Vatikan Gezi Rehberi

img
İlk adım;
  • Yatak: Yok. bkz
  • Bira: Satılmıyor
  • Yemek: 6 € (Sandviç)
  • Ulaşım: Beleş (Tabanvay)
  • Turistik Zenginlik: 5/5
  • Gece Hayatı:  -/5
  • Pahalılık:  4.5/5
  • Gerekli Süre:  1 gün

HRİSTİYANLIĞIN MERKEZİNDE İHTİŞAMLI BİR GEZİNTİ

Çılgın bir kalabalıkla birlikte Katolik Hristiyanlığın merkezine ve dünyanın en küçük ülkesine hoş geldiniz. Vatikan gezisinin herhangi biri için, inançlı bir Hristiyan kadar heyecan verici olması mümkün değil ancak kesinlikle herkes için çok etkileyici. Her köşesine Hristiyanlık tarihinin tüm ögeleri bir şekilde sıkıştırılmış. Biraz araştırmayla gitmekte fayda var çünkü sayısız heykel ve resmin neyi temsil ettiğini tam olarak anlayamıyorsunuz. Anlamından bağımsız sanatsal değeriyle de her parçasından çok etkilenilecek olsa da şüphesiz biraz bilmekte fayda var.

Vatikan, ihtişamın tüm zenginliğini taşıyan bir yer. Dini becerilerinin yanında tam bir turistik şaheser.

San Pietro Meydanı’ndan içeriye girerken, bir dinin, tarihin, paranın, gücün olduğu kadar olağan dışı bir mimarinin ve sanatın da izlerini takip edeceğimizi hatırlamakta fayda var.

vatikan_10

   

VATİKAN NOT DEFTERİ

Müzeye girin:: “Kiliseyi gördüm işte; Vatikan giriş ücretinden, zamanda tasarruf edeyim” demeyin. Bilet parasını en çok hakeden müzelerden biri burası.

Kıyafetinize dikkat edin: Kurallar çok sert değil ama kadınlar için kısa şort/etek, askılı bluz, erkekler için de diz üstü şort yasak. Buna uygun giyinin, can sıkıntısı yaşamayın.

Mümkünse pazar günü Vatikan’a gidin: Her pazar tabii ki ayin oluyor, pazarları giderseniz Papa’nın meydana nazır konuşmasıyla enteresan bir deneyim yaşama ihtimaliniz var. Önemli ayrıntı, Vatikan’a her ayın son pazar günü giriş ücretsiz.

Sabah erken değil öğlene doğru gidin: Sabahın ilk saatlerini değil öğlen saatlerini tercih edin. Sabah erkenden tur otobüsleri geliyor ve çok daha fazla sıra oluyor.

Yemek için Roma’da merkeze dönün: Çevrede yemek yiyecek yerler hem pahalı  hem de kötü. Sokaktaki dandik pizza bile 1.5 katı, dayanabiliyorsanız dayanın. Yanınızda elma vs bulundurmakta fayda var.

Hediyelik eşya merkezden: Vatikan’da gördüğünüz her hediyelik eşyayı, Roma şehir merkezinde daha ucuza bulabilirsiniz.

Rahiplerle sohbet edin: Rahipler oldukça sıcak, istediğiniz soruyu sorabilir, fotoğraf çekilip sosyal ağlarınıza koyabilirsiniz. Ayrıca günah çıkartma odalarında 50 dil falan geçerli.

   

VATİKAN’DA GÖRÜLECEK YERLER

San Pietro Meydanı: Vatikan’la ilgili bütün görsellerde gördüğünüz geniş meydana nizami bir yoldan yürüyerek varıyorsunuz. Büyük bir kalabalık, herkes bir köşede fotoğraf çekiliyor, herkese yetecek kadar alan var. Meydan çevreleyen kolonların üzerinde farklı azizleri simgeleyen heykeller vardır. Vatikan seyahatinizde anlayacağınız en önemli şeylerden biri sayısız aziz var, hepsinin de kendine has önemleri var. Meydanın büyüklüğünde kendinizi küçük,  çevreleyişiyle de güvende  hissediyorsunuz, bu da dini bir yapı için başarılı olsa gerek.

