New York Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 90 $ (Airbnb oda)
 • Yemek:  10 $ (Fast food)
 • Ulaşım:  2.75 $ (Metro)
 • Turistik Zenginlik:  4/5
 • Gece Hayatı:  4.5/5
 • Mutfak: 3.5/5
 • Pahalılık:  4/5
 • Temel Süre:  4-5 gün

“Planet gibi yer vallahi, dumanlar çıkıyor asfaltlardan”

New York’la ilgili söz başlamak zor gelince başlığımızı MFÖ’den aldık. Yıllardır dizilerde, filmlerde içimize işleyen şehir, insanı o kadar hızlı bir şekilde içine alıyor, dinamizm ve keyfi öyle bir birleştiriyor ki akıp gidiyor her şey. Burası büyük şehir sevenler için tam bir mabet. Özellikle Manhattan’dayken sanki tüm dünya gerçekten küçük bir ada gibi hissediyorsunuz, Amerikalıların dünyayı kendilerinden ibaret görmelerinin sanrısı da bu yaratılan büyüden geliyor sanırız.  New York turunuz sırasında Amerika‘nın sahip olduğu, başarılı olduğu her şey kusursuz şekilde pazarlanıyor. Bu pazarlamaya kanmayacağınızı sanıyorsanız, (biz sandık) yanılıyorsunuz. Garip bir enerji hakim şehre, her an koşturmaya, hızlı yaşamaya hazırsın ama soluklanmak istediğinde onun da keyfini çıkarabileceğini biliyorsun.

Amerikan Rüyası sağ olsun, ne olursa olsun, New York şehri bilinç altımızda en çok hafızaya sahip şehir. Her an köşedeki kafeden Seinfeld çıkacak, terasta Sex and the City’deki ablaları göreceğiz, Spider Man önünüzdeki gökdelene atlayacak gibi. Ya da Brooklyn köprüsünden geçerken “Woody Allen değil mi o?” diyeceğiz bir şekilde. Beynimize işleyen tüm bu sayısız imgenin içinde olmak insana basit ve net bir mutluluk veriyor, saçma bir başarmışlık hissi belki de. NY turu yapmak, New York’ta gezgin olmak, Sting abimizin deyimiyle biraz da “alien” olmayı, başka hiçbir yerde hissedemeyeceğiniz duyguları yaşatıyor ve Amerika seyahat anılarımızda bambaşka bir yer alıyor.

New York seyahat anıları

Amerika seyahatlerinin ilk durağı genellikle New York’tur desek yanlış olmaz. Burası gerçekten turistlerle dolup taşan bir şehir, buna rağmen turistik bina girişleri gibi anlar hariç şehrin aşırı kalabalık hissettirmediğini söylemeliyiz. Manhattan’da dahi birçok mahallede tüm o karmaşadan uzaklaşıp huzur bulabiliyorsunuz. Bu kadar küçük adaya bu kadar çok şey sığdırıp, keyifli bir hayat yaratabilmek gerçekten başarı. Biz büyük şehir hareketliliğini severiz, Avrupa’da özellikle Barselona ve Paris‘te bayıla bayıla gezmiştik, ama New York seyahati farklı, gerçekten insan kendini “dünyanın merkezi”nde hissediyor.

New York’la ilgili bilgiler verirken, yanlış anlaşılabilecek birkaç şeyi netleştirelim. New York, New York şehrinin de bulunduğu eyaletin adıdır. Bizim şehir olarak bildiğimiz yer New York City olarak adlandırılır ve biz gezi rehberi boyunca şehirden hep New York diye bahsedeceğiz. New York, 5 bölgeden oluşur; Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx ve Staten Adası. Hepimizin bildiği Amerikan rüyası olan New York, aslında büyük ölçüde Manhattan adasıdır. New York dendiğinde aklınıza gelen tüm görüntüler neredeyse Manhattan adasındandır, hatta bu küçük ada bir anlamda tüm Amerika’yı ve popüler kapitalist dünyayı temsil ediyor diyebiliriz.

