Selanik Üzeri Uçakla Ucuza Avrupa

img

Avrupa’ya Ucuz Uçak Bileti İçin Selanik Aktarma Fikri

Seyahat süreleriniz belirli bir zamanın altındaysa her zaman için en büyük masraf kalemi ulaşım olarak görülüyor. Doğru da. Ucuz uçak bileti bulmak için bizim arada kullandığımız ve vakti olanlara önereceğimiz bir fikir var. Özellikle Avrupa varışlı seyahatler için, ekonomik gidiş yollarından biri de Selanik üzerinden uçakla ulaşım. Ülkemiz uçak biletleri pahalı geliyorsa, ucuz uçak bileti için Türkiye’ye (İstanbul’a) en yakın yabancı havalimanlarından biri olan Selanik’ten; uçan başta Ryan Air, easy jet, germanwings v.s. olmak üzere birçok firma (detaylar aşağıda) ve her zaman çok uygun fiyatlara alternatif biletler sunabiliyor. Keşfetsene’nin gezilerinin bir kısmına çoğu zaman “ucuz uçak bileti” karar veriyor ve biz de özellikle Avrupa hedefli gezilerimiz için sıklıkla bunu yapıyoruz. Paylaşmak istedik. Tüm detaylarıyla…

Selanik_8

TÜRKİYE’DEN SELANİK’E ULAŞIM

1- Otostopla Selanik: Türkiye’den Selanik’e ulaşım için otostop en ucuz seçenek. Bedava ve en rahat, üstelik otostop için en güvenli hatlardan biri. Hem Trakya insanlarımız genelde otostop için güvenilir hem de çok sayıda yerli ve yabancı tır bu hatta hareket ediyor.

2- Araç paylaşım: Bla bla car v.s. araç paylaşım yöntemleriyle oldukça ucuza Selanik’e ulaşım sağlanabilir. Mutlaka kontrol edin.

3- Trenle Selanik: İstanbul’dan ve Anadolu’dan aktarmalı olarak tarifeli tren seferleri ile Selanik’e kolaylıkla gidebiliriz.

4- Otobüsle Selanik: Selanik gezi rehberinde detaylı yazdığımız şekilde xx firma düzenli seferleriyle her gün İstanbul Selanik git-gel yapıyor.

5- Özel araç: Ekonomikliği biraz geriye atar da macera eklerseniz özel araçla da Selanik’e ulaşım kolay. Orada da uzun süreli park eder uçağınıza binersiniz.

6- Atina üzeri: Çılgın görünse de Atina üzerinden de ulaşım bazen makul. Özellikle İzmir ve İstanbul’dan Atina’ya ucuz uçak bileti bulmak çok kolay, Atina Selanik arası tren, uçak, otobüs var. Üstelik vakit varsa Yunanistan’ın başkenti Atina’yı da gezme şansınız olabilir. Rehberimiz hazır; tık tık Atina Gezi Rehberi

Selanik Gezisi

SELANİK’TEN KALKAN UÇAK FİRMALARI & SELANİK’TEN UÇAKLA GİDİLECEK YERLER

Direkt, aktarmalı ya da duraklamalı uçuş seçenekleri var. Muhtemelen duraklamalı uçuş yapacağız, ne olduğunu öğrenmek için mutlaka tık tık: Duraklamalı uçuşlar.

Selanik’ten Kıbrıs (Rum kesimi), Almanya, İtalya, İngiltere, İspanya, Belçika, Fransa, İsveç, Polonya, Letonya gibi seçeneklere direkt Ryan Air tarifeli uçuşları bulunuyor. Üç, beş Euro’dan başlayan biletlerde erken rezervasyonla 20-25 Euro’ya garanti yer bulunur.

Selanik’ten; Ryan air dışında Litvanya, Rusya, Norveç, İrlanda, Avusturya, İsrail, Gürcistan, Romanya, Danimarka, Portekiz, Lüksenburg gibi Avrupa ülkelerine de Germanwings, Aegean, British Airways, TAP Portugal, Aeroflot, Aegean, Olimpia,  KLM, Air Serbia, Ellinair, transavia, Easyjet gibi çok sayıda seçenek var.

Bugüne kadar bizim kullandıklarımız için şu notlara tık tık:

Selanik_7

YUNANİSTAN VİZESİ VE TRANSİT VİZE DURUMU

Gideceğiniz yerler Schengen toprakları ise elinizde Schengen vizesi ya da vizesiz seyahat sağlayan yeşil pasaport ve üstü pasaportunuz olmalı. Bu vizeniz Yunanistan için de yeterli ve gereklidir. Başka bir ülkeden aldığınız Schengen vizesi ile Yunanistan’a girebilirsiniz. Bu konudan hafiften bıktık, rahat olun, içinizde soru işareti varsa vize hakkında sık sorulan sorulara bakın lütfen.

