Türkiye’nin Sınır Kapıları

img

HUDUT KAPILARIMIZ

Türkiye’nin komşuları ile olan sınırları ve bu sınırlarda yolcu ve yük taşımacılığı için oluşturulmuş sınır kapılarımız özellikle kendi araçlarıyla kara yolculuğu yaparken bilinmesi gereken bir bilgi olarak karşımıza çıkıyor. Hava sınır kapılarımız Türkiye’den dış hat uçuşu olan hava limanları ile belirlenirken, deniz hudut kapılarımız da yük taşımacılığı ve ticaret kadar sık kullanılmasa da çoğunlukla yolcu seyahati için de uygun.

Kara Sınır Kapılarımız

Türkiye’nin kara sınır kapıları komşumuz 8 ülke ile bulunmaktadır. Siyasi sebeplerle Ermenistan’la kara sınır kapılarımız kapalı olup, diğerleri bölgemizin güvenlik sorunları ve siyasi tercihlere bağlı olarak hizmet vermektedir.

 • Bulgaristan Sınır Kapıları: Kapıkule (Edirne), Dereköy (Kırklareli), Hamzabeyli (Edirne)
 • Yunanistan Sınır Kapıları: İpsala (Edirne), Uzunköprü (Edirne), Pazarkule (Edirne)
 • Irak Sınır Kapısı: Habur Sınır Kapısı (Şırnak)
 • Suriye Sınır Kapıları: Yayladağ (Hatay), Cilvegözü (Hatay), İslahiye (G.Antep), Çobanbey (G.Antep), Karkamış (G.Antep), Öncüpınar (Kilis), Akçakale (Ş.Urfa), Mürşitpınar (Ş.Urfa), Şenyurt (Mardin), Girneli (Mardin), Cizre (Şırnak)
 • İran Sınır Kapıları: Esendere (Hakkari), Kapıköy (Van), Gürbulak (Ağrı), Borualan (Iğdır)-kapalı
 • Azerbaycan – Nahçıvan ile sınır kapımız: Dilucu Sınır Kapısı (Iğdır)
 • Ermenistan Sınır Kapıları: Akyaka (Kars), Alican (Iğdır) – Her ikisi de kapalı.
 • Gürcistan Sınır Kapıları: ile Türkgözü (Ardahan) ve Sarp (Artvin)

Kapıkule Sınır Kapısı

Hava Sınır Kapılarımız

Türkiye’deki birçok sivil ve askeri havalimanı uluslararası havalimanı statüsündedir. Sivil ve askeri (aktif ve hizmet dışı) toplam 50 hava yolu hudut kapımız vardır. Sivil olanları alfabetik olarak sıralarsak;

Adana Şakirpaşa, Ankara Esenboğa, Antalya, Antalya Gazipaşa (Alanya), Amasya Merzifon, Batman, Balıkesir Koca seyit, Bursa, Bursa Yenişehir, Çanakkale, Denizli Çardak, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay Antakya, Isparta S. Demirel, İstanbul Atatürk, İstanbul Sabiha Gökçen, İzmir Adnan Menderes, Kars, Kayseri Erkilet, Konya, Kocaeli İzmit Cengiz Topek, Kütahya Afyon Zafer Bölgesel, Malatya Erhaç, Muğla Dalaman, Muğla Bodrum Milas, Muş, Nevşehir Kapadokya, Samsun Çarşamba, Sinop, Sivas Nuri Demirağ, Şanlıurfa GAP, Tekirdağ Çorlu, Trabzon, Uşak, Van Ferit Melen, Zonguldak Çaycuma sivil hava sınır kapıları.

Sarp Sınır Kapısı

Demiryolu Sınır Kapılarımız

Bölgesinde tarihi bir köprü konumunda olan Türkiye’nin komşu ülkelerle devam eden tren yolları üzerinde elbette sınır kapıları bulunmaktadır. 7 farklı demiryolu hudur kapımız yer alıyor. Bunlar şöyle;

 • Yunanistan ile demir yolu sınır kapısı: Uzunköprü’dedir. Karşısında Yunanistan Pityon hudut kapısı yer alır.
 • Bulgaristan ile demir yolu sınır kapısı: Kapıkule hudut kapısıdır. Karşısında Svilengrad sınır kapısı yer alır.
 • Suriye ile demir yolu sınır kapılarımız 3 tanedir. Kilis’te Çobanbey sınır kapısı (karşısında Ar rai hudu kapısı bulunur) Şanlıurfa’da İslahiye sınır kapısı (karşısında Meydan-ı Ekbez sınır kapısı vardır) ve Mardin’de Nusaybin sınır kapısı (karşısında Kamışlı sınır kapısı) yer alır.
 • İran ile demir yolu sınır kapısı Van Kapıköy hudut kapısıdır. Karşısında Razi hudut kapısı bulunur.
 • Ermenistan ile demir yolu sınır kapımız olan Akyaka sınırı hizmet dışı durumdadır.

Deniz Sınır Kapılarımız

Kuzeyde Artvin Hopa’dan, güneyde Hatay İskenderun’a kadar tüm sahil şeridimiz boyunca sıklıkla deniz hudut kapılarımız bulunuyor. Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün web sayfasından inceleyebilirsiniz.

img

Interrailde Geçerli İndirim Kartları

AVRUPA'DA GEÇERLİ İNDİRİM KARTLARI Hem interrailde hem de Avrupa seyahatlerinde geçerli çeşitli gereksiz indirim…

0 Yorum

4 Yorum

 • İyisiniz

  09 Mayıs 2017 - 10:41 Cevapla

  Çok İyisiniz

  • Taflan

   09 Mayıs 2017 - 19:27 Cevapla

   Oldu o zaman, afiyet olsun. :)

 • boyabat

  19 Mayıs 2017 - 00:15 Cevapla

  Sinop iline bağlı boyabat ilçesi ve o ilçeye bağlı emiroğlu köyü ve o köye bağlı bıçakçılı mahallesi köylerin en güzelidir bir tarafı meşe ormanı bir tarafı çam ormanı yayla havası karşısı baraj manzarası çok güzel köydür bıçakçılı köyü yolunuz boyabat ilçesine düşerse görmenizi tavsiye ederim.

  • Taflan

   20 Mayıs 2017 - 12:25 Cevapla

   Süper bilgi, teşekkür ederiz. Keşke bu başlığa yazmasaydınız yorumunuzu ama olsun :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.