Rötarda Yolcu Hakları

img

Uçağım Rötar Yaparsa Haklarım Nelerdir?

Yapılan anketlerde veya geçini anketleri hepimizin uçuş deneyimlerinde en nefret ettiğimiz an, rötar yapan uçaklar. Birçok planı programı engelleyen ya da Dünya’nın en pahalı yerlerinde; havalimanlarında, boş boş bizi bekleten rötar konusunda pek kullanamasak da bazı haklarımız bulunuyor. Öncelikle belirtelim, rötarlarda genelde havayolu şirketinin pek kusuru yoktur. Olumsuz koşulların, beklenmeyen olağanüstü durumların ya da hava trafiğinin yoğunluğunun engellenememesi sebebiyle uçuşlar rötar yapar, ancak yolcu her zaman muhatap olarak hava yolu şirketini bildiği için (doğal olarak) rötar durumunda haklarını hava yolu şirketinden ister. Misal 2014 ve 2015 yaz aylarında Türkiye’deki uçuşlarda görülen aşırı rötarın sebebi, yetersiz havalimanı kapasitelerine rağmen çok sık gerçekleşen uçuş sayılarına istinaden hava trafiğindeki aşırı yoğunluk olarak görülmektedir.

Tüm Dünya’da değişen ve yerel otoritelerin belirlediği kurallara göre şekillenen rötar kuralları ve rötar halinde yolcu hakları bulunmaktadır. Türkiye’de uçak geciktiğinde geçerli olan haklar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından belirlenir ve uygulanır.

Yurt içi ve Türkiye çıkışlı yurt dışı uçuşlarda rötar halinde yolcu hakları

  • 1500 km.’den kısa mesafelerde uçağımız 2 saatten az rötar yaparsa, herhangi ek bir hakkımız bulunmamaktadır. Öyle boş boş beklemekle yükümlüyüz. Bu limit 1500 – 3000 km mesafeli uçuşlarda 3 saat, 3500 km’den uzun uçuşlardaki gecikmelerde 4 saat ile sınırlı.
  • Uçak 2 saatten fazla rötar yaparsa, (ya da mesafesine göre süre sınırlarında rötar yapınca) bekleme salonunda içecek ikramı hakkı sunulmak zorundadır. Ayrıca 2 kez telefon görüşmesi, faks, e-mail gibi iletişim hizmetleri de yolculara sunulmalıdır. Havayolu tarafından verilmesi gereken bu hizmet sağlanmazsa havalimanı yer hizmetleri yetkilisine durumu şikayet edebilir ve Hakkınızı talep edebilirsiniz.

Rötar hakları

Avrupa Birliği Çıkışlı Uçuşlarda Rötar Halinde Yolcu Hakları

0-3 saat arası direkt bir tazminat hakkı bulunmuyor, ancak 3 saatten fazla rötar yapılırsa yolcu hakları sert bir şekilde devreye giriyor.

1500 km’den kısa hatlarda; 3 saat üzeri rötar durumunda 250 Euro tazminat ödeniyor. 1500 – 3500 km. arası mesafelerde 400 Euro tazminat, 3500 km.’den fazla mesafelerde ise 600 Euro tazminat 3 saatten sonra uygulanıyor. Ayrıca ücretsiz içecek ve yiyece hizmetleri, iletişim hakkı, konaklama tüm bu tazminatlara ek olarak sağlanmak zorunda.  Uçuş iptali durumunda da aynı tazminatlara hakkımız var. Burada önemli bir kriter havayolunun merkezinin neresi olduğuna bağlı. AB dışından AB dışına yapılan uçuşlarda hiçbir hak yok. Ancak AB dışından AB içine uçuşlarda sadece Avrupa Birliği üyesi havayolu şirketleri tazminat zorunluluğu barındırıyor. Yani Türkiye’deki havayolu şirketlerinin herhangi bir yükümlülüğü yok. Fakat AB içinden AB dışında (Misal, Avrupa’dan Türkiye’ye( ya da AB içinden AB içine herhangi bir kısıt yok, tüm ülkelerin havayolları sorumlu.

Uçak rötar yaparsa yolcu hakları

Rötar Durumundaki İstisnalar

Özellikle 2014’te İzlanda’daki yanardağ patlaması Avrupa’daki binlerce uçuşu iptal edince birçok havayolu şirketi ciddi maliyetleri üstlenmek zorunda kaldı ve onları koruyan yasalar biraz daha esnedi. Rötar durumunda havayolu şirketlerinin yukarıda yazdığımız zorunluluklarının uygulanması için bazı istisnaları bulunuyor. Bu istisnalar rötar ya da uçuş iptalinin sebebi olursa, herhangi bir tazminat ya da ek hizmet hakkı zorunlu olarak bulunmayıp, şirketin inisiyatifine bırakılıyor.

Tüm önlemler alınmasına rağmen

  • Olağan dışı politik durumlar
  • Elverişsiz hava koşulları (Sis, aşırı kar, fırtına, seller, tehlikeli buzlanma v.s.)
  • Uydurdukları ve kabul gören kötü hava koşulları (Uçuşları engelleyen her türlü meteorolojik durum)
  • Grevler, havalimanı ve yer hizmetleri sorunları, hava trafiği sınırlamaları
  • Terör eylemleri
  • Yolcu, bagaj, uçak ve havalimanını içerek güvenlik tedbirleri

gibi durumlarda yapacak bir şey yok deyip hep beraber bekliyoruz.

Bugüne kadar kullandığımız tüm hava yolu şirketleri ile ilgili deneyimlerimiz için tık;

uçak şirketleri

img

Türkiye’nin En İyi Rafting Pistleri

EN GÜZEL RAFTİNG PARKURLARI Türkiye'de rafting yapılan nehirler aslında her bölgede var. Ülkemizin rafting…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.