En Popüler Avrupa Tur Rotaları

img

En Meşhur Avrupa Turları, Tur Rotaları

Türkiye’den tur programları ile yurt dışına gitmek veya bağımsız gezi düzenleyerek kendi turunu yapmak her geçen gün popülerleşen, ülkemiz seyahat bilincini geliştiren tercihlerden. Yurt dışı tur rotası yaparken global ve yerel geçmişten fikir almak tabii ki en başarılı yöntem. Bunu kişisel beklentilerle harmanlamak da işin tadından yenmez kısmı. “Yurt dışı turları” diye nitelendirebileceğimiz ana rotalar klasikler ve alternatifler olarak ikiye ayrılıyor. Avrupa turları’nda da seçenek çok fazla. Kendi deneyimlerimiz, gerçekleştirdiğimiz birkaç fikir ve araştırmalarımız ışığında fikir edinilmesi için bir kısmını sıralamak istedik. Elbette yazmaya kalksak, Avrupa’nın büyüklüğü karşısında sonsuz bir içeriği hazırlamamamız gerekliliği ortada. Ekonomik seyahat fikirleriyle ucuz Avrupa turlarından, uzak rotalara birkaç fikre bakalım yurt dışı turları rota önerilerimizi yazalım istedik. Yorumlarınızla içeriği geliştirmeyi unutmayın.

L-Berlin

Orta Avrupa Turları

Türkiye’de muhtemelen fiyatı sebebiyle en çok tercih edilen turların başında Orta Avrupa turları geliyor. Prag-Budapeşte-Viyana geleneksel rotasına yer yer Dresden de ekleniyor. Ucuz fiyatları, Orta Avrupa’nın tarihi şehirleri ve birbirine kolay ulaşımı ile tercih edilen bu rotayı kendiniz de çok rahat yapabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Macaristan ve bonus olarak güneydoğu Almanya rotanın ana ülkeleri.

Balkan Turları

Türkiye’den coğrafi yakınlığı nedeniyle kolay ulaşım imkanı, kültürel ve tarihi birikimi ile zevkli destinasyonları içinde barındırması, yurt dışı deniz tatili ve doğal zenginlikleri ile gizli sürprizleri, elbette ekonomik fiyatları ve çoğunlukla vizesiz ülkelerden oluşan rotası nedeniyle geniş ve vizesiz balkan turları çok popüler. Yakında geniş Balkanlar Gezi Rehberimizi yayınlayacağız ancak bizi beklemeden gidin dersek ana destinasyonların çoğunu ziyaret ettik, şehirler menümüzde var. Balkan turu ülkeleri: Yunanistan, Bulgaristan, Sırbistan, Makedonya, Bosna-Hersek, Kosova, Arnavutluk, Hırvatistan, Karadağ, Romanya ve Moldovya olarak sıralanabilir.

Matka_7

Interrail ile Özgürlüğe Yolculuk

Belirli kurallar dahilinde Avrupa içinde sınırsız tren bileti uygulaması olan interrail, başlı başına bir tur programı olduğu kadar aynı zamanda kişinin disiplini ve iç yolculuğuna seyahati açısından da şahane bir Avrupa seyahati programı. Çok geniş interrail rehberimizin, interrail rotası planlama sayfasında “en güzel rota senin planladığındır” demiştik, arkasındayız. Aklınızda interrail varsa, hemen yapın. Detaylar şurada:

interrail rotaları

İspanya Turları

Avrupa’nın en güzel, turizm açısından da en zengin ülkelerinden İspanya kendi içinde çıldırtıcı güzellikler sunduğundan ötürü ne kadar zaman harcanırsa harcansın doyulmaz güzellikte. Bazen komşu Portekiz ve Fransa veya deniz aşırı Fas da İspanya tur rotalarına eklense de çoğunlukla tek başına birçok seçenek sunuyor Akdeniz’in ateşli güzelliği. Barselona bizce Avrupa’nın en güzel şehri iken, klasik İspanya turlarında Barça’ya başkent Madrid ekleniyor. Ayrıca güneyde Valencia, kuzeyde Bilbao ve San Sebastian, İbiza (Balaer Adaları), Kanarya Adaları ve diğer İspanyol adaları da ülkenin önemli turistik merkezli. Endülüs bölgesi de başlı başına bir tatil programını hakediyor. Vaktinize göre her metrekaresini rotanıza ekleyebileceğiniz bir ülke İspanya. Her yurt dışı turunda olduğu gibi erken rezervasyon fırsatlarını kovalamakta fayda var.

