Mutlaka Görülmesi Gereken En İyi 25 Şehir

img

Trip Advisor’un milyonlarca üyesine göre 2014’ün En İyi 25 Destinasyonu

Dünya’nın 1 numaralı gezi platformu trip advisor’un merakla beklenen 2014 sonuçları açıklandı. Dünya’da milyonlarca gezginin oylamalarına göre 2014’te En İyi Destinasyonlar listesine 20 ülkeden 25 şehir girdi. İstanbul’un birinci olması kadar keşfetsene adına bu 20 ülkenin 12’sini, 25 kentin 11’ini görmüş olmamıza sevindik. Kalanın büyük kısmı da seyahat planlamız içinde.

1- İstanbul / Türkiye

Yaşadığımız güzel şehrin listede birinci olması şüphesiz ki hepimizi mutlu eden bir durum. Gelecek nesillere borcumuzu bize hatırlatıyor.

İstanbul

2- Roma / İtalya

Roma Gezi Rehberimizden İtalya’nın açık hava müzesi seyahat notlarımıza ulaşabilirsiniz. Kesinlikle ilk fırsatta buraya gitmelisiniz.

L-Roma

3- Londra / İngiltere

Listede olmayı şüphesiz hak eden İngiltere’nin çılgın başkenti için Londra Gezi Notlarımız sizin. Bu kentin kendine özgü duyguları var.

L-Londra

4- Pekin/ Çin

Biz henüz Çin’e gitmedik. Kısa vadede düşünmüyoruz ama bir gün gidersek başkent Pekin’in (Beijing) öncelikli noktalarda olacağına şüphemiz yok.

L-Pekin

5- Prag / Çek Cumhuriyeti

Orta Avrupa’nın orta çağdan kalma masalsı başkenti Prag Seyahat Rehberimiz sizi de bu rüyaya götürür umarız.

L-Prag

6- Marakeş / Fas

Afrika’nın kuzey ülkesi Fas’ta biz Fez şehrini gördük ancak Marakeş’in destansı hikayelerini de iyi biliyoruz. Gideceklere komşu Fez’i de öneririz.

L-Marakeş

7- Paris / Fransa

Yer yüzü rüyası olarak nitelendireceğimiz Paris, insanoğlunun geleceğe armağanı bir şehir. Paris Seyahat Rehberimiz yolcularını bekliyor.

L-Paris

8- Hanoi / Vietnam

Güneydoğu Asya’nın kışkırtıcı davetidir Vietnam. Henüz komşularıyla başladık ama çok kısa süre içinde gitmek istiyoruz. Yolunuz düşerse bize yazın.

L-Hanoi

9- Siem Reap / Kamboçya

Klasik Vietnam & Kamboçya & Laos turlarının önemli duraklarından biri Siem Reap. Mutlaka gidilesi bu Asya ülkesi gezginlere farklı bir deneyim sunuyor.

L-Siem Reap

10-  Şangay / Çin

15 milyona yaklaşan nüfusuyla Çin’in en büyük şehri Şangay şüphesiz ki tam bir delilik, yeni Dünya dönemi bir Çin mucizesi.

L-Şangay

11 – Berlin / Almanya

Ruhu olan kentler sıralandığında şüphesiz ki Berlin ön sıralardan kendine yer bulur. Biz çok gittik, 50 kez daha gideriz. Berlin Seyahat Rehberimiz size de eşlik etsin.

L-Berlin

12- New York / Amerika Birleşik Devletleri

Amerikan rüyasının Dünya sembolü New York Şehri ABD ilgilisi gezginler için şüphesiz ki yeni kıtanın en önemli merkezlerinden. Her gün tvde sinemada gördüğümüz önemli ABD kenti.

L-New York

13 – Floransa / İtalya

Rönesans’ın Dünya huzuruna hediyesi. Uffizi Müzesine girmeden Arno Nehri kıyısında bir kadeh şarap, insan vücudunun derinlerine sakinliği ve keyfi aşılıyor. Bize de Floransa Seyahat Rehberimizi paylaşmak kalıyor.

L-Floransa

14-  Buenos Aires / Arjantin

Güney Amerika’nın çılgın ülkesi Arjantin ve başkenti Buenos Aires her gezgin gibi bizim de hayalimiz. Fırsatınız varsa hemen gidin, dönüşte de bizi kıskandırın.

L-Buenos Aires

15- Barselona / İspanya

Ah Barça… Gaudi’nin harikalarının İspanyol ateşiyle buluştuğu Barselona bizi çok kez ağırladı, daha çoğu için de davet ediyor. hemen fırsat yaratıp gitmek için, Barselona Seyahat Rehberimiz sizin.

L-Barcelona

16 – St. Petersburg / Rusya

Muhtemelen çok kısa sürede içinde ziyaret edeceğimiz ilk destinasyonlardan St. Petersburg, kuzey komşumuz Rusya’nın mucizevi turistik daveti.

L-St Petersburg

17 – Dubai / Birleşik Arap Emirlikleri

Yeni Dünya düzeninin zenginliğini, turizme çeviren Arap mucizesi Dubai’ye biz zor gideriz, gidene bol bol alışveriş öneririz. Bizde ise komşu Katar başkenti Doha Gezi Rehberi bulunuyor.

L-Dubai

18- Chicago / Amerika Birleşik Devletleri

ABD’nin davetkar destinasyonlarından Chicago’nun açıkçası bu listeye girmesine biraz şaşırdık. Yolunuz düşerse güzelliklerini bize de anlatın.

L-Chicago

19- Cape Town / Güney Afrika Cumhuriyeti

Afrika’nın Avrupalısı Güney Afrika Cumhuriyeti’nin önemli turistik merkezi Cape Town listede hak ettiği yerlerden biraz aşağıda.

L-Cape Town

20- Bangkok / Tayland

Tayland’ın kaotik başkenti Bangkok her türlü talebe cevap veren, çok ekonomik bir destinasyon. Bangkok Gezi Notlarımız‘la size de rehber olmayı isteriz.

L-Bangkok

21- Budapeşte – Macaristan

Tuna Nehri’nin verimli kenti Budapeşte, sadece senato binasını izlemek ve şehrin sokaklarında yürümek için dahi ziyaret edilesi. Buyrun Budapeşte Seyahat Rehberimize.

L-Budapeşte

22-  Sidney / Avusturalya

Uzak Dünya’nın renkli, çıldırtıcı ve aşık olunası başkenti Sidney. Gitmek biraz zor ve maliyetli. Bu yüzden bizim de planlarımızdan önce hayallerimizde bekliyor.

L-Sidney

23- Lizbon / Portekiz

Bizim Portekiz tercihimiz Porto Gezisi olmuştu, uygun uçak bileti ona denk gelmişti İber Yarım Adası turu yaparken. Mamafi Lizbon’un da güzelliklerini biliyor, orta vadeli listemizde bekletiyoruz.

L-Lizbon

24- Chiang Mai / Tayland

Bangkok, Pattaya, Phuket gibi ana akım Tayland’ta ziyaret edilecek yerler listesinin ana alternatifi, aslında Tayland’ın en büyük şehri Chiang Mai, gezilesi Asya destinasyonlarından.

L-Chiang Mai

25 – San Francisco – Amerika Birleşik Devletleri

Bir köprü bir şehre nasıl değer katar, bir şehir kendini nasıl geliştirir ve Amerikan rüyası bir yerde nasıl hayat bulur diyorsanız, doğru San Francisco’ya geziye.

L-SanFrancisco

Trip Advisor Hakkında

Gezginlerin açılış sayfası olan Tripadvisor, Dünya’nın bir numaralı gezgin platformu. Milyonlarca üyenin değerlendirmeleriyle oluşan şehir/otel/görülmesi gereken yer listesi herkesin başucu rehberlerindendir. Sitenin tek handikapı kitlenin fazlaca ABD’li kullanıcılar tarafından oluşması bizlerin bakış açısına göre bazen handikap oluşturabiliyor.

TA_2

TA Travellers Choice Hakkında

Her yıl çok farklı konularda TA üyesi kullanıcıların oylarıyla haırlanan birçok listedir. Şüphesiz en prestijlisi bu derlemeyi oluşturan top destinations’tır. Listenin orijinal fotoğrafları ve her şehrin ilk listeleri için, bkz: Trip Advisor Travellers Choice

Tüm mini yorumlar keşfetsene‘ye ait olduğu gibi, İstanbul dışında gezdiğimiz şehirlerin fotoğrafları da bizimdir. Diğer görseller alıntıdır.

img

Katmandu Yeme İçme Rehberi

Katmandu'da Ne Yenir? Nerede Yenir? Katmandu restoranları ve Nepal mutfağı gezginler için fazlasıyla yemek…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.