Airbnb Nedir

img

Airbnb ile Yurt Dışında Ev Kiralama

Bir internet sitesi ve seyahat programlama aracı olan airbnb insanların kendi evlerini veya boş odalarını kiralaması ve gideceğimiz şehirlerde otel dışı yeni nesil bir konaklama metodu olarak kısa süreli ev kiralamak için doğmuş bir platformdur. Airbnb.com.tr üzerinden açılacak üyelikle gideceğiniz yerde kısa süreli ev kiralayabilir ya da boş evinizi veya boş olacağı dönemlerde kendi oturduğunuz evi kiraya verebilirsiniz.

Sadece barınma ve konaklama ihtiyacına alternatif ve genelde ekonomik bir çözüm olması kadar yerel kültüre yakınlaşmak için de iyi bir fırsat. Her şehirde aynı dekore edilmiş zincir oteller yerine, muhtemelen oranın yerel kültürü ile döşenmiş bir evde konaklamak daha çekici geliyor. Ayrıca rahatlığı, ev ortamı olması gibi etkiler de akla gelen ilk pozitif katkıları.

Airbnb Güvenli Mi?

Elbette güvenli ancak her şeyde olduğu gibi küçük riskleri de barındırıyor. Ancak şirket bu riskleri minimize etmek ve olası sorunlarda çözüm üretmek için iyi ve sıkı çalışıyor. Yeni bir laptop aldığınızda onda yaşayacağınız teknik aksaklık oranı neyse, buradan bir ev kiraladığınızda da az çok başınıza bir şey gelme olasılığı aynı. Yani çok düşük ama var.

Airbnb

Airbnb’de Dikkat Edilecek Hususlar

Bu tip platformlar için her zaman söylediğimiz şekilde dürüstlük ilk kural. Karşılıklı güvene dayalı sistemde güveni sarsmamak en önemli önceliğimiz olmalı.

Ev kiralarken, klasik bir otel tutuyormuşçasına lokasyon, oda sayısı, ev tipi, fiyat ve temizlik kritelerine bakın ve kafanıza uygun olanı seçin. Evin kiralanabileceği gibi, evin belli bir odası da kiralanabilmektedir. Evde kalabilecek kişi sayısı, yeterli donanım, ek temizlik ücreti, sigara içme ve evcil hayvan kabul durumu gibi kendinize özel kriterler, anahtarın teslim alınış şekli dikkat edilmesi gerekenlerdendir. Ev sahibinin referanslı ve sık kullanılan bir hesabı olması da eski yorumları okuyabilmek açısından önemlidir.Uzun vadeli kalma sürelerinde evdeki ek donanımın ihtiyaçlarınıza uygun olmasına da özen gösterilmeli. (Çamaşır makinesi, mutfak ve pişirim gereçleri v.s.) gidilecek şehrin hava durumuna göre evin iklimlendirmesi (Isıtma sistemi, klima v.s.) de dikkat edilecek noktalardandır. Evi kiralamadan önce, ev sahibine istediğiniz soruyu sorarak bilgi alabilir, sonrasında ödemeyi gerçekleştirebilirsiniz.

Ev kiraya verirken, yine dürüstçe adres ve içerik bilgilerinin doğru girilmesi, istenenlerin ve hassasiyetlerin doğru ve detaylı belirtilmesi, toplu ulaşım ağına yakınlık ve ulaşım bilgileri, havalimanları ve tren istasyonlarından eve ulaşım alternatifleri ve ücret politikası açık açık belirtilmelidir. Fiyat belirlemek için evinize yakın özelliklerdeki benzer teklifleri kıyas alabilirsiniz. Başlangıçta düşük referansınız varsa, “airbnb’de yeniyim, kısa süreli indirimli fiyat var” gibi düşünüp değerinin biraz altında bir teklifte bulunmak tercih edilmeyi ve ilerisi için referans biriktirmeyi sağlar.

İlk üyelikte: Şu linkten üye olursanız hem siz hem biz karşılıklı 25 Dolar kazanırız. İlk üyelikte temel bilgilerin tümünün doldurulması önemlidir ve dürüstçe yazmanızı öneririz.

