Hindistan Yeme İçme Rehberi

img

KÖRİ DEĞİL O KÖRİ DEĞİL!

Hindistan’ta ne yenilir demeden önce gezginler ve turistler için ne yazık ki hijyen lezzetin önüne geçiyor bilmek lazım. Leziz Hint yemeklerini tatmak ve dünyaya yayılmış meşhur Hint mutfağının lezzetlerini denemek için tüm yabancı misafirler gibi otelleri ve uluslararası restoranları öneririz. Ama merak etmeyin, birçok şeyi tadabileceğiz. Buyurun;

Ön bilgiler:

 • Hindistan Genel Notlarımızı okuyarak başlayın. Oradan geldiyseniz buyurun devam edin.
 • Hindistan hijyen problemleri yaşayan, sağlık koşulları sıkıntılı ve fakirlikten ziyade pisliğin yaygın olduğu bir ülkedir. Bkz: Hindistan Sağlık Notları
 • Hindistan mutfağı çok zengindir. Seveni çoktur, ama herkese göre değildir, özellikle acıya toleransınız düşükse.
 • Bilinenin aksine Hindistan’da köri öyle yaygın değildir. Yediğimiz köri sosuyla alakası yoktur. Köri diye bildiğimiz baharat için onlarca baharat karıştırılarak taze hazırlık yapılır. Tüm yemeklerde -ne güzel ki- baharat ve acı kullanımı yaygındır.
 • Sokak yemekleri eminiz ki çok lezzetlidir. Ancak turistik değildir. Belirli ve uzun bir süre yaşanmadan sokaktan yenmeye başlanırsa ciddi sıkıntılar olabilir. Çok güvenilir olmadığı sürece pişirilmemiş hiçbir şey yememek en iyisi. Pis yemekten kaynaklanan rahatsızlıkların özel adı bile vardır; “Delhi Belly” (Delhi göbeği)

Hindistan_yemek_3

 • Herkes vejetaryen değildir. Ancak her yerde veg ve nonveg ayrımı vardır. Hinduların bir kısmı hiç et yemez. Sağlık adına et yerine pişirilmiş sebze yemeklerini tercih edin.
 • Uluslararası birçok marka hizmet vermektedir. Onlara göre biraz pahalı olsa da bizim buralardan biri için backpacker bütçesi ile dahi uygundur.
 • Ülke çok büyüktür, tarihi ve iklimi de çok karışıktır. Kuzeyi ile güneyi arasındaki mutfak farkı bizim Karadeniz ile Güneydoğu arasındaki farktan daha çoktur. Güneyde vejetaryen yemekler ağırlıktadır.
 • Pilav başta olmak üzere neredeyse tüm yemekler elle yenir. Evet sen daha Japon çubuğu tutamazken adam direkt elle yiyor her şeyi. Çorba falan dahil.
 • Temiz su sıkıntılıdır. Şişe suyu dışında su içilmemelidir. Buz kullanılmamalıdır. Diş fırçalamak için de temiz su kullanılması önerilir.

hindistan yemek

HİNDİSTAN’DA NE YENİR, NEREDE YENİR?

Sokak Yemekleri: Bir kısmı mide bulandırsa da, genel olarak oldukça çekici ve biz gibi sokak kültürünü sevenler için dayanılmaz. Ancak dayandık. Ne yazık ki sabrettik ve hiçbirini deneyemedik. Hindistan’a eğer 1 aylığına falan geldiyseniz seyahatiniz yarısından sonra basit mikroplara bağışıklık kazanmaya başladığınızı düşünürsek deneyebilirsiniz. Ancak etten uzak durun ve geleneksel tahıl tatlarından başlayın deriz.

Örnek:  Muhtemelen Nuh Nebi’den kalma büyük bir tavada (tantuni tavası gibi) bir yemek pişirilmeye başlamış. Konuştuğumuz satıcıya bunun teflon olmadığını ama niye siyah olduğunu sorduğumuzda zamanla yandığını söyledi. :S Akşamları mı yıkıyorsun diye sorduğumuzda 10 yıldır burada çalıştığını ve hiç yıkamadıklarını söyleyince ufak ufak yürüdük tabii biz. Hayır ihtiyaç duymadığından değil sürekli yemek pişirmek zorunda olduğundan yıkamıyor sanırız. (Sattığı da haşlanmış pirinç ve çeşitli soslardan oluşan bir tabak. Biliyorsunuz çatal falan yok, tabağı da 5 Rupi mi ne.)

Oteller:  Genelde açık büfe olan yemekleri ülkeye göre daha yüksek fiyatlarda olsa da bizlerin bütçeleri ve alışkanlıkları için makul fiyatlar yakalamak. Oldukça leziz alternatifler sunan otellerde çok küçük paralara çeşit çeşit açık büfe ya da ala cart seçenekler bulmak mümkün. En lüks otelleri değil de üst-orta sınıf otelleri tercih ederseniz, hem güzel yemekler tatmış olursunuz, hem de abartı ücretler ödemezsiniz, lüks otellerde fiyatlar 50 $’a kadar çıkabilmektedir.

