Trakai Gezi Rehberi

img

İlk adım;
  • Yatak: 10 € (Hostel-Vilnius) 
  • Yemek: 7 € (Kybynlar)
  • Bira: 2 €
  • Ulaşım: Tabanvay
  • Turistik Zenginlik:  3/5
  • Gece Hayatı:   ?/5
  • Pahalılık:  3/5
  • Temel Süre:  Yarım gün

KARAY TÜRKLERİ’NİN İZİNDE TARİH VE DOĞA

Trