Dünya’nın En Büyük Ülkeleri

img

Yüz Ölçümü En Büyük 10 Ülke

Büyüklük çok göreceli bir kavram, hele “büyük ülkeler” gibi bir kriter söz konusu ise. Kimine göre siyasi olarak en güçlü ülkeler büyüktür, kimine göre en büyük ekonomiler bu sıralamayı yapar. Askeri gücü en fazla olan ülkeleri büyük sayar kimisi, bazen de bilim alanında yaptıklarıyla öne çıkar memleketlerin büyüklükleri. Burada ise coğrafi olarak en büyük ülkeleri sıralayacağız: yüz ölçümlerine göre en büyük ülkeler;

  1. Rusya: Dünya’nın En Büyük Ülkesi. 17 milyon 98 bin kilometrekareden daha büyük bir toplam alan ile en büyük ülke.
  2. Kanada: Kuzey Amerika’nın en büyük ülkesi de olan Kanada’nın yüz ölçümü 9.984.670 kilometrekare.
  3. Çin: Asya’nın en büyük ülkesi olan Çin’in yüz ölçümü 9 milyon 706 bin 961 kilometrekare.
  4. Amerika Birleşik Devletleri: Çin’e çok yakın olan ABD’nin yüz ölçümü 9.629.091 kilometrekare.
  5. Brezilya: 8,5 milyonun biraz üstündeki yüz ölçümü ile Brezilya Dünya’nın en büyük beşinci ülkesi. (8.515.767 kilometrekare)
  6. Avustralya: Okyanusya’nın en büyük ülkesi Avustralya’nın yüz yüz ölçümü 7 milyon 692 bin 24 kilometrekare. Aynı zamanda kara sınırı olmayan en büyük ülke de sayılıyor. Son bir not, ilk 3 kuzey yarım kürenin en büyük ülkelerini oluştururken, Güney Yarım Küre’nin en büyük ülkesi Avustralya.
  7. Hindistan: Nüfus olarak da önlerde gelen Hindistan, Dünya’nın en büyük yedinci ülkesi ve toplam yüz ölçümü 3 milyon 287 bin 590 kilometrekare. Biz bir kısmına gittik, gezi rehberimiz var. Bkz: Hindistan Gezi Rehberi
  8. Arjantin: Güney Amerika’nın güzel ülkesi Arjantin’in yüz ölçümü 2 milyon 780 bin 400 kilometrekare.
  9. Kazakistan: Denize kıyısı olmayan en büyük ülke özelliğini de taşıyan Kazakistan’ın yüz ölçümü 2 milyon 724 bin 900 kilometrekare.
  10. Cezayir: Afrika’nın en büyük ülkesi olan Cezayir, pek de akla gelmeyecek şekilde Dünya’nın en büyük 10 ülkesi sıralamasına sonuncu olarak giriyor. Yüz ölçümü, 2.381.741 kilometrekare.

Not: 783.562 kilometrekarelik yüz ölçümü ile Türkiye, Dünya’nın en büyük 37’inci ülkesidir. Kıtasında Rusya dışındaki bütün Avrupa ülkelerinden büyük bir coğrafi alana sahiptir.

img

Bodrum’un En Gözde 7 Plajı

Bodrum Bodrum... Ne zaman Akdeniz'de bir yaz tatili ya da şahane bir bahar kaçamağı…

2 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.