Capri Gezi Rehberi

img

İmparatorlardan Ünlülere Zenginlerin Tatil Merkezi

Yüzyıllardır ünlülerin ve zenginlerin tatil adası Capri, İtalya’da yaz tatilinin en gözde noktalarından. Capri, Amalfi Kıyıları’nda yapılacak bir gezide iyi bir günübirlik kaçamak olabileceği gibi, başlı başına bir tatili de kapsayarak İtalya turu yapmayıp, sadece buraya gelenleri de mutlu edebilir. İlk cümlede de belirttiğimiz gibi Capri, lüks bir ada. Daracık sokakları dünyanın tüm lüks markalarıyla dolu. Günübirlikçiler gittikten sonra adada konaklayanların profili oldukça farklı. Biz de Amalfi Kıyıları gezimiz sırasında Capri Adası’nda günübirlik vakti geçirmiştik.

Bütçeniz kısıtlıysa yanınıza sandviç benzeri yiyecek götürmeniz faydalı olabilir. Restoranlar oldukça pahalı, ekonomik yemek için fırın benzeri küçük dükkanları kullanabilirsiniz.

Amalfi Kıyıları’nda gezdiğimiz tüm kasabalar, ulaşım, konaklama ve diğer ipuçları için Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi ana sayfamıza uğramayı unutmayın;

Amalfi-Kıyıları-Gezi-Rehberi

Capri’ye Nasıl Gidilir?

Capri’ye Napoli’den ya da Sorrento‘dan kalkan vapurlarla ulaşılabilir. Yaz aylarında Amalfi‘den ve Positano‘dan da paket turlar dahilinde Capri’ye turlar bulunabilir.

Napoli’den Capri’ye gitmek için 1 saat 20 dakika süren yavaş vapurlar ortalama 13 €, 45 dakika süren hızlı vapurlar ortalama 19 €. Hızlı vapurlar Napoli’deki  Molo Beverello limanından, yavaş vapurlar Calata Porta di Massa’dan kalkıyor.

Sorrento’dan Capri’ye Sorrento limanında yarım saatte bir farklı farklı firmaların hızlı vapurlarıyla ulaşılabilir. Gidiş dönüş aldığınızda tek yön 16,80 €.

Amalfi Kıyılarında vapur seferleri

Yaz aylarında bu vapurlara aşırı talep olduğundan istediğiniz saatlerde almak için bir gün önceden ya da sabah erken saatlerde almakta fayda olabilir. Sabah gidiş akşam dönüş olacak şekilde günübirlik gezmek için ideal olan saatlerdeki vapurlar çabuk dolabiliyor.

Capri’de Gezilecek Yerler

Capri yamaçlarla dolu ve gezmesi görece zorlu bir ada, en azından hiç bir yer düz ayak değil. Belli bölgeleri yürüyerek gezebilir, adanın diğer bölgelerini gezmek için otobüs, füniküler gibi toplu taşıma seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Capri gezi notları

Capri Adası, Romalılardan beri, imparatorların tatil yeri, bu sebeple her yerde irili ufaklı Roma kalıntılarına, tarihi kiliselere rastlayacaksınız. Bunlarla beraber de modern zaman zenginleri için lüks villalar ve oteller de bolca tabii ki.

Capri’ye vardığınız Marina Grande‘de vakit kaybetmeden fünikülere binip Capri’nin merkezine çıkabilirsiniz. Merkezdeki küçük ve sevimli meydan Piazetta‘dan dar sokaklara dalıp etrafta gezmek oldukça keyifli. Meydanı merkez alıp kendinize yürüyüş rotaları belirleyebilirsiniz.

Capri adası gezilecek yerler

Capri kayalıklarının aldığı şekillerle birçok mağaraya ve ilginç şekiller almış kayalıklara ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri Arco Naturale, buraya gitmek için meydandan Tragara Terası‘na doğru yürüyüp güzel bir manzara eşliğinde yolunuza devam edebilirsiniz.

Capri yaz tatili

Roma imparatorlarının Capri’ye ilgisi artık malumunuz. Bunlardan en önemlisi İmparator Tiberius’un en büyük villası Villa Jovis. 27-37 yılları arasında yapılan villanın kalıntıları kalmış olsa da tarihi noktalara ilginiz varsa, meydandan zorlu bir 45 dakikalık yürüyüş sonrası adanın doğu ucundaki villaya ulaşabilirsiniz.

Bir başka keyifli rota Marina Piccola, buraya yürüyerek yaklaşık 45  saatte ulaşabileceğiniz gibi otobüsle de gidebilirsiniz. Önerimiz yürüyerek ara yolları keşfederek gibip, otobüsle dönmeniz. Kayalıklardan dolayı denize girmesi zorlu olan adada, turkuaz renkler eşliğinde denize girmek için en güzel ve rahat sahillerden birisi Marina Piccola.

