Ramazan Ayı ve Günlük Alışverişlerinizle Bedava Uçun

img

Günlük işlemler, seyahatler ve ekstra Ramazan Kampanya Puanlarıyla Bedava Seyahat

Ucuz uçak bileti konusunda çeşitli yazılarımız var. Eski okurlarımız bilir ya da Keşfetsene’yi biraz kurcalayanlar yöntemleri okuyabilir. Ana başlıklarımızdan seyahat rehberinde “Yurt dışı ulaşım” kısmında da en iyi yöntem ve firmaları geniş yazmıştık.

Son 1,5 ayda üst üste biraz fazla seyahat ettim. Uçak puanları konusunu anlatırken sohbet sırasında da Günce, “yahu bunları yazsana” dedi. Hep yazdığımızı belirtsem de bu son dönemi “anneye anlatır gibi” örneklerle anlatalım dedik. Ramazan kampanyalarını da hemen arkasına ekleyeceğim.

Son 50 Günlük Seyahat ve Harcama Geçmişim

Kiev – Ankara (aktarmalı) – İstanbul: Pegasus’un Ankara merkezli uçuşları gittikçe artıyor ve ilk dış hat noktalarından Kiev’de de Ukraine Airlines ile rekabetteler. Skyscanner’da İstanbul – Kiev diye ararsanız Ankara aktarmalı daha ucuz uçak bileti fırsatlarını görebilirsiniz. (Ben biliyordum, bu aşamayı es geçtim)

İŞLEM 1: Bir ay önceden Kiev – Ankara – İstanbul uçak biletlerimi 242,92 TL’ye en uygun fiyatı sunan Turna üzerinden aldım. Burada direkt hizmet bedeli olan 13 TL’yi Turna puan olarak kazandım. Üstelik Pegasus Plus üyesi olduğum için de her iki uçuşumdan %2 toplam 4,82 TL puan kazandım. Elbette iki seyahatte de online check-in yaptığım için Pegasus Plus’a dış hat 7,5 + iç hat 3,5 TL toplam 11 TL online check-in puanı kazandım. (Bonus Kart’la 2+3 taksitle yaptığım alışverişten de 25 kuruş alışveriş bonusu aldım). (Toplam 28,82 TL)

İŞLEM 2: Bu arada kullandığım kredi kartlarından Maximum’um “yurt dışı alışveriş kampanyası”ndan 150 TL üzeri alışveriş yaptığım için Kiev Havalimanı duty free’de 25 TL ekstra maxipuan aldım. (Standart 30 kuruşluk puan da var)

İŞLEM 3: Bir hafta kadar kaldığım İstanbul’daki küçük esnaf, taksi ve toplu ulaşım hariç tüm harcamalarım kredi kartıyla olduğu için (hatta takside de kredi kartı var) sıradan alışveriş puanları olarak 6,52 TL bonus kazandım.

İŞLEM 4: İstanbul – Adana biletimi en ucuz tabii ki Turna.com’dan buldum. 74,99 TL’lik bilet için 7 TL turna puan kazandım. Anadolu Jet uçuşumdan 180 mil kazandım. (THY Mil programını beğenmiyorum, bedava uçak bileti sağlamıyor, indirimli bileti de zaten diğer firmalardan alırız ama bu millerle alışveriş avantajlı. Örneğin ben 8400 mile lisanslı Beşiktaş forması alıyorum.)

İŞLEM 5: Siirt’te ikamet Emin’le ne zamandır buluşalım diyorduk, otobüs çekecek halim yoktu, Adana’dan bölgeye direkt uçak bileti Van’a vardı. O da arabayla gelecekti, birlikte Van’ı gezeriz dedik, (iyi ki demişiz, Van gezisi şahaneydi) yine Turna’dan Adana – Van 111,99 TL’ye Pegasus bileti aldım. 4 TL direkt Turna puan, Pegasus’tan 2,24 TL (%2) uçuş ve 3,50 TL online check-in puanı Pegasus Plus hesabıma eklendi. (Kart normal harcama bonusu da 12 kuruş)

İŞLEM 6: Van’daki tüm harcamalar kredi kartlarıma 2,12 TL bonus ve 1,60 TL Maxipuan olarak eklendi. Otellerden biri özel Bonus üye iş yeri olduğu için 200,00 TL’lik ödemeye 4 TL ekstra bonus da anında eklendi. Özet Van harcamaları toplam: 11,72 ekstra kart puan.

