Moskova Gezi Rehberi

img

İlk adım;
 • Yatak:  35 €(2 kişi ev-Airbnb)
 • Bira:  5 € (Barda)
 • Yemek: 15 € (Restoran)
 • Ulaşım:  2.75 € (5 bilet)
 • Turistik Zenginlik:  4/5
 • Gece Hayatı: 4/5
 • Pahalılık:  4.5/5
 • Temel Süre:  3 gün

SOVYETLERİN İZİNDE, BÜYÜK KÜLTÜRÜN BAŞKENTİ

Moskova gezisi yapanlara Moskova anılarımızdan ve Moskova hakkında bilgilerden derlediğimiz rehber 4 bölümden oluşuyor. Rusya; kültürü, gücü, tarihi, edebiyatı ve devrimiyle Dünya’daki en ‘kendine has’ ülkelerden biri. Aynı zamanda malumunuz Rusya, kültürüyle birçok ülkeyi de etkilemeye, etkisi altında tutmaya devam ediyor. Rusya ve eski Sovyetleri çevreleyen topraklarda nefretle, sevgi karışık bir ilişki devam ediyor. Bu yoğun kültürün başkentine gelip, paso içen, kaba adamlara bakıp atalarının Tolstoy, Dostoyevski, Lenin olduğuna inanmak güç. Bir dönem dünya liderliğine oynayan Sovyetlerin başkenti, şimdi farklı bir şekilde gücünü toparladı ve kendi kulvarında, enteresan lideri Putin’le ilerlemeye devam ediyor. Sosyal konuları bir kenara bırakırsak Moskova gezisi farklı ilgi alanlarına sahip gezginlere geniş bir skalada türlü imkanlar sunuyor. Mimari birikim, müzeler, tarih, Rus gece hayatı, doğa/park her şeyi olan bir metropol burası. Moskova turununun ilk durağı olan Kızıl Meydan’a bir kendi videomuzla kısa bi’ bakış atalım;

Sovyet tarihine ilgi duyanlar için Moskova apayrı bir keyif sunuyor. Metro istasyonları, heykeller, Lenin’in mozolesi, binalardaki izler dünyanın yakın tarihteki en büyük umudundan geriye kalanlar. Genel anlamda devrime saygı var. Lenin, Marx gibi kurucu liderler ve teorisyenler hala korunuyor, ama Sovyetlerin sert lideri Stalin ve gizli polis örgütünün başında, Sovyetlerin ilk toplama kamplarını kuran Dzerjinski gibi tartışmalı şahsiyetler tarihten silinmiş. Sovyetler sonrası değişimi ve eski geleneğin devamını beraber görmek mümkün. Sovyetlerin ilk hoteli devasa Moskova Oteli’nin şimdi Four Seasons tarafından işletilmesi değişime örnekken, ünlü gizli polis örgütü KGB’nin ana binasının günümüzde Federal Güvenlik Teşkilatı tarafından kullanılması geleneğin devamı geleneğe güzel bir örnek.

   

Moskova Not Defteri

Nazdrovya’dan bir tık ötesine geçin: Rus etkisindeki Ukrayna gibi ülkelerde olduğu gibi İngilizce bilen insan nadir. Ufak sorularınıza insanlar bir şekilde yardımcı olmaya çalışıyor ama sosyalleşmek için biraz Rusça önemli.

Taksilere dikkat: Taksiler tüm dünyada olduğu gibi dolandırmaya meyilli. Fiyatta anlaşmadan binmeyin. Anlaştığınız fiyat bile oldukça pahalı olacak, gece özel ihtiyaç harici pek kullanmayın.

Gece hayatı malum: Bu hiç biryerde bulamayacağınız bilgiye şaşırdıktan sonra, detaylı Moskova gece hayatı rehberi için buraya alalım; Moskova Gece Hayatı

Moskova’da yeme içme: Yemeklerden büyük bir beklentiniz olmasın ama hiç korkunuz da olmasın. Dünya mutfaklarından alışık olduğunuz tatların hepsini bulabilirsiniz. Rus mutfağı da denemeye değer. Azerbeycan, Türkmen, Ermeni ve Gürcü mutfaklarından da yemekler deneyebilirsiniz. Ek olarak restoranlar da oldukça pahalı. Bütçeli bir programda mutfağı olan bir konaklama önemli olacaktır. Moo-Moo self servis hizmet veren, uygun bir fiyatlı bir restoran zinciri, en akılcı seçeneklerden biri. Biraz lükse kaçayım derseniz Cafe Pushkin iyi bir seçenek.

Metrolar: Moskova metrosu her yere rahatlıkla ulaşmanızı sağlamakla beraber, sergi gibi gezilecek güzellikte. Moskova metroları ve diğer gezilecek yerler için; Moskova Gezilecek Yerler

Pasaportunuz yanınızda olsun: Diğer avrupa şehirlerinin aksine burada (özellikle esmer ve yabancı görünümlüyseniz) polis durdurup pasaport sorabilir ve göstermek durumundasınız.

   

Moskova’da Kullanılabilecek Uygulamalar

İngilizce-Rusça sözlük: Rusça bilmiyorsanız akıllı telefonunuza indireceğiniz bir sözlük insanlarla iletişime geçmenizde faydalı olacaktır.

