Gent Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  23 € (Hostel)
 • Bira:  3 € (Bar)
 • Yemek: 7.5 € (BigMac Menu)
 • Ulaşım:  1.5 € (Tek yön)
 • Turistik Zenginlik:  2.5/5
 • Gece Hayatı:  3.5/5
 • Pahalılık:  3.5/5
 • Temel Süre:  1 gün

ORTA ÇAĞDAN KALMA ÜNİVERSİTE ŞEHRİ

Gent, Brüksel ile Brugge‘ün tam ortasında kaleleri, kuleleriyle orta çağ havasını yaşatan, olgun bir kent. Aynı zamanda geniş öğrenci nüfusuyla canlı bir Belçika şehri. Nüfusun beşte birinden fazlasını öğrenciler oluşturuyor. Genellikle Belçika’ya seyahat planlarında pek değerlendirilmeyen Gent’e mutlaka bir şans vermek gerektiğini düşünüyoruz.

Gent; gerçekten kimliği olan bir şehir. Bu küçük kenti yarım günde yürüyerek keyifle gezmek mümkün. Beklenmedik tarihi güzelliklerinin içinde kaybolurken fırsat buldukça ve Belçika’nın sunduğu bira, patates, çikolata ve waffle’ların tadına varılabilir. Gent’in Üniversite bölgesindeki gençler de sosyalleşmek ve takılmak için birebir. Size öyle çok bayılacak değiller, Belçika’yı gezen sıradan turistsiniz, bu nispeten küstah kentliler için geçerli. Olur da, şans yaratır da birlikte zaman geçirebilirseniz onlarla çok eğlenirsiniz. Bu kadar entelektüel, birikimli ve eğlenceli genç kitle çok ülkede bulunmaz.

Gentîn gezilecek yerleri aslında oldukça kısıtlı. Tüm şehri yürüyerek ya da bisikletle dolaştığınızda her şey, tarihi binalar ve taş yapılar zaten direkt karşınıza çıkıyor. Caddelerde oturup bir şeyler yiyip içmek, bir kahve yudumlamak veya meşhur Belçika biralarından tatmak insanı iyi hissettirecek şeylerin başında geliyor. Gent’te yapılacaklar deyince de insanın aklına ilk bu geliyor. Bunun dışında birkaç müze ve tarihi özellikleriyle kiliseler davetkar.

Gent Gezisi

   

GENT NOT DEFTERİ

Gent’te Ne Yenir: Belçikalı arkadaşların tavsiyesiyle gittiğimiz the Dulle Griet adlı barı çok sevmiştik, yaklaşık 250 çeşit bira sunuyorlar. Mutlaka denenmeli. Kızarmış patates için de yine tavsiye üzerine De Papegaai adlı mekana gidildi. Gent hardalı meşhur, biraz sert ama tadına bakmak lazım.

Kaynaşmaya Çalışın: Herhangi bir yere göre bi’ tık zor ama fırsatını yakaladığınızda kaçırmayın. Genç yaşlı, ciddi bir birikime sahip bu şehrin halkı. Kimle konuşabilirseniz konuşun, ortalama süreli bir sohbet size çok şey katacaktır.

Belçika Birasının Tadını Çıkarın: Dünya’nın dünya insanlarına bahşettiği bir keyif bu ülkenin biraları. Her biri eski kilise geleneklerinden gelme olarak ayrı ayrı bardaklarda sunulan (evet evet, her biranın tadı ayrı olduğu gibi bardağı ve sunumu da ayrı) yüzlerce çeşit bira damağınızda unutulmaz bir tat bırakmayı bekliyor.

Gent’te tekne Turu Yapın: Bütçeniz müsait ve vaktiniz varsa hoş bir nehir kanal turu keyifli zaman geçirmek, güzel mimariyi huzurla izlemek için birebir. Çok da pahalı bir aktivite değil.

   

GENT’E NASIL GİDİLİR?

Gent, Belçika’nın 3 diğer önemli şehri Brüksel, Brugge ve Antwerp‘in ortasında bulunuyor.

 • Brüksel’den Gent trenle 45 dakika,
 • Antwerp’den Gent trenle 45 dakika,
 • Brugge’den trenle Gent sadece 25 dakika mesafede.

Belçika’da tren her zaman en iyi seçenek ve bilet fiyatları da makul. Belçika’da tren biletlerini direkt istasyonlardan alabilirsiniz, büyük şehirler arası neredeyse her an tren var. Ayrıca Belçika içinde otostopla ulaşım da önerebileceğimiz bir yöntem. Mesafeler yakın ve sık gidiş gelişler oluyor.

Gent_7

GENT’TE GEZİLECEK YERLER

Graslei: Çevresindeki kanal ve tarihi binalarıyla şehrin en güzel fotoğraflarını veren bu bölgede uzunca gezin. Çevre sokaklarda dolanıp ara sokaklardaki sürprizleri yakalayabilirsiniz.

St. Nicholas Kilisesi: Gittiği zamanda bakımda olan kilise genellikle çok sık bakıma giriyormuş ve konuştuğumuz lokal kişiler de bu durumdan oldukça şikayetçi. Umarız siz gittiğinizde görme fırsatı bulursunuz.

Belfort Kulesi: St. Nicholas kilisesinin hemen yanındaki bu heybetli kuleden şehir siluetini görme fırsatını kaçırmayın.

Gravensteen Kalesi: Şehrin göbeğinde bulunan bu kocaman kale şehrin ortaçağ havasını tamamlıyor. İçinde gezinebilir, şehrin bir manzarasını yakalayabilirsiniz. Dilerseniz içindeki işkence müzesini de ziyaret edebilirsiniz.

Gent_6

Design Museum: Girmek için vaktimiz olmadı ama oldukça övülen bir müze. Retro design ürünleriyle ilgiliyseniz çok hoşunuza gidecek. Giriş 3€.

SMAK Modern Sanatlar Müzesi: Hem şehir kültürünün anlatıldığı hem önemli modern sanat parçalarının sergilendiği müzede bulunduğunuz dönemdeki geçici sergilere göz atın. Giriş 5 €.

GENT’TE KONAKLAMA: Gent tahmin ettiğiniz gibi biraz pahalı bir yer. Gent otelleri’nin dışında hostel seçeneğini öneririz. Mevsim ve güne bağlı olarak 6 kişilik paylaşımlı odada kişi başı 20 – 25 Euro arasına yatak bulmak mümkün.

img

Mersin Gezi Rehberi

Toroslar, Akdeniz ve Çukurova: Mersin Tatili Çukurova'nın en büyük ikinci şehri Mersin, özellikle deniz…

12 Yorum

3 Yorum

 • Ibrahim Engur

  15 Ocak 2015 - 20:44 Cevapla

  Cnm bu Gent kentinin bilgileridir Harika bir yer

 • Beliz

  28 Mayıs 2015 - 14:40 Cevapla

  Sitenizi geçen hafta Gent’e gitmeden araştırma yaparken gördüm. Bugün de tekrar girdim, iyisiniz :) tebrikler…

  • Taflan

   28 Mayıs 2015 - 15:35 Cevapla

   Sensin iyi… Teşekkür ederiz, Gent güzel şehirdir, umarız mutlu etmiş senin valizi de hikaye doldurmuştur.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.