En Kolay Schengen Vizesi Veren Ülkeler

img

En Basit Schengen Vizesi Hangi Ülkeden Alınır?

Keşfetsene’nin en çok ilgi gören ve soru alan yazılarından vize ile ilgili sık sorulan sorular bölümünde en çok karşılaştığımız üçüncü soru tipi bu: “En kolay hangi ülkeden Schengen Vizesi Alırım?” Özellikle gençlerde, öğrencilerde ve interrail veya birden fazla ülkeli Avrupa turu yapma sebeplerle çoklu ülke seyahati yapacak Avrupa yolcuları tarafından bu soruyla karşılaşıyoruz.Genel mantıktan tekrar bahsetmekte fayda var; Schengen Avrupa Birliği topraklarının içinde veya dışında, Schengen Anlaşmasına üye ülkelerin birlikte yaşadığı, sınır olmaksızın birbirine geçiş yapabildiği bir iş birlikteliği barış ve ilişki projesidir. Dilediğiniz ülkeden aldığınız Schengen vizesi ile -istisnai durumlar hariç- dilediğiniz ülkeye seyahat edebilirsiniz. Schengen topraklarına girdikten sonra Schengen sınırları içinde kalmak şartıyla kara, hava, deniz, demir yolu gibi tüm alternatiflerle diğer bir ülkeye geçmeniz sırasında pasaport kontrolü olmaz.

Vize ile ilgili tüm sorularınız ve cevapları için görsele tık tık;

Vize Hakkında Sık Sorulan Sorular

Schengen tüm ülkeleri kapsayan bir anlaşma olsa da vize verme yetkisi ve kararı başvurduğumuz ülkeninin sorumluluğu ve inisiyatifinde karara bağlanır. Türkiye Cumhuriyeti’nin o ülkeyle diplomatik ilişkileri, o ülkedeki göçmen ve mülteci sayısı ve mültecilikle mücadele seviyesinin durumu ve vatandaşlarımızın ya da Türkiye kökenli vatandaşların orada yaşama sıklığına bağlı olarak durum şekillenir.

Misal en kolay Schengen vizesi veren ülkelerden sayılan İtalya ile 90’lı yıllarda Abdullah Öcalan’ın yakalanması döneminde yaşadığımız sorunlar (hani kendi kravatını kesen arkadaşlar vardı memlekette) o yılki vize başvurularımızı sıkıntılı hale getirdi. Yunanistan’la Kardak kayalıkları krizinde de o ülke ile ilişkilerimiz sıkıntılı hal aldı v.s. gibi güncel gündem konularına dikkat etmek lazım.

Vize Hakkında Tüm Bilgiler

EN KOLAY SCHENGEN VİZESİ ALINACAK ÜLKELER

Genel kanıya göre, şu aralar en kolay şu üç ülkeden Schengen vizesi aldığımızı söyleyebiliriz.

1. Yunanistan Schengen Vizesi

Gönül isterdi ki Yunanistan bize tarihi dostluk ve mevcut komşuluk ilişkilerimiz sebebiyle kolaylıkla vize versin, ancak ne yazık ki şuanda Yunanistan’dan kolay Schengen alınıyor olmasının nedeni Yunanistan’daki ekonomik kriz ve turizm gelirlerine olan ihtiyaç. Vize başvuru kabul oranının en yüksek olduğu Schengen ülkelerinden olan Yunanistan’dan nispeten rahatlıkla vizenizi alabilir, seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. (Bu arada yaşanmış notlarla geniş Yunanistan Gezi Rehberlerimiz için tık: Yunanistan Gezisi)

Selanik_6

2. İtalya Schengen Vizesi

Avrupa’nın ve Avrupa Birliği’nin en aykırı ülkelerinden İtalya, kültür olarak da bize oldukça yakın bir ülke. Tersliğinden mi dersiniz, turizm gelirlerine verilen önemden mi dersiniz, senelerdir İtalya, Türkiye’den en kolay Schengen vizesi alınan ülkelerden biri. (Seyahat için birçok şehirde yaşanmış İtalya gezi notlarımız için tık: İtalya tur rotaları

roma ulasim

3. İspanya Schengen Vizesi

Canımız, güzelimiz, pek sevdiğimiz İspanya, Türkiye’ye en rahat Schengen Vizesi veren ülkelerden biri. Yine turizm gelirleri sevgisi ve İspanya’da yaşanan ekonomik krizin etkili olduğunu düşünmek mümkün. Bayıldığımız, bir süre de yaşadığımız İspanya Gezi Notları için tık: İspanya şehir rehberleri

Bilbao_5

NİSPETEN ZOR SCHENGEN VİZESİ VEREN ÜLKELER

Açıkçası böyle bir şey direkt yok. Seyahat sebebiniz ve evraklarınız uygunsa her ülkeden Schengen Vizenizi alırsınız. Ancak kimi ülke fazla kasmakta, kılı kırk yarmakta ya da çok kısa süreli vize vermekte. Bunlar bize göre şu sebeplerle, şu ülkeler:

