÖKSEL

  27 Şubat 2016 - 14:33 Cevapla

  Merhaba, Mart ayı içinde İstanbul-dubai dubai-bangkok uçuşu yapacağım. Tüm uçuş emirates ile. Duraklama 1,5 saat. Aktarma yapılırken herhangi bir vize almak gereklimi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  • Taflan

   02 Mart 2016 - 21:35 Cevapla

   Göksel Merhaba;

   Uçuları birbiri ile entegre aldıysan (Tek seferde) transit vize gerekli değil. Keyfini çıkart Tayland’ın

 • Orhan

  23 Mart 2016 - 15:43 Cevapla

  Merhabalar ben parıs aktarmalı Fas’a gideceğim gidiş dönüşüm fıransa havayolları biletim parıs havaalanında 20. 21saat kadar beklemem gerekıyor aktarma parıste kardesım var uçuş Zaman’ıma kadar oraya gıdebılırmıyım havaalanında çıkış izin varmı kardesım gelse

  • Taflan

   07 Nisan 2016 - 03:55 Cevapla

   Orhan Merhaba;

   Ne yazık ki Fas vizesiz gidilen ancak Paris (Fransa) Schengen vizesine tabi birer ülke. Dolayısıyla Schengen vizesi almadan Fransa’da 20 saatliğine de olsa gezemezsin.

 • orhan

  10 Nisan 2016 - 23:48 Cevapla

  Ben 20_21saat kadar beklicem Paris havaalaninda fas aktarmasinda pariste kardesim var gelim beni alip diger aktarma ucusuma kadar cikaramazmi disari yetkililere polise hethangi bir evrak adres verse

 • aysel

  18 Nisan 2016 - 07:22 Cevapla

  Merhaba,

  Chicago’dan İstanbul aktarmalı Berlin (THY) bileti aldım ama İstanbul’da inmek ve valizlerimi de almak istiyorum yani amacım aslında İstanbul’a varmak. Çünkü direkt Chicago-İstanbul bileti çok pahalı. Bu durumda iki soru takılıyor aklıma; Amerika’dan çıkarken pasaport kontrolünde Almanya-Shengen vizesi görmek isterler mi? Ya da THY beni Amerika’da uçağa alırken pasaportumu kontrol eder mi Berlin uçuşu için? Biraz değişik bir durum ama yine de sormak istedim belki benzer bir deneyiminiz vardır diye.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Taflan

   25 Nisan 2016 - 23:48 Cevapla

   Aysel Merhaba;

   Havayolu şirketlerinin bu tip kampanyaları çok oluyor. Uçağın altına verdiğin bagajı alamazsın çünkü otomatik olarak aktarılıyor, Türkiye’de banta inmiyor, direkt Almanya uçağının kargosuna gidiyor. Ancak her şeyi el bagajına sığdırırsan elinle bagajını alıp uçaktan inebilirsin.

   Vize konusuna gelince, normalde bizden oralara giderken kontrol ediliyor, çünkü havayolu şirketinin sorumluluğu var, ancak oradan buraya nasıl olur bilemedim. :( Yanlış bir şey söylemek istemem. Kusura bakma lütfen.

 • arda

  10 Ağustos 2016 - 00:24 Cevapla

  merhaba
  dubaı ve rıo aktarmalı bir uçuş planım var bu rut içinde transit vizeye ihtiyacım varmı acaba

  • Taflan

   10 Ağustos 2016 - 11:29 Cevapla

   Merhaba;

   Emin değilim o yüzden cevaplamayayım ancak her ikisi için de gerektiğini düşünüyorum. İlgili ülkelerin kendi dış işleri bakanlığı sitelerini kontrol edebilirsin.

 • ceyda

  31 Ocak 2017 - 11:27 Cevapla

  Merhaba Taylanda Dubai üzerinde aktarmalı gittiğimizde 8 saatten az ise transit vize almak gerekiyor mu? Havaalanından çıkmadığımız durumda

  • Taflan

   01 Şubat 2017 - 07:55 Cevapla

   Merhaba;

   Aynı hava yolu şirketinin tarifeli aktarmasıyla gidiyorsanız gerek yok, ancak kendi kendinize satın aldığınız iki farklı bilet ile gidiyorsanız normal vize gerekiyor.

 • Elus

  29 Mart 2017 - 03:10 Cevapla

  Merhaba turk vatandasiyim ama sirbistanda yasiyorum,sirbistandan almanya aktarmali fas a gitmek istiyorum,almanya benden transit vize istermi ?