Airbnb’de Ödeme

Ödemeni tamamı, websitesi üzerinden kiralama sırasında yapılıyor, yani ev sahibiyle ekstra bir para alışverişine girmiyorsunuz. Ödeme yaptıktan sonra ev sahibi 24 saat içinde müsaitliğini belirtiyor ve ödeme kredi kartınızdan çekiliyor.

airbnb iyi mi

Airbnb Komisyon Oranları

Her satış işlemi (kiralama) sırasında airbnb %10 komisyon alır. Diğer rezervasyon sitelerinden farklı olarak, kiranın içinden komisyon alınmaz, kiralayanın belirttiği fiyata %10 eklenir ve oluşan toplam tutar site üzerinden ödenir.

Airbnb mi Couchsurfing mi?

Kanepe misafirliği couchsurfing aslında yakın uygulamalar gibi görünse de oldukça farklıdır. Tek ortak yanı bir evde kalmanız diyebiliriz. Couchsurfing daha ziyade ücretsiz bir misafirlik ve evdeki boş alanın paylaşımından ibaret bir sistem burası ise daha profesyonel ve ücretli bir konaklama seçeneğidir. Couchsurfing de sosyalleşme, tanışma ve yerelleşme imkanları daha geniştir. Ayrıca oradan oda veya yatak bulmak kadar yerel insanlardan bilgi alma platformu imkanı da vardır. Airbnb’de ise bütçenize göre çok çeşitli evlerde kalabilirsiniz ve yarı-profesyonel bir hizmet alırsınız. Otellerde bulunan birçok hizmet (wi-fi, havlu, nevresim, yorgan, saç kurutma makinesi, temizlik vb.) mevcut olur. Couchsurfing sayfamızdan detayları okuyun. Tüm konaklama seçenekleri için bkz: yurt dışı konaklama

Airbnb Puan ve Sadakat Sistemi

Airbnb’nin içinde de ne mutlu ki güzel bir referans sistemi var. Aracılığınızla üye olan kişilerden 25 + 75 Dolar civarı kredi kazanmanız ve bir sonraki konaklamanızda kullanmanız mümkün. Arkadaşınızın ilk ev kiralama işleminden 25 Dolar ilk ev verme işleminden de 75 Dolar gibi bir kredi kazanabiliyorsunuz ve bu rakam arada kampanyalara bağlı olarak değişebiliyor. Bir kişiden ilk işlemleri başına birer kez kazanımınız oluyor, ancak kişi sayısında bir üst limit yok. Airbnb Bonus yükleme konaklama ve muhasebe işlemi tamamlandıktan sonra hesaba ekleniyor. Şu linkten üye olursanız mesela, biz de küçük bir katkı kazanabiliriz.

Ayrıca siz de bizim referansımız ile üye olduğunuz için 25 Dolar ekstra kazanırsınız.

airbn nedir

Airbnb’nin Ek Faydaları

Sonuçta bu işi ana işi olarak yapan ticari bir faaliyetteki kişi de olsa, ek gelir amacıyla yapan biri de olsa karşınızdaki insan yerel. Bu yüzden şehre ilk ulaşımdan kiraladığınız eve varışa, şehir içi temel ulaşım bilgilerinden, müzeler, gezilecek yerler ve gece hayatı gibi birçok konuya kadar o kişilerden birçok bilgi alabilirsiniz. Yerel ve güncel olmasının yanı sıra benzersizdir de.

Geceleyin otel odanıza değil, evinize dönüyor olacaksınız. Bu da her türlü bir artı değerdir.

Restoranda, dışarıda yemek yemek kadar evde bir şeyler pişirmek için de fırsatınız ve teçhizatınız var. Aynı şekilde gece dışarı çıkmadan önce marketten alınmış içkilerle geceye başlamak da önemli bir tasarruf kalemi. Hoş bir durum olabilir tercihe göre.

