Üsküp Gezi Rehberi

img
İlk adım;
 • Yatak: 13 € (Guesthouse)
 • Bira:  1.5 € (Restoran)
 • Yemek:  3.5 €(Restoran)
 • Ulaşım:  0.5 € (Tek yön)
 • Turistik Zenginlik:  1.5/5
 • Gece Hayatı:  3.5/5
 • Pahalılık:  1.5/5
 • Yeterli Süre: 1 gün

OSMANLI’NIN İZİNDE BİR AB ADAYI

Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulu, Makedonya‘nın başkenti Üsküp, sıcak insanları, bize oldukça yakın kültürü, sakinliği ve kültürel zenginliği ile davetkar olsa da, ne yazık ki turistik değer olarak oldukça gerilerde bir başkent. Coğrafi olarak Balkanların tam merkezinde olması, hava ve kara yollarının tam kesişiminde yer almasına rağmen bir yol şehri de olamamış demeliyiz. Malum yollar her zaman bir şehri geliştiren, büyüten önemli bir etken olsa da Üsküp’e çok katkı sağladığını söyleyemeyiz. “Üsküp 2014” projesi çerçevesinde kent; abesle iştigal ederek, son derece eğreti bir şekilde geliştiriliyor olsa da bu çabanın bireysel olarak beyhude olduğunu söyleyebiliriz. Kentin turistik fakirliğini bir kenara bırakırsak, Osmanlı’nın izleriyle gelişmiş tarihi birikim, korunmuş mimari, güzel ve sıcak insanları, yemekleri, yaşayış biçimleri ile kendimizi Türkiye’nin bir parçasında hissediyoruz Üsküp’te. Gezileriniz için de en önemli önerimiz tek başına bir Üsküp ziyareti yapmamanız yönünde. Mutlaka civardaki güzellikleri rotaya ekleyerek Üsküp’ü transfer merkezi yapmanız verimli olacaktır.
Keşfetsene bildiğiniz üzere çoğunlukla tur şirketleri yerine bireysel tur yapmayı önerir. (Sebeplerini ve önerileri okumak için tıklayınız.) Balkanlarda tur otobüsü olmaksızın ara ulaşımların zorluğu nedeniyle tur şirketi tercih etmiştik, çok da memnun kalmamıza rağmen şuan bu satırları yazarken sizin için yaptığımız araştırmada birçok yeri iyi ve Üsküplü bir rehberimiz olmasına rağmen görmemiş olduğumuzu fark ettik. Eğer Üsküp’e tur şirketi ile gidiyorsanız mutlaka aşağıdaki görülecekler listesini de notlarınız arasına alın, şehirde müslüman nüfus ve kültür azınlıkta olsa da Türk Tur Şirketleri tamamen Türklere özgü turlar yapıyor ne yazık ki.

 Üsküp_5
   

ÜSKÜP NOT DEFTERİ

Kısıtlı Zaman Ayırın: Tarihi veya kültürel bir araştırma yapmıyor ya da özel bir doğa gezisine katılmıyorsanız Üsküp gezinizi kısa tutmanızı öneririz. Civar yerlerle birlikte şehir anca tatmin edecektir.

Civarlara Gidin: Sadece Makedonya içinde Ohrid, Kanyon Matka gibi büyük güzellikler ve diğer Balkan ülkelerinin rotanıza eklerseniz seyahatiniz daha keyifli olacaktır.

Türk Kalmayın: Sayfa başlangıcında da belirtmeye çalıştık, özellikle Türk tur şirketleri burayı sadece bir Osmanlı şehriymiş gibi anlatıyor, öncesini, Osmanlı sırasını ve sonrasını yok sayıyorlar. Türk Osmanlı yapıları ve islam eserleri de çokça ve önemli olduğu kadar şehirdeki Hristiyan yapıları ve kültürü de önemli. Doğru yerden bakmak için dengeyi bulun.

Yemek Yiyin, Kahve İçin: Türk kahvesine Türk kahvesi diyen ve pişirim şekliyle bunu bizden güzel yapan bir yer burası, sevmeseniz de mutlaka kahve için. Balkan Köftesi, kuru fasülye, kebaplar, Boşnak böreği, Balkan böreği gibi bizim mutfağımıza yakın ürünler oldukça leziz ve ekonomik. Doya doya et yemenizi de öneririz.

Osmanlı’nın İzlerini Takip Edin: Zaten bundan kaçış yok şehrin tarihi dokusunda ciddi bir Osmanlı egemenliği var. Makedonya’da görülecek yerler listenizde sıklıkla Osmanlı yapıları yer alacak. Önden biraz tarih bilgisi iyidir. Gitmeden biraz araştırma ve okuma yapmanızı öneririz.

