Beyrut Gece Hayatı

img

BEYRUT GECE HAYATI

Beyrut gece hayatı orijinal mekanlarıyla çok keyifli, çok renkli ve çok eğlenceli. Ancak tarihte şehrin Ortadoğu’nun Paris’i olarak anlandırılmasına sebep olan Beyrut gece yaşantısının günümüzde ‘abartıldığı kadar’ da iyi olduğu söylememek lazım. Bize göre İstanbul gece hayatıyla pek yarışamaz. Kadın erkek oranı konusunda ise İstanbul’a benzer bir düzeyde diyebiliriz, yani erkek çoğunlukta.

Öncelikle Beyrut’ta kumar oynamayı tercih etmeyin deriz. Büyük Casino biraz şehir dışında ve çok da güvenilir bir yer olmadığını öğrendik yaşayanlardan. O şaşaalı günlerini geride bırakmış, biraz kazıklama yerine dönüşmüş diyorlar. Bu şehrin muhteşem insanlarına inanmak lazım.

Genel olarak gündüz de oldukça şık olan insanlar geceleri bunu bir üst seviyeye taşıyorlar. O yüzden gece çıkarken biraz kendinize bakmanızda fayda var. Kulüp tarzı mekanların bazılarında rezervasyon zorunlu ve rezervasyonsuz girmek pek mümkün değil. O yüzden gidilecek mekanları araştırmakta, hatta rezervasyon yapmakta fayda var. En meşhur kulüpler Music Hall, Sky Bar, White, Buddha Bar ve B018. Biz B018’e gitme fırsatı bulduk.

Gece hayatının ana merkezleri Hamra ve Gemmayzeh. Hamra’da herkese hitap edecek mekanlar bulunmakta iken, Gemmayzeh biraz daha bohem bir bölge. İkisinde de farklı zevklere uygun, farklı kalitede mekanlar mevcut. 

Gemmayzeh‘de Taksim kıvamında küçük bar ve kulüpler bulunuyor. Sokağın çevresinde geceleri inanılmaz bir trafik oluyor. Tekelden biranızı alıp başlangıcı sokaklarda da yapabilirsiniz. Açsanız muhteşem sosislilerden de yiyin.

Hamra‘da kesinlikle favorimiz Bobo sokağı. Küçük bir barlar sokağı. Yan yana hepsi birbirinden ilginç ‘konsept’ mekanlar. Bir tanesi tamamen grafittilerle, posterlerle dolu bir hiphop barı, diğeri her detayında ayrı bir tasarım dokunuşu olan “February 30” adlı bir mini kulüp. February 30’da her sandalye farklı bir şekilde dizayn edilmiş ve DJ mekanın ortasında kocaman bir dolabın içinde çalışıyor. Kesinlikle görülmesi gerek. Diğer mekanlar da birbirinden ilginç.

beyrut gece hayatı_12

B018 elektronik müzik sevenler için çok orijinal bir yer ve Beyrut’un en meşhur kulüplerinden. Başlıktaki fotoğrafta göreceğiniz gibi bir otoparkın altında inşa edilmiş. Hem mecazi hem gerçek anlamda ‘underground’ mekanın, tepesi gecenin ileri saatlerinde açılıp bir açık hava kulübüne dönüşüyor.  Biz 5 gibi mekandan çıkarken kimsenin ayrılmaya niyeti yok gibiydi. Kulübün hikayesi de enteresan. Savaş zamanında müziğin savaşın stresine karşı ilaç olduğuna inanan bir arkadaş evinde partiler düzenlemeye başlıyor. B018’de partinini giriş kodu. Partiler çok popüler oluyor ve sanayi bölgesinde bir depoya taşınıyor. Sonrasında 1998 yılında şu anki yerinde garip bir mimariyle, “savaş mimarisi” deniyor, savaştaki sıkışmışlığı ve mezar hissini verecek şekilde yer altında açılıyor. Mekan Quarantine adında sanayi bölgesi denebilecek bir yerde bulunuyor. İyi giyinin ve ziyaret edin. Kapıdaki görevliler sizi içeri almazsa bir diğer kapıdan deneyin.

Beyrut Seyahat Rehberi’ni okumayı unutmayın. Bkz: Beyrut Gezi Rehberi

Beyrut civarynda gezilecek yerler

img

Camping

YURT DIŞI CAMPING REHBERİ Kamping konaklaması özellikle yurt dışında oldukça yaygın bir tercih. Bizlerin…

11 Yorum

2 Yorum

  • Mehmet Ali Yöntem

    26 Şubat 2014 - 14:16 Cevapla

    Gemmayzeh civarı gerçekten çok keyifli. b018 de inanılmaz bir mekandı Beyrut gece yaşamı için. Çok değerli ve geçerli Beyrut notlarınız var tebrik ederim.

  • Hülya

    16 Ocak 2015 - 17:54 Cevapla

    Beyrtu gece hayatı gerçekten Ortadoğu’dan beklenmeyecek kadar müthiş bir renkliliğe ve canlılığa sahip. Yolu düşen herkesin denemesini öneririm ben de. b08’de iki gece geçirmiştik ve sanırım çıktığımızda sabahın ilk ışıkları bize günaydın demişti. :)

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.