Barselona şehri kuşbakışı

Benealux Turları

Belçika – Hollanda – Lüksemburg üçlüsünün coğrafi ve siyasi birlikteliğini İngilizce baş harflerinden anlatan bölge aynı zamanda turizm potansiyeli de yüksek bir yer. Her biri küçük küçük şehirler olunca demek zamanında tek bir Amsterdam Turu ya da Belçika turu ile yetinemeyenler bu rotayı popülerleştirmiş. Belçika’nın kısa zamanda keyifle gezilecek muıhteşem şehirleri Brüksel, Brugge, Gent ve Antwerp’e, küçük ülke Lüksemburg’un aynı isimdeki başkenti başkenti Lüksemburg ve Hollanda’nın başkenti Amsterdam ile yakınlarındaki klasik Hollanda kasabaları Marken ve Volendam eklenerek bu rota gerçekleştirilebiliyor. Benealux Turları’na Paris’i eklemek de sık yapılan tercihlerden.

Amsterdam Gezi Notları

İber Yarımadası Turları

İspanya’yı ve Portekiz’i içine alan İber Yarım Adası turlarında bonus olarak Afrika’dan Fas hediye edilir. İspanya tur rotasında yukarıda belirttiğimiz şehirlere ek olarak Portekiz’in başkenti Lizbon ve şaraplarıyla meşhur, romantizmin doruklarındaki Porto şehirleri tur rotasındadır. Yine birkaç İspanyol ve Portekizli Ada da tura eklenebilir. Biz size İspanya Gezi Rehberlerimizin yanı sıra Porto Gezi Rehberimizi de verebiliriz.

Porto geceleri

Trans Sibirya Ekspresi

9 gün 8 gecede Rusya’nın başkenti Moskova‘dan, Çin’in başkenti Pekin’e uzanan 91 duraklık tren seyahati aslında tam olarak Avrupa tur rotası değil ancak bu nostaljik tren seyahati oldukça popüler yurt dışı tren rotalarından. Rusya’nın komünist döneminde Batılı yolcuların ayrı vagonlarda seyahat ettiği, yol boyunca da hoparlörlerden Komünizm propagandası dinlediği seyahat günümüzde de gezginler tarafından bir mihenk taşı kabul edilmekte. Müthiş bir coğrafyada seyahat edilen rota boyunca 7 farklı zaman diliminden geçiliyor, Kiril alfabesi ağırlıklı seyahat ediliyor ve tüm saatler Rusya yerel saatine göre belirtiliyor. Dolayısıyla disiplin gerektiren ya da geliştiren bir hat. (Rotayı yapmadık, görsel sembolik olarak Avrupa’ya açılan kapımız tarihi Edirne tren garından)

Trenle seyahat

İtalya Turları

Yine yakında hazırlanacak İtalya Turları sayfalarımızı mutlaka inceleyin. İspanya gibi Avrupa’nın en turistik ülkelerinden İtalya da gezginler için çok sayıda seçenek sunan, her zevke hitap eden güzellikler barındıran ülkelerden. Klasik İtalya turlarında rotada elbette Roma ve içindeki Vatikan, aşkın şişirilmiş şehri Venedik ve Rönesans’ın başkenti Floransa ve eğik Pisa Kulesi‘yle meşhur Pisa varken varken, ucuz İtalya uçak biletleri sebebiyle Milano da programa eklenebiliyor. Geniş İtalya turlarında ise cennet köşeler Napoli, Amalfi Kıyıları, Verona, Genova, Torino gibi önemli İtalyan şehirleri olabiliyor.

italya sahilleri

İskandinavya Turları

Medeniyet seviyesiyle kıskandıran İskandinav ülkeleri hem keyifli şehir yaşamları, hem de enfes doğasıyla biz gezginleri heveslendiriyor. Avrupa’nın kuzeyinde soğuk iklime rağmen sıcak bir yaşam kuran Danimarka, İsveç, Norveç ve Finlandiya görülmeye değer ülkeler. Başkentlerde keyifli zaman geçirdikten sonra, Norveç fiyortlarındaki harika doğa ve İskandinavya’nın küçük renkli kasabalarında keyfinizi katmerleyebilirsiniz. Bizde İsveç’in başkenti Stockholm gezi notları hazır.

iskandinavya fiyort turları

Yunan Adaları Turları

Ege’nin cennet adaları ve Yunanistan’ın batısındaki İyonya Denizi’nin eşsiz adaları ile Güney Kıbrıs sık tercih edilen Avrupa turlarından. Yer yer ana karadaki Yunan Sahilleri de programa eklenebiliyor. İstanbul’dan ve İzmir’den uçakla gidilebileceği gibi, İstanbul, İzmir, Bodrum, Marmaris gibi birçok yerden deniz yoluyla da Yunan Adaları turları yapmak mümkün. Cruise turları da oldukça popüler olup, kara yoluyla da Yunanistan turuna başlanabilir. Yunanistan’da favori deniz tatilimiz için size bir adayı değil kıyıları önereceğiz, tık tık:

Halkidiki Turu yapmaya 10 sebep

Britanya Turları:

Burası biraz karışık rotalardan oluşuyor. İngiltere yine kendi kendine programlar yapılacak ülkelerden. Zaten başkent Londra başlı başına 8-10 günlük turları dolduracak zenginlikte. Klasik Birleşik Krallık Turları’nda ise çok çeşitli alternatifler var. Biz gezerken Londra – Edinburgh turu yapmış, Glasgow’u da yol üstü diye araya eklemiştik, üçünün gezi yazıları da Keşfetsene’de geniş geniş var. Britanya Adaları turlarındaki duraklar ise genelde şöyle: Londra, Cambridge, Manchester, Edinburgh, Belfast, Dublin.

londra gezi anıları

Fransa Turları

Paris tek başına tur rotası yapılan bir şehir. Çocuk varsa işin içine Paris – Disneyland turları da ekleniyor. Ayrıca Fransa’nın Akdeniz kıyısındaki meşhur Fransız Rivierası turları geleneksel rotada. Monako, Nice, Cannes gibi yerleşimleri içine alan deniz turlarının en önemli durağı Nice. Fransa’da şarap turları ve rotaları da meşhur. Elbette ilk durak bizim de keyifli günler geçirdiğimiz Bordeaux şehri.

bordeaux gezisi (1)

St. Petersburg – Moskova Turu

Kuzey Komşumuz Rusya’nın en klasik tur rotası iki büyük güzellik Moskova ve St. Petersburg şehirleri arasında olanı. Trans Sibirya’nın çok küçük bir örneği olan turda Rusya’nın başkenti Moskova bizim de daha önce ziyaret ettiğimiz şehirlerden. Eğlencenin başkenti St. Petersburg ise beyaz geceleri, renkli gece hayatı ile eğlence arayışında olanları, tarihi birikimi ile de kültür turları misafirlerini mutlu ediyor.

moskova gezi rehberi bilgileri

Baltık Turları

Biz de geçen bayramlardan birinde mini Baltık turu yapmış, gitmeden önce Bayramda Baltıklara gidiyoruz diye yazmıştık. Baltık denizine kıyısı olan, sosyal, coğrafi ve siyasi yakınlıkları bulunan Baltık ülkeleri; Letonya, Estonya ve Litvanya üçlüsü ile klasik olarak sınıflandırılır. SSCB dağıldıktan sonra bağımsızlıklarını ilan eden bu üç ülke klasik Baltık Rotası’nın şehirlerini belirlerken, Riga, Talinn, Vilnius, genişletilmiş Baltık turları ise Finlandiya’nın başkenti Helsinki, Polonya’nın başkenti Varşova gibi civar şehirleri de ara yollarla birlikte içine alır.

Riga_6

Avrupa Şehirleri Gezi Rehberlerimiz

Keşfetsene tümüyle kendi deneyimleriyle, araştırmalarını birleştirerek %100 özgün içerikle yazı yazar ve Avrupa’nın ciddi destinasyonlarının çok büyük kısmı da geçmiş gezi anılarımızda yer almaktadır. Tümüyle ilgili güncel gezi notları için interrail yazdığına bakmaksızın şuraya tık tık:

Avrupa Gezi Rehberi

Medeniyetin, kültürün, tarihin, sanat ve spor aktivitelerinin, deniz keyfinin, yaz tatilinin, kış kaçamaklarının, bahar yürüyüşlerinin en güzellerini yaşayabileceğimiz; keşfederken görüp öğrenirken, keyifli zaman geçirmekle kalmayıp, aynı çağda kimin nasıl yaşadığını görebilmek için mümkün olduğunda Avrupa gezisi yapmanızı öneriyoruz. İnsana iyi geliyor. Vizesiz Avrupa seyahati için şu yazımızı okuyabilirsiniz: Tık tık: Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler ayrıca sayfalarımızdan Schengen Vizesi için tüm bilgileri veya İngiltere vizesi için tüm detayları, deneyimlerimizle birlikte bulabilir, AB veya Birleşik Krallık ülkelerine de seyahat edebilirsiniz.

img

British Airways

British Airways Nasıl Bir Havayolu Şirketi İngiltere'nin resmi havayolu iken Margaret Thatcher döneminde özelleştirilmiş,…

0 Yorum

1 Yorum

  • mustafa

    12 Temmuz 2015 - 11:55 Cevapla

    Avrupa’da gerçekten gezilecek çok yer var. Tatillerimi buradan planlarım artık. :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.