Riga’da Gezilecek Yerler

img

Riga’da Görülmesi Gereken Yerler

Baltık Turumuzda ziyaret ettiğimiz Letonya’nın başkentinde, Riga Gezi Rehberimizin alt bölümünde Riga’da görülmesi gereken yerleri tümüyle sıralamaya çalıştık. Riga’nın turistik detayları kısıtlı ve şehir gezmesi kolay bir yerleşim olduğu için Riga notlarımızın dişe dokunur olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Riga’da kesinlikle görülmesi gereken yerlerin hepsi yürüme mesafesinde. Eski Şehir bölgesi ve çevresinde anlatmaya çalışacağımız her yere rahatça yürüyebilirsiniz. Riga’da gezilecek noktaları, bölgelerine ayırmayı tercih ettik; şöyle Eski Şehir, Merkez, Art Nouveau, Miera ve Maskavas Forštate Bölgesi

Riga Eski Şehir

Eski şehir trafiğe kapalı, mimarisi iyi korunmuş, gezmesi dolaşması çok keyifli bir bölge. Riga seyahatinizin de önemli bir kısmı muhtemelen burada geçecek, çünkü hosteller, Riga otelleri, restoranlar ve Riga gece hayatının önemli kısmı burada. Teker teker bakıldığında belki çok etkileyici bir yapı yok ama bütünüyle çok keyifli bir yer. Bunda sadece turistlere yönelik suni bir bölge değil de gerçekten şehir yaşamının merkezi olmasının etkisi büyük.

Yerler Arnavut kaldırımı olduğu için rahat bir ayakkabı giymenizi tavsiye ederiz. Çok büyük bir bölge değil, bir gün içinde bütün sokaklarından rahatça geçilir, ama birkaç gün vakit geçirilse de pek sıkmaz. Bu arada eski şehir UNESCO dünya kültür mirasları listesinde yer alıyor. Riga Gezi Rehberimizdeki genel notları okumayı unutmayın; şuraya tık:

Riga Gezi Notları

St. Peter’s Kilisesi:

Eski şehir bölgesini keşfe başlamak için güzel bir nokta. Vatikan‘daki büyük abisinin adaşı olan dev gotik kilisenin tarihi 1209 yılına dayanıyor. Asansörle tepesine çıkıp manzarayı da seyretmek mümkün. Biz çıkmadık, fotoğraflardan güzel gözüküyor, bir daha olsa çıkabiliriz.

Riga_12

Riga’da ücretsiz yürüyüş turu: St. Peter’s Kilisesinin hemen önünde saat 11 ve 12’de başlamak üzere ücretsiz yürüyüş turları düzenleniyor. Genellikle yerel öğrencilerin yönettiği “walking tour”lar bir şehirde gezinmeye başlamak için sıklıkla tercih ettiğimiz bir yöntem. Faydalı ve eğlenceli bilgiler eşliğinde en önemli noktaları hızlıca gezmiş oluyorsunuz, sonra tekrar sindire sindire gezebilirsiniz. Güncel saatlerini hostelinizden veya internetten araştırarak öğrenebilirsiniz.

House of the Blackheads ve Town Square:

Riga’nın kartpostal çekim noktası burası. Letonya’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin genelde başında geliyor. Güzel bir meydan ve etkileyici mimariye sahip bina, Sovyet işgali sırasında yıkılımış ve 1990 yılında aslına uygun olarak tekrar inşa edilmiş. Zamanında tüccar loncası olarak kullanılmaktaymış. Şimdi de masal gibi.

Riga_6

Kedi Evi (Cat House):

Binanın tepelerinde bulunan 2 küçük kara kedi heykeli, şehrin turistik ikonlarından biri haline gelmiş. Heykellerin ilginç bir hikayesi/efsanesi var;

Büyük Loncaya sinirli olan tüccar abimiz, sinirli gözüken iki kara kediyi de Büyük Lonca’ya arkası dönük şekilde yaptırır. Lonca’dakiler de -niyeyse- bunu umursarlar ve sonuç olarak kedilerin Büyük Lonca’ya döndürülmesini sağlarlar. Kara kedilerin baktığı Büyük Lonca ise günümüzde Letonya Filarmonik Orkestrası’na ev sahipliği yapmaktadır.

