Mostar Gezi Rehberi

img

İlk adım;
 • Yatak: Bkz
 • Bira:  1.25 € (Kafede)
 • Yemek:  8.25 € (Menü)
 • Ulaşım:  Bedava (Tabanvay)
 • Turistik Zenginlik:  2.5/5
 • Gece Hayatı:  ?/5
 • Pahalılık:  2.5/5
 • Temel Süre:  Yarım gün

FARKLI TARİHLERDE İNŞA EDİLDİLER, AYNI ANDA ÖLDÜLER: 1993

Mostar, Hepimizin savaşta yıkılan ve sonradan yapılan, meşhur Osmanlı köprüsü ile tanıdığımız, Bosna Hersek şehri bu ülkeye yapılan tüm Balkan tur programlarının önemli bir noktası. Neretva Nehrinin etrafına kurulu Mostar; Hersek idari bölgesinin en büyük şehri ve birleşme öncesi başkenti. 2005 yılında tüm eski şehir bölgesi Unesco Kültür Mirasları listesine girmiş ve korunmaktadır.

Tarihi Mostar Köprüsü, kendine has mimarisiyle Safranbolu’dan tanıdığımız eski evleri, dar sokakları, camileri, kiliseleri, sinagogu… Müzmin, yaralı, şirin ve bir başka Bosna Savaşı yorgunu şehir burası. Balkanların tarihinde hiç eksik olmamış acıların ve gülümsemelerin birçok izi kentin her noktasında yaşıyor. Mostar köprüsünden genç erkeklerin nehre atlama yarışması da, köprüye atılan füzeler de unutulmaz ve yaşanan anılardan.

Mostar tatil

   

MOSTAR NOT DEFTERİ

Mostar Gezisini Kısa Tutun: Basit bir gezi için yarım günlük bir yerleşim burası. Mostar’da konaklama yapmayıp yakın bir başka noktaya geçebilirsiniz. Tabii akla gelen ilk örnek Saraybosna

Koski Mehmed Paşa Camii Minaresine çıkın: Tarihi Mostar Köprüsü de dahil güzelim şehri minarenin üstünde, yüksek ve iyi bir kadrajdan görebilirsiniz.(Çıkış yabancılara 4, Türklere 2 €)

Düşünmeye zaman ayırın: Mostar gezisi insana düşünecek çok şey veriyor. Diliniz, dininiz, ırkınız ne olursa olsun ‘insan’ olan herkesin düşünebilmesi için oldukça acı deneyimler bu topraklarda yaşanmış. Koşturmacaya biraz ara verip Neretva Nehri’ne doğru bakarak sakin sakin derinlerde kaybolmak ve hayatı sorgulamak, tarihi düşünmek için, Bosna Gezisi’nin bu durağı iyi bir şans.

   

MOSTAR’DA GÖRÜLECEK YERLER

Köprünün İki Yakası: Bu küçük şehirde köprünün iki yakasını da gezerseniz her şeyi görmüş sayılırsınız. Mini müzeleri ve sokak arası şehitlikleri ziyaret etmeyi lütfen unutmayın.

Mostar Çarşısı: Gezilesi bir çarşısı var. Küçük hediyelik eşyalar için de fiyatlar nispeten makul.

Mostar manzara

MOSTAR’A NASIL GİDİLİR?

Yakın iki önemli merkeze durum şöyle:

Saraybosna‘ya, Autoprevoz isimli otobüs firması ile yapılıyor. Yaklaşık 2,5 saat sürüyor.

Saraybosna – Mostar Her gün 06:00, 09:00, 11:30, 12:30, 15:30, 18:00, 19:55.

Mostar – Saraybosna Her gün 06:00, 07:00, 09:00, 11:00, 15:00, 18:15

Mostar – Dubrovnik (Hırvatistan) Otobüsleri: Glob Tour ve Centrotrans isimli iki firma hizmet veriyor. Sezonda her gün saat 12:30, 17:30 ve 00:30 da hareket ediyor. Yolculuk 2,5 saat kadar sürüyor.

MOSTAR ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Şehir içinde yürüme dışında alternatif yok. Zaten Mostar Gezisi için azıcık adım atmaktan fazla bir ihtiyaç da yok.

img

Ülkelerin Para Birimleri

HANGİ ÜLKE HANGİ PARA BİRİMİNE SAHİP Dünya'da kullanılan para birimleri, her ülkenin Merkez Bankası…

0 Yorum

4 Yorum

 • Mert Yener

  14 Kasım 2014 - 16:14 Cevapla

  Bu tarihi Mostar Köprüsü biz Osmanlı çocukları için çok önemli bir yapı. Herkesin gidip görülmesi gerekenler listesinde birinci sırada olmalı, bize kimin neler yaptığını görmek, hatırlamak için birebir. Balkanlar Türk’tür.

 • Güven Kimençe

  23 Ağustos 2015 - 22:48 Cevapla

  12 Ağustos 2015 tarihinde Mostar’daydım. Sizin sayfanızdaki bilgilerden de oldukça faydalandım, bunun için teşekkür ederim. Benim tecrübelerim şu şekilde oldu:
  Öncelikle Elite Guest House adlı bir konuk evinde konakladım. Sahibi çok ama çok iyi bir insan, bize inanılmaz yardımcı oldu. Kendisi ve eşi Türkiye hayranı ve Türklere ziyadesiyle ilgili davranıyorlar. Yerleri zaten UNESCO koruma bölgesi olan caddede, Mostar Köprüsü’ne 2-3 dakika, otogar ve tren istasyonuna ise 5-6 dakika yürüme mesafesinde.
  Mostar şehri ise 1-2 saatte gezilebilecek bir yer. Konaklamaya gerek yok ama biz gece de şehri görmek için kaldık. Mostar’dan ulaşım ise kısıtlı, ben Mostar’dan Saraybosna’ya geçtim. Trenleri biraz yavaş ve 1 ya da 2 vagonlu yani fazla yolcu varsa ayakta kalma ihtimaliniz var.

 • Mustafa

  16 Eylül 2016 - 12:00 Cevapla

  Merhaba,
  Kasım ayında Mostar’dan Herceg Novi yada Kotor’a geçmeyi düşünüyorum. Otobüs firmaları Hırvatistan’a girmeden direkt mi Karadağ’a geçiş yapıyor, biliyor musunuz? Bilgi verirseniz sevinirim.

  • Taflan

   28 Ocak 2017 - 16:59 Cevapla

   Merhaba Mustafa;

   Ne yazık ki bu bölgedeki tarifeli otobüslerle ilgili net bilgim yok. İnternetten (tercihen İngilizce) araştırma yapmanı öneririm.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.