İŞLEM 7: Dönüşüm farklı olacaktı ancak Van’ı çok sevdiğimiz için kentte bir gün daha kaldık ve belki de bana yakışmayacak şekilde son ana kalan uçak biletini 136,99 TL’ye aldım. Her zamanki gibi Turna’yı kullandım ve 6 TL Turna puan eklendi. Pegasus’tan %2 için 2,80 TL puan ve 3,50 TL online check-in hediye de Pegasus Puanlarıma eklendi. Ayrıca kredi kartıyla 5 taksiyle yaptığım işlem için de 14 kuruş bonus kredi kartımda.

İŞLEM 8: Barış’ın düğünü için İstanbul’a uçtum. 19 Mayıs tatiline denk gelen düğünde dönüş biletleri biraz pahalıydı neyse, ayrı ayrı iki işlemde 133,79 ve 273,99 TL’ye iki bilet Adana – İstanbul arası git-gel. Bunlardan 9,00 TL Turna puan, bilet bedelinden %2’ olarak 8,16 TL ve online check-in’lerden 7,00 TL; toplamda 15,16 TL Pegasus puan kazandım.

BU 8 İŞLEM SONUCU TOPLAM:

İstediğimde harcayacağım ya da Turna Puana çevireceğim kredi kartı puanları: 58,96 TL
PGS Uçak bileti alacağım / indirimde kullanacağım Pegasus Plus puanı: 27,86 TL
Bedava / indirimli bilet alacağım Turna puan: 39 TL
THY – AJ İndirimli bilet alacağım / alışverişte kullanacağım THY Mil: 180 mil

Yukarıda birkaç kuruş diye küçümseyebileceğimiz rakamların toplamı: 123,82 TL + 180 mil. Bu bedel erken rezervasyon yurt içi gidiş dönüş bileti rahatlıkla alınır.

Bu tarih arasında davetimle Turna’ya üye bir arkadaşın uçak bileti alımında onun kazandığı 9 TL’lik puanın %10’u onun hiçbir kaybı olmadan bana eklendi. 90 Kuruş da buradan. Siz de Turna’ya hemen üye olun, hem ekstra puan kazanın, hem de hiçbir kaybınız olmadan bana da küçücük bir katkıda bulunun. Tık tık: Turna’ya üye olun

Bankaların Ramazan Ayı Bonus Kampanyaları

Gelelim Ramazan Ayı konusuna.. Malumunuz kapitalist sistem yılbaşı, Ramazan, Kurban Bayramı, anneler günü, sevgililer günü, okulların açılış dönemi gibi kimi kutsal kimi sistematik güzel günleri çok kutsamaz, kendine kullanır. Nedense Dünya’nın en gelişmiş bankacılık sistemine sahip ülkemizde de bütün bankalar bu dönemlerde birbiriyle rekabet eder. Bize de burada sistemi deşmek düşer. Günlük alışverişlerinizi biraz daha dikkatli yapmanız durumunda onlarca Lira bonus / puan kazabilirsiniz.

Aktif kullandığım 2 kredi kartım var. Aslında bir tane de yeter lakin, ayrı ayrı yerlerde taşıdığım bu kartlardan, yurt dışındayken biri falan kaybolursa ikinci yardımcı olur diye senelerdir böyle gelmiş alışkanlığım var. (Bir kez başıma da geldi. Seyahat güvenliği önemli)

Günlük market alışverişlerinizi ufak ufak yapmak yerine kural ve limitler dahilinde topluca yaparsanız, bayram sonrasına bayağı bir bonusunuz olur.

Bonus Kart Ramazan Bonus: Bu sene Ramazanda Bonus Kart her ikinci 100 TL’lik market ve akaryakıt alışverişine; 10 – 20 ve 40 TL’lik bonuslar veriyor. Toplamda 6 adet 100+ Liralık alışverişe ekstra 70 TL. Buna normal alışveriş bonusları olarak da ortalama 1,20 TL eklenecektir. (Market anlaşmasına göre %2 ilâ binde 5 oranında değişir)

Maximum Kart Ramazan: Maximum Kart ise 4 kere 100 TL üzeri anlaşmalı market alışverişine 40 TL, benim gibi uygulama üzerinden katılanlara da 60 TL maxipuan veriyor.