Gece Hayatı Canlı, Deneyin: Anadolu’nun herhangi bir iline çok benzeyen Üsküp, Anadolu’nun tam aksine şaşırtıcı ve sevindirici bir eğlence dinamizmine sahip. Üsküp Gece Hayatı birçok bar, kulüp ve casinolardan oluşan çeşitliliğiyle davetkar. Sabah erken kaldıran tur otobüsümüzün etkisiyle biz uykudan kısarak çok kısıtlı zaman ayırabildik ancak size biraz araştırma ile mutlaka öneririz. Bize de aşağıdan yorum yazmayı unutmayın ki diğer okurlarımız bilgi sahibi olabilsin.

   

ÜSKÜP’TE GEZİLECEK YERLER

Makedonya Meydanı (Macedonia Square): Vardar Nehri kenarında şehrin en önemli meydanı. Birçok yeme içme mekanı ve alışveriş noktası buradadır. Büyük İskender Heykeli, Gotse Delçev heykeli ve Dame Gruev heykeli de buradadır.

Üsküp Kalesi: Şehrin en yüksek noktasında 24 saat açık olan kale konuklarına şahane bir panoramik Üsküp manzarası sunmaktadır. Gün batımından biraz önce ziyaret edilirse hem gündüz hem de akşamın ilk ışıklarında şehir görülebilir. (Gece pek bir şey yok)

Taş Köprü: Makedonya Meydanı ve Eski Çarşıyı bağlayan, Vardar üzerindeki şehrin sembolü. Sultan Mehmet Köprüsü olarak da bilinir. Bizans zamanında yapılmış, Fatih Sultan tarafından yenilenmiş şuan tekrar restore edilen taş köprü üzerinden şehrin iki yakası izlenebilir.
Kapan Han: Eski Çarşı içinde yer alan han Osmanlı Döneminden kalmış başarılı bir yapıdır. Gezmek, oturup soluklanmak, bir kahve kaynattırmak için kesinlikle Üsküp’te görülecek yerler listenize alın.

Aziz Ohrid Kliment Katedrali (St. Kliment of Ohrid Cathedral): 1970’de doğan ihtiyaç nedeniyle Ortodoks mimarisi ile yapılmış, ziyarete değer dini bir diğer yapıdır.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Büyük İskender Heykeli: Meydan üzerindeki heykel Bağımsız Makedonya Cumhuriyeti’nin 20.yılı anısına 2011’de Floransa‘da yapılmış ve meydana yerleştirilmiştir. Günümüzde Doğal olarak buluşma noktası olarak da kullanılır.

Mustafa Pafa Camii: Şehrin en önemli dini yapılarından olan camii 13.yüzyıl Osmanlı eserlerindendir.

Rahibe Terasa Evi (Mother Teresa House): Üsküp’te doğup 18 yaşına kadar yaşamış tarihin bu önemli zatının evi günümüzde yıkılmış olsa da alanın ortasında modern bir şapel bulunur.

Üsküp_7

Milenyum Haçı: 3,5 kilometrelik teleferik yolculuğu ile gidilmesini önereceğimiz Haç, Vodno Dağı tepesindedir ve 66 metre yüksekliğiyle Dünya’nın en büyük haç anıtıdır.

Sulu Han: Günümüzde Üsküp Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’ni barındıran han mimari olarak şehrin önemli yapılarındandır. İshak Bey Camii: Şehrin büyük camilerinden olan yapı bit pazarının sonunda yer alır.

Rıstık Sarayı: Meydandaki sembol yapılardan olan Saray günümüzde bir iş hanı olup ziyarete açıktır. Ayrıca; Kurşunlu Han, Çifte Hamam, Davud Paşa Hamamı, Yahya Paşa Camii, Murat Paşa Camii, İsa Bey Camii, Üsküp Saat Kulesi, Bey Kulesi (Feudal Kulesi), Aziz Saviour Kilisesi, St. Spas Kilisesi, Aziz Dimitrija Solunski Kilisesi, Üsküp Kemeri ve Makedonya Takı; Üsküp’te görülecek yerler listemizdeki diğer eserlerinden ve çoğu yol üstü duraklarında.

Kanyon Matka: Çok yakında muhteşem bir doğa harikası. Mutlaka gidin. Bkz: Kanyon Matka Gezi Notları

img

Alp Esintisine Merhaba Deyin

Alplerin Ferahlığını Eve Getirelim Biliyorsunuz Keşfetsene’nin iki yazarı da snowboard yapıyor. Bu konuda da…

0 Yorum

1 Yorum

 • Gezgin

  08 Temmuz 2017 - 01:10 Cevapla

  Merhaba,

  Nisan ayında ziyaret ettim Üsküp’ü. Teşekkürler.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.