1. Almanya Schengen Vizesi

Türkiye kökenli Avrupalı Türklerin yoğun nüfusta yaşadığı Almanya’nın izinsiz göçmenlerle başı belada. Gelişmiş ekonomisinin, gelişim döneminde önemli pay sahibi olan göçmen nüfusu şu anda kontrol altında tutmaya çalışan Almanya, Schengen vizesi konusunda en katı ülke diyebiliriz. Vizeyi alan turistlerin, vize süresi sonunda kaçak kalmaya devam etmesi, Almanya’yı aşırı hassaslaştırıyor. Alır giderim diyene, Almanya gezil notlarımız şurada: Almanya şehirleri

Berlin duvarı_6

2. Norveç Schengen Vizesi

Dünya’nın refah seviyesi en yüksek ülkelerinden olan Norveç, bu büyük ekonomiyi ve gelişmiş yaşam standartlarını koruyabilmek için misafirlerine biraz mesafeli. Zaten fiyatların aşırı pahalı ve dar gelirliler için yaşamın oldukça zor olduğu yetmezmiş gibi bir de vizeyi zorlaştırarak güzelim ülkeden bizi soğutmaya çalışıyorlar. Ancak yemez, yine de seviyoruz seni Norveç.

Vizesiz_git

Ayrıca göçmen nüfusun yüksek yaşadığı Fransa, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerin de Schengen vizesi için işi biraz sıkı tutan kaynaklar olduğu söylenebilir.

Vize sürecinizde başarılar dileriz. En başta zor görünse de korkmayın, Schengen de dahil tüm vizeler bir şekilde alınabilen seyahat izinleridir. Vize ilgili diğer tüm konular için şu alt sayfalarımıza mutlaka göz atın.

Pasaport Hakkında Bilgiler

Türkiye'ye Uygulanan Vize Rejimleri 1

Vizesiz Gidilen Tüm Ülkeler 1

Pasaportsuz Gidilen Ülkeler 1

Yeşil Pasaporta Vizesiz Gidilen Ülkeler

Vizesiz Gidilen En Güzel Ülkeler 1

img

2018 Resmi Tatil Günleri

2018’de Gezmeyi Çok İstiyorum, Vaktim Yok Diyenlere Keşfetsene ilk açıldığında beyaz yakalı çalışırken bu alışkanlığı başlatmış, her…

0 Yorum

21 Yorum

 • Hakan Candan

  23 Ağustos 2016 - 17:10 Cevapla

  Hollanda vizesi de nispeten zor vizelerden biridir

 • gonca

  06 Nisan 2017 - 13:22 Cevapla

  Avusturya turistik vizesine Vfs global aracılığıyla başvurdum.Evraklarım kabul edildi. Hemen 1 gün sonra otel rezervasyonlarımı iptal ettim.Bu vize izni için sorun teşkil eder mi?

  • Taflan

   06 Nisan 2017 - 17:41 Cevapla

   Gonca Merhaba;

   Hayır, otel rezervasyonun vize aracı şirket ya da konsolosluk tarafından kontrol edilemez.

 • Hüseyin Tosun

  17 Mayıs 2017 - 03:46 Cevapla

  Şimdi farzedelim ki benim italya schengen vizem var (anladığım kadarıyla bu vize ömürlük bişey bu arada) ben ertesi sene türkiyeden direk fransaya hâli hazırda elimde bulunan italya schengen vizemle gidebilir miyim ?

  • Taflan

   17 Mayıs 2017 - 17:45 Cevapla

   Hüseyin Merhaba;

   Yanlış anlamayı düzeltelim, vize ömürlük değildir. Hele turistik vize en fazla birkaç sene (5-10 olabiliyor ama zor o işler) çıkabilen vize. Lâkin soruna cevabım evet, vizenin geçerlilik süresi içinde Schengen ülkelerinin herhangi birinden aldığın vize ile istediğin bir diğer Schengen ülkesine gidebilirsin.

 • Ismayil

  31 Ağustos 2017 - 11:54 Cevapla

  Ismim Ismail Azerbaycanda yasiyorum italiya vizesi alsam italiyaya girmeden isvece gide bilirmiyim bi sorun olurmu sinirda

  • Taflan

   03 Eylül 2017 - 00:05 Cevapla

   İsmayil Merhaba;

   İtalya’dan Schengen vizesi alırsan, bu vizenin geçerli olduğu diğer ülkelere de rahatlıkla seyahat edebilirsin; bunun için ilk vizeyi aldığın ülkeye girme zorunluluğun bulunmuyor.

