Valencia Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 15 € (4 kişilik hostel)
 • Bira:  2.5 € (Bar)
 • Yemek:  8 € (Öğün)
 • Ulaşım:  7.20 € (10 biniş)
 • Turistik Zenginlik:  3/5
 • Gece Hayatı: 3.5/5
 • Pahalılık: 3.5/5
 • Temel Süre:  2.5 gün

ŞEHİRCİLİK, ÖĞRENCİLİK VE AKDENİZ

Tam bir öğrenci kenti olan Valencia aynı zamanda kısıtlı yabancı ziyareti ile de henüz çılgınlık seviyesine ulaşmamış o kadar turistik olmayan büyük İspanyol şehirlerinin tek temsilcisidir. Kentin Barcelona‘dan güzel plajlara, Madrid‘den daha ‘sıkı’ bir dokuya sahip olduğunu belirtmek gerekir. Bol bol öğrenci, her yerdeki pejmürde Valenciana’lar (Kent aynı zamanda Comunidad Valenciana eyaletinin başkenti), bol bol portakal ve palmiye ağaçları ile sıralanmış yeşil tema, uzun Akdeniz kıyıları, çılgın İspanyol gece hayatı, aşırı yaygınlaşmış keyif verici maddeler, fütürizmin doruklarındaki mimari ile; AB üyesi olduğundan düzgün, Akdenizli olduğundan çılgın bir şehir Valencia.

Gezgin konuklarına kısa sürede çok keyifli dakikalar yaşatacak bu güzel kente, kıta Avrupa’sının güney gurur çizgisi denilebilir. Mevsim uygun ise müthiş bir deniz keyfi, her mevsim şahane bir gece hayatı bizleri davet ediyor.

   

VALENCİA NOT DEFTERİ

Balensiya diye okunur: Latince güç, kuvvet anlamına gelen Valentia şehrin ilk adı. Endülüsler de bu ismi Balansiya’ya çevirmiş. Zamanla Valencia diye yazılmış, Balensiya diye okunmuş hale gelmiş.

Gece Hayatına Dalın: Bu Akdeniz şehrinde sabahın ilk ışıklarına kadar devam eden, üniversitelerin önderliğinde çılgın gecelerde dağıtmak için iyi bir fırsatınız var, değerlendirin.

Öğrencilerle Takılın: Valencia’da üniversite eğitimi alan yoğun bir nüfus var. Avrupa’da Barça’dan sonra en fazla yabancı öğrenci burada yaşamakta. Ya sokaklarda tanıştığınız ya da Couchsurfing’den edindiğiniz arkadaşlarla takılmaya ve şehri onların gözünden görmeye çalışın. Barış’ın arkadaşı, orada okuyan Nacho’nun evinde kalarak hem keşfedilmesi zor öğrenci mekanlarını keşfetme şansı yakaladık, hem de kalabalık genç gruplarla çok eğlendik.

Taze meyve, sebze ve deniz mahsulleri yiyin: Renkli meyve sebze marketlerinde atıştırıp, çok çeşitli deniz mahsullerinden tadın. Doğallığın ve tazeliğin sofralara yansıması burası.

Paella Valencia’lıdır: Malumunuz paella İspanya’nın en meşhur yemeklerinden biri ve  Valencia da bu yemeğin doğum yeridir. Paella tüm dünyaca İspanya’nın ulusal yemeği sanılsa da, tüm ülkenin “yerelliğini yerinde koruması” misali, Paella da Valencia’ya özgü bir yemektir. Tabii ki diğer şehirlerde de bulunur ama Valencia’da olduğu kadar özel kabul edilmez. Orijinal Valencia paella’sı pirinç, yeşil mevsim sebzeleri ve etten oluşur. Tavşan, tavuk, ördek ve salyangoz eti bulunabilir. Bunun dışında sık karşılaşacağınız tür deniz mahsülleri paellasıdır. Et yerine ıstakoz, midye, kalamar gibi deniz mahsulleri bulunur. Bunların haricinde pirince sarı rengi veren safran ve zeytin yağı şarttır.

Sanat sokaklarda:  Eski şehrin dar sokaklarında yürürken, sokak sanatını yakalamak için gözünüzü dört açın. Özellikle kullanılmayan, eski duvarlar, bar, mağaza girişlerindeki alanlar asla boş bırakılmamış ve renkli resimlerle bezenmiş.