Geniş New York Gezi Notları’mıza devam ederken, bir yandan da New York’ta Görülmesi Gereken Yerler için tık tık;

New-York-Gezilecek-Yerler

New York’un nüfusu yaklaşık 8.2 milyondur. Dünyanın en büyük kozmopolit ülkesi Amerika’nın en kozmopolit noktasıdır. Sokaklarında kimin turist, kimin yerel Newyorker, kimin öğrenci, kimin “nereli” olduğunu anlamak imkansızdır. Amerika’da, özellikle vitrini New York’ta dünyanın tüm ırkları iç içe geçmiştir. Anlamakta zorlandığımız bir milliyetçilikle kendi öz kimliklerinin de önemini yitirmeden farklı bir dünya kurmuşlar New York’ta. Irkçılık konusunda her şeyin gülpembe olmadığının altını çizmekle beraber yine de el ele dolaşan siyahi ve beyaz sevgililer, kahkaha atan Asyalı ve İtalyan arkadaşlar, bir küreselleşme hikayesini yaşatıyor bize ve ABD gezisi yapıp da tur rotasında NY olanlara. Amerika’nın yakın tarihine kadar ırkçılığın büyük bir problem olduğunu ve hâlâ Amerika’nın birçok eyaletinde ırkçılığın yoğun şekilde var olduğunu hatırlatmakta da fayda var. Kahrolun!

   

New York Not Defteri

Sıra bekleme egzersizleri yapın: New York’ta ve Amerika genelinde turistik noktalarda sıra beklemeye alışmanız lazım. Az sıra beklemek için ise gezi notlarımızı detaylı şekilde okumanız önemli

Tüm vaktinizi alışverişte harcamayın: New York’ta şehir hayatı anlamında yaşanacak gerçekten çok fazla deneyim var. Değerli zamanınızı alışveriş de harcamayın. Alışveriş yapmayın demiyoruz, Amerika’da alışveriş rehberimizi okuyun, planlı olun pratik olun.

Hangi gökdelen sorunsalı çözüldü: New York’un ünlü gökdelenlerinden birinden Manhattan’ı ayaklarımızın altına almazsak olmaz. Bizim seçimimiz kesinlikle Rockefeller Center’ın tepesindeki Top of the Rock, detaylar New York’ta gezilecek yerler yazımızda.

Çok turist kalmayın, araya kaynayın: Öncelikle New York’ta “I love NYC” tişörtüyle gezmeyin, biraz cool olun. Herkes İngilizce konuştuğu için ve İngilizler gibi katı bir aksan olmadığı için kırk yıllık New Yorker gibi takılın. Sabah kahvenizi Central Park’ta için, rahat giyinin, rahat olun.

Bütçenize dikkat edin: Kendinizi New York’un ışıltılı dünyasına kaptırıp bütçenizi aşmayın. New York gerçekten pahalı bir şehir. Neye para harcayacağınızı, nereden kısacağınız iyi planlamak önemli. Mesela kısa kısa; hergün bir öğünü ucuz atıştırmayla geçirin, ücretsiz aktiviteleri kaçırmayın, hep toplu taşıma kullanın, çok turistik yerlerde yemeyin.

Zamanınızı iyi yönetin: New York, hatta sadece Manhattan adası ayrı bir dünya, gezecek yapacak şey çok fazla ve iyi planlama şart. Gün içinde görmek istediğiniz bölgeleri sıraya dizin ve kabataslak bir plan çizin. Sokaklarda avare olup kaybolmayı bile biraz planlı yapmak şart.

Dizi, film hayranları: Çocukluğumuzdan beri TV’de gördüğünüz birçok şeyin yaşandığı dev bir setteyiz aynı zamanda. New York seyahati öncesi bizim için Woody Allen’dan Manhattan’ı izleyin, birkaç tane de keyfinize göre film/dizi seyredin. Motivasyonunuzu ve heyecanınızı yüksek tutun. Dizi/filmlerle ilgili görmek istediğiniz noktalar varsa önceden haritanıza kaydetmekte fayda var.

New York’ta ulaşım 7/24 rahat: Son derdiniz şuradan buraya nasıl giderim olsun. New York’un metro ağı inanılmaz gelişmiş ve 24 saat çalışıyor. Seyahat öncesinde bir offline harita ve metro haritası uygulaması çok işinize yarayacaktır.