 • Nuray Erduman

  18 Kasım 2017 - 18:31 Cevapla

  Merhaba,ben 1 Ay Yunanistan Schengen Vizesi almak istiyorum,ve Ucakla da Almanya ya inip,oralari gezip,Vize bitiminde geri Atina ya oradanda TC ye dönmek istiyorum.10 Yillik yeni Pasaport um var,ayrica Mexica,Yunanistan ve Ingiltere yi de gezdim.Yunanistanda 3 gün kalmistim gecmiste.SIMDI SIZE SORUM= Yeniden Yunan schengen Viesi Turistik cikarticam,Atina Selanik gezilerimin ardindan Berlin e ucmak isterim.Bana herhangi bir zorluk cikar mi Yunan Vizemde mesela? Ne kadar Vize almam kolay olur?15 gün mü??
  30 Günmü??Simdiden vereceginiz ciddi güvenli bilgilere cok tsk.ederim.Saygilarimla,Nuray Erduman.

  • Taflan

   25 Kasım 2017 - 13:12 Cevapla

   Nuray Merhaba,

   Standart bir şekilde Yunanistan’a vize başvurusunda bulunman yeterli, bu sırada diğer seyahatini de istiyorsan belgeleyebilirsin; böylece alacağın çok girişli ve uzun süreli Schengen vizesi ile istediğin ülkelere ister Türkiye’ye giriş çıkış yaparak, istersen de Schengen topraklarında gezerek gidebilirsin.

 • ömer

  23 Kasım 2017 - 18:30 Cevapla

  ben danimarkaya vise basvurusunda bulundum yaklasik 2 hafta oldu ama hala bir haber alamadim nasil ogrene bilirim.

  • Taflan

   25 Kasım 2017 - 13:12 Cevapla

   Ömer Merhaba,

   Sana verilen telefon numarası / internet takip numarası ile işlemini takip edebilirsin.

 • Mehmet

  18 Ocak 2018 - 22:06 Cevapla

  Öğrenciyim iki dönem polonyada erasmus yaptım ve pasaportumda iki tane ulusal d tipi vize basıldı.
  Üç ay tatilde şhengen vizesine başvuru yapmak istiyorum.Hangi başvuru yapsam daha mantıklı. Aldığım iki tane ulusal d tipi vizeleri göz önünde bulundurursak.Bide sponsorum yok ama hesaplarımda 8-9 bin tl gösterebilirim.

  • Taflan

   23 Ocak 2018 - 02:25 Cevapla

   Mehmet Merhaba,

   Vize başvurusu için “en mantıklı hangisi” sorusuna senin durumun cevap veriyor olacaktır. Eski vizelerinin oluşu tabii ki büyük avantaj; benim nacizane tavsiyem aynı ülkeden, aynı ya da benzer koşullarla ya da turist olarak başvur. Üst üste Polonya’dan alacağın Schengen nispeten daha rahat olacak ve daha uzun süreli gerçekleşecektir diye düşünüyorum.

 • Selma

  30 Ocak 2018 - 14:17 Cevapla

  Merhaba Avusturya’ya aile ziyareti ile 3 ay turist gidip geldim ne kadar süre geçtikten sonra tekrar başvuru yapabilirim tekrar verirlermi vize

  • Taflan

   07 Şubat 2018 - 21:52 Cevapla

   Merhaba,

   İstediğiniz zaman vizeye tekrar başvurabilirsiniz.

 • Umut

  11 Mayıs 2018 - 09:22 Cevapla

  25 günlük İspanya bizemvar hastalandım son bir hafta kala ukranyay geçtim şimdi 3 günüm kaldı burdan Polonya yada başka bir Avrupa ülkesine gide bilirmiyim Ukranya çıkış verir mi polanya yada Macar beni alırlarmı not ukranyaya girerken kimlikle girdim

  • Taflan

   14 Mayıs 2018 - 17:56 Cevapla

   Umut Merhaba,

   Vizeniz çift giriş ya da multi giriş ise, son tarihine kadar giriş çıkış yaparak kullanabilirsin.

 • Umut

  11 Mayıs 2018 - 09:41 Cevapla

  İspanya vizem var ama İspanya gezisi yapamadım Ukranya’da işlerim vardı vizem süresi 3 gün burdan hangi ab ülkesine geçip gezmem daha rahat olur geçişte sorun yaratırlar mı ?

  • Taflan

   14 Mayıs 2018 - 17:56 Cevapla

   Farklı bir şekilde aynı sorunu yanıtladım.

 • yazgül güneş

  16 Aralık 2018 - 18:36 Cevapla

  daha önce yunanistan dan çok vize aldım.yine müracat ettim geç kaldı.sorun ne olabilir.izin tarihim geçti.yine verirlermi ne yapmalıyım.

  • Taflan

   04 Ocak 2019 - 22:27 Cevapla

   Gecikme ile ilgili sorunu en doğru şekilde konsolosluk cevaplayabilir. :(

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.