Nepal Vizesi

img

NEPAL VİZESİ

Yeşil pasaport da dahil (Niha ha!) kapıda vize uygulaması vardır.

Nepal Vizesi İçin Gerekli Evrak : Yok. Ödeme ve fotoğraf yeterli.

 • 15 günlük Nepal vizesi için 25 Dolar,
 • 30 günlük Nepal vizesi için 40 Dolar,
 • 100 günlük Nepal vizesi için 100 Dolar ödenir.

1 fotoğraf yanınızda olmalı, dandik eski bir vesikalığınız varsa onu kullanmanın tam zamanı. Fotoğrafınız yoksa havalimanında makineden 5 dolara çektirebilirsiniz.

Birden çok kişilik grupla geliyorsanız şansınız var; bir yolcu uçaktan iner inmez sıraya girerse diğerleri ortalıktaki giriş formlarını alıp, sonra doldurup yanına gelebilir çünkü vize sırası çok ciddi bir zaman kaybı. 2-3 uçak aynı ya da yakın zamanlarda iniyor ve sadece 3, 4 gişe, bi’ de aşırı hantal çalışıyor. Biz yaklaşık 2, 5 saat havaya bekledik. Normal bir insanın 50 saniyede yapacağı işi 4 kişi 4 dakikada yapıyorlar. Biri para alıyor biri bilgisayara giriyor biri vizeyi yazıyor diğeri pasaporta yapıştırıyor, ölme eşeğim ölme…

Pasaportta herhangi bir giriş için kullanılmış yarısı boş sayfanız varsa rica edin oraya yapıştırırlar. Çıkarken de küçük bir form dolduruyor veriyorsunuz. Çıkış pulunu vizenin altına yapıştırıp sizi uğurluyorlar.

Nepal Vize Süresi Geçerse: 3 Dolar yenileme ücreti ve günlük 2 Dolar ceza ödenerek ekstra süreli vize uzatılır.

Nepal Kara Sınırında Vize alan arkadaşlar aynı işlemlerle yarım saatte almışlar. Karadan geçiş yapacak okuyucularımız süreden biraz kâr edebilir.

Not: Katmandu Havalimanında taksiye bindikten sonra bir de limandan çıkış için 50 Nepal rupisi polis para alıyor. Adam başı 25 mi, araç başı 50 mi anlamadık, belki otopark parası ama herkes bunu ödemiş. Zaten yarım dolar ediyor komik bir rakam ama bilginiz olsun, cebinizde yerel para olmalı.

Nepal-Gezi-Rehberi

img

NeredeKal Dergi 2014 Yaz Sayısında: Keşfetsene

HİNDİSTAN GEZİMİZ NEREDE KAL DERGİ 14 YAZ SAYISINDA Türkiye'nin öncü turizm tesisleri rehberi sitesi…

0 Yorum

4 Yorum

 • Deniz

  16 Eylül 2015 - 10:24 Cevapla

  Merhabalar,
  Mart ayı gibi Nepal’e gitmeyi düşünüyorum ama planım biraz karmaşık sizden fikir almak istiyorum. Delhi de yaşayan arkadaşımla buluşup 1 gece Delhi de kaldıktan sonra Nepal’e geçmek istiyorum. Nepal’den sonra tekrar Hindistan’a geçip daha önce kuzeyini gezdiğim bu ülkenin güneyini de görmek istiyorum. Oralara kadar gitmişken önceki ziyaretimde gidemediğim Nepal’i de görmek amacım. Vize yi alırken çok girişli Hindistan vizesi almam yeterli oluyor mu, bu ülkeye giriş çıkışım da ? Daha önce vize alırken Nepal var mı diye sormuşlardı ben Nepal’e gitmeyeceğimi söylemiştim bunu özellikle sormalarının nedeni nedir bunu ayrıca söylemek mi gerekiyor yoksa zaten multi alınca hiç bir sorun kalmıyor mu? Beni bu konuda bilgilendirseniz memnun olurum.

  • Taflan

   16 Eylül 2015 - 13:19 Cevapla

   Deniz Selam;

   Aynen durum dediğin gibi. Nepal’de zaten parayla kapıda vize alıyorsun o yüzden rahat, ancak Hindistan için bir vize kullandıktan sonra tekrar giriş için belirli bir süre geçmesi gerekiyor. Bu yüzden seyahatini iki parçalı yapıp birinden sonra diğerine girmen yönünde önerimiz olur. Ya da Nepal- Hindistan – Nepal yapabilirsin ancak Hindistan’a çıktıktan sonra girmeye çalışmaman konusunda tavsiyemiz olur. Sevgiler.

   • Deniz

    18 Eylül 2015 - 15:42 Cevapla

    Selamlar,
    Bu durumda Nepal’den giriş yapıp Hindistan’dan çıkış yapmam gerekiyor ya da tam tersi.Bilgilendirme için teşekkür ederim.

 • Sarper

  09 Ekim 2016 - 18:38 Cevapla

  Arkadaşlar selam,
  Biz de eşimle kasım sonu gibi düşünüyoruz. 2-3 ay o bölgede kalma niyetimiz var, Nepal – Hindistan. Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bakalım bizi neler bekliyor. WWOOF ya da Helpx organizasyonuyla gitme düşüncemiz var. 1-2 hafta organik bir çiftlikte çalışıp, bütçemizi de kontrol altında tutmak istiyoruz çünkü niyetimiz uzun süre kalmak. Nepal göçmenlik bürosunun linkini buldum, online vize başvurusu da alıyorlar bu kuyruklardan kurtulmak için. Bilgim tamamen teoride tabii. Vizeyi online gönderecekler mi yoksa yine orada bekleyecek miyiz, bilemiyorum. Ben başvuruyu buradan yapacağım. Tecrübelerimi paylaşırım. Buyrun,

  http://online.nepalimmigration.gov.np/tourist-visa

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.