Şimdi ben bu 6 + 4 alışverişin 4’ünü yaptım bile. 24 Haziran’a kadar tamamlarım, evdekilerin diğer kartlarını da kullanırım hatta. :)  Yüklendiğinde en az 130 TL de buradan gelecek. Sonra markette, restoranda veya üye iş yerinde kullanabileceğim bu puanları tercihen Turna puana çevireceğim, 1 haftalık geçerlilik süresini sonsuz yapacağım.

Örnek 100 TL’Lik Harcamalar

 • Bir kilo kıyma olmuş 40 – 50 TL. Diğer zerzevatla birlikte 3-4 yemeklik malzeme direkt 100+ TL.
 • Ülkemizde dandik bir bira bugün 6 – 8 TL. Gaziantep‘teki şampiyonluk maçını akşam iki kişi evde izleyelim desek 12 bira 72 TL, üzerine kuru yemiş v.s. hoooop ilk 100 Lira oldu zaten.
 • Ne yazık ki sigara içen adamız, 9 paket sigarayı bir arada aldık mı çoktan 100 TL’yi geçiyor.
 • Düzenli aldığım üç tane aylık edebiyat dergisi, bir seyahat dergisi ve haftalık bir karikatür dergisi toplamı 45 TL ediyor, onları bir kerede marketten alırken üzerine günlük ihtiyaçları ekledik mi bir 100 TL de burada harcanıyor.
 • Zaten evin normal gıda, temizlik masrafları 100 Liralık limitlerin rahatlıkla üstünde. Toplu haftalık alsanız dahi olur.
 • Restoran ve iftar harcamaları da cabası. Maaşallah iftar sofrası dedin mi 59 TL gibi efsane rakamlarla başlıyorlar.
 • Otomobili olanlar yakıt harcamalarını depoyu doldurma ya da 20 – 50 TL’lik koyma yerine 100 – 100 (veya kampanya ne öneriyorsa) yaparlarsa buradan da ekstra puanlar alabiliyorlar.

Yekcümle, ben yukarıdaki işlemlerde aldığım 123,82 TL’ye ek olarak en az 150 TL bonusu garantiledim. Üzerine günlük alışverişlerimden de kazanacağım. Bu 273,82 TL beni sonbaharda yurt dışına rahatlıkla uçurur ya da gelecek ay Akdeniz’deyim, oraya uçarım. Canım hangisini ister, bütçem hangisinde uygun olursa. Tabii bir arkadaşıma veya akrabama da bilet alabilirim.

Tüm Bankaların Ramazan Bonus Kampanyaları

Keşfetsene araştırması: Sizi de düşündük, Bonus kart ve Maximum Kart’ı yazdık. Bende, bizde olmayan kredi kartlarının da kısaca puan bilgilerini yazalım istedim. Birkaçı şöyle;

Paraf Kart Ramazan Kampanyası: Akaryakıt dışında tüm sektörlerde tüm banka poslarından gerçekleşecek 100 TL üzeri alışverişlerde %11, toplamda en fazla 70 TL paraf puan. (Tabii Halkbank üye işyeri kısıtlı olduğu için kampanyayı coşturmuş, o zaman diğer alışverişlerin tümünü bununla yapabilirsiniz.

Axess Kart Ramazan Chip Para: Market, restoran ve akaryakıt harcamalarınızda her 100 TL’ye 11 TL, toplamda 5 alışverişe 55 TL chip para. Demek ki iftarlık restoran yemekleri Axess’le.

Card Finans Ramazan Kampanyası: Her 100 TL üzeri market harcamasına 10 TL, toplamda 100 TL parapuan hediye.

