Paris Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  30€ (4 kişilik hostel)
 • Bira:  5 € (Barda)
 • Yemek: 5.95€ BigMac Menu
 • Ulaşım:  13.5 € (10 bilet)
 • Turistik Zenginlik: 5/5
 • Gece Hayatı: 4.5/5
 • Pahalılık: 5/5
 • Temel Süre:  5 gün

BİZCE AVRUPA’NIN EN GÜZEL İKİ ŞEHRİNDEN BİRİ*

İnanılması zor ancak interrrail sırasında Taflan; Paris gezisi için bir gün ayıralım hatta Paris’i pas geçelim diyordu, o kadar havalı ve kokoş anlatılmış ki bu şehir yıllarca, insan felaket kötü ön yargılarla yaklaşabiliyor. İyi ki Barış’ı dinlemiş ve Paris gezisine gitmişiz. 5 gece kaldık, 10 gece yetmez, 10 kez daha gideriz. Paris, kültürün, romantizmin, eğlencenin, asaletin, ağır başlılığın, gerçek anlamındaki artistli’ğin, edebiyat ve sanatın, modern yaşamın kısaca deniz harici her şeyin başkenti ve belki de en güzeli.

Paris yüksek fiyatları dışında kesinlikle yaşanılacak, alınan her nefeste keyif alınacak bir şehir. Paris’te hayatınızı sürdürme şansını yaşıyorsanız bize de yorum yazın ki detaylı derinlikleri Paris Gezi notlarımızda hep birlikte okuyalım, tüm gezginlerin bildiği gibi Paris ara sokaklarındaki küçük sürprizlerle hiçbir zaman kendini tekrarlamayan renkler sergiliyor ve herkesi Paris seyahatine davet ediyor.

(*Deniz farkıyla ilki için bkz: Barcelona)

PARİS ULAŞIM

paris ulaşım1

Avrupa’nın turizm cenneti Paris’e nasıl gidilir sorusu için, onlarca seçeneği öğrenmek ve bu romantik rüya şehir içinde Paris ulaşım alternatiflerini öğrenmek için Paris’te ulaşım sayfası sizin.

   

PARİS NOT DEFTERİ

Uzatın: Kalabildiğiniz kadar uzun zaman ayırın. Bitmiyor bu güzel şehir. Eğer 5,6 günlük bir tatiliniz varsa rotaya yeni bir şehir eklemeyip sadece Paris’e ayırın vaktinizi.Görülecekler listesindeki her yere gitmeye çalışın. (Aşağıda) Zaten onlara giderken birçok şeyi de yapacak, birçok güzelliği de göreceksiniz.

Mont Marde’de kaybolun: Bu tepe olağanüstü. Burada bütçe mümkünse paraya kıyıp yiyin için. Hararetli bir şekilde binaların arasında gezin ve mutlaka ama mutlaka kaybolun.

Paris’te aşık olun ya da aşk yaşayın: Paris gezisine sevgilinizle, eşinizle gittiyseniz ona bir de burada bakın, yalnızsanız bir fırsat bulup aşık olun… Aşkı çok daha farklı hissedecek, çok güzel şeyler yaşayacaksınız bu romantik şehirde.

Şarap için: Fransız şarabına diyecek yok. Bizimkinin iki tık güzeli, on tık ucuzu. Zaten şehirde çok para harcayacaksınız (Biraz pahalı bir şehir) marketlere girip 2,3 Euro ve üstü fiyatlardaki herhangi bir şarabı alın çıkın sokaklarda için, bize de bir şerefe derseniz gönlümüz ısınır.

Tadını Çıkarın: Tüm otoritelere göre, tüm itiraz ve tartışmalara rağmen en kötü ifadeyle Dünya’nın en özel şehirlerinden birindesiniz. Paris’i dibine kadar soluyun.