Capri deniz tatili

Capri adası büyük bir yarıkla ikiye bölünüyor, bir kısmı Capri, diğer kısmı Anacapri olarak geçiyor. Şu ana kadar hep Capri’de yer alan noktaları anlattık. Anacapri’ye limandan ya da Capri’nin merkezinden otobüslerle ulaşılabilir.

Anacapri, Capri merkezine göre biraz daha ucuz ve daha yerel diyebiliriz. Çoğunlukla yerleşim yerlerinden oluşuyor. Anacapri’nin meydanı ve ara sokakları da oldukça keyifli. Burada yapılabilecek güzel bir aktivite oturaklı liftlerle adanın en yüksek noktası olan Solaro Dağı‘nın tepesine çıkmak. 20 dakika süren yolculuğun kendisi zaten oldukça keyifli, vardıktan sonra da geniş bir manzara vaadediyor.

Capri gezi rehberi

Capri kayalık yamaçlarla çevrili bir ada olduğu için plaj seçenekleri oldukça kısıtlı. Teknenizle sahillere yanaşıp yüzmek gibi bir seçeneğiniz yoksa en iyi iki seçenek Marina Grande ve Marina Piccola. Marina Piccola denizi ve manzarasıyla daha keyifli. Marina Grande ise hemen limanın kenarında olmasıyla oldukça pratik. Biz Marina Grande’de kısa bir batıp çıktık, yeterli oldu. :)

Capri adası yaz tatili

Capri’de Tekne Turları

Capri’yi gezmenin keyifli yollarından biri de Marina Grande’de bulunan tekne turlarına katılmak. Tekne turlarından bahsetmeden önce, Capri’nin açık ara en meşhur aktivitesinden bahsetmeden olmaz; Grotta Azzurra yani Mavi Mağara. Bu mağara Capri’nin en çok turist çeken noktası desek yanlış olmaz. Işığın ilginç bir oyunu sayesinde mağaranın içindeki su parlak bir mavi şeklinde gözüküyor ve sadece bu mağaraya giden birçok tur bulunmakta. Yaz aylarında önündeki kalabalıktan dolayı sıra oluyormuş. Bu turlar yaklaşık 1 saat sürüyor ve fiyatları ortalama 14 €.

capri tekne turları

Grotta Azzurra’yı da içine alan ve tüm adayı turlayan turlar daha mantıklı olabilir. Bu turlar ile tüm adayı turlayıp doğal güzelliklerini görebilirsiniz. Biraz daha vaktimiz olsaydı bu tarz bir tur yapmayı isterdik ama sokakları gezinmekten ve biraz keyif yapmaktan zamanımız yetmedi. Mavi mağarayı ve tüm adayı gezen tekne turları yaklaşık 2 saat sürüyor ve fiyatları 17 €. Mavi mağarayı kapsamayan ve daha adanın en ana noktalarını gezdiren başka turlar da bulunmakta. Bu tekne turları yaklaşık 1 saat sürüyor ve fiyatları 16 €.

Capri adası vapur seferleri

Capri’de Konaklama

Capri dediğimiz gibi oldukça pahalı bir yer. Oteller oldukça lüks ve pahalı. Hostel ve guesthouse benzeri konaklama seçenekleri de pek bulunmuyor. Lüks tatilciler Capri adasında manzaralı villalar kiralayıp keyif çatarken bize genellikle günübirlik ziyaretler düşüyor. Eğer konaklamak isterseniz daha uygun seçenekler Anacapri bölgesinde yer alıyor. Burada birkaç tane 3 yıldızlı otel ve pansiyon benzeri konaklama seçeneği bulunmakta. Tempolu bir gün içinde birçok yeri gezilebilecek olsa da Capri’de görülecek her şeyi tamamlamak için konaklamak iyi bir seçenek olabilir, tabii zamanınız ve bütçeniz yeterli ise.

Capri gezi anıları

Amalfi Kıyıları Gezi Notları

Birçok ipucu, konaklama seçenekleri ve ulaşım bilgilerinin yer aldığı Amalfi Kıyıları Gezi Rehberi ana sayfamıza ve diğer kasabalarla ilgili gezi notlarımıza aşağıda ulaşabilirsiniz;

Amalfi-Kıyıları-Gezi-Rehberi

Sorrento

Positano

Amalfi

Ravello

img

Mutlaka Görülmesi Gereken En İyi 25 Şehir -2015

Trip Advisor'un milyonlarca üyesine göre 2015'in En İyi 25 Destinasyonu Dünya'nın 1 numaralı gezi…

1 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.