World Kart Ramazan 2017 kampanyası: İlkinden sonraki her 100 TL’lik üye iş yeri alışverişine 10 TL, toplamda 50 TL. (World bu sene market dışını da eklemiş, neredeyse her sektör var.) Demek ki birden fazla kart varsa gıda dışı World’e

Mil Özelliği Olmayan Kartlardan Uçuş Puan Kazanma

E benim kredi kartım mil özellikli değil diyorsanız, burada Turna.com imdada yetişiyor, hiçbiri mil özellikli olmayan (o kartlar aslında genelde aleyhimize) bu kartlarda biriken puanları kullanım tarihi içinde Turna’ya aktarıyorum. O an uçak bileti almayacak olsam da orada birikiyor ve istediğim zaman bilet alımında kullanıyorum. Puanım yetiyorsa bedava, yetmiyorsa indirimli bilet. Turna’da; World, Bonus, Axess, Maximum, Cardfinans, Paraf kartların puanlarını kullanabiliyorsunuz. Şimdi üye olun, İstediğiniz zaman bilet bakar, alır ya da puan eklersiniz. Buradan üye olun, birlikte ekstra puan kazanalım; Turna üyelik

Kredi Kartı Puanları İçin Harcama Yaparken Dikkat Edilecekler

 1. Akıllı olun. Bilinçli tüketici olalım. Çakal olmayın. Enayi olmayın. “Donanım haber ölücüleri” olmayın :)
 2. Üç kuruşun hesabını yapın. Üç, üç; kuruş, kuruş birikince ciddi bakiyeler olabiliyor. Tecrübe ile sabit.
 3. Üç kuruş puan kazanacağım diye ihtiyaç dışı harcama yapmayın. Sistem borcunu gününde ödeyenler için şahane olsa da, son ödeme tarihini bir gün dahi geçiren ya da ancak asgari ödeme yapanlar için kazancın kat kat geri alan faiz belası ile karşımızda.
 4. Hesabınızı düzgün tutamıyorsanız nakit harcayacağınız tutarı kartla ödedikten sonra, bu bedeli ATM’den kredi kartına yatırın. Böylece hem puan kazanmış olursunuz hem de borcunuz birikmez, ekstreniz şişmez. Hatta bu küçük paraları günlük faize de yatırabilirsiniz. Markette 200 TL nakit ödemenizi kartla yapar, puanları biriktirirsiniz. Son ödeme tarihine kadar paranızı günlük faiz veren banka hesabınıza yatırın. En kolay ve hızlı işlemler için günümüzde oldukça trend olan masrafsız, şubesiz bankacılık yöntemlerini öneririm. Enpara, Cepteteb, Nuvo akla ilk gelenler ve hepsi iyi. 
 5. Bazı küçük harcamalarınızı birleştirin. Haftada iki kez 20 TL’lik alışveriş yaptığınız bir yer 50 TL üzerine ekstra puan veriyor olabilir. Bunu kollayın
 6. “100 TL ve üzeri alışveriş” limitlerini dolduramıyorsanız marketlerin alışveriş çeklerini de fişe ekleyebilirsiniz. Önemli olan aynı fişte toplam tutarın kartınızdan bir kerede çekilmesi.
 7. “100 TL ve üzeri alışveriş” limitini dolduramıyorsanız stoklanacak harcamalarınızı önceden yapabilirsiniz. Bugün dandik 5 litre ayçiçek yağı 30 TL’den aşağı değil, kokmaz bozulmaz. Deterjan, temizlik malzemeleri, çay v.s. misal.
 8. Hain bankalara puanlarınızı kaptırmayın! Normal harcamalarınızın puanlarının genelde son kullanma tarihi olmaz. (Gerçi bu aralar yeni çıktı, yıl sonunda silmek istiyorlar. Yılbaşlarına dikkat) Ancak böyle Ramazan bonus kampanyası, bayram puan v.s. gibi kazandıklarımızın son kullanma tarihi olur. Genelde 8-12 gündür. Bu puanları ya yine bir markette v.s. harcayın ya da sonradan bilet almak üzere Turna puana çevirin.
 9. APP’leri takip edin: Kredi kartınızın özel aplikasyonunu mutlaka yükleyin. Cep telefonunuzda sayısız gereksiz uygulama arasında bize para kazandıracak bu arkadaşı dört beş günde bir ziyaret edin. Tekstil v.s. alışverişi yapmak için lanet alışveriş merkezlerine gitmeden önce mutlaka kontrol edin, en iyi kampanyayı kendiniz beğenin. (Düğün alışverişleri için de üç kere 10 bir kere 25 TL toplam 55 TL ekstra puan kazandım)
 10. Özel gün ve haftalara dikkat: Genel ihtiyaçların ve alışverişin zirve yaptığı dönemde bankalar bizi ekstra borçlandırmak ister. İster ki hazır her şey üst üste gelmişken kredi kartınızı ödeyemezseniz bi’ güzel faiz kazansınlar. Buna dikkat ederek belirli gün ve haftaları unutmayın. Döneme özel kampanyalar kesin olur. Bu sadece yılbaşı, bayram gibi günler de değil; okulların açılışı, yaz sezonunun açılışı, Ramazan ayı boyunca gibi günlerde karşımıza çıkar.