Hindistan_Yemek2

Mc Donald’s: Hindistan’da yaygınlığı kısıtlı olsa da her yerde bulmak mümkün. Türkiye’deki Mc Donalds’larda diğer ülkelere göre bira olmaması ve domuz ürünleri satılmaması gibi burada da yerelleşme var. İlk kez vejetaryen ürünlerin fazla olduğu ve Big Mac dahil hiç dananın kullanılmadığı kendine has bir ülkedesiniz. Tadını çıkarın. Patates kızartmaları için sattıkları piri piri sos (baharat karışımı) biz gibi baharat ve acı sevenler için şahane. Ayrıca peynirli soslar ve veg. yemeklerin de leziz olduğunu ekleyebiliriz. (Fiyatlar Hindistan bütçesi‘nde)

Dominos: 500’ü aşkın şubesiyle ister şube teslim isterseniz 30 dakikada garanti kapsamıyla otelinize paket servis alabilirsiniz. Bir rikşaya atlayıp gidip sipariş vermenizi öneririz ki çeşitleri görün. Oldukça farklı pizzalar ve özellikle ilk kez yiyebileceğiniz yan ürünler, sağlıklı, lezzetli ve muazzam doyurucu.

KFC: Hindistan’da Kentucky yine yaygın bir zincir. Rahatlıkla her yerde bulunabilen tanıdık bir tat olarak düşünebilirsiniz.

Evden götür: Bunların haricinde bisküvi benzeri kapalı doyurucu yiyecekler,  çikolata, tatlı türevi enerji verici yiyeceklerle atıştırmak hayat kurtarabilir. Uluslarası markaların hazır yiyecekleri var ama her zaman bulunamayabiliyor, yerli olanlara da pek iyi denemez. Yola çıkmadan çantaya üç beş bir şey koymak iyidir.

Hindistan_301

HİNDİSTAN’DA NE İÇİLİR?

Su: Önceliğiniz tabii ki. Ama şişe su. Kapalı, her yerde oldukça ucuza satılan alırken her seferinde ağzını kontrol edeceğiniz kapalı su. Kesinlikle tapınaklarda, turizm ofislerinde damacanadan dahi açık su içmeyiniz.

Çay: İngiliz sömürüsü döneminden mi kalma bilinmez çay yaygın. Yerel dilde de adı çay. Gayet lezzetli demli bir iki bardak çay insanı kendine getiriyor gerçekten. (Çayla ilgili enteresan bir bilgi için Avrupa etimoloji haritasına bakabilirsiniz. Tıklayın)

Kola: Pepsi, Coca Cola’dan daha yaygın. İkisi de bulunuyor. Bazı şehirlerde ve birçok köyde ise elektrik sıkıntısı sebebiyle soğuk bulmak zor olabiliyor.

Bira: Pahalı. Evet neredeyse her şeyin bedavaya yakın olduğu bu güzel ülkede alkollü içecekler sinir bozucu şekilde pahalı. Ama biraları güzel ve her köşede kolayca bulunuyor.

Hindistan_yemek

Şarap: Öyle Hint Şarabı diye bir şey duymadık. Zaten üzüm bulsalar maymunlara falan verirler muhtemelen. O yüzden bu güzel zevkinizi Anadolu’nun zengin bağlarından gelen kadehlere saklamakta fayda var.

Kahve: Çok yaygın değil ama elbette var. Bulduğunuzun da suyunu tam kaynatmadıklarından mıdır nedir ağızda kötü bir tat bırakıyor. Starbucks ve yerel birkaç zincir, otellere göre daha tercih edilesi.

Özetle muhteşem bir mutfağı olan olağanüstü bir ülke hakkında yeme içme notlarımızı okudunuz. Umarız işinize yarar, sağlığınıza dikkat edin, Hindistan tur bütçesi sayfamızdan fiyatlarına bakın, hem gitmeden önce hem de dönüşte yorum ve anılarınızı da bizle paylaşın. Afiyet olsun.

Yiyoruz, içiyoruz da kaç para diyorsanız, “Hindistan tur maliyeti kaça mal olur” sayfamız için tıklayın.

hb

img

Altın Örümceğin Favorisi: Kesfetsene

Keşfetsene'ye 2 Altın Örümcek Bu yıl on ikincisi düzenlenen Türkiye'nin en prestijli internet ödülleri,…

0 Yorum

4 Yorum

 • Henry Perez

  27 Nisan 2014 - 22:17 Cevapla

  i would really like to express appreciate it with this write-up want a person sibling xoxo.

 • Mark Lopez

  01 Mayıs 2014 - 11:06 Cevapla

  i would like to state appreciate it just for this post wish anyone close friend xoxo.

 • Özge

  30 Nisan 2017 - 21:18 Cevapla

  Hint yemekleri adı altında mc donalds, dominos vb. anlatmanız ilginç olmuş. Her yerde en ucuza yiyebileceğiniz thali var oysa. En meşhuru ve temiz. İçinde pirinç, dal, sebze, yoğurt, chapati var. Bari onu yazsaydınız.

  • Taflan

   30 Nisan 2017 - 23:24 Cevapla

   Özge Selam;

   Eleştirin için teşekkürler. Açıkçası biz yaşadığımız deneyimleri yazıyoruz ve mekan önerisi -varsa- belki birkaç alt sayfada yer alıyor. Burada da “Hint yemekleri”nden ziyade, Hindistan’da turistik olarak yemek önerilerini yazmaya çalışmıştık. Ama bundan sonraki okurlarımız, senin “Thali” önerini dikkate alacaktır.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.