Adana Ulaşım Rehberi

img

GAZİPAŞA, CEMALPAŞA, BARAJ YOLU, BARAJ KAPISI, BALCALIIIIIIIIIII

Adana şehir içi ulaşımı, ülkemizdeki benzer büyükşehirlere göre oldukça kolaydır. Saçma sapan bir Adana metrosu olsa da şehir içi genel ulaşımda ağırlıklı olarak otobüsleri kullanacağınızı belirtelim. Halk otobüsleri, taksiler ve dolmuşlar da alternatif Adana ulaşım araçlarından.

Adana’da otobüse binmek istediğinizde, eskiden muavinler vardı, bu çalışanlar daha sonra kaldırıldı. Başlıkta geçen cümle Adana’da yaygın özel halk otobüslerinin (midibüs şeklinde) en meşhurlarında Balcalı – Çarşı hattının muavinlerinin başlangıç duraklarından herhangi birindeki çığırtganlığıdır. Eski İstanbul filmlerinde gördüğünüz Aksaray – Taksim dolmuş muavinlerinin “Aksaray, Aksaray, Aksarayyy” şeklindeki yolcu toplama telaşlarının benzeridir bir bakıma, ancak yakın hatlar üzerinde çalışan birçok hattın en meşhur, en yaygın ve en özeli Balcalı hattıdır. İki tanesi hariç tüm Adana otobüs hatları mavi renkli midibüslerle çalışırken Çukurova Üniversitesi’ni de içine alan hatta çalışan Balcalı otobüsleri bir nevi Adana’nın da rengi olan portakal turuncusudur ve tarih boyu hep farklı bir yer edinmiştir kendine. Adana sıcağında ilk klimalı hattın da bu olduğunu hatırlatma gereğini de hissediyoruz.

Adana’nın kadın belediye otobüsü şoförleri de ilginizi çekecektir. Eski başkan Aytaç Durak döneminde başlatılan uygulamada koca koca otobüslerimizde kadın şoförler de görülmekte ve bu güzel uygulama bilindiği kadarıyla Türkiye’de ilk özelliği taşımaktadır. Öyle iki üç tane değil, genel kadın erkek şoför oranı da oldukça fazladır.

Şakirpaşa Havaalanı

Adana Şakir Paşa Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım:

Taksi ile gerçekleşmektedir. Peron önünden bineceğiniz taksi sizi merkezi sayabileceğimiz Atilla Altıkat’a 25 – 30 TL civarı bir ücrete, Baraj Yolu girişine 35 -45 TL civarına götürür. Kapı önü yerine, terminalden çıkar çıkmaz sol tarafınızdaki kapıya doğru azıcık yürür ve ana yola çıkar, orada köşedeki diğer taksi durağından, taksiye binerseniz en az %30 kâr edersiniz. (Yürüme mesafesi 300 metre kadardır) Özellikle uzun mesafe kullanacak yolcuların kesinlikle Adana havalimanı taksilerine binmemesini öneririz.

İkinci bir alternatif de bu taksilerle ayıp olmayacak kadar uzun, kazık yemeyecek kadar kısa olan Atilla Altıkat Köprüsü ya da İsmet İnönü Parkı’na kadar gidip, buradan tekrar yeni bir taksiye ya da dolmuşa binme yöntemi olacaktır, iyi fikirdir.

Adana büyükşehir belediyesinin havalimanı otobüs hattı da bulunmakta ancak nereye gittiğini pek bilmiyoruz, bi’ sormakta fayda var.

Ayrıca aynı yol yürünüp dolmuş hattına ulaşılarak nispeten merkezi ulaşım ağına dolmuşla erişilip, oradan da otobüs ve midibüslere aktarma yapılabilir.

yeni otobüs

Adana Tren Garı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım:

Tarihi Adana Tren Garı zaten şehir merkezinde diyebileceğimiz bir noktadadır. Kapısından çıkılıp 150 metre kadar yürünürse (binayı arkaya alınca sola doğru) tüm şehir otobüs hatlarına ulaşılabilir. Tren garının önünden ticari taksi dışında bir vasıta bulunma imkanı yoktur.

Adana Merkez Otogarı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım:

Genelde çoğu toplu taşıma araçlarının merkezi olan Atilla Altıkat Köprüsü’ne ücretsiz servis vardır. Belediyenin ara sıra kaldırdığı bu servis uygulamasına bir şekilde hep çözüm bulunur. Bu yoksa otogar önünden dolmuşlar geçer, bu dolmuşlar da sizi diğer araçlara ulaşabileceğiniz bir yere kadar taşır. Ayrıca taksi de mecburi bir çözüm olarak kolaylıkla bulunur. Önerimiz gideceğiniz yere kadar değil de, Atilla Altıkat veya İnönü Park’ı gibi yakın bir yere gidip, oradan toplu taşıma taşıtlarına binmeniz yönündedir.

