Venedik Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak:  10 € (Çadır/Kamp)
 • Bira:  4 € (Bar)
 • Yemek:  18 € (Restoran)
 • Ulaşım:  5 € (Vapuretti)
 • Turistik Zenginlik: 4/5
 • Gece Hayatı: 3.5/5
 • Pahalılık: 5/5
 • Gerekli Süre: 3 gün

BALIK ŞEKLİNDE ADAYI KILÇIK MİSALİ SARAN KANALLAR

İtalya’nın en pahalı (en kazık) ve Roma ile birlikte en turistik şehri. Üst meblağlarda bir bütçe ile gidecek gezginlerin keyfi ayrı, kesfetsene.com‘un genel duruşuna göre yazalım.

Kanalların sokak, vapurettilerin otobüs, gondolların araba olduğu, her şeyin denizle taşınmasından dolayı tüm fiyatların fahişleştiği, şehrin ada kısmındaki önemli bir meydan San Marco Meydanı’nda bir espresso 25 Euro. Turizm informationlar’da harita bile paralı. Gerek de yok, şöyle bir bakının yeter.

Balık şeklindeki büyük adayı kılçık misali saran kanalların küçüklerine sadece gondollar ve minik botlar giriyor. (118 küçük adacık – 170 kanal) Grand Kanal’dan ve çevre denizden vapurettiler, büyük deniz taşıtları ve diğer hususi ya da toplu taşıma araçları geçiyor. Motorlu kara taşıtlarına yasak. Grand Kanal’da yüzmek de yasak ve ciddi denetim var. Deniz ve sahillere gidebilirsiniz.

   

VENEDİK NOT DEFTERİ

Alba D’oro kampında konaklayın: Venedik içinde zaten kalamazsınız muhtemelen. Mestre bölgesindeki hostellerde kalabilirsiniz ancak şiddetle yönlendireceğimiz bir kamp var. Alba D’oro görüğümüz en güzel kamp. hatta eko tatil köyüydü. Kişisel çadır, bungalow, lambri ve pvc odalar, prefabrike evler, karavan, tekne gibi alternatifler var. 1 büyük havuz, 2 havuz yanı jakuzi, açık jimnastik salonu, market, restoran, iki bar, disko, pub, çamaşırhane, ücretsiz masa tenisi ve bilardo, kum futbol sahası… Çadırımız olmasına rağmen daha ucuz olduğu için hazır yataklı tente odalarda kaldık. (Şahsi çadır başı 8 Euro, içinde kalacak kişi başı 9 Euro) (Kendi lüks tentelerinde yatak ve nevresim dahil kişi başı 11,25 Euro)

Alışveriş ve yemek için Mestre’yi Seçin:: Venedik’in ada kısmının gerisinde -geldiğiniz yerde- Mestre bölgesi var. Daha makul fiyatlarla alışveriş ihtiyaçları, yeme içme ve konaklama gerçekleştirilebilir. Ada kısmına geçmeden su v.s. basit ihtiyaçları buradan yanınıza alın.

Otomatları Kullanın: Venedik Gezinizde yerel insanlar gibi turistik dükkanlar yerine sokaklardaki otomatlardan daha makul fiyatla kahve içilebilir, cips çikolata v.s. atıştırılabilir.

Gondola binin diyeceğiz ama: Ahaha. Yürü git dostum! (80 Euro) Bu turistik romantizm yerine biz vapuretti yazdık. Okumaya devam.

Vapurettiyle gezin: Gondola binemeyen biz fakirler için ara sokaklara girmese de, kısmen yakın tat veren Vapuretti’ler (Şehir hatları vapuru) yeterli. 1 numaralı hat ring çiziyor ve en geniş aralıkla neredeyse her yere gidiyor. 45 dakika süren yolculuğun bedeli 5 Euro civarı. (Çoklu biletle değişken ve daha uygun fiyatlar var)

   

VENEDİK’TE GÖRÜLECEK YERLER

Kanallar ve köprüler: Venedik’in dokusunu oluşturan bir sürü güzel kanal ve köprüler Venedik turunun da önemli unsurları.

Venedik-6
San Marco Meydanı ve Kilisesi: Napolyo’nun deyişiyle “Avrupa’nın en güzel şenlik alanı”nda çılgın sayıdaki güvercinle birlikte nefes alabilirsiniz. Yemek almayın. Marketten alacağınız şarap ya da soft içecekler size yeterli olacaktır. Konser, film prömiyeri gibi birçok açık etkinliğe ücretsiz katılabilirsiniz denk gelirse.

Rialto Köprüsü: Venedik’teki en görkemli köprü. Grand Kanal üzerindeki 4 köprüden biri ve en eskisi.

Saraylar: Sadece Grand Kanal üzerinde 220 civarı saray varmış. Vapuretti turunda göreceğiniz bu sarayların beğendiklerinizi tur sonrası ziyaret edebilirsiniz.

Venedik_5
San Giorgio Maggiore Kilisesi ve Çan kulesi: Özellikle uzaktan ve karşı sahilden çok hoş görünen bu yapı da ziyaret edilebilir.

Diğer: Tövbe Köprüsü, Rialto Köprüsü, Dükler Sarayı, Çan ve Saat Kulesi, Santa Maria Della Salute Kilisesi.

img

Capri Gezi Rehberi

İmparatorlardan Ünlülere Zenginlerin Tatil Merkezi Yüzyıllardır ünlülerin ve zenginlerin tatil adası Capri, İtalya'da yaz…

0 Yorum

3 Yorum

 • Melahat

  24 Ağustos 2014 - 21:27 Cevapla

  Alba D’oro kampıni cok arastirdik ama kapanmis olabilir – rezervasyon/fiyat icin yanit vermiyor tipi mesajlar cikiyor.
  Siz ulasabilirseniz direk temasa gecebilecegimiz adresini de yayinlarsaniz seviniriz.
  Ayrica baska alternatif kalacak yer oneriniz varsa sevinir 2 gun yerine 3-4 gun kalabiliriz ayni uygun fiyatli bir sey bulabilirsek

 • Metin

  11 Ağustos 2017 - 12:03 Cevapla

  Merhaba, illa bu sayfaya bakacaklar yararlanacaklar olacaktır benim gibi, venedikte mestre tarafında AO Hosteli öneririm günlk 21€ kaldım oldukça memnun kaldım, yemek için de venediğe geçince soldaki ilk take away pizzacıyı öneririm halit adında bir türkte çalışıyor orda

  • Taflan

   12 Ağustos 2017 - 19:13 Cevapla

   Metin Merhaba,

   Süpersin, Venedik gezi notlarınla, sayfamıza katkıların için çok teşekkürler. Gezdiğin diğer şehirler için de benzer yorumlarını esirgeme lütfen.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.