Porto Gezi Rehberi

img

İlk adım;
 • Yatak:  10 € (4 kişilik Hostel)
 • Bira:  1.5 € (Bar)
 • Yemek:  6 € (Restoran)
 • Ulaşım:  1.2 € (Tek yön)
 • Turistik Zenginlik:  4/5
 • Gece Hayatı:  4/5
 • Pahalılık:  3/5
 • Temel Süre:  2.5 gün

ATLAS OKYANUSU’NUN ROMANTİK KIYISI

Küçük bir İber Yarım Adası turu sırasında Porto seyahati gerçekleştirdik. Kıta Avrupa’sının batı kıyısında Douro nehri’nin Atlas Okyanusu’na döküldüğü deltada kurulu bu küçük şehir; Porto gezisi yapanlara her metrekaresinde romantizmi yaşatırken, erkek erkeğe gitmenin küçük bir burukluğunu bırakıyor üzerimizde. Avrupa’nın en güzel ve romantik kıyılarına sahip Porto’da yapılacaklar oldukça fazla ve Portekiz’in başkenti Lizbon’a nazaran daha az ziyaret edilen, daha nadir tercih edilen bir destinasyon.

Hırçın Atlas Okyanusu’nu (kışın gitmiştik) birden kesen şehir ve sakin Douro nehrinin iki yakasına kurulu Oporto ve Vila Nova de Gaia şehirleri (kısımları), kanalları, rengarenk Porto evleri, temel Arap mimarisinin üzerine Endülüs bezemesi, şirin trenleri, şaraphaneleri, elbette dillere destan Porto şarapları, şarap taşıyan nostaljik gondolları, tarihi fünükileri, Portekizlilerin futbol merakı, geç kararan hava, çok geç başlayan Portekiz gece hayatı, bize öyle denk geldiğini söylemeyip genellersek; biraz suratsız ve nispeten soğuk insanları, zengin deniz mahsulleri ile Porto birçok kişi için Venedik‘in ve Paris’in de dahil olduğu listede romantizmin başkenti. Hem de Porto’da gezmek diğer iki arkadaşa göre çok daha ekonomik.

Özetle şaraba ismini veren şehir limanla okyanusa açılan bir ticaret kenti olarak kurulmuş. Bugün 230.000’den biraz fazla nüfusu ile küçük, sevimli bir deniz şehri Porto

Porto_7

PORTO’YA NASIL GİDİLİR?

Türkiye’den Porto’ya direkt uçuş yok. Ancak Turkish Airlines Lizbon uçuşu direkt yapılıyor, başkentten Porto’ya geçebileceğiniz gibi THY, Portugalia Airlines ile Star Alliance kapsamında Madrid veya Lizbon üzeri aktarmalı uçuş sağlıyor. Bu durumda bavul alma derdiniz yok. Duraklamalı uçuş yöntemimiz ile Avrupa’nın birçok şehrinden Porto’ya uçak bileti alabilirsiniz. Biz de Ryan Air avantajlarıyla beleşe yakın bir fiyatla İspanya’dan Portekiz’e uçmuştuk. İstanbul’dan Lizbon uçakla 5 saat kadar sürüyor. Lizbon Porto arası da 1 saat ve Ryan air başta çok sayıda sefer var. Ryan Air ile Porto Lizbon arası uçak bileti 10 Euro civarında olabiliyor.

Porto renkliliği

Porto’dan yurt içi (Portekiz içi) Lizbon dışında, Faro, Madeira Adaları, Ponta Delgada, Santa Maria, Horta gibi birçok yere direkt uçuş olduğu gibi; İspanya, Fransa, Belçika, Almanya gibi birçok yakın veya uzak Avrupa Birliği içi sefer bulunabilir. Fas başta Kuzey Afrika ülkeleri ve AB dışı Balkan ülkelerinden de direkt uçuşlar var.