Balkanlar ya da Rusya gibi Türkiye’den vizesiz gidilen bir yere gidiyorsanız bu durumda vize ihtiyacınız var ve bu toplam maliyeti birden arttıracağız için “durumu değmez” kılıyor. Bu yüzden denemeyin bizce. Ama yok birkaç ay sonra Schengen lazım olacak der ve bu seyahat için de alıp önceden kullanırsanız siz bilirsiniz. Bu durumda geçerlilik süresine dikkat edin.

İngiltere (tüm Birleşik Krallık) gibi Schengen dışı vize uygulaması olan bir Avrupa ülkesine gitmek istiyorsanız yine transit vize ya da normal Schengen ihtiyacınız baki.

SELANİK’TEN UÇAKLA AVRUPA ÖRNEK FİYATLAR

2 Şubat 2015 günü ulaşım bölümünde detaylarını yazdığımız skyscanner üzerinden yaptığımız birkaç deneme ve rastgele seçilen 2 ay sonraki uçuşlara göre

İstanbul’dan Selanik’e daha ucuz yolu bulmadık/denemedik farz edelim; 110 TL’lik otobüsle gittik. Gece yolculuğunda yenilecek ekstra yemek, Selanik otogardan havalimanına ulaşım ve bir ekstra yemek için de toplam 15 Euro harcadık diyelim. İstanbul Selanik ulaşım masrafı toplam: 55 Euro. (Kötü senaryo)

selanik ulaşım

 • İstanbul – Roma direkt en ucuz uçak 99 Euro
  • Selanik – Roma direkt Ryan air 24 Euro. + ilk masraf 55 Euro = 79 Euro. :)
 • İstanbul – Gerona direkt uçuş yok ya da 725 Euroya aktarmalı var.
  • Selanik – Gerona Ryan Air ile 34 Euro. + ilk masraf 55 Euro = 89 Euro. :)
 • İstanbul – Paris direkt en ucuz uçuş 126 Euro
  • Selanik – Paris Ryan air ile 37 Euro + ilk masraf 55 Euro = 92 Euro. :)
 • İstanbul – Amsterdam direkt 139 Euro
  • Selanik – Amsterdam transavia ile 59 Euro + ilk masraf 55 Euro = 114 Euro. :)
 • İstanbul – Varşova direkt 176 Euro
  • Selanik – Varşova 69 Euro. İlk masraf 55 Euro ile birlikte 124 Euro :)

Bu Kadar Farka Değer mi?

Aslında akit yaklaştıkça ve bahar, yaz gibi sezonlarda bu fiyatlar katlamalı oluyor. Geçen bayramda 9 gün kala Varşova’ya Türkiye’den en ucuz 199 Euro’ya bilet vardı, ancak yukarıdaki bileti 19 Euroya almıştık, dolayısıyla 19 Euro + ilk masraf 55 Euro =74 Euroya gittik. Yukarıdaki örneklerde zaten erken rezervasyonlar olduğu için fiyatlar daha uygun görünüyor, vakit darsa fark azalacaktır.

Ayrıca vakti olanlara bu yöntemle Selanik, Halkidiki, Kavala gibi çok güzel yerleri keşfetme ve rotaya ekleme fikri de paha biçilemez diye hatırlatalım.

Yeni bir ekonomik seyahat fikrinde görüşmek üzere. Gitmişken vaktiniz varsa Yunanistan ile ilgili gezi rehberlerimize ve notlara göz atmayı unutmayın:

img

Gürcistan Mutfağı, Tiflis Batum Yemek Mekanları

Gürcistan'da Ne Yenir Sorusunun Tuzlu Kişnişli Cevabı Gürcistan halkları, tüm alt kimlikleriyle zamanında bölgesinde yerleşik…

4 Yorum

1 Yorum

 • Meral

  18 Eylül 2015 - 16:57 Cevapla

  Gerçekten çok işime yarayacak bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık. Ben de sizin gibi sık uçak yolculuğu yapıyorum ve internette genelde uçak bileti araması yapıyorum. Pek çok site var, ancak bu sitelerde artık o kadar çok vakit geçirdim ki, hangisi daha uygun, hangisi daha yüksek net bir şekilde görebiliyorum. Yeni seyahat yazılarınızı merakla bekliyorum :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.