Kaş’ın En Güzel Plajları

img

Kaş’ın En Güzel 7 Plajı

Sakin, huzur, tertemiz denizi ve havasıyla Kaş Antalya’nın göz bebeklerinden biridir. Sadece yaz aylarında değil kış aylarında da yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilmektedir. Özellikle de ev sahipliğini yaptığı harika dalış noktalarıyla dalgıçların vazgeçilmez rotaları arasında yer alır. Kaş’ı kendi içerisinde özel bir yer yapan noktalardan biri de sınırları içerisinde yer alan mavi bayraklı denizlere sahip Kaş plajları.

Tatil planları arasında Kaş’a gitmek isteyenlere öncelikli tavsiye Kaş’ta konaklama yapılacak olan tesise karar vermeleri yönünde olacaktır.  Özellikle yaz aylarında gidiliyorsa Kaş otelleri için ön rezervasyon yaptırmak önemlidir. Zevkinize ve bütçenize göre bir yer ayarlamak sizin becerinize kalmış.

Kaş Koyları

Kaş’a Nasıl Gidilir?

Kaş’a kara yoluyla gitmek için birçok şehirden direkt tarifeli otobüs seferleri bulunuyor. İstanbul-Kaş arası yaklaşık 950 km olup, otobüsle Kaş-İstanbul arası yaklaşık 15 saat sürüyor. Hususi araçla gidilirse molalara bağlı olarak 12 saatte İstanbul’un karmaşasından Kaş’ın huzurlu plajlarına varılabilir. Kaş’a Fethiye üzerinden aktarma yaparak da gidilebilir. Kaş-Fethiye arası minibüs seferleri var ve çok sık. İstanbul-Fethiye yaklaşık 850 km, Fethiye Kaş arası mesafe ise 110 km civarlarında. Antalya – Kaş arası mesafe 200 km olup minübüsle 4 saat sürer ve Antalya’dan her yarım saatte bir Kaş minibüsleri bulunuyor.

Kaş’a En Yakın havalimanı Dalaman Havalimanıdır. Dalaman Havalimanı – Kaş arası mesafe 160 km. olup, Antalya Havalimanı Kaş arası mesafe ise 220 km’dir. Kaş’a ucuz uçak bileti bulduğunuz havalimanını tercih edebilirsiniz, 1 saatlik ulaşım farkı ancak var.

Tüm hazırlıklar tamamlandıysa artık Kaş’ın en güzel 7 plajını beraber keşfedelim.

* Yazı dış kaynaklıdır. Görseller alıntıdır.

Patara Plajı

1-Patara Plajı;

Yeşilçam filmlerinden hatırlanan Patara Plajı kum kalitesiyle öne çıkıyor. Tüm çöl sahnelerinin çekildiği Patara Plajı harika bir kumsala sahiptir. Türkiye’nin kesintisiz en uzun kumluk plajları listesinde de en üst sıralarda yer alıyor. Caretta carettaların üreme yerlerinden biri olduğu için ve sit alanı olduğu için de plaj koruma altındadır. Patara Antik Kenti’nin hemen yanı başında altın renkli kumlara ve mavi bayraklı denize sahip Patara Plajı, kumluk sahilleri sevenlerin aşık olacağı bir yer.

2-Akçagerme Plajı;

Kaş-Kalkan arasında yer alan 200 metrelik Akçagerme Plajı Kaş merkeze yaklaşık 4 kilometre kadar uzaklıkta. Akçagerme’ye toplu taşıma ile ulaşım çok kolay. Kaş Akçegerme Plajı 2011 yılında Mavi Bayrak ile ödüllendirilen plajlardan sadece biri. Kaş’ın diğer mavi bayraklı plajlarının aksine Akçagerme Plajı çakıllardan değil kumdan oluşur. Plajda çocukların hiç sıkılmadan vakit geçirebileceği kaydıraklı küçük havuz vardır. Sadece küçükleri için değil büyükler içinde kaydıraklı yüzme havuzu vardır. Plajın bir bölümü kumluk bir bölümü küçük çakıl taşlarından oluşmaktadır. Sakin ve dalgasız bir denize sahip Akçagerme, Kaş Turizm Meslek Lisesi öğrencilerinin uygulama plajı olduğu için Akçagerme’de sunulan hizmetler oldukça ekonomiktir.

Kaş Küçükçakıl Plajı

3-Küçükçakıl Plajı;

İsminden de anlaşılacağı gibi çakıllardan oluşan, neredeyse Kaş merkezde olan Küçükçakıl Plajı’na yürüyüş süresi sadece 5 – 10 dakika civarındadır. Küçükçakıl Plajı’nın her iki tarafında da günübirlik ihtiyaçlara cevap veren 2 adet işletme bulunmaktadır. Kaş’ın kayalık bir arazi üzerinde kurulmuş olmasından dolayı merkezde bulunan plajlarda kayalıkların üzerine oturtulmuş platformlar yer almaktadır. Bu platformlardan denize girilebildiği gibi rahat rahat güneş banyosu yapılabilmektedir de. Soğuk bir deniz suyuna sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Plajın hemen girişinde çıkan kaynak suyu deniz suyunu soğutmaktadır. Bu sebeple diğer plajlara oranla Küçükçakıl’ın suyu her zaman daha soğuk olmaktadır.