   

PARİS’TE GÖRÜLECEK YERLER

Eyfel (2) Eyfel Kulesi: Yazacak bir şey yok. Değil Paris’in, değil Fransa’nın, belki de Avrupa’nın simgesi. Tabii ki gidersiniz. Çıkmanız bizce o kadar gerekmez. Etrafında takılmaksa paha biçilmez. Hakkında temel ve turistik  bilgileri için şu yazıya bir tık: Eyfel Hakkında 10 Bilgi

Palaise Royal (Meydan); Louvre Müzesi, Dönme Dolap ,Zafer Takı (Champ’s Elyeese’nin girişi), Versailles Sarayı: Aynı yerdeler.  Louvre Dünya’nın tartışmasız en önemli ve aynı zamanda en çok ziyaret edilen müzesidir , insanlar sadece buraya 5 gün ayırıyorlar. Çok fena sanat düşkünü değilseniz ve zaman kısıtınız varsa 1 gün bence yeter. Sabah erkenden gidin, arada ara verip meşhur cam piramitli kapısına çıkar, çay kahve içer, dinlenir diğer bölümlere geri girersiniz. Gir çık mevcut biletinizle ücretsiz, o yüzden bileti kaybetmeyin. İçeride göreceğiniz zilyon tane önemli eser var, en önemlileri resim olarak Mona Lisa ve heykel olarak Venüs ile Kanatlı Zafer Heykeli

Paris_6

Bizce bu eserlerden ziyade onu izleyenler fotoğraflık. Müzenin içeriğine vikipedi’den falan bakın lütfen, bayağı bayağı sıkı bir yer. Bu bölgedeki önerimiz sabah başlayan turunuza hava kararınca devam etmeniz çünkü, gece altında ışıklandırılmış bir piramit ve devamındaki dönme dolap, Champ’s Elyeese v.s. muhteşem… Dönme dolaba da bu saatte binerseniz olağan üstü bir Paris manzarası sizindir. Hem kendisi güzel, hem gece manzarası için ideal. 40-50 metre yüksekten iyi bir manzara var. (Gündüz panoramasını çok yerden görebileceksiniz)

Versailles’e biz giremedik o zaman, genel yazılar verimli bir tur olduğu doğrultusunda. Siz gidin, bize de anlatın.

Disneyland Europe:  Biz gidemedik, giden her yaştan ziyaretçinin çok beğendiğini hatırlatmak lazım. Sadece bunun için Paris Dineyland turları düzenleniyor düşünün.

Champ’s Elyeese: Bağdat Caddesi’nin iki tık ciksi. Gezip dolaşması eğlenceli, alışveriş pahalı. Gece gündüz canlı ve önerilesi. Ben bayılmadım ama nasılsa geçeceksiniz yolunuzun üstünde. İnterrail zamanı gece hayatına zaman ayıramıyorduk o yüzden pek bilmiyoruz ama Paris’in gece kalbinin ciddi bir şekilde bu cadde civarındaki kulüplerde attığını hatırlatmak lazım.

Paris_7

Sein Rehri: Paris’i ortalayan nehir. Her yerde karşınıza çıkacak zaten. Küçük bir nehir turu, ya da sağında solundaki mekanlarda yeme-içme mantıklı bir fikir.Yapay plajları da fotoğraflayabilirsiniz.

Notr’ Dame De Paris: Kesinlikle çıkmanızı önereceğimiz bir kule/kilise/mabet. Hem tarihi olarak çok çok önemli, hem mimari olarak çok güzel. Sabah erkenden çıkarsanız asıl manzara olan tarafta güneş yemeden Paris’i izleyebilir ve fotoğraflayabilirsiniz. Öğleden sonra çıkarsanız da (maalesef bizim tecrübe) manzaradan bir şey kaybetmezsiniz, güneş gözlüğü yardım eder. Kilisenin içi de hiç fena değil. Önünde de zero point var. Dünya’nın merkezi!!!

Paris_8

Mont Marte Tepesi ve Kilisesi (Beyaz kilise): Çoook güzel bir Paris bölümü. Hani filmlerde, hikayelerdeki gerçek Paris sokaklarını hissedebileceğiniz bir tepe ve bölge… Oradaki restoranlarda bi’ akşam yemek yiyin, bir kadeh şarap için, sokak müziklerini dinleyin ve Paris’in romantizmini yaşayın. Tepenin devamındaki kilise oldukça güzel bir yapı, beleş zaten. Akşam üstü falan gittiyseniz ziyaret edersiniz. Ama o sokaklarda bir aşağı bir yukarı inip çıkmak keyif verecek düşüncesindeyim. Caddelerin devamında Amelie filminin çekildiği Amelie’nin barı var, bir şey yok ama fotoğraf çekip hava atmak ya da nostalji yaşamak için hoş bir yer. (Filmdeki dekorlar ve biblo v.s. parçalar duruyor.) kime sorsan esnaftan gösteriyor ama bir şey yok ki orada da diyor. – Katılıyorum.