İbiza’ya bir iki!: Valencia Ibiza’ya giden vapurların kalkış merkezi. Vaktiniz ve bütçeniz varsa Avrupa’nın en çılgın gece kulüplerine doğru yolculuğa çıkabilirsiniz.

   

VALENCİA’DA GEZİLECEK YERLER

Akdeniz’in kıyısında kurulmuş Valencia, denizi, tarihi ve fütüristik mimariyi bir arada görebileceğiniz ender şehirlerden biri. Yazın giderseniz denize de girme fırsatı bulursunuz.

Eski Şehir: Görkemli katedraller, tarihi doku, sokak sanatları ve sayısız barın bulunduğu şehir merkezi Japon turistten, hipster gençlere kadar herkese hitap edecek renklilikte bir skalaya sahip.

Eski şehrin merkezinde gotik Valencia Katedrali bulunuyor. Bu katedralin iki tarafında küçük ve çok iyi korunmuş La Plaza de la Reina ve La Plaza de la Virgen meydanları bulunuyor. Valencia Katedrali’nin tepesi zorlu bir yolculuk olsa da meydanları ve eski şehrin güzel bir manzarasını sunuyor.

La Plaza de la Virgen‘den ilerleyince şehrin en önemli merkezi El Carmen‘e ulaşırsınız. El Carmen’de sanatın duvarlara işlendiği dar sokaklar arasında  sayısız bar, restoran bulabilirsiniz. Oldukça özgür hissettiren bölge farklı kesimlere ve zevklere hitap edecek her türlü mekanı bulmak mümkün. Bölgede barların yoğunlaştığı yerler La Plaza del Negrito ve Baja Sokağı. Daha yerel, biraz daha marjinal mekanlar için Rufaza Sokağı‘na geçebilirsiniz.

Valencia_5

Llotja de la Seda: Eski şehirde bulunan en önemli yerlerden biri de UNESCO kültür mirasları listesinde bulunan İpek Marketi. Ortaçağ Avrupa mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan market, döneminin en canlı ticari merkezlerinden biriymiş.

Mercado Central: İspanya’nın en büyük kapalı marketlerinden biri olan yerde, taze balık, et, sebze ve meyve stantlarını gezebilirsiniz. Bizce bir ülkenin, şehrin mutfağını anlamak için en iyi yerler bu tip marketlerdir ve burası da Valencia’nın zengin ve özel mutfağını anlamak için ideal destinasyon. Örneğin Paella’nın pek de bilinmeyen şekilde önemli içeriği olan tavşanları biraz ürkütücü şekilde çengellere asılmış şekilde görebilirsiniz.

Ciudad de las Artes y las Ciencias (Bilim ve Sanat Şehri): Bilim kurgu filmlerinden fırlamış 5 ana binadan oluşan kompleks, şehre yenilikçi şekilde büyük bir değer katıyor ve Valencia’nın geleceğin şehri misyonunu tamalıyor.

Valencia_6

Ana binalar; büyük spor, sanat ve moda organizasyonlarının düzenlendiği Agora, opera ve tiyatroların yapıldığı Palau de les Arts Reina Sofia, devasa ekranlarda Imax sinema gösterimlerinin yapıldığı, kimi zaman gece kulübüne de dönüştürülen Hemisfèric , dinazorlardan, uzay bilimi, botanik gibi farklı konularda interaktif, eğlenceli ve eğitici ögelerin bulunduğu Prince Felipe Science Museum ve Avrupa’nın en büyük akvaryumu olan L’Oceanografic… Tüm kompleksin tam anlamıyla hakkını vermek için en az bir gün şart. Hiçbirinin içine girmeseniz bile zaman geçirilebilecek herkese birçok açık alan ve yürüyüş parkuru bulunmakta.

Jardines del Turia (Turia Bahçeleri): Bir felaketten mucize yaratılan bu bahçenin ilginç bir hikayesi var. Birçok kez taşarak şehre zarar veren Turia nehrinin 1957’de taşkını sonucu Turia nehrinin yönünün değiştirilmesi karar verilir.  Oluşan nehir yatakları da örnek bir şehircilik projesiyle, AVM yapılmadan(!) insanların spor yapacağı, dinleneceği, çocukların koşuşturacağı bir bahçeye dönüştürülmüş. İçinde havuzlar, bisiklet yolları, çeşmeler ve çeşitli spor alanları bulunmaktadır.

Valencia_7

Biopark Valencia: Yine Turia nehrinin yataklarına kurulan bu hayvanat bahçesi, hayvanları kendi yaşam alanlarında büyük ölçüde kafessiz bir şekilde görme imkanı sunuyor. Leopar, lemur, sırtlan, aslan, zürafa, goril, maymun, gergedan, hippopotam, devekuşu, fil, su samuru, pelikan ve çok daha fazlasını görmek mümkün. Giriş 20 €, en yakın metro durağı Nou d’Octoubre.

La Tomatina Festivali: İnsanların birbirine domates fırlattığı meşhur domates festivali, Valencia’ya oldukça yakın olan Buñol‘da, haziran ayının son çarşambasında düzenleniyor. Tatil planı yaparken denk getirmeye çalışın.

Plajlar: Şehir merkezine oldukça yakın olan sahilleri Valencia’yı çok daha çekici kılıyor. Şehre en yakın sahil yaklaşık 5 km mesafedeki Playa de las Arenas. Buradaki ana plaj gece hayatı ile de ünlü La Malvarrosa . Bir başka seçenek de Albufera National Park’ın için de bulunan El Saler. Bu iki seçenek dışında sahil boyunca birçok seçenek mevcut.

Valencia_8

VALENCİA’YA NASIL GİDİLİR

Valencia’ya gitmeyi düşünüyorsanız, İstanbul’dan THY direkt uçuyor ve tabii ki gereksiz pahalı. Zaten direkt buraya gideceğinizi sanmıyoruz. Çevredeki diğer İspanyol şehirlerini de içine alacak bir rota belirleyebilirsiniz. Onlarca alternatif aktarma ile ulaşım sayfamızdaki bilet kıyaslama sitelerinden güzel bir rota çıkarılabilir. Şehirler arası otobüs, tren gibi seçenekler bulunmakla beraber en iyi seçenek Ryanair. Biz Madrid-Valencia arası Christmas’ın da etkisiyle yalnızca 3 €’ya uçmuştuk. Easyjet‘ten de ucuz biletler yakalabilirsiniz.

 • Barselona – Valencia arası uzaklık 362 km’dir. Barcelona Valencia treni yaklaşık 3 saat sürmektedir.
 • Madrid – Valencia arası mesafe 356 km’dir. Madrid Valencia treni yine 3 saat civarı sürüyor.
 • Bilbao Valencia arasındaki uzaklık  747 km.
 • Sevilla ile Valencia arasındaki mesafe Bilbao ile olan uzaklığa iyi denk gelmiş yine 747 km.
 • Valencia – Alicante arası mesafe 179 km’dir.

Valencia_9

VALENCİA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Valencia Manines Havalimanında şehir merkezine ulaşım oldukça kolay. 5 numaralı metro hattıyla 3,90 € ödeyerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Taksi yaklaşık 20 €.

Eski şehir bölgesi tamamen yürüyerek gezilebilse de diğer bölgelere gitmek için toplu taşıma şart. En iyi seçenek hem otobüs hem de metrolarda geçerli olan Bono Travel Card. 10 kez kullanım hakkı sağlayan kart 7,20 €. Tek yön bilet 1,5 €.

VALENCİA GECE HAYATI

Valencia’da gece hayatı barlarda, sokaklarda, plajlarda demlenerek başlayıp yaklaşık 02 gibi gece kulüplerine geçerek gün ağarana kadar devam ediyor.

Yazın Malvarrosa plajının çevresindeki bar ve gece kulüplerinde takılabilirsiniz.

Öğrencilerin en çok takıldığı mekanlar  Polo y Peyrolon Caddesi‘nde sıralanmıştır. Burada fiesta (parti) hafta içi dahi sabaha kadar devam etmektedir. Valencia futbol takımının stadı Mestalla‘nın yakınındadır.

Valencia_10

Ciudad de las Artes y las Ciencias (Bilim ve Sanat Şehri) içerisindeki L’Umbracle Valencia’nın en iyi gece kulübüdür.

Eski şehirdeki Carmen bölgesinde de birçok bar ve küçük gece kulübü bulunmaktadır. Valencia’da elektronik müzik severler için ideal mekan buradaki 47 Social Club.

Plaza Cedro ve Canovas, diğer popüler gece hayatı bölgeleridir.

img

Ravello Gezi Rehberi

Amalfi Kıyıları'na Tepeden Bakış Amalfi Kıyıları'nın en güzel manzaralarından birine sahip Ravello, anlamsızca huzurlu,…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.