Rezervasyon gerekebilir: İyi bir restoranda yemek yemek isterseniz önceden rezervasyon yaptırmanız önemli. Rezervasyon yapmaya değecek yerler, özel keşifler yakalamak isterseniz Hazır lafı geçmişken New York’ta yeme içme notlarımıza göz atabilirsiniz; New York Yeme İçme Rehberi

NBA maçına gidin: New York’a gelmişken dünyanın en büyük spor organizasyonlarından biri olan NBA’de bir maça gidin, eğlence garantili. Amerika’da spor aktivitelerine özel bir rehber hazırladık, buyrunuz; Amerika’da NBA ve diğer spor aktiviteleri hakkında bilgiler.

   

New York’ta Ne Yapılır? NY’de Nereler Gezilir?

New York, gezmesi oldukça kolay bir şehir. İnanılmaz bir metro ağı var ve numaralı caddeleriyle şehirde aradığınız yeri parmağınızla koymuş gibi bulmak mümkün. Manhattan özelinde konuşursak cadde numaraları Güneyden kuzeye 1’den başlayıp 191’e kadar gidiyor, bunları da 12 tane avenue paralel olarak kesiyor. Örneğin 7. avenue’da 50. caddeden 6. avenue’da 55. caddeye gidecekseniz, 1 paralel avenue’yu geçip 5 cadde kuzeye gitmeniz gerek, 5 dakikada alışıyorsunuz. Adım başı metro durağıyla da istediğiniz her yere hızlıca ulaşmak mümkün. Trafiğe takılmamak için her zaman en iyi yöntem metro. Amerikan Metroları iş giriş çıkış saatlerinde biraz kalabalık, onun dışında oldukça rahat. Wall Street’te çalışan ultra zengin broker’dan, sokaklarda yaşayan evsizine herkes metro kullanıyor, bu New York’ta bir tercihten öte zorunluluk. Şehrin genelinde pek bulunmayan Avrupai estetik metrolarda çok daha az. Metrolar tekin, görece temiz fakat hiç estetik değil, bir yerden kablo sarkıyor, ordan inşaat yarım bırakılmış gibi bir demir parçası gözüküyor ama her şey inanılmaz pratik.

New York gezi notlarımız bir hayli geniş, turistik, gezilecek yerler için tüm detaylarıyla ayrı bir makale hazırladık, buyrunuz;

New-York-Gezilecek-Yerler

New York’ta Gece ve Gündüz

New York, tüm dünyanın bir potada eridiği bir nokta olması sebebiyle tüm dünya mutfağından alışık olduğumuz tatlarda yemekler yiyebileceğiniz bir yer. New York’ta ucuz yemek önerilerinden, üst düzey pahalı Amerikan restoranlarına detaylı bir NY yeme içme rehberi hazırladık;

New-York-Yeme-İçme-Rehberi

New York’ta gece ışıklarının altında dolaşmak ve bu çılgınlığı seyretmek çok keyifli iken, biraz da ortamlarına girelim dersiniz diye düşünüyoruz. Tarihi Amerikan pub’lardan, manzaralı teraslara, New York’taki lüks gece kulüplerinden, öğrenci mekanlarına kapsamlı bir New York gece hayatı rehberimiz var, tık tık;

New-York-Gece-Hayatı

New York’a Nasıl Gidilir?

New York maalesef uçak fiyatlarıyla da el yakan bir destinasyon. Uçuşların artmasıyla, New York uçak bileti fiyatları düşse de New York seyahatinin en önemli bütçe kalemini ulaşım maliyeti oluşturuyor. Turkish Airlines, İstanbul’dan New York’a direkt uçuyor. Aktarmalı olarak da başta, Aeroflot, Ukraine Airlines, Swiss, Lufthansa firmaları olmak üzere çok sayıda havayolu uçuyor. Aktarmalı uçuşlar genel olarak daha ucuza gelse de tüm seçenekler değerlendirilmelidir. ve uçuş karşılaştırma siteleri üzerinden duraklamalı uçuş seçeneklerini incelemek de faydalı olacaktır. Bugüne kadar özenle biriktirdiğiniz milleri harcamak için New York iyi bir seçenek. Bazı kredi kartları avans mil seçeneği de sunuyor ve belli bir ödeme taahhütü karşılığında millerle biletinizi alabiliyorsunuz.

New York fotoğraf noktası

Amerika vizesi almak korkulduğu gibi zor değil, en güzel yanı ise alınca 10 yıllık vize verilmesi. Vize başvuru süreçleri ve tüm detaylar için tık tık; Amerika Vizesi.