Porto – Lizbon treni de hızına ve saatine bağlı olarak 2,5 saat ile 4 saat arası mesafede Portekiz’in en büyük iki şehrini birbirine bağlıyor.

   

Porto Not Defteri

Porto şarabı için: İkimiz de alkol limiti biraz yüksek tüketicilerizdir normalde. Porto yokuşlarında az yorulmuş bir günün ardına sadece ucuz bir şişe Porto şarabı ikimizi de gayet yamultmaya yetti. İçerken pek çaktırmıyor tatlı aromalı şarap ancak bitişinde gayet sırıtkan oluyoruz. Her fırsatta zevkle tüketin.

Deniz mahsülleri yiyin: E okyanus kıyısındaki Portekiz’de ne yenir diye sorulmaz, hangi hayvan diye sorulur. Balıktan kıskaçlılara kadar çok zengin bir deniz mutfağı davetkar. Morina en meşhur Portekiz balığı.

Francesinha tadın: Portekiz’in yerel yemeğini her yerde bulabileceğiniz gibi “Restaurante Bufete Fase” isimli küçük dükkanda yememiz öneriliyor. (Biz gidemedik) Ortalama 7-8 Euro‘ya rahatlıkla çıkılır.

Pasta de nada’ya yumulun: Evlerinde kahvaltı yapmayan Portekizliler’in simidi. Milföy hamuru içinde kremalı bir şeyler var, oldukça lezzetli.

Yürüyüş ayakkabınıza dikkat edin: Çok küçük bir şehir olmasına rağmen Porto’nun neredeyse tamamı yokuş. Seyahatlerdeki ayakkabı seçimine, her zamankinden daha fazla özen lütfen.

Gece Hayatının Geç Başladığı Unutmayın: Malum Yunanistan sonrası AB geneli ile aramızda 1 saat fark var, Portekiz’leyse 2 saat. Bizi geç hadi de İspanya ile aralarında 1 saat olduğunu hayal ederseniz şehirde havanın pek geç karardığını anlarsınız. Girişte de yazdık; gece hayatı başlangıcı çok geç saatlerde.

Futbol sohbetine girin: İlgi alanınıza giriyorsa mutlaka yoldan geçen herhangi biriyle futbol muhabbeti yapın. Tüm Portekiz gibi bayağı fanatik bu şehirde ciddi bir futbol bilgi birikimi ve entelektüelitesi var. Şansımıza o hafta Beşiktaş ile maç vardı ve kadroyu en az bizim kadar sayıyorlar. Bir de 1250 Euro maaşla çalışan (öyle söyledi) teleferik bekçisi 380 Euroluk bütçe ile İstanbul’a deplasman maçına geliyor, sevgi aynı bizim çArşı’nın hesap.

Gondolları ve nehri bir gece bir de gündüz görün: Hem gündüz hem de gece eski şehirde nehir kıyısını ayrı ayrı gezmenizi ve fotoğraflamanızı öneririm. Durgun dalgalarda sallanan şarap fıçılarıyla dolu turistik gondollar gün ışığında ayrı, gece şehir ışıklarının altında ayrı bir güzel.

   

PORTO’DA GEZİLECEK YERLER

Oporto diye de anılan kentin, eski şehir bölümü Unesco Dünya Mirasları listesindedir. Porto’da görülmesi gereken yerleri çok uzun bir liste olarak sıralayamayacağız çünkü geleneksel bir kültür turundan ziyade, sağı solu gezilmesi değil yaşanması gereken bir yer gibi bizce. Porto’da yapılacak şeylerin başında dinlenmek ve eğlenmek geliyor birkaç bina gezip görmekten ziyade.

Sao Bento Tren İstasyonu: 100 küsür yıllık tarihi seramikleri ve o seramiklerdeki sanat eseri işlemeleri ile başlı başına bir müze sayılabilecek tren istasyonu Porto’ya trenle seyahat edilmese de ziyarete değer bir bina. Klasik Avrupa tren istasyonları gibi mimari olarak da muhteşem.

