Adana Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 100 TL (4 Yıldızlı)
 • Yemek: 14 TL
 • Ulaşım:  1.75 TL
 • Turistik Zenginlik:  2/5
 • Gece Hayatı:  1.5 /5
 • Mutfak: 4.5/5
 • Pahalılık:  2 /5
 • Temel Süre: 2.5 gün

TÜRKİYE’NİN 01 NUMARASINDAN SICAK BİR DAVET

Adana seyahat notları, Adana gezi anılarımızdan oluşmamakta çünkü Keşfetsene‘nin iki yazarı Taflan da, Barış da aslen Adanalıdır. Taflan orada doğmuş, hayatının ciddi bir kısmını Adana’da geçirmiş, Barış da İstanbul doğumlu olsa da, sayısız kez gidip gelmiş ve kalmıştır. Ailelerimiz, akrabalarımızın büyük kısmı da Adana’da yaşar, başımız sıkışırsa büyük birer kapımız Çukurova’nın bu en büyük şehrinde yer alır.

Adana Pamuk Çiçeği

Adana Gezi Rehberi’ni yazarken hem keşfetsene’nin genel rehber mantığında bol bilgi verici, hem de yerel isim olma sorumluluğumuzla detaylı yazmaya çalıştık. Aynı zamanda büyüdüğümüz topraklar olarak, şehrin tanıtımına karşı da boyun borcumuz vardı, hatasıyla sevabıyla onu da ödemeye çalıştık.

Buyurun lezzet dolu bir gurme turizminin baş duraklarından birine, ülkenin 01 plakalı sıcak şehrine ve sıcacık insanlarıyla kurulacak dostluklara;

   

ADANA NOT DEFTERİ

Kimseye bulaşmayın: Tabii ki biraz abartıyoruz ama birileriyle dikleşmek, durduk yere sataşmak için, Adana yanlış bir şehirdir. Rahat rahat tadını çıkarırsanız karşınıza sizi şaşırtacak misafirperverlikte, sıcak, sıcacık Adanalılarla karşılaşırsınız. Detaylar makalede: Adanalıyık, Allah’ın adamıyık!

Yabancı olduğunuzu söyleyin: Mutlaka geldiğiniz yeri belirtin, yabancı olduğunuz bilinirse izzet ikramda kusur edilmemesi konusu ekstra hâl alacağı gibi, mikro milliyetçi, misafirperver kentlilerin damarına basmış olur, çok mutlu edilirsiniz.

Doyasıya yemek yiyin, asla rejim yapmayın: Adana mutfağı notlarımızda acayip detaylı yazdık, canımız da çekti, size de önerimiz 5 öğün falan yemek yemeniz yönünde. Kilo dediğin nedir canım. Aşağıda sırf Adana mutfağına özel 3 sayfamız var, mutlaka bakın.

Baharda Gidin: Nisan, mayıs Adana’nın en güzel mevsimidir. Keyifli havanın yanı sıra şehrin tamamındaki turunç ağaçlarının açan çiçeklerinin yarattığı parfüm kokusu insanı cezbeder. 2013’ten beri nisanda düzenlenen portakal çiçeği festivali de iyi bir bahanedir. Sonbahar bizde ekimde başlar, ekim ve kasım da ziyarete uygun aylardır.

Karting İyi Bir Fikir: Her yaştan, her fiziki yapıdaki insana hitap eden go-kart sporunda Türkiye’nin önde gelen (kimilerine göre en uzun) açık pisti Seyhan Nehri kıyısındadır, oldukça eğlenceli dakikalar için öneririz.

Yazın Gitmeyin: Sıcaklar sebebiyle mümkünse temmuz, ağustosta gitmeyin, eylülü de tercih etmeyin.

   

Adana'ya Nasıl Gidilir

Adana Ulaşım

adana_gezilecek

Adana Mutfağı

Adana Yeme İçme

Adana Ev Yemekleri

Adanalıyık Allahın Adamıyık

img

Şile Gezi Rehberi

İstanbul'dan En Yakın EKONOMİK Deniz Eğlencesi İstanbul'a yakın kaçamak noktalarının en meşhurlarından Şile, Karadeniz…

5 Yorum

1 Yorum

 • Fuat Akbağ

  16 Mayıs 2014 - 21:22 Cevapla

  Hemşerlerim bu kadar detaya gerek yoktu sanki. Bak ben yazayım: “Gelecen, kebabı yiyecen, şalgam içecen, bir daha yiyip içecen, Seyhan Nehri etrafında yürüyecen, bir daha kebap yiyecen, Taşköprüyü, Adana Merkez Camii’yi resme çekecen, sonra şırdan yiyip dönecen. :) Şaka bir yana şehrimizi güzel tanıtmışsınız, tebriks.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.