Paris_12

Paris Metrosu: Başlı başına görülecek bir şey. Sık kullanacağınız için de göreceksiniz zaten. Bazı duraklar, oranın özelliğine göre döşenmiş, o da çok keyifli bence, zevk için inip fotoğraflayıp arkadaki trene binebilirsiniz. (Louvre’de falan anlarsınız, resmen istasyon bir müze).

Boulevard de Clichy:  (Blanchee Metrosu’nun çıkışı):Moulin Rouge ve bir sürü tiyatro ile adult içerikli mağazalar (porno dükkanlar v.s.) burada. Moulin Rouge’a girmezsiniz muhtemelen (Kişi başı 50 ilâ 180 Euro arası) ama önünde meşhur Merilyn sahnesini fotoğraflayabileceğiniz, yerden rüzgar çıkan kocaman bir lögar kapağı var. Kızlar etek giysin, erkekler de rüzgarda sallanan bir kıyafetle gitsin derim.

Paris_11

Musee d’Orsay (Orsay Müzesi):Paris’in Louvre’den sonraki en önemli müzesi. Özellikle resim sanatı konusunda sıkı eserler var. Önceliğiniz olmasın ama önerilir.

Cimetiere du Pera-Lachaise (Mezarlık): Dünya’nın en meşhur mezarlığı. Bi’ şey yok. Ama bizden Yılmaz Güney, Ahmet Kaya gibi isimler ve dünyadan Victor Hugo, Jim Morrisson gibi meşhurların ve kaçakların mezarları var. Vakit kalınırsa gezilebilir ama genel olarak bakımsız bir mezarlık olduğunu söylemek gerek. Mezarlık turistik olur mu? Paris’teyse ve ülke Fransa göçmen yasalarına sahipse oluyor işte.

Paris_21

The Conciergerie: Bu da Paris’in meşhur hapishanesi.. Gitmedik, yorum yok. Çok öncelik olmaması gereken yerlerdenmiş, biz de vakitsizlikte öyle yaptık. İstiyorsanız Google’yın bi’.

Diğer: Burada biraz google, biraz şansınız, biraz turizm info ofisleri biraz da ayaklarınız size daha yardımcı olur. Paris Opera Binası, Concorde Meydanı, Chaillot Sarayı aklımızda kalanlar.

Paris_22

Ayrıca dünyanın her mutfağının temsilcisi muhteşem restoranlar, Parizyen dediğimiz küstah(!) ve havalı Parisli insanlarla yürünen herhangi bir caddede geçirilecek zaman, her kadeh şarap, her lokma çikolata ve sınırsız alışveriş seçeneği Paris seyahatinde gezginleri mutlu edebilecek şeyler.

img

Zeugma Mozaik Müzesi

Bir Dünya Mirası, Müzecilik Harikası Nispeten çok ülke, çok şehir; merakımız dolayısıyla da çok…

0 Yorum

15 Yorum

 • Mert

  27 Nisan 2014 - 11:11 Cevapla

  Dünya’nın en güzel şehirlerinden biri gerçekten Paris. Gezi rehberiniz de çok güzel olmuş, teşekkürler.

 • Gamze Şenlikçi

  14 Kasım 2014 - 16:16 Cevapla

  Paris seyahati yapmadan önce 4 gezi blogu okudum, üçünüz çok güzel, biri çok kötü diye yazmıştı, şimdi anlıyorum ki bir başka sayfada yazdığınız beklentisiz olma konusunda çok haklısınız. Ortalama bir beklenti ile gidildiğinde Paris muhteşem bir yer gerçekten. 6 gün kaldık biz, şahaneydi bir daha gider bir 6 günümü daha Paris’te geçiririm.

 • Mustafa

  02 Ocak 2015 - 23:19 Cevapla

  Avrupa’nın gerçekten en güzel ve en kötü şehri Paris. Tamamen hayata bakışınız ve şansınızla ilgili biraz. Bir tur şirketiyle Paris’e gitmiştik üstüne bir de kendi kendimize gittik, iki farklı çılgın deneyimdi. Herkesin şans verip, açık görüşlü olup Paris’e gitmesini öneririm. Birkaç kez yapın bunu.

 • Taflan

  18 Şubat 2015 - 15:02 Cevapla

  Olur seviyorsanız gidin bence. Çok güzel bir yerdir Paris.