  • Taflan

   02 Nisan 2017 - 16:03 Cevapla

   Elus Merhaba;

   Eğer direkt uçak firması aktarmalı uçuş kullanırsan transit yolcu olursun ve istemez ancak birden fazla hava yolu şirketi seçerek kendi aktarmanı yapacaksan, bu durumda Almanya’ya giriş yapacağın için, transit de olsa vize gerekli.

 • Mehmetkaplan

  04 Nisan 2017 - 18:45 Cevapla

  Merhabalar ben istanbul, madrid, newyork, santo domingo uçuşu yapıcam 3 farlı havayolu şirketi ile yapılacak bu uçuşta benim aktarmalar arasında vize almam gereklimi birde hepsinin uçuş kartlarını ülkeye girmeden alabiliyormuyum? Kendi bavulumu yanıma alıcam bagaja vermicem. Teşekkürler

  • Taflan

   06 Nisan 2017 - 01:46 Cevapla

   Merhaba;

   Zorlu bir hat tercih etmişsiniz, kolaylıklar dileriz. Farklı hava yolu şirketleriyle yapacağınız uçuşlar, gideceğiniz ülkelere “giriş yapılarak” gerçekleşeceği için adı geçen tüm ülkelere vize ihtiyacınız vardır. Bol şans.

 • Mahmut

  23 Nisan 2017 - 17:31 Cevapla

  Merhabalar dostum,

  Ben Yunanistan Atina aktarmalı, Singapura uçmayı düşünüyorum. İki uçuşumda farklı havayolu firması tarafından gerçekleşecek. Üstteki yorumların neredeyse tamamını okudum. Shengen üyesi ülkelerden geçerken vize gerektiğini çünkü ülkeye giriş yapıp tekrar çıkılması gerektiğini belirtmişsin. Ancak benim durumumda ise benim sadece kabin bagajım olacak. O da zaten yanımda olacak. Atatürk Havalimanını aradım, biz çıkartırız shengen olmadan dediler. Ancak Atinaya gideceğim havayolu firması beni uçağa Shengen vizem olmadan alır mı? İkinci uçuşumun biletini (boarding ticket) Atina’da alabilir miyim? Ya da İstanbuldan gitmeden E-boarding ticket (yani elektronik bilet çıktısı) nı alsam zaten Atinaya girmeyeceğim, Singapura uçuş yapacağım anlamını gelir mi? En önemlisi ise hadi İstanbuldan çıktık, uçağa da aldı havayolu firması ve Atinaya vardığımda vizesiz (zaten bagajım yok ve elektronik bilet çıktım olacak) aktarma yapmak için transit uçuş kısmındaki kontrolden geçebilir miyim_? Fazla ayrıntıya girdim sanırım :) teşekkürler şimdiden

  • Taflan

   23 Nisan 2017 - 23:51 Cevapla

   Merhaba;

   Ne yazık ki durum aynı, farklı bir hava yolu şirketi ile aktarmalı uçuş yapacağınız için, öncelikle ülkeye giriş yapacak, her ne kadar havalimanından çıkmayacak olsanız da, ikinci bir uçuş için giriş yapmış olacaksınız. Bu yüzden transit hat statüsüne girmiyor sizin uçuşunuz ayrı ayrı bağımsız uçuş kategorisinde ilk gidilen ülkenin vize gereksinimlerini karşılamak gerekiyor.

 • idil

  30 Ocak 2018 - 21:40 Cevapla

  Merhabalar, qatar airways ile istanbuldan, doha aktarmalı bangkok’a uçak bileti aldım. Tek seferde gidiş dönüş biletlerini aldım, tüm uçuşlar aynı havayolu şirketine ait. Fakat sonradan farkettim ki gidiş uçakları arası bekleme süresi 1,2 saatmiş. Aynı havayolu şirketinde aktarma yapmak için çıkış işlemi yapılıyor mu, yoksa şirket mi bavulu aktarıp bizi yönlendiriyor acaba? Yetişebilir miyim, 1,2saat içinde diğer uçağı kaçırır mıyım diye panik oldum biraz. Teşekkürler şimdiden

  • Taflan

   07 Şubat 2018 - 21:54 Cevapla

   İdil Merhaba,

   Bahsettiğiniz uçuşlar duraklamalı uçuş değil, aktarmalı uçuş statüsünde. Dolayısıyla bagajınız havayolu şirketi sorumluluğunda ve bahsettiğiniz süre bu bagajın transferi için oldukça yeterli. Rötar olması durumunda da ikinci uçak sizi bekleyecektir (ya da makul süreli bir sonraki uçağa aktarma yapılır) :))

   İstanbul’da bagajlarınızı teslim ederken, ikinci biniş kartınızı (Boarding pass) almayı unutmayın.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.