Yakın Havalimanı Fırsatıyla Ucuza Uçak Bileti

img

Alternatif Havalimanları ile Daha Uygun Fiyatlı Uçak Biletleri

Tüm seyahatlerimizin, özellikle yurt dışı gezilerimizin en önemli masraf kaleminin ulaşım maliyetleri olduğunu hep yazıyoruz. Ekonomik gezi rehberimizin “yurt dışı ulaşım” bölümünde alternatif fikirleri ve özellikle uçak biletini ucuza getirmenin yollarını görebilirsiniz. Keza uzak yerlere giderken en hızlı ve güvenli seçenek her daim hava yolu taşımacılığı.

Ayrıca çok beğenilen Selanik üzeri ucuza Avrupa yazımızı ve duraklamalı uçuş yazılarımızı da mutlaka incelemenizi öneririz, özellikle Avrupa yönlü uygun uçak bileti fırsatlarını, kendi uydurduğumuz, denenmiş, sık sık kullandığımız ve birçok okurumuzun beğendiği alternatif yolla anlatıyoruz.

Duraklamalı Uçuş Planlama

Bu yazıda farklı bir fikri önereceğiz, özellikle nispeten zaman sorunu olmayanlar için, hedef destinasyon yerine “En Yakın Havaalanı”na ulaşım fikri. Tam olarak şu: Herhangi bir yerden İstanbul’a uçarken Atatürk Havalimanı yerine Sabiha Gökçen Havalimanı’nı da aratmak ya da misal Adana‘ya giderken uçak bileti pahalıysa Adana yerine mesela Hatay’a ucuz uçak bileti bulup, oradan kara ya da demir yoluyla Adana’ya gitme fikrini değerlendirmek. Özellikle Avrupa içinde küçücük şehirlerde bile havalimanları olması ve her yerden birbirine paralel ulaşım imkanlarının kolaylığı “en yakın havalimanı seçeneğini” mantıklı kılıyor.

Alternatif uçak biletlerini uygun koşullarda bulmamız konusunda işimize çok yarayan Skyscanner‘da bu özellik tek tuşla var. “From/nereden” – “to/nereye” alternatifini kullanırken “Yakındaki Havalimanlarını da ekle” kutucuğunu işaretlersek bir sürü alternatif çıkabiliyor.

Birkaç örnek arama

Rastgele yaptığımız aramalara göre:

  • 1 Ağustos 2015’te İstanbul – Londra Heathrow Havalimanı en ucuz direkt 599 TL iken, Belgrad aktarmalı 524 TL çıkıyor. Oysa ki Londra Gatwick Havalimanı Kiev aktarmalı 435 TL’ye düşüyor.
  • 1 Ekim 2015’te Madrid – İstanbul Atatürk havalimanı direkt en ucuz uçuş 504 TL iken, 3 saat aktarma süresiyle Atina üzeri İstanbul bileti 401 TL olarak karşımıza çıkıyor. Direkt Madrid – Sabiha Gökçen uçak biletini ise “yakın havalimanı özelliği”yle 309 TL’ye bulabiliyoruz. 200 TL’ye yakın kâr var ortada, Sabiha Gökçen’den Atatürk Havalimanı’na 26 TL’ye ulaşmak mümkün ki şehrin ortasında bir yere varacağız aslında.

Ucuz uçak

Gidiş Dönüş Yakın Havalimanı da Mümkün

Yine tek yön üzerinden bilet alalım, ancak bu sefer gidiş havalimanına da “yakın havalimanları özelliği”ni ekleyelim.

Amacımız 1 Ocak 2016’da İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan – Brüksel International Airport’a gitmek olsun.

  • İstanbul Atatürk – Brüksel International Airport direkt uçuş 454 TL’ye bulduk.
  • İstanbul Sabiha Gökçen – Brüksel International ise 345 TL’ye var. (Hem de aynı havayolu şirketi)
  • İstanbul Sabiha Gökçen – Brüksel Charleroi Havaalanı ise sadece 273 TL.

Örnekler çoğaltılabilir, siz de kendi kendinize aratabilir, seçenekleri deneyebilirsiniz. Şu yazılarımızda genel fikirler var:

Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur

Avrupaya-Ucuz-Uçak-Bileti

Yurt dışına nasıl gidilir

img

Kapadokya’da Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Yer

Paleolitik Dönemden Hititlere, Selam Sana Kapadokya Gökyüzüne baktığımızda bizleri selamlayan rengarenk balonlar… Doğanın en…

1 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.