Vilnius Gezilecek Yerler

img

Vilnius’ta Görülmesi Gereken Yerler

Litvanya’nın başkenti Vilnius turistik açıdan çok zengin bir şehir değil açıkçası. Özel bir mimari veya çok güzel sokaklarda gezinmeyi beklememek lazım. Ama 1-2 gün için keyifli, rahat ve küçük bir şehir. Öyle ki havalimanı bile merkeze 15-20 dakika uzaklıkta. Gezilecek her yer merkezda sayılabilir ya da yürüme mesafesinde. Elinize basit bir harita aldığınızda sıralanılacak tüm noktaları bir arada görmek mümkün.

Vilnius’ta gezilecek yerleri sıralarsak;
Pilies ve Didzioji Caddeleri: Sırasıyla devam eden bu iki cadde eski şehirin merkezi. Pilies müzisyenleri, sanatçılarıyla ve en eski ve en canlı caddesi. Bu iki cadde kaleyle kutsal Şafak Kapısı’nı birleştiriyormuş.

Vilnius_5

Katedral Meydanı: Pilies Caddesi’nin sonu Katedral Meydanı’na çıkıyor. Dev bir meydanda St. Stanislav ve St. Vladislav katedralleri bulunmakta.  Çok sıcak olmadığı zamanlarda, ve akşam saatlerinde oldukça canlı.

Gediminas Caddesi: Katedral Meydanı’ndan başlayarak ilerleyen cadde şehrin en işlek caddelerinden yol boyunca ve ara sokaklarda güzel restoranlar ve cafeler bulunmakta. Şehrin turistik olmayan merkezi caddesi de burası diyebiliriz.

Gediminas Kalesi ve Kulesi: Katedral Meydanı’ nın arka tarafına doğru yürüdükçe eski kalenin kalıntılarını ve kuleyi göreceksiniz. Şehrin tepeden manzarasını görmek için en iyi seçeneklerden biri burası. Kaleden geriye pek bir şey kalmamış, ama kule renove edilmiş. Dilerseniz kulenin tepesine de çıkabilirsiniz ama manzara pek de farklı olmayacağı için biz para vermeyi tercih etmedik.

Vilnius_7

Museum of Genocide Victims – KGB Müzesi: Eski KGB merkezi müzeye çevrilmiş. Sovyet döneminde Litvanyalıların yaşadığı sorunlar tarihi belgelerle beraber anlatılıyor. Gediminas Caddesi’nin sonuna doğru ilerledikçe işaretleri takip edebilirsiniz.

St. Annes Kilisesi: Vilnia Nehri’nin kenarında yer alan Vilnius’un simge yapısı. Tuğladan yapılmış, gotik mimarinin güzel bir örneği.

Vilnius_9

Stikliu Caddesi ve Çevresi: Stikliu ve çevresindeki dar sokaklar bir zamanlar önemli ticaret ve el sanatı merkezleriymiş. Aynı zamanda yahudilerin yoğunlukla yaşadığı bir bölgeymiş. Şimdiyse küçük kafelerin de bulunduğu dolaşması keyifli sokaklar olmuş.

Başkanlık Sarayı ve Üniversite: Pilies caddesi’nin paralelinde bulunan caddede, ara sokaklar arasında bir anda beliren başkanlık sarayı ve yanında üniversite bulunuyor. Çevresinde çimlerde oturabilir, barlarda biranızı içebilirsiniz.

Vilnius_10

Vilnius Belediye Binası Meydanı: Town Hall Square, Didzioji Caddesi’nin sonunda yer alıyor, çevresinde birçok kafe bulunmakta yolun karşısında da sürekli birkaç tane sokak ressamı var.

Ausros Vartu Caddesi: Litvanyalılar Hristiyanlığa en geç geçen Avrupa uluslarından biridir. Bir süre Hristiyan kaldıktan sonra tekrar Paganlığa dönmüş süregelen istilalar sonrası Litvanya Grandükü Hristiyanlığı kabul etmiştir. Hem bu tarihin etkisi, hem de Vilnius ‘un tarih boyu sıklıkla el değiştirip başka kültürlerin de kendi kiliselerini yapmasından dolayı fazla sayıda kilise bulunmaktadır. Bu cadde bunun en somut örneğini gösteren birçok yapıyı barındırır. St. Casimir’s Kilisesi, St. Theresa Kilisesi, Orthadox Church of Holy Spirit, Church of Holy Trinity ve caddenin sonunda meşhur kapı Gates of Dawn. Kapının iç bölmesinde de kutsal kabul edilen şaşaalı Our Lady of Mercy portresi bulunmaktadır.

Vilnius_8

Literatu Caddesi: Gördüğümüz en anlamlı sokak sanatı örneklerinde birini barındırıyor. Küçük cadde boyunca Litvanya’yla bir şekilde ilişkisi olan neredeyse tüm yazar, çizer, çevirmenlerinin, seramik, cam, boya vb. kullanılan ufak bir simgelerle gösterilmiş. Kişileri tanımadığımız için aynı anlamı yakalamak güç olsa da her simge çok orijinal ve fikir gerçekten mükemmel. Kaçırmayın ve zaman ayırın.

Vilnius_11

Užupis Cumhuriyeti: Užupis’in kelime anlamı “nehrin öbür yakası.” Adına uygun şekilde eski şehirden nehrin diğer yakasına geçildiğinde ufak bir mahalle burası. Yaşayanların çoğunun sanatçı olduğu bölge, Cihangir’i andırıyor. Bölge konuyu biraz daha abartarak bağımsızlığını ilan etmiş.(!) Bağımsızlık biraz işin şakası olsa da her sene 1 Nisan’da dileyenlerin pasaportlarlarına damga vuruluyor. Bu şakayla karışık bağımsızlık; mahalleyi turistik kılan unsur olmuş. Birçok dilde yazılmış (Türkçe yok.) 41 maddelik de bir anayasaları var. “Herkesin anlamaya hakkı vardır.”, “Herkesin anlamama hakkı vardır”, “Kediler sahiplerini sevmek zorunda değildir, ama zor zamanda yardımcı olmalıdır” gibi yasalar “Yenilme”, “Karşılık verme.” ve “Teslim olma” maddeleriyle sonlanıyor. Kedi seviciler sizi.

Amber Galerileri: Baltık ülkeleri amber taşıyla ünlü, bizim çok ilgimizi çekmedi ama hem satın almak hem de gezip görmek için amber galerilerini ziyaret edebilirsiniz.

  • Baltık Turu’nuzun bu sevimli durağı Vilnius ile ilgili detaylı gezi notlarımız için tıklayınız: Vilnius Gezi Rehberi
  • Hemen komşu Trakai için de rehberimiz var. Tık tık: Trakai Gezi Rehberi
img

Anıl Kangal’la Muhabbet

Tek Başına bir Kadının: Tek Yön Biletle Başlayan Dünya Turu Ve Bugünü Ankara'da "iyi" eğitimli…

0 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.