New York’a Ne Zaman Gidilir?

Dünyanın en önemli metropollerinden New York’a her dönem seyahat etmek ve farklı tatlar yakalamak mümkün. Avantaj ve dezavantajlarıyla yazarsak;

Kış ayları, Aralık-Mart arası, oldukça soğuk, kısmen karlı olur. Aralık ve Mart aylarında soğuk, Ocak, Şubat aylarında gerçekten soğuk olduğunu belirtelim. Seyahat için bazı zorluklar yaratacak olsa da New York’a ucuz uçak bileti bulmak, otellerde daha uygun fiyatlara konaklamak için iyi bir dönemdir. Fiyat anlamında avantajları olsa da son yıllarda New York’ta kar yağışının üst seviyelere çıktığını hatırlatalım.

İlkbahar ayları, Nisan-Haziran arası, Mart ayında hava yumuşamaya Nisan ayında da ısınmaya başlar. New York’a gitmek için en ideal zamanlardan birisi ilkbahardır. Kent de kıştan çıkıp bir canlanma sürecine girer. Fiyatlar kıştan pahalı, yaz aylarından ucuzdur.

New York nasıl gidilir

New York’ta yaz ayları ayları, Temmuz-Ağustos arası, New York’un turistik anlamda en yoğun olduğu dönemdir. Otellerin ve uçakların da en pahalı olduğu dönemdir. Birçok turistik noktada sıra beklemekten sıkılmanıza sebep olabilir. Fakat aynı zamanda şehrin en canlı, etkinliklerle dolu dönemidir. Hayatın sokaklara, parklara taştığı, kalabalığa rağmen keyifli bir dönemdir.

Sonbahar ayları, Eylül-Kasım arası, New York’un sıcaklıktan ürpertmeye geçtiği dönem de seyahat için uygun dönemlerdendir. En yoğun aylar olan Temmuz, Ağustos’a göre fiyatlar ve turist kalabılığı düşüktür.

New York’a gitmeden önce tatil dönemlerine ve bazı yıllık etkinliklere de bakmakta fayda var. Örneğin New York maratonunun olduğu Ekim başı ya da Noel gibi dönemler de fiyatları ve etkinlikleri etkileyecektir.

New York’ta Ulaşım

New York turunuz boyunca her yere metroyla gidebilirsiniz dememiz pek sürpriz olmayacaktır sanırsak. ABD’nin metroları oldukça pratik iken bizce tek eksiği estetikten yoksun olmasıydı ve aklımıza Stockholm‘un, Moskova‘nın başlı başına sanat eserleri olan metro durakları geldi. New York metroları ise etraftan kabloların sarktığı ve endüstriyel görünümü ile bizi biraz şaşırttı. Estetik kaygıları bir kenara bırakırsak , metro sistemi kusursuz şekilde işliyor ve sizi istediğiniz yere götürüyor. İş giriş-çıkış saatleri haricinde de zorlayıcı bir kalabalıkla karşılaşmıyorsunuz. New York’ta metrolar kendine yakışan şekilde her gün 24 saat açık, tek yön bilet 2,75 $.

New York'ta ulaşım

New York’ta taksi kullanımı da yaygın ve fiyatları aşırı pahalı değil, ihtiyaç halinde kullanılabilir. Gündüz saatlerinde trafiğe takılma ihtimali olduğu için tüm New York’lular gibi metro kullanmak çok daha mantıklı iken, gece evinize dönerken biraz konfor ararsanız taksileri tercih edebilirsiniz. Amerika’da taksilere de bahşiş vermek zorunluya yakın bir gelenektir, aksi takdirde bolca yakınma homurdanma duyabilirsiniz. %10 bahşiş yeterli olacaktır.

New York’ta Konaklama

New York yurt dışı konaklama seçeneklerinin oldukça pahalı olduğu bir şehir. Birçok ülkede olduğu gibi hostel vb. ucuz konaklama seçeneği oldukça kısıtlı. New York’ta konaklama için ilk önerimiz airbnb üzerinden ev ya da oda kiralamak. Biz Harlem’de Colombia Üniversitesi’nde Uzay Bilimleri okuyan bir doktora öğrencisinin odasında kaldık ve iki kişi gecelik toplam 75 $ ödedik. Manhattan’da konaklamak konforlu olsa da Manhattan’a yakın ve metro durağına yakın evlerde konaklamakk da aynı derecede konforlu olacaktır. Bir daha gitsek Williamsburg’da benzer bir fiyata daha güzel bir evde kalmayı tercih ederiz. Metro ağı çok gelişmiş olduğu için ve zaten bir şekilde metroya bineceğiniz için merkezin en merkezinde olup Times Meydanı çevresinde olmanıza gerek yok.