Forte de Sao Francisco Xavier (Queijo) Kalesi ve Aşıklar parkı: Atlas Okyanusu kıyısındaki kale ve aşıklar parkı gezilmeye değer. Porto için romantik şehir dedik ya bu parkta tüm banklar aşka, dostluğa özel ikişer kişilik.

Porto_5

Calem Şarap Mahzeni: Onlarca mahzen arasında en meşhur, merkezi ve son derece turistik olanı. Bizim gibi kendimizce şarap tutkunu olmasanız da şarabın yapılışı, izlediği yol, devasa meşe fıçılar ve en son anında tadım eminim size de çok  keyif verecektir. Kışın 10:00 – 18:00, yazın 10:00-19:00 arası açık.

Real Companhia Velha Mahzeni: Calem’i tercih etmez ya da ikinci bir tane isterseniz önerileni bu. (Biz gitmedik, bir şey yazamam, yerel bilgi burayı öneriyor) Mahzene giriş ücreti 4 Euro, şarap tadımı hariç .

São Francisco kilisesi: 14. asırdan kalan kilise Porto’nun tarihi yapılarından biri olarak tur rotamızda karşımıza çıkacak. Gotik mimarinin küçük çaplı bir örneği olan yapının içi biraz haşmetli ancak dıştan baktığınızda basit, sade, küçük bir ibadethane.

D. Luis 1 Brigde: Zaten Porto’da 4 tane büyük köprü var, hepsini de göreceksiniz. Bu merkezi ve iki katlı köprü en meşhuru, çift yön geçecekseniz bir alt katı bir de üst katı görün.

Porto_6

Estádio do Dragão: F.C. Porto’nun madebi olan stadyum kentin en özel noktalarından. Özellikle futbol meraklıları için bulunmaz bir nimet sayılabilecek, geniş, ileri teknolojili ve modern mimarinin dokunuşlarıyla inşa edilmiş bir stadyum. FC Porto maçına denk gelirseniz mutlaka o şölene katılın. Porto Stad Turu yapabileceğiniz gibi (yaklaşık 3 saat sürüyor) Museu FC Porto, Porto Takımı Müzesi’ni de ziyaret edebilirsiniz.

Torre dos Clerigos (Clerigos Tower): Kenti yüksekten, çok yükseklerden izlemek için bulunmaz bir fırsat. Sana dün bir tepeden baktım aziz Porto der misiniz bilinmez, ancak özellikle dokusu olan kentleri yukarıdan izlemek, çıkılan merdiven basamaklarına değen bir keyif.

PORTO GECE HAYATI

Tüm Avrupa’da olduğu gibi Portekiz gece hayatı geç saatlerde başlıyor dersek az demiş oluruz, eğlence ve gece hayatı burada çok çok çok çok geç başlıyor. Porto’da yaşayan insanların iş sonrası akşam uykusu ve aile ile zaman geçirme gelenekleri var. Portekizlilerin sabah kahvaltı yapmamaları da yerel kültüründen çok erkenden uyanamamaktan bizce. :)

Portekiz gece hayatına dalmak için saat 23.30 sıralarında gençlerin uğrak yeri sayılan bir mekana oturuyoruz  ve insan yok, herhalde herkes uyuyor deyip dönecekken iyi ki yerel birilerine sormuş ve beklemişiz, az önce inin cinin top oynadığı caddede 00:30 – 01:00 gibi ayakta takılacak yer kalmıyor. Porto’da iyi mekanlara gidecek kadar kalmadık ama bar/kulüp öncesi ön eğlence, yeme içme faslı 12’de falan başlıyor ve 2- 2:30 gibi anca Porto’nun gece mekanlarına geçiliyor diyebiliriz. Porto’da geçirebileceğimiz enerjik bir gecede, sabah erken saatte yolcu olmak açıkçası üzücüydü.