Şehirdeki ilk tanıdığınız, ilk arkadaşınız ev sahibiniz olabilir. Bizim kullanımlarımızda onlardan çok öğrendiğimiz şeyler oldu. Belgrad‘daki amcamız ve eşi ile kısa sürede hoş sohbetler ettik. 50-60 yaşlarında evli bir Sırp çifti nerede bulabilirdik? Donetsk‘teki deneyimimizde gece mekanları konusunda yardımcı olan hoş bir ev sahibemiz vardı. Başka bir şehirde welcome drink olarak bize yerel bir şeyler hazırlamışlardı, naif bir ikram oluşu kadar bizi çok mutlu etmişti. Yine Belgrad‘taki amcamızdan kendi de kâr edeceği oranlarda havalimanı transfer de satın almıştık, bizi karşıladı, hiç uğraşmadan yorulmadan evine gidebildik.

Siz de deneyimlerinizi aşağıda yorum olarak paylaşmayı unutmayın.

Türkiye’de Airbnb & Airbnb İstanbul

Hem ülkemizde, elbette öncelikle de İstanbul’da airbnb uygulaması yaygınlaşıyor. Yabancılar için ciddi bir deneyim sunan Türkiye’yi ve İstanbul’u yerel dekore edilmiş, kimi zamansa biraz lüks ve ortak kültürle karılmış dekorlu evlerde deneyimlemek daha iyi bir seçenek fikrini benimseyen binlerce kullanıcı İstanbul’da airbnb’yi tercih edebiliyor. Bundan para da kazanabilirsiniz, sosyalleşebilirsiniz de.

kiralık ev

Airbnb Müşteri Hizmetleri

Oldukça başarılı, yardımcı ve konuya hakim, üzerine de müşteri memnuniyetini düstur edinmiş bir operasyon sistemi vardır. Bizim pek derdimiz olmadı ama olan arkadaşlarımız ve okurlarımızın deneyimlerine yardımcı olmaya çalıştık veya şahit olduk, her sorunun adaletli ve hızlı bir şekilde çözüldüğünü söyleyebiliriz. Airbnb sitesi içindeki iletişim sayfasından kendileriyle 7/24 iletişime geçilebilir.

Yurt dışı tüm konaklama seçenekleri ve önerilerimiz için Keşfetsene’nin Konaklama rehberine göz atın, alternatiflerle tanışabilirsiniz.

img

Tiflis Gece Hayatı

TİFLİS GECE YAŞAMI Tiflis Gece hayatı ülkemiz vatandaşları tarafından da sıklıkla tadılan, eğlenilen, Gürcistan…

6 Yorum

14 Yorum

 • Tarık

  11 Ocak 2016 - 22:13 Cevapla

  Öve öve bitirememişsiniz bu airbnb yi!!! Biz de İstanbul’da günlük daireler kiraya veriyoruz. Airbnb üzerinden rezervasyonları da eşim takip ediyor. Ama son kiralamanın ödemesini ise bir türlü alamıyoruz. Günlerdir yazışıyoruz airbnb ile. Sebebi de bir yıl önce konaklamış bir misafir anladığım kadarıyla airbnb yi bir şekilde dolandırmış. Nasıl yaptılarsa hem gelip evde konakladılar hem de airbnb nin dediğine göre paralarını geri aldılar. Ama o zaman airbnb bize ödemeyi yaptı. Bu konuyla ilgili de hiç bir uyarı yapmadı. Şimdi ise son gelen rezervasyonun parasını bunun için ödemiyor. Kendileri dolandırıldı, faturasını bize kesmek istiyor. Bu da airbnb nin üyelerini korumadığını, insanların airbnb üzerinden evini güvenli bir şekilde kiraya veremeyeceğini, airbnb nin üstlenmesi gereken riski üstlenmediğini ve kontrol edemediğini gösteriyor. Yani airbnb dolandırıcılara çanak tutarak ve kendisinin dolandırılmasının faturasını ev sahibine keserek kendisi de dolandırıcı olmuş oluyor. Kim evini airbnb üzerinden kiraya vermeyi düşünürse çok dikkatli olsun ve “bu site güvenli, nasılsa ödememi alırım” diye düşünmesin. Ayrıca ABD şirketi olduğu ve Türkiye’de en ufak bir bağlantı imkanı olmadığı için şikayet etme, dava açma ve hakkınızı arama imkanınız da yok. Onlar ne derse o. Siz de bırakın bu dolandırıcıları övmeyi. Herkes gerçeği bilsin.

  • Taflan

   14 Ocak 2016 - 20:49 Cevapla

   Merhaba;

   Acı tecrübeniz ve can sıkıcı deneyiminiz için üzüldüğümüzü belirtmek isteriz. Airbnb ile tahmin ettiğiniz üzere hiçbir ticari ya da duygusal ilişkimiz yok. İkimiz de ayrı ayrı veya birlikte onlarca kez Airbnb’yi kullandık, arkadaşlarımızın ve okurlarımızın tecrübeleriyle birleştirdiğimizde yüzlerce toplu tecrübe eder. Bizim de evini airbnb ile kiraya veren tanıdıklarımız var ve tüm bunlar birleştiğinde sizinki “tek bir deneyim” olarak kalıyor.

   Sinirinizi ve mağduriyetinizi anlıyorum ama bu koca sistemi sert eleştirmek için yeterli bir done değil bence. Elbette hatası da vardır; ancak biz airbn nasıldır diyenlere “çok iyidir” cevabı vermekten geri durmayacağız.

 • oktay demir

  28 Nisan 2017 - 21:00 Cevapla

  konunuz için teşekkür ederim sayenizde öğrendik airbnb’nin ne olduğunu

 • HAKAN YILDIRIM

  12 Mayıs 2017 - 17:42 Cevapla

  Gerçekten faydalı birşeymiş. Çok iyi görünüyor anlatılana göre.. Kullanmamak için bir sebep yok..

 • Sevda Kangal

  14 Haziran 2017 - 03:30 Cevapla

  Airbn nedir diye sitenizi buldum, bu kadar güzel bilgi vermenize şaşırdım. İçten tebrik ederim. Ben de sayenizde airbnb hesabı açıp üye oluyorum. Teşekkürler.

  • Taflan

   14 Haziran 2017 - 21:36 Cevapla

   Yepyeni yerler keşfetmen dileğiyle Sevda. Yurt dışında airbnb ile ev kiralamak hem rahat oluyor hem de kültürel bir deneyim sunuyor.

 • oktay demir

  26 Haziran 2017 - 23:38 Cevapla

  bende airbnb den ev kiraladım bosna herseke gitmiştim tavsiye ederim

 • Hakan UYSAL

  02 Temmuz 2017 - 09:44 Cevapla

  Teşekkürler tanıtımınız için. Elbetteki tarık arkadaşın ki gibi küçük aksaklıklar olacaktır. Bunlar illa herkesin başına gelecek diye birşey yok. Müşteriyle sorun yaşayıp, parasını iade etmesi yönünden bakarsanız güzel bir davranış airbnb açısından.

  • Taflan

   02 Temmuz 2017 - 18:30 Cevapla

   Gerçekten airbnb hizmetleri kadar, müşteri ilişkileriyle de başarılı bir firma.

 • masa bayrağı

  03 Temmuz 2017 - 12:32 Cevapla

  Airbnb hakkında bilgilendirme yaptığınız teşekkür ederim. Sayenizde yeni bir bilgi daha öğrendim.

 • Samsun çilingir

  21 Temmuz 2017 - 17:38 Cevapla

  Güzel Bir paylaşim olmus Başarilarinizin Devaminida Bekliyoruz

 • ordunaryus

  29 Temmuz 2017 - 14:17 Cevapla

  Bir çok kişi olumlu yorum yapmış gibi duruyor .

 • ensonoto

  03 Ağustos 2017 - 18:25 Cevapla

  Aynen bu şekilde paylaşımlara devam edin bilgilendirici ve açıklayıcı olmuş tebrikler

 • fatih

  19 Ekim 2017 - 16:50 Cevapla

  güzel bir paylaşım olmuş diğer tüm yazılarınız gib.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.