Adana Kent Kart

Adana Şehir İçi Ulaşım Ücretleri:

Şehir içi ulaşım yaygın, hızlı ve kolaydır. Gece toplu taşıma durur. Mayıs 2014 itibariyle fiyatlar;

Dolmuş ve midibüsler; nakit sivil 2,25 TL, öğrenci 1,75 TL; Kent kart ile sivil 2,00 TL, öğrenci 1,50 TL

Belediye otobüsü sivil 1,75 TL, öğrenci 1,50 TL. (Kent kart zorunlu)

Akıllı bilet uygulaması olan Adana Kent Kart küçük büfelerden, bayiilerden ve merkez ofisten alınır, otobüste kart satışı yoktur. Belediye otobüslerinin sefer saatlerine şuradan ulaşılabilir: adana.bel.tr/otobusler

Adana’da Ticari Taksi

İstanbul ve Ankara’ya göre pahalı, diğer Anadolu illerine göre makul mesafelerde makul tarifeler uygular. Dönüş yolcusu genelde kısıtlı olduğundan fiyatlar İstanbul’a göre çift yazar. Şoförler pazarlığa açıktır ve binmeden önce tutar görüşülebilir. Adana’da taksicilerin yolcu kazıklaması durumuna pek rastlanılmamış veya pek duyulmamıştır. Olmaz diye bir şey yok, ancak sanmayız. Gece tarifesi uygulaması tüm taksilerde devam etmektedir. Adana havalimanı taksileri tarife üzerine çift tarihe uygular. Yukarıda püf noktasını belirtmiştik.

Adana Metrosu:

Heh! Zırvalık… Sanmıyoruz ama yolunuz düşerse Disneyland Treni seviyesinde kullanırsınız, onun dışında pek bir işe yaradığı söylenemez, bu yüzden yazmıyoruz bile.

Adana Panoramik -2

ADANA – MERSİN ULAŞIM

Adana bölgenin en büyük ve merkezi şehri olarak tüm Türkiye’ye şehirler arası ulaşım imkanlarını sıklıkla sunar. En sık kullanılan hat tabii ki Mersin’dir. Adana – Mersin arası mesafe 80 km. civarından olup yolculuk süresi trenle de otobüsle de 1 saat kadardır. En çevreci ve merkezi yöntem olarak neredeyse 15 dakikada bir kalkan treni öneririz. Malum Adana Tren Garı da, Mersin Garı da şehir merkezindedir. Otogardan karşılıklı olarak 8 dakika bir kalkan TOK ve KOÇ firmalarına ait otobüsler de hızlı ulaşım araçlarıdır ve yine 1 saat sürer. Mersin Otogarı şehir içinde olsa da Adana Otogarı’nın biraz ters kaldığı gerçeğini hatırlamakta fayda var. İki alternatif de rezervasyon istemez, sürekli bilet bulunur. TOK firması Tarsus’ta durduğu için biraz zaman kaybettirir.

Adana Mersin Kara Yolu

Adana’dan Mersin merkeze değil de; Erdemli, Silifke gibi ilçelere veya Kızkalesi, Susanoğlu gibi birçok yazlık ara beldeden birine ya da Taşucu gibi biraz daha uzağa gidecekseniz yukarıdaki yola eklemeli otobüs seferlerini uygulayabileceğiniz gibi, Adana – Konya otobüs veya Adana – Antalya otobüs hatlarını kullanabilirsiniz. Onlarca firma bu yolda kısa mesafeli yolcu alır, klimalı klimalı, rahat rahat, daha az duraklayarak yolculuk edebilirsiniz. %20 kadar daha pahalıdır ama biraz zaman da kazandırır. Uygundur ve önerilebilir.

Adana Gezi Rehberi

img

Kıbrıs’a Gitmek İçin 8 Neden

Öncelikle belirtelim kastettiğimiz Kıbrıs'ın kuzey tarafı yani, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. 1- Vizesiz Hatta…

0 Yorum

2 Yorum

 • ADANA TAKSİ 0541 391 55 42

  29 Ekim 2014 - 05:16 Cevapla

  ADANA AKTAS TAKSİ
  DURAK CEP 0541 391 55 42 MURAT
  DURAK CEP 0544 532 73 67 FERHAT
  DURAK CEP 0535574 49 35 FERHAT
  7 GÜN 24 SAAT TAKSİ HİZMETİMİZ VARDIR
  SİRKETLERE VE İŞ YERLERİNE FATURA VE FİŞ VERİYORUZ…
  ADRES ADANA SEYHAN KURUKÖPRÜ MİGROS MAGAZA YANI
  9 ARACIMIZLA ADANA HALKINA HİZMET VERRMEKTEYİZ
  OTELLE İŞ YERLERİ RESTORANT SAHİPLERİ AKTAS TAKSİ ESNAFIMIZA AYRICALIKLARI VARDIR
  SEHİR DISI YOLCULUKLARINIZDA BİZDEN İFYAT ALINIZ
  GECE TARIFESI YOKTUR 24 SAAT AYNI TARIFE CALISIYORUZ.

 • Umut candan

  02 Mart 2015 - 18:39 Cevapla

  ADANA MİNİBÜS KİRALAMA
  ADANA OTOBÜS KİRALAMA
  ADANA MİDİBÜS KİRALAMA
  ADANA GEZİ VE TUR MİNİBÜS KİRALAMA
  ADANA DÜĞÜN,NİŞAN ÖZEL GÜNLERE MİNİBÜS,OTOBÜS KİRALAMA HİZMETLERİ.

  0506 5999979 NOLU TELEFONDAN 24 SAAT ARAYABİLİRSİNİZ.BÜROMUZDA ÇAYIMIZI İÇMEYE BEKLERİZ.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.