Potsdam Gezi Rehberi

img

Potsdam Gezi Fotoğrafları

İlk adım;
  • Yatak:  15 € (Guesthouse)
  • Bira:  3.5 € (Bar)
  • Yemek: 12.5 €
  • Ulaşım:  9 € (Günlük Bisiklet)
  • Turistik Zenginlik: 3.5/5
  • Gece Hayatı:  ?/5
  • Pahalılık: 3.5/5
  • Temel Süre: 6.5 saat

ALMANYA’NIN UNESCO KÜLTÜR MİRASI LİSTESİ ZENGİNİ

Potsdam şehri Berlin‘e trenle (metroyla) 50 dakika mesafede, doğallığını korumuş olağanüstü bir kent. Potsdam aynı zamanda Branderburg eyaletinin başkenti ve Unesco Kültür Mirasları listesinde Almanya’nın en zengin varlığını oluşturan şehir. Kenti gezmenin en güzel yolu bisiklet. Çünkü Potsdam kesinlikle bisikletle ulaşım için yaratılmış bir şehir.

Tren istasyonundan kiralanacak bisikletle yarım günde baştan sona rahatlıkla gezilebilecek, her metrekaresinde huzur verici müthiş anlar sunan iyi bir destinasyon. Müthiş parkları, göl ve nehirleriyle suyu gerçekten iyi kullanmış bir yerleşim ve zamanında Fransızlara özenmişlikten doğan ciddi sarayları ile Potsdam, Almanya’nın sürpriz yerleşimlerinden. Üstelik isterseniz bisikletinizi Berlin’den kiralayarak da trenle buraya gelebilirsiniz.

Berline yakın

Neredeyse sıfıra yakın göçmen yerleşimi ile kendini korumuş, İkinci Dünya Savaş’ında hiç zarar görmemiş mimarisi, uzun dönem yaşadığı zenginlik ve bu maddi gücün yarattığı paha biçilmez mimari kuzey-orta Avrupa’da sürpriz bir kenti gezi planlarına ekliyor.

   

POTSDAM NOT DEFTERİ

Kısa Tutun: Potsdam gezisi yarım gün sürecek bir keşif. Daha geniş geniş yayılmak istenirse zaman anca bir günü tamamlar, sabah erken başlanan bir tur öğleden sonra Berlin treninde tamamlanabilir, konaklamayın ki tadı damağınızda kalsın.

Kesinlikle Bisiklet Kiralayın: Tren istasyonunda bulabileceğiniz bisikletler tüm şehri ayaklarınız altına sermek için birebir. Tüm günlük sivil 9, öğrenci 7 Euroya kolaylıkla kiralanacak kont-pedal standart bisikletler burada ana ulaşım aracımız olacaktır. Hem spor hem keyif yapmak için birebir bu keyif ayrıca bize ciddi zaman da kazandırır. Tüm şehri kaplayan bisiklet yollarından iki nokta arasında hızla gezebileceğimiz gibi, doğal parkların arasından da uçarak geçebiliriz.

Berlin’den bisikletle de gelebilirsiniz: Oldu da bisikletinizi Berlin’de kiraladıysanız bildiğiniz gibi trenlere bisikletle binebiliyorsunuz. Kendi bisikletinizle rahatlıkla Berlin’den Potsdam’a  gelebilirsiniz.

Bira için: Berlin’den geliyor ya da Berlin’e gidiyorsunuzdur ama meşhur Alman biralarının tadı burada ekstra bir güzel çıkıyor. Bira daha iyi olduğundan değil, şehrin ve manzaranın verdiği huzurdan daha bi’ tat alınıyor her yudumdan.

Görülecek Yerlerin Tümünü Gezin: Aşağıdaki listede yer alan tüm yerleri gezmenizi -mümkünse bisikletle- öneririz. Şehir zaten kısıtlı zamanda çok büyük nimetler sunan bir şaheser. Bunun tadını çıkarırken tüm güzel noktaları görebilirsiniz.