Porto geceleri

Sizler için “tipine güvendiğimiz” yerel arkadaşlara sorarak birkaç mekan önerisi aldık. Porto’nun önde gelen gece kulüpleri ve restoranlarından çok az birkaçı şuralar:

Wine Quay Bar: Porto’nun en meşhur turistik restoranı. Nehrin yanı başında biraz bütçesi müsait olanlara yemek ve şarap keyfi sunuyor.

Opo Club & Lounge: Şehrin şık, ‘ciks’ mekanlarından. Şu alıntı fotoğrafta gördüğünüz şey durumu özetliyor sanki.

OPO CLUB & LOUNGE PORTOPlano B: Kentin canlı müzik mekanlarından. Sürekli DJ performansı ile keyifli bir ortam vadediyormuş.

Pop: Porto’nun en canlı noktalarından olduğu iddia edildi. Daha genç bir mekanmış ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere eğlenceli insanların mekanı deniyor.

Porto’daki Barlar: Cais de Gaia ve Prioridade tabelasını aramamız gereken iki bar.

PORTO’DA GÜNÜBİRLİK TURLAR

Özellikle Porto şarapları tadım turları başta olmak üzere çok sayıda günlük etkinlik ve tur programı bulunuyor. Kano turları, Porto kanallarında tekne gezileri, şehrin biraz dışına kaçıp doğa turları ve trekking ayrıca kano turları öne çıkan aktivitelerden.

Porto şarap turları

Meşhur Portekiz şarabına ismini veren Porto’nun elbette en meşhur şeyi şarabı. Duoro ırmağının etrafındaki yokuş yamaçlarda acayip üzümler yetişiyor. Mikro klimada, coğrafya özellikleriyle gündüz sıcaklıkla güneşle beslenen üzümler akşam Atlas Okyanusu’ndan gelen esinti ile şekerleniyor. Portekizliler kendi şaraplarına “Toprağın güneşten olma oğlu” diyorlar haklılıkları da bu toprakların güzel beslenmesinden. Geleneksel şarap yapımına göre Porto şaraplarını tatlı kılan bir başka unsur ise alkolle kuvvetlendirilme. Normal fermantasyon alkol eklenerek durduruluyor ve şarap tatlı kalıyor. Oldukça tatlı ve yıllandırılabilir, karakterli bir şarap ortaya çıkıyor. Porto şarabı tam olarak yemekle birlikte içilen sofra şarapları “table wine” değiller. Daha ziyade peynirle ve atıştırmalıkla içilen, keyif araçlarıdır. Çok da ucuzdurlar, Porto’ya gitmişken acayip çarptığını unutmadan, zevkle için.

img

Bhaktapur Gezi Rehberi

ÇÖMLEKÇİLİĞİN, FESTİVALLERİN VE DİNDARLARIN ŞEHRİ Katmandu Vadisi'nin önemli turistik merkezlerinden Bhaktapur, Katmandu'nun 12 km.…

0 Yorum

2 Yorum

 • Fatih

  28 Ağustos 2016 - 10:56 Cevapla

  Porto için 1,5 gün yeterli mi, birde ocak sonu gitmeyi düşünüyoruz, kış ayını tavsiye edermisiniz gezme için.

  • Taflan

   31 Ağustos 2016 - 16:10 Cevapla

   Fatih Merhaba;

   Süre hiçbir zaman kesin bir şey söylenecek bir durum değil. Porto’nun ana gezilecek yerlerini görüp, genel havasını solumak için 1,5 gün yeterli ama gece hayatı, eğlence ve şehrin ruhunu biraz daha deneyimlemek için süreyi uzatmanız avantajınıza olacaktır. Ocakta Porto Hava Durumuna da bakmak lazım, soğuk olacaktır ama zevk verir, biz de kışın gitmiştik.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.