Türkiye’de Yaz Deniz Trendleri

img

En Popüler Yaz Tatili Seçenekleri

Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin malum yaz tatili anlayışı deniz kum güneş üçgeninde sıklıkla da “her şey dahil” konseptlerinde oluyor. Yeni nesil tarafından en eski neslin mocamp kültürü camping’e dönüştürülerek ekleniyor, ayrıca her bütçeye göre pansiyon, apart günlük villa seçenekleri de çoğalıyor. Butik oteller, çok yıldızlı tesisler, Dünya’nın en iyi tatil köyleri, hippi kaçamaklar, günübirlik deniz turizmi gibi yöntemlerle Hatay‘dan Çanakkale’ye geniş deniz hattımızda çok fazla yaz tatili rotası var. Marmara’nın kuzeyinde ve Karadeniz’de de özellikle bölge insanı için yaz tatili alternatifleri bulunuyor. 15’i çok popüler en iyi 19 deniz tatili seçeneklerini şöyle bir derleyelim istedik. Fikir olur.

Kas yamac parasut

Kemer Geceleri

Rus turistlerin en çok geldiği yerlerin başında olan Kemer, Rusya‘nın ve Ukrayna’nın bir kasabası olarak hizmet veriyor. Bu turizm kapısı da ucuz pansiyonlardan ultra her şey dahil tesislere birçok seçeneği sunarken İnferno ve Aura gibi Kemer gece mekanları Antalya’dan günlük misafir de çekiyor. Bir bayram tatili hatası olarak bizim de gitmişliğimiz var, oldukça eğlenceli Kemer gecelerinin yanı sıra denizin güzelliği, dağların yeşili ile birleştiğinden aslında huzur verici bir ortam da yakalanabiliyor.

Bodrum Tatili

Zeki Müren’in de bizi gördüğü Bodrum, müthiş doğası, bembeyaz evleri, Fedonvari kültürü ve yıllanmış turizm geçmişi ile hâlâ Türkiye’nin en popüler yazlık beldelerinden. Çeşitli koyların sanırız en popüleri Ortakent diyebiliriz. Bodrum otelleri ve pansiyon seçeneklerinden seçim yaptıktan sonra Bodrum’un yeni nesil eğlence yaşamının yanı sıra Egeli meyhaneleri ve şöyle tokuşturulacak iki rakı kadehi de her zaman için bir keyif. Tık tık: Bodrum’un en gözde plajları

Bodrum Kadıkalesi

Çeşme – Alaçatı Eğlenceleri

Aman efendim her şeye kendi isimleri olan güzel İzmirlilerin senelerce şehirden kaçamak yaptıkları huzur yuvası Çeşme ve Alaçatı gittikçe İzmirlileri boğan bir şekilde İstanbullu beyaz yaka turizmine açıldı. Arabaya atlayıp İzmir‘den 40 dakikada yazlığa ve köye gelip balık yiyen İzmirliler yerine, uçağa atlayıp 1 saatte gelen, kokoreç falan yiyip acayip kokteyller içen gençlik ve mekanlar Çeşme’ye yeni bir kimlik kazandırıyor. Çeşme’de kiralık oda fiyatlarının birkaç sene içinde 20 Dolarlardan 100 dolarlara çıkması konunun başarısını gösterebilir, sürdürülebilirliği ise tartışmalı. Geniş Çeşme Gezi Rehberimiz çok güncel, göz atın.

Çeşme Gezi Rehberi

Antalya Merkez Sıcakları

Türkiye’nin yaz turizmi başkenti Antalya birçok ilçesi ve beldesi kadar merkeziyle de deniz keyfini kalabalık misafirlerine sunuyor. Birkaç halk plajı ile birlikte lüks tesisleri, Konyaaltı Plajı Antalya’nın en meşhur plajı olurken, yazımızın diğer satırlarında bahsettiğimiz çok sayıda ilçe seçeneği ve denizden yorulana Torosların eşsiz doğası ile Saklıkent gibi dağlık merkezler de sürprizler vadediyor.