4-Büyükçakıl Plajı;

Küçükçakıl Plajı’na gidilen yoldan yaklaşık yirmi dakikalık bir yürüyüş sonrasında Büyükçakıl Plajı’na varılmaktadır. Küçükçakıl Plajı ile kıyaslandığında daha geniş bir plaj alanına sahiptir. Beyaz çakıl taşları bulunan doğal bir koydur. Büyükçakıl Plajı’nda da tıpkı Küçükçakıl’da olduğu gibi sahilinden soğuk kaynak suyu çıkmaktadır. Büyükçakıl Plajı’nın etrafında gelenlerin günlük ihtiyaçların karşılayabileceği tesisler hizmet vermektedir. Çakıl taşlarından rahatsız olanlara bir hatırlatma da deniz ayakkabılarını yanlarında getirmeleri olacaktır.

Kaputaş Plajı

5-Kaputaş Plajı

Kaş ile Kalkan arasındaki sahil yolu üzerinde Kalkan’a yaklaşık 7 kilometre mesafede yer alan plaj bir kanyon ağzı plajı olma özelliğine sahiptir. Kaputaş Plajı da Büyükçakıl ve Küçükçakıl plajları gibi sahilinin altından akan olan kaynak suyunun deniz kıyısına ulaşması sonucu soğuk bir suya sahiptir. Yoldan yaklaşık 190 basamakla inilerek plaja ulaşılmaktadır. Kaputaş Plajı’nın sahilinde kum ve çakıl taşı karışık halde bulunur. Turkuaz mavisi tertemiz bir denize açılan bu plaj mavi bayrağa sahiptir. Plajda ihtiyaçların karşılanabileceği bir işletme olmadığı için gidenlerin yanlarında ihtiyaç duyabileceği her şeyi götürmelerini tavsiye ederiz.

6- İnceboğaz Plajı

İnceboğaz Plajı, Kaş’ın Çukurbağ Yarımadası yolu üzerinde bulunmaktadır. Bu yol üzerinde bulunan plaj Bucak denizini gören bir koydur. İnceboğaz Plajı’nın önünde bulunan deniz suyu Kaş’ın diğer plajlarındaki deniz suyuna oranla daha sıcak bir suya sahiptir. Bu özelliği ile diğer Kaş plajlarından ayrılır. İnceboğaz Plajı’na yürüyerek de ulaşılabilmektedir. İnceboğaz Plajı yolu boyunca çok güzel manzaralara sahip olması sebebiyle de manzaraya karşı yürümek isteyenler olmaktadır.

7- Limanağzı Plajı

Son olarak tavsiye edebileceğim yer Kaş’ta denize girilebilecek en güzel plajlardan biri de Limanağzı Koyu’nda yer alan ve aynı isimle anılan Limanağzı Plajı’dır. Özellikle karadan ulaşımı olmayan bu koya, merkezden hareket eden küçük teknelerle seferler düzenlenmektedir. Mavi tur tekneleri ve günübirlik gezi teknelerinin de uğrak noktalarındadır. Kaş plajları arasında bir diğer Mavi Bayrak ödüllüne sahip olan bu plaj tertemiz denizi ile mutlaka görülmesi ve suyunda yüzülmesi gereken bir yerdir. Limanağzı Koyu’nun üç küçük girintisi içerisinde yer alan işletmelerde, gelenler tüm ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Kaş tatil planınıza son bir hatırlatma; yaz sezonunda Kaş otel fiyatları diğer sezonlara oranla biraz daha artmaktadır. Kimi otellerin misafirlerine sunmuş olduğu erken rezervasyon avantajlarından faydalanarak bu artışı ekarte edebilirsiniz.

img

Kırklareli Vize Gezi Notları

Trakya'nın Sakin Şehri Vize Yaşaması kolay olan şehirleri listeleyen citta slow / sakin şehir…

0 Yorum

2 Yorum

 • Serhat

  02 Kasım 2015 - 01:05 Cevapla

  Güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.
  Ben Kaş yat limanın dan ”Dilara-1” teknesini şiddetle önerebilirim.
  Herşey den önce Kaptan eşiyle çalışıyor tekne cok bakımlı ve temiz.Yemekleri ise inanılmaz lezzetli,yediğimiz mangal da tavuk şiş,yöresel mezeler eşim ve ben hiç unutmayacağız.
  http://www.kasyacht.com
  web adresinden ulaşabilirsiniz.
  Herkese iyi tatiller

 • çisem

  01 Mayıs 2016 - 15:44 Cevapla

  kaş’ın en güzel plajı yarım ada yolunda çınar beach fiyat uygun kalite süper sahibi mimar doğadan yana her şeyi bulabilirsiniz

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.