San Pietro Bazilikası: İçerisinde her köşesinden fırlayan gösterişli yapılar insanı etkiliyor. Hristiyanlık tarihinin gövde gösterisi bir nebze. Zamanla genişletilmiş restore edilmiş. Bir bütün olarak tasarlanmadığı ve her tarafında zamanla farklı yapılar eklendiğini siz de fark edeceksiniz. Dilerseniz kubbesine çıkıp manzarayı seyredebilir, kendinizi Papa gibi hissedebilirsiniz. Interrail zamanı, bütçe sınırlarında bize biraz pahalı geldiği için çıkmamıştık. Merdivenle 6 €, asansörle 7 €.

vatikan_9

Vatikan Müzesi: Müzeye girdiğiniz gibi Vatikan ülkesi sınırlarına da girmiş oluyorsunuz. İçeride enteresan kıyafetli Vatikan askerleri de dünyanın en rahat askerliklerinden birini yapıyor. Müze içindeki eserlerle olduğu kadar, bina iç mimarisiyle de  çok etkileyici. Duvarlar , tavanlar. işlemeler mükemmel. Giriş 16 €.

Sistine Chapel: Buraya varana kadar tavana ve duvarlara yapılmış resimlere doyduğunuzu düşünebilirsiniz, ama müze içinde uzun bir yolculukla ulaştıktan sonra girdiğiniz andan itibaren, büyülenmiş şekilde kendinizi her milimetreyi incelerken buluyorsunuz.  Michelangelo tek başına sade bir saray şapelini Hristiyanlığın en önemli dini yapılarından birini dönüştürmüş. Her resmin, simgenin İncil’de bir karşılığı var. İçeride yüksek sesle konuşmak yasak, büyük ihtimaller güvenlik görevlisinin “şşşt”lerini ve “silenzio” diye seslenmesini duyacaksınız. Fotoğraf çekmek de yasak, fotoğraf makinesini eline alanlar hemen  görevliler tarafından uyarılıyor. Zaten ayin şeklinde “no pictures, no video” seslerini de duyacaksınız. Biz uyarı öncesi başlıktaki kareyi yakalamışız :)

vatikan_8

VATİKAN’A ULAŞIM

Bir İtalya gezisinde en önemli duraklardan olan Vatikan’a Roma merkezden metro ile Ottaviano durağında inip 10 dakika yürüyerek ya da Roma’dan 64 ve 40 numaralı otobüsler ile tam meydanın önünde inecek şekilde ulaşabilirsiniz.

VATİKAN’DA ALIŞVERİŞ

Vatikan içinde ve yakın çevresinde alışveriş yapmamanızı öneririz. Gerçekten pahalı. Ancak postane ihtiyacınız varsa normal şartlarda hizmet veriyor. Metrodan indikten sonra yürünen yol boyunca birçok dükkan var, çok acil bir ihtiyacınız (su falan) varsa buradan giderin ancak burayı da alışveriş için önermiyoruz.

VİZE KOMEDİSİ

Vatikan Türkiye’ye vize uygulamaz. Aslında Vatikan hiçbir yere vize uygulamaz. Böylece sembolik olarak misafirperverliğini ve Hristiyan davetkarlığını gösteriyor olabilirler, ancak Vatikan’a hava, deniz, kara v.s. hiçbir şekilde direkt geçilemeyeceğini düşünürsek, İtalyan Schengen vize şartları geçerli olduğunu hatırlatalım. Bkz: Roma  bkz: Vize

img

Milano Gezi Rehberi

MUTLU ÜLKENİN MUTSUZ ŞEHRİ Milano gezi notlarında, Lombardiya'nın ve Milano ilinin başkenti, İtalya'nın en…

6 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.