Tabii ki binanın ya da heykelin kendisinin çok bir espirisi yok ama şehir efsaneleri güzeldir. :)

Riga_13

Riga Dome Katedrali:

Riga’nın sembol yapılarından biri olan katedral, içerisindeki dev org ve yaz döneminde pazar hariç her gün yapılan org konserleriyle ünlü. Biz gittiğimizde hem org hem de katedral tadilattaydı. Belki siz bunları okurken tadilat bitmiştir. Katedralin çevresindeki meydan oldukça canlı, oturup bir şeyler içmek için aşırı pahalı da değil.

The Three Brothers:

Yanyana dizili bu 3 ev, Riga’nın en eski konutlarıymış. Tatlı binalar.

Riga_7

Riga Kalesi:

Kale deyince herhangi bir beklentiniz olmasın. Sura benzer bir şeyle çevrili bir şey diyebiliriz maksimum. İçinde 2 tane müze varmış, böyle kalenin içerisindeki müzeden de hayır gelmeyeceği için gitmedik.

Swedish Gate ve Powder Tower:

Birbirine oldukça yakın bu iki yapı eski şehirden ayakta kalan önemli kalıntılar. Swedish Gate eski şehir surlarının tek ayakta kalan kısmı. Powder Tower ise yine ayakta kalabilmiş ufakça bir kule.

Riga yeme içme notlarımız için şuraya tık, ardına sokaklara devam:

Riga yeme içme bilgileri

Tabii tüm sokaklar güzeldir ama bazı sokaklar daha güzeldir;

Smilšu: Bu sokakta 2 numaralı Art-Nouveau mimarisindeki binada yer alan abla, Riga‘nın en güzel Art-Nouveau kadın heykeli seçilmiş. İyi bilgi.

Jauniela: Dome Katedrali’nin yakınındaki bu sokak eski şehrin en keyifli sokaklarından biri. Güzel mimariyle beraber cafeler, restoranlar da çok hoş. Sokaklarda kaybolurken bu sokağı bilerek isteyerek bulun, gözden kaçabilir.

Skarnu: Bu da gerçekten en güzel sokaklardan biri. Çok özel bir nedeni yok ama daha bi’ güzel işte.

Riga_8

Merkez Bölgesi

Eski şehirden çıkınca, Özgürlük Anıtı’nı çevreleyen bölge merkez olarak adlandırılıyor. Haritalarda Central Riga olarak geçiyor. Özellikle eski şehrin hemen bitimindeki parklar ve kanal, Rigalı gibi zaman geçirmek için en güzel noktalardan biri. Neler var bakalım;

Riga Özgürlük Anıtı (Freedom Monument):

Merkezin merkezinde bu anıt yer alıyor. Letonya’nın ulusal sembollerinin başında gelen anıt ilk bağımsızlık yıllarında yapılmış ve Sovyet döneminde de yıkılmamış. (Ama herhangi bir anma, çiçek koyma vs. yasaklanmış.) Elinde 3 tane yıldız tutan kadın heykelindeki yıldızlar Letonya’nın 3 bölgesini temsil ediyor.

Fotoğraftaki gökkuşağı da Riga’nın seyahatimizde Letonya’nın güzel sürprizlerinden biri oldu.

Riga_9

Bastelkanj:

İçinden kanal geçen bu park (olması gerektiği gibi) şehrin canlılığının tam ortasında insana huzur veriyor. Biraz yürüyüş yapıp soluklanmak için keyifli bir yer, çevrenizde güzellik konusunda şanslı Letonların spor yapıyor olması da cabası. Kanal üzerindeki küçük köprülerden birinde, bir Avrupa klasiği olarak asma kilitlere rastlayacaksınız. Yeni evliler, sevgililer, birbirine sevgi duyan canlılar, artık neyse, bu kilitler vesilesyle sevgilerini kitliyorlar. Görmekten pek sıkılınmayacak güzel bir Avrupalı adeti gerçekten. Kanalda tekne turlarına da yapılmakta.

Riga_9

Esplanade Parkı ve Riga Ortadoks Katedrali:

İçi de dışı da oldukça etkileyici olan katedrali içeren park oldukça güzel. Katedral, Sovyet döneminde Uzay/Yıldız Evi olarak kullanılmış ve içerisinde “Tanrı’nın Kulağı” adında bir kafeterya varmış. (Biraz ayıp mı olmuş.) Parkın içerisinde Sanat Akademisi, Ulusal Sanat Müzesi ve bir saat kulesi de yer alıyor.