Az Daha Çoktur

Mutlaka fikirlerinizi ve varsa kişisel deneyimlerinizi yorum olarak yazmayı unutmayın. Bedavacı olmayın ama bilinçli tüketici olarak haklarınızı koruyun, ekstraları talep edin. Bankalar ve küçük esnafı bitiren süpermarket zincirleri zaten yeterince kazanıyorlar, onlara kazandırdığımızın binde birini biz de kazanabiliriz.

Twitter hesabımızı takip ederseniz, bu tip ipuçları ve kampanyaları kısa kısa paylaşıyoruz. Takip; Keşfetsene twitter

Untumadan, küçük paraların da kıymetini bilin, unutmayın “Az daha çoktur”

Taflan

img

2018 Seyahat Önerileri

2018'in En İyi Gezi Önerileri Şimdi, eskiden biz de yapardık, popüler yerleri falan listelerdik…

2 Yorum

6 Yorum

 • Didem Yılmaz

  27 Mayıs 2017 - 22:44 Cevapla

  Taflan Bey elinize sağlık, bayağı detaylı anlatmışsınız, ben de sayenizde market alışverişimden bu ay 70 TL kazanacağım gibi. Peki benim kartım Denizbank Bonus; Turna’ya uçak puanı olarak çevirirken Denizbank’ı da kullanabiliyor muyum?

  • Taflan

   27 Mayıs 2017 - 23:13 Cevapla

   Merhaba;

   Evet bonus özellikli diğer banka kartları da kullanılabiliyor. Aynı şekilde Maximum özellikli İş Bankası’na ek Ziraat de oluyor gibi. :)

 • Seda Yeşilkapılılar

  13 Haziran 2017 - 18:57 Cevapla

  Bu yazıyı ilk okuduğum gün, bonusları tamamladığımda yorum yazacağım diye kendime söz vermiştim; hiç haberim olmuyordu ve böyle şeylerle pek ilgilenmiyordum. Şimdi Garanti’nin Ramazan kampanyasından 60 TL bonusumu doldurdum; World kart ramazan puanlarım 50 TL için de son 1 alışverişim kaldı. Sayenizde günlük işlemlerimi yaparken ekstra 110 TL kazandım. Bunu markette kullanmak istemiyorum, özel bir şey olsun istiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

  • Taflan

   14 Haziran 2017 - 21:35 Cevapla

   Seda Hanım;

   Yorumunuz için teşekkürler. İşe yaradığımıza sevindim, özel bir şey bizim için seyahattir diyebiliriz. Kendinize uçak bileti alabilirsiniz, ya da kalıcı bir eşya ile bu puanları değerlendirebilirsiniz.

 • Mela

  29 Haziran 2017 - 16:46 Cevapla

  Merhaba yazınız çok bilgilendirici teşekkürler yalnız benim anlamadığım bir nokta var pegasustan nasıl puan alıyorsunuz pegasus plus kredi kartı ile mi yoksa pegasus sitesine üye olduğunuz yerden mi geliyor pegasus puanı ordan gelince turna sitesindeki puana dahil edebiliyor muyuz çünkü turna.comda bir kaç kredi kartının puanı ekleniyor sadece ve pegasus plus kartı ya da sitesinden nasıl puan aktarablrz aydinlatirsaniz sevinirim kafam karisti

  • Taflan

   30 Haziran 2017 - 14:18 Cevapla

   Mela Merhaba;

   Pegasus’tan normal Pegasus Plus üyeliği ile uçuş puan ve online check-in puanı alıyoruz. Biletleri Turna’dan alınca da hem turna.com puanı kazanıyoruz, hem de uçuşu Pegasus Plus’a ekleyip oradan puan alıyoruz.

   Turna’da 5 kredi kartının puanları kullanılabiliyor (Ondan fazla banka eder) Bu puanlar ayrı, Pegasus Plus puanları ayrı uçuşlarda değerlendiriyorum.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.