Moskova Metrosu Aplikasyonu: Moskova metrolarında her şey Kiril alfabesiyle ve yolunuzu bu şekilde bulmak oldukça zor. İngilizce ve rusça yazılışlarını kıyaslayabileceğiniz durakları gösteren ufak bir aplikasyon çok işe yarar.

Moskova_17

Pocket Guide: Pocket Guide uygulamasının Moskova turlarını inceleyebilirsiniz. Kendi kendinize yürüyüş rotaları belirlemek ve gezdiğiniz yerleri rehber gibi dinlemek için faydalı.

Tripadvisor Offline Harita: Tripadvisor’un offline şekilde kullanılabilen haritası burada da çok kullanışlı. Seçtiğiniz lokasyona pusula gibi yön göstermesi, çevrenizdeki restoran, bar, otel, gezilecek yerleri göstermesi ve bunları wi-fi’ya ihtiyaç duymadan yapması klasik, basılı haritların gözlerini yaşartıyor.

MOSKOVA’DA KONAKLAMA

Moskova’da sayısız hostel/otel bulunmakta. Lokasyon olarak Tverskaya ve Arbatskaya ideal noktalar. Uygun fiyatta sayısız hostel bulunmakta. Daha ilginç bir deneyim isterseniz Tokyo’dan çıkma meşhur kapsül otellerden birinde kalabilirsiniz, yorumları çok pozitif ve fiyatlar uygun.

Moskova’da otel dışında konaklama seçeneği olaraki ev/daire kiralamak da oldukça yaygın. Airbnb vb. sitelerden birçok seçeneğe ulaşabilirsiniz. Biz daire kiralamıştık ve oldukça memnun kaldık. Gecelik yaklaşık 4000 Ruble / 35 € ödedik.

MOSKOVA GEZİSİ

Moskova gezi rehberimiz için bu sayfaya birlikte ihtiyaçlara cevap verecek üç sayfa daha hazırladık. İlgili görsele tık tık;

moskova gezilecek yerler nereler

moskova ulaşım bilgileri

moskova gece hayatı anıları

img

Riga Yeme İçme Rehberi

Letonya Mutfağı'ndan Meşhur Seçkiler Riga gurme turizmi için ideal adres olmasa da beklentilerimizin çok…

0 Yorum

8 Yorum

 • engin kar

  17 Ocak 2015 - 11:53 Cevapla

  Merhabalar…
  Çok uzun süredir Moskovada yaşamaktayım burda rehberlik tercümanlık ve havaalanı taksi transfer işleri ile meşgulüm Moskovaya gelmeyi düşünüyorsanız benimle irtibata geçebilirsiniz TEL: +7 903 268 25 41

  • mehmet

   23 Ağustos 2015 - 23:04 Cevapla

   Merhabalar 1 ay kadar sonra 2 gün tercümanlık yapacak bir arkadaşa ihtiyacım var lütfen mail atınız

  • Süleyman Tan Yetgin

   06 Kasım 2015 - 07:26 Cevapla

   Engin bey merhaba,

   Ben ve eşim 9-16 ekim arası

 • Beylikdüzü

  26 Nisan 2015 - 02:19 Cevapla

  Çok teşekkür ederim. Moskova seyahati öncesi çok iyi geldi bu sayfa.Favari seyahat sitelerime ekliyorum.

 • Moskova rehberi

  03 Haziran 2015 - 16:18 Cevapla

  Moskova hakkındaki yazılarınız ve tespitleriniz çok yerinde, 8 senedir Moskova’da yaşıyorum ve Türkiyeden Moskova’ya gezmeye gelen ve rusça bilmeyenlerin çok zorluklar çektiğini biliyorum ama boyle bilgilendirici makaleler sayesinde insanlar en azından nerde ne yapmaları gerektiği hususunda fikir ediniyorlar. makaleniz adeta moskova rehberi niteliğinde olmuş.

 • ERHAN

  27 Temmuz 2015 - 00:16 Cevapla

  Değişen kurlardan sonra gezi yazılarınızda fiyat bilgilerini güncelleminizde fayda var. 4000 Ruble suanda 65 Euro civarında. Thai Bahtı da oldukça değer kazandı.Son 1 Yılda TL ve Euro ciddi değer kaybetti bence genel olarak fiyat verdiğiniz yazıları bir gözden geçirin vs vs. Kolay gele Bu yorumu yayınlamayın tabiiki :)

  • Taflan

   28 Temmuz 2015 - 16:44 Cevapla

   Erhan Merhaba;

   Niye yayınlamayalım ya, biz gayet açık ve bu tip eleştirileri / katkıları çok seven bir kaynağız. :) Değerli yorumların için teşekkürler, açıkçası fiyat vermekten hem imtina ediyor hem de gerekli görüyoruz, bu gibi gelen katkılarla hep beraber güncelliğimizi sağlayabiliriz.

 • Mehmet ali kurt

  25 Eylül 2015 - 11:15 Cevapla

  11-16 ağustos tarihleri arasinda moskovadaydım harika bir şehir. Gitmek isteyenlere kesinlikle tavsiye ederim. Novinskiy caddesinde people hotel var küçük ve şirin bir otel. Merkezde. Fiyatlarıda çok makul. Kremlin yürüme mesafesinde.arbat caddesi yolunuzun üzerinde. İlk fırsatta yine gideceğim.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.