Vermanes Bahçesi:

Bu bahçedeki en güzel sahne, bir sürü satranç takımının bulunduğu ve insanların tanıdığı tanımadığı insanlarla satranç oynadığı alan. Onun haricinde de kısa bir yürüyüş yapmak, en azından rotayı denk getirip biraz yeşillik görmek keyifli.

Splendid Palace Sinema Salonu:

Vermanes Bahçesi’nden biraz daha ilerleyince karşınıza çıkacak tarihi sinemanın iç mimarisi oldukça etkileyici. Belli saatlerde turistlere yönelik, Riga’yla ilgili yarım saatlik bir belgesel de sunuluyor.

Riga_14

Berga Bazars:

Kaliteli ama makul restoranlar, butikler ve marketlerin yer aldığı orta-lüks bir alan.Tarihin ve kültürün korunarak dönüşümün güzel bir örneği, oldukça keyifli ve sakin.  İspanya’nın birçok şehrinde bulunan “Plaza Mayor”ları anımsattı.

KGB Müzesi:

Sovyet istihbarat birimi KGB’nin Letonya merkez binası müzeye dönüştürülmüş. Döneme ve burada hapsedilmiş insanlara dair birçok sergiler bulunmakta. Biz kapalı günü olan Salı günü gitmeye çalıştığımız için gidememiştik. Yeni ve çok övülen bir müze, kaçırdığımıza üzüldük, gidin de anlatın.

Riga Radisson Blu Otel:

Radisson bildiğiniz gibi bir otel, ama Radisson Blue teras barı Riga’nın kuşbakışı portresini izlemek için en ideal nokta. Akşamüstü saat 5’ten sonra açılıyor. İlla bir şey yemenize içmenize de gerek yok, terastan şehri ayaklarınızın altında alıp rahatça fotoğraf çekebilirsiniz, pek karışan eden yok. Önemli bilgi; saat 5 ile 7 arası happy hour’da tüm içecekler 1+1. Bir kadeh Mojito’nun 8,5 euro olduğu mekanda fiyatlar bu kampanyayla oldukça uygun, muhteşem manzaranın tadını çıkarın. :)

Riga Art Nouveau Bölgesi

Eski şehre oldukça yakın, yürüme mesafesinde olan bölgede Art Nouveau mimarisinin güzel örnekleri yan yana sıralanmış. Şehrin birçok yerinde rastlansa da en güzel örnekleri burada yoğunlaşmış. Görülmesi gereken caddeleri sıralayalım;

  • Streinieku Caddesi
  • Alberta Caddesi
  • Antonijas Caddesi
  • Dzirnavu Caddesi
  • Emila Melngaila Caddesi

Bölgede bu ürkütücü mimariye air eserlerini gezerken Streinieku Caddesi üzerindeki “Art Nouveau Riga” mağazasından tamamen Art Nouveau akımına adanmış ürünler bulabilirsiniz.

Riga_11

Miera Bölgesi

Şehrin alternatif ortamlarından biri. Sanatçı camianın çok takıldığı bölgede, Piens kafe/bar ve Valmiermuiza Beer Shop güzel noktalar.

Maskavas Forštate Bölgesi

Riga eski şehrin doğusunda yer alan eski mahalle, Moskova’ya giden yol olduğu için “Moskova Bölgesi” olarak adlandırılmış. Ahşap evleri ve yahudilerin eski yaşam alanı olması sebebiyle önemli bir nokta.

Centraltirgus Market

Zamanının en büyüklerinden biri olan market, hem günlük hayata karışmak hem de dev zeplin hangarlarından oluşan ilginç mimarisini görmek için güzel bir seçenek.

Riga_12

Riga Latgalite Market

Çalıntı eşyalardan, antikalara çeşitli ıvır zıvırın bulunabileceği bir market.

Gezilecek yerler dışında Letonya’nın başkenti Riga’nın gezi rehberi ana sayfasını ve diğer notlarımızı okumayı unutmayın. Şurada:

Riga Gezi Notları

Riga yeme içme bilgileri

img

Adana’da Ne Yenir, Nerede Yenir

ADANA RESTORANLARI, YEMEK DURAKLARI, KEBAPÇILAR Adana mutfağını anlata anlata bitiremediğimiz memleketimizin, Adana'da nerede yenir…

26 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.