   
Almanya saraylar

POTSDAM’DA GEZİLECEK YERLER

Tüm Potsdam şehri: Evet evet, tüm şehir direkt gezilecek yerler listesinde. Özellikle ücretsiz verilen haritalardan (Tren garında, turizm info ofisinde ya da bisiklet kiralama ofisinde) dairesel bir rota çizerseniz, bu rotadaki tüm noktalar size keyifli bir şekilde şehri sunacak. Şehrin Prusya yönetimi sırasında; Prus, Rus, Alman, Fransız, Hollanda, Belçika mimarileri muhteşem bir şekilde harmanlanmış ve ciddi bir şehircilik anlayışıyla hazırlanmış yerleşim gerçekten insana iyi hissettiriyor.

Bisiklet Kiralama Haritası: Eğer sözümüzü dinler ve bisiklet kiralarsanız aynı zamanda size bir kısa biz uzun bisiklet rotası verecekler. Biz zaman kısıtından ve geleneksel gezgin deneyimlerinden kısa rotaya sadık kaldık, inanılmaz mutlu olduk. Muhteşem bir şehir planlama ile ilerlemiş bir kent ve bisiklet rotası bize bunu tüm nimetleriyle sunuyor.

Sanssouci Park: Fransızca ‘umursamazlık’ anlamına gelen bu park bildiğin umarsızca dinlenmek için muhteşem bir yer. Haşmet, görkem, şaşâ, dinlence, huzur gibi birçok kelimenin anlamını hissedeceğiniz bu park başta Sanssouci Sarayı olmak üzere birçok saray ve ev bulunmakta.

Sanssouci Sarayı: Potsdam’da görülmesi gereken yerlerin başında gelen muhteşem bir saray. Bahçe peyzajı, dış ve iç mimari sarayı bulunmaz bir turistik yapı yapıyor. Bahçenin başından saraya bakış da, bahçenin her satırı da, sarayın önünden aşağı bahçeyi izlemek de paha biçilemez keyifler sunuyor insana.

Holländische Vierte: Kusursuz bir nizamla dizilmiş eski kırmızı Hollanda evleri. Çok güzel cafeler bulunmakta. Kaçırmayın.

Potsdam_5

20 Göl: Bakmayın bizim yarım gün dediğimize. O anca ana hatları için. Potsdam tam 20 göden ve birçok nehirden oluşan bir şehir. Ana hatlar dışında herhangi bir göl kenarında oturup dinlenmek, iç huzura kavuşmak için de olağanüstü bir kenttesiniz, tadını çıkarın.

Chinese House: Sanssouci Parkı’nın içinde yer alan, altın kaplamaymış gibi yükselen orta ölçekli bir bina. Bisikletle şöyle çevresi tavaf edilebilir.

Neues Palais: Sanssouci Parkı’nın içinde yer alan şahane bir saray. Şehrin genel zenginliğine daha sonra eklendiği için ‘yeni saray’ adıyla da anılmakta. Büyüklüğünü fotoğraf karesine sığdırmayı başarırsanız bize de iletin.

Potsdam Üniversitesi: Sarayın hemen arka sayfasında yer alan üniversite binanın haşmetinden biraz küçük kalmış gibi olsa da aslında tek başına bakıldığında müthiş bir yapı. Burada güzel sanatlar okumak istiyor insan. Yaratıcılığa katkısını düşünsenize.

Brandenburg Straße: Cafelerin sıralandığı ana cadde. Aradaki güzel müzelerle birlikte zarif tabelalarıyla korunan doku caddeyi kapitalizme direnen huzurlu bir yaşam sokağı yapmış bizce. Yürümesi, bisiklete binmesi şahane.

Potsdam gezisinin ardına Berlin’e döneceğimizi düşünürsek Berlin Gezi Notları da ilginizi çekecektir.

img

Dalaman Gezi Rehberi

MUĞLA'NIN EN BAKİR KOYLARI Dalaman havalimanı bulunması nedeniyle Muğla'nın çok yolcu çeken turistik ilçelerinden.…

2 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.