New York otelleri

Hostel seçeneği olarak tüm dünyada bulunan YMCA’nin iki tane şubesi Manhattan’da bulunuyor, fiyatları Avrupa’dakine göre pahalı ama YMCA’nin hostelleri her zaman temiz ve iyi hizmet veren yerlerdir, güvenle kalabilirsiniz.

Eğer otelde kalmayı tercih ederseniz, büyük markaların dönemsel kampanyalarına denk gelebilirsiniz. 3 yıldızlı veya butik otellere göre çok daha ucuz fiyatlara oda yakalamanız mümkün. New York’ta farklı yöntemlerle ucuza otel bulmak için En ucuz otel bulma yöntemleri yazımızı okumanızı öneririz.

Diğer Amerika Seyahat Notları

Amerika turlarının olmazsa olmazı Amerika’da alışveriş ve spor müsabakaları hakkında detaylı rehberler hazırladık. New York’ta alışveriş yapılacak yerler, NBA maçlarına nasıl bilet alınır gibi sorularınıza cevap bulmak için aşağıdaki görsellere tıklayabilirsiniz;

Amerika-Alışveriş-Rehberi

Amerikada-NBA-ve-Diger-Spor-Aktiviteleri

img

Poçitel Gezi Rehberi

 OSMANLI'NIN BOSNA'DAKİ İZDÜŞÜMÜ Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya 160 kilometre kadar mesafedeki Poçitel, nehri, hamamları,…

3 Yorum

4 Yorum

 • Gezilecek Yerler

  15 Kasım 2015 - 18:49 Cevapla

  Ah o New York! Bir gün kesinlikle gideceğim.

 • sarpworks

  11 Mart 2016 - 05:15 Cevapla

  Emek harcayip gezini yazmissin.tesekkurler.
  4th ave 17 street den sonra Park Ave S ve Park Ave olarak isimlendirilir. Yani bahsetmis oldugunuz 50th stde 4th Ave tabelasi gorulemez. Toplam 8 degil, 12 Avenue vardir Ave A ve B haric. sehirde kalabileceginiz hosteller mevcut. ayrica motel bulabilirseniz daha uygun fiyata kalirsiniz. Kufrettirmeyecek bahsis orani min %15 – ideali %20 dir. bu bilgileri degistirirseniz daha yararli olacaktir.

  • Taflan

   11 Mart 2016 - 23:08 Cevapla

   Değerli katkılarınız için teşekkürler. Yorumlarınızla ufak düzenlemeler yaptık.

   Sevgiler,

 • montclair limo service

  07 Temmuz 2016 - 23:02 Cevapla

  Benim dusuncem; New York en guzel Eylul-Kasim aylari arasinda geziliyor. Hava sicakligi gunduz bunaltmayacak ve usutmeyecek derecelerdeyken, aksamlari hafif serinlik gayet ideal oluyor. Fakat ucak bilet fiyatlarini dusunursek de bircok kisinin butcesini zorlayabilmektedir.

  Buyuk tatillerin oldugu donemlerde otel fiyatlari pahali oluyor ve bos oda bulmak apayri bir dert oluyor. Thanksgiving, Christmas ve Yilbasi zamani NYC yerli/yabanci turistin en fazla oldugu zamanlardandir. Ozellikle insanlar diger eyaletlerden NYC ye Christmas agacini gormeye gelirler ki igne atsaniz yere dusmez. Bu agac her sene ayni yere getirilir. Rockefeller in onune, buz pateni pistinin yanina.

  Sevgililer gununu kutlamak icin iyi bir secenek olmayabilir:) ayrilik nedeni olabilir:) saka bir yana, sevgililer gunu zamani yani subat ayinda NYC inanilmaz soguk olur. disarda zaman geciremez veya soguktan gezmek istemezsiniz. Otel fiyatlari tavan yapar ve bos oda bulmak zorlasir. Bu sezonu sicak bolgelerde degerlendirebilirsiniz.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.