 • DENİZ

  30 Ağustos 2015 - 02:10 Cevapla

  Yabancı dili iyi bilmeden çat pat konuşmayla sözlük eşliğinde ne kadar gezilip görülebilir sizce ? Gitmeli miyim yoksa hiç kalkışmayayım mı ? :)

  • Taflan

   31 Ağustos 2015 - 12:45 Cevapla

   Deniz Merhaba;

   Bu tartışmalı bir konu. Neyi ne kadar halledebildiğinle ilintili. Elbette yabancı dil olmadan seyahat edilebilir ve özellikle Avrupa gibi yerlerde birçok şey de bir şekilde halledilebilir ama dil bilince her şey çok daha kolay ve zevkli. İnsan iletişim kurdukça daha iyi öğrenir, daha iyi gelişir yollarda; üstüne çok basit sorunlarda da bazen konuşamamak insanı çok sıkabiliyor. Denerim diyorsan, dene, yaparsın; bulaşmayayım diyorsan, bulaşma sıkılmazsın :)

 • Can

  08 Aralık 2015 - 10:09 Cevapla

  Merhaba gece hayatı ile ilgili deneyiminiz ya da bir duyumunuz var mıdır acaba merak ettik biz de Christmas dolayısıyla Paris’te olacağız. Eğer benim gözümden kaçmış ise affola. :)

  • Taflan

   08 Aralık 2015 - 16:04 Cevapla

   Can Merhaba;

   Ne yazık ki Paris seyahatimiz çok eski ve Paris gece hayatına istediğimiz kadar zaman ayıramamıştık. Çok iyi olacağına eminiz ama bilgi ve öneriler için alternatif kaynaklara bakmanı önermekten öteye geçemeyeceğiz. Tadını çıkar, hatta deneyimlediğin mekanlar olursa bize de yaz :)

   Sevgiler.

 • Filiz

  15 Aralık 2015 - 16:27 Cevapla

  dil bilmeden gezi rehberi bir kitapçık ve sözlükle 2 bayan ve 2 çocuk (yaşları 13 ve 7) olarak sıkıntı yaşar mıyız sizce

  • Taflan

   18 Aralık 2015 - 16:16 Cevapla

   Bu çok kişisel bir durum olur Filiz. Halledebilecek çok kişi olsa da, bunun gerçekten sorun olabileceği çok durum da olabilir. Tamamen sizin cesaretiniz, konforunuz ve sabrınızla ilgili bir durum. Çekinceniz yüksekse başka bir yol arkadaşı veya tur şirketini deneyebilirsiniz en azından.

 • Özlem

  14 Ocak 2016 - 12:15 Cevapla

  Merhaba, biz balayı turumuz için birkaç günlüğüne Paris’e de uğramayı düşünüyoruz. Paris’teki son olaylardan sonra ikimiz de endişeliyiz acaba oradayken havaalanında ya da başka bir yerde Müslüman Türkler olarak sorun yaşar mıyız diye.. Sizin fikrinizi merak ediyorum bu hususta. Sevgiler.

  • Taflan

   14 Ocak 2016 - 20:50 Cevapla

   Özlem merhaba;

   Bu son olaylardan bağımsız zaten sık sık başımıza gelebilecek bir durum. Oralarda da milyonlarca müslümanın yaşadığını da unutmayın. Hiçbir sorun olmaz ve Paris seyahatinizi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz.

   Evliliğiniz ve balayınız için tebrik eder, mutluluklar dileriz. Uzun bir yolunuz olsun. :)

 • Bilal

  27 Ağustos 2016 - 02:19 Cevapla

  Paris benim için çok kolay, çok ucuz “bedava” bir şehir olmuştu interrailimde.
  Sanırım orayla söylemem gereken tek şey insanları kibardı en azından biz haritamıza boş boş bakarken Fransız hafif yaşlıca bir çiftin yanımıza gelip yardıma ihtiyacınız var mı diye fransızca sorup anlamadığımızı söylediğimizde ingilizce sohbete başlayarak yarım saatlerini bize ayırıp şuraya gidin buraya gidin demesidir.
  Kesinlikle uzun süre geçirilmesi gereken bir şehir.

 • ordunaryus

  12 Ağustos 2017 - 11:02 Cevapla

  fransa nın tek ve öne en çok çıkmış şehri , adamlar çorak arazileri güzelleştirmiş işte , olay bu

 • fatih

  29 Ekim 2017 - 14:35 Cevapla

  gezi rehberi olarak en beğendim site bu çok orjinal ve güzel yazıyonuz teşekürler

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.