Fethiye’nin Huzur Verici Doğası

Vakti zamanında Fethiye için özel yazı yayınlamıştık. Türkiye’nin en bilinen yazlık bölgelerinden olan Fethiye, Dalaman havalimanına 70 km. mesafede, Muğla’ya bağlı bir yerleşim. Yoğunluk ve kalabalığa rağmen bakir koyları, tertemiz plajları ile öne çıkmakta ve talep görmekte. Fethiye otelleri uygun fiyatlarıyla öne çıkıyor, ayrıca camping için de çeşitli seçenekler bulunuyor. Fethiye’nin Ölüdeniz ve Kabak Koyu başta eşsiz doğasında en iyi plajları için tık tık: Fethiye’nin en güzel koyları

Kabak Koyu - Barış

Dalyan’da Dinlenmece

Coğrafi bir şekil olan Dalyan, Muğla’nın Ortaca ilçesindeki bir mahallenin turistik adı olarak “jenerik marka” modeliyle anılmakta. Suyun sakin güzelliği kadar Likya Mezarları, tarihi tiyatro gibi unsurlarıyla da az gelişmiş ve yoğunlaşmamış bir tatil beldesi olarak öne çıkmakta. Köyceğiz Gölü’nü Akdeniz’e bağlayan bu huzur dolu beldenin en büyük avantajı da kendisi kadar civarlara gidip gelinen yaz tatillerinde alternatif seçenek olarak öne çıkması. Dalyan’da nehirde tekne gezisi yapmayı unutmayın.

Marmaris Koyları

Akdeniz’in uçsuz turkuaz tonlarının, Ege’nin turunç ve zeytin kokularıyla oynaştığı bakir koylar Marmaris’in en güzel yanları olurken, merkezde de bir curcuna bir eğlence ortamı hakim. Renkli ve eğlenceli Marmaris gece hayatının yanı sıra bir teknenin dalgalarla dans ettiği mis gibi koylar için de özel yazımız var, tık tık: Marmaris’in en güzel 9 koyu

Marmaris Batık Şehir

Ayvalık – Sarımsaklı

Ege’nin meşhur yazlık beldelerinden Sarımsaklı’yı yaklaşık 5 km mesafeli kumsalı çekici kılıyor. Ege ve Akdeniz ikliminin karşımı olan sıcak havaların Kaz Dağları’ndan gelen esinti ile serinlemesi, alternatif sahillere göre Sarımsaklı Plajı’nı öne çıkaran konulardan. Sarımsaklı’nın genelde “yaş almış” turistlere ve yazlıkçılara hitap ettiği konusunda da gençler arasında yaygın bir kanı var. Biz bilmeyiz.

Mersin Sahil Şeridi Kavurucu Sıcakları

Özellikle Çukurova, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun sıcak denizlere indiği Mersin sahil şeridi doğal güzellikleri ve sıcacık denizi, eşsiz kumsalları kadar tarihi özellikleriyle de öne çıkıyor. Kış nüfüsu birkaç bin olan kasaba ve yazlık beldelerin yaz nüfusu 200.000’leri geçiyor. Susanoğlu, Taşucu, Kızkalesi, Ayaş, Yemişkumu, Orfoz en popüler yerlerden. Ömrümüzün ciddi bir kısmı geçtiğinden rehberimiz de sağlam; bi’ göz atın.

Mersin Sahil Hattı

En Büyük Adamız Gökçeada

Türkiye’nin en büyük adası özelliğiyle Çanakkale’de bulunan Gökçeada, tarihi dokusu, huzurlu yapısı, bir ada hayatının vermiş olduğu sakinlik ile en güzel yaz tatili seçeneklerinden biri olarak öne çıkıyor. Klasik deniz kum güneş tatilinin, alternatif bir kültürle harmanlandığını düşünebileceğimiz Gökçeada otelleri genelde küçük otellerden ve butik tesislerden oluştuğu için de doğal dokuyu Gökçeada’da konaklarken de hissedebiliyoruz. Elbette birkaç tane büyük tesis de var. Gökçeada tatilinizde konaklamak için koylar veya ada merkezi seçilebilir.

Kaş Tatili

Türkiye’nin en güzel tatil noktalarından biri Kaş. Dokunulmamış doğasının yanında Likya Yolu’nun tarihi eserleriyle Türkiye’de alternatif yaz tatili severlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Ünlü Kaputaş Plajı’nda aylaklık etmek, masmavi sularında dalmak, tepelerinde trekking yapmak yaz hayallerini süslüyor. En yakın havalimanı Dalaman‘dan ulaşım mümkün. Kaş’ta yamaç paraşütü keyfini de unutmayın.

yamaç paraşütü keşfetsene

Bozcaada Klasiği

Şu sıralar Bozcaada’ya gitmeyeni dövüyorlar ve biz maalesef dayaklığız. Çanakkale’ye bağlı Bozcaada ‘ada yaşamı’nın hakkını veren sakinliğiyle dikkat çekiyor. Özellikle İstanbul’dan bir tatlı huzur almak için en iyi kaçamak noktalarından olan ada son yıllarda yazın aşırı kalabalıklaştığı için, müdavimler bahar ve sonbahar aylarına kaymaya başladı. Polente’de günbatımını izlemek şart.

Belek’te Golf Turizmi

Antalya’nın Selek ilçesine bağlı basit bir köyken çok yıldızlı tesisler ve tatil köyleriyle yıllar içinde cazibe noktası haline gelen Belek’in en önemli özelliği golf tesisleri. İstanbul’daki birkaç organizasyon ve tesis ile Antalya’nın diğer ilçelerindeki birkaç yer dışında Türkiye’deki tüm golf tesisleri Belek’te yer alır. Belek’in eşsiz çam ormanları da deniz keyfinin sırtlarında sakin ve temiz bir dinlenme ortamı yaratan faktörlerden.

Belek golf tesisleri

Adrasan’da Kafa Dinlemek

Tatilden beklentiniz biraz kafa dinlemekse ve doğayla başbaşa kalmaksa Türkiye‘de en iyi seçeneklerden biri Adrasan. Bakir koyları ve ormanların ulaşım zor, ama bu zorluğu da hala korunabilmesini sağlıyor. Büyük tesislerin olmadığı, barların kulüplerin olmadığı bir sakinlik için Adrasan’a gelin. Umarız ölçüsüz turizmin katledeceği yerlerden biri daha olmaz Adrasan.

Didim

Aydın’ın en popüler tatil beldelerinden Didim Ege Denizi’nin mis gibi koylarını içinde barındırırken, güneyinde Muğla il sınırı ile de alternatif koylara yakınlığı ile öne çıkmakta. İç kısımda Menderes Nehri ve Bafa Gölü’nün doğal güzellikleri ile bir yarım ada biçiminde bulunan Didim’de Apollon Tapınağı gibi noktalarla da deniz turizmini, kültürel katkılarla birleştirmiş bir doğa harikası.

Yaz tatili fırsatları

Alanya’da Almanlarla Tatil

Özellikle Alman Turistlerin en çok tercih ettiği sahil yerleşimlerimizden olan Alanya aynı zamanda yerleşik yabancı uyruklu vatandaş nüfusunun da yüksek olduğu kentlerimizden. Ayrıca çok sayıdaki otel ve apart da birçok yazlıkçı misafire hizmet vermekte. Akdeniz’in sıcaklarında masmavi sular ve çok keyifli plajlar Alanya’da yaz tatiline gelenlerin alternatifleri. Kara yoluyla ulaşım kolay olduğu gibi 4 – 5 kez açılışı yapılan Gazipaşa Havalimanı da bölgede hizmet veriyor.

Taflan Sahili

Karadeniz’den listeye bir yer eklemek istedik açıkçası bildiğimiz ve ziyaret ettiğimiz seçenekler çok da içimize sinmeyince isim torpilinde Samsun’un şirin sahil beldesi Taflan’ı ekleyelim dedik. Kurucularımızdan Taflan’ın adaşı olan belde Samsun Atakum’da yazlıkçı kültürü ile öne çıkmış, Karadeniz’in hırçın dalgaları eşliğinde bir yaz mekanı olan Taflan Sahili; Ordu Boztepe, Bartın Amasra sahili, Düzce Cenevizkale, Amasra Kapısuyu, İnkumu, Ordu Perşembe, Sinop sahilleri gibi seçenekler içinde Karadeniz’in en uzun sahil şeritlerinden Samsun’u simgelercesine Keşfetsene‘nin yaz listesinde.

Bonus: Kilyos Sahili

Bir halk plajı birçok da özel tesis ile Kilyos sahilleri ve beach clup’ları İstanbulluların ve misafirlerin İstanbul’da deniz keyfi çıkarmaya çalıştıkları yegane yer. Adalar, Caddebostan Sahil, Büyükçekmece, Demirciköy gibi seçenekler de İstanbul’dan günübirlik gidilen deniz tatili için fikir oluştursa da en meşhur ve kalabalık yaz trendleri Kilyos’ta. Ayrıca yaz partileri, festivaller ve konserler de Kilyos’un eğlence yapısını oluşturuyor.

img

Interrailde Gece Hayatı

AVRUPA GECE HAYATI - İnterrail için Avrupa gece yaşamı tabii ki canlı, dinamik, her…

0 Yorum

2 Yorum

  • mustafa

    12 Temmuz 2015 - 11:51 Cevapla

    Tatile nereye gitsem diye düşünürken sizi buldum, süper yazı olmuş. Teşekkürler

  • Alanya Turları

    15 Kasım 2015 - 21:05 Cevapla

    Alanya artık eskisi gibi sadece alman yeri değil. Daha çok iskandinav yeri gibi oldu. Bir çok otel sadece iskandinav ile çalışıyor ve finli turist sayısında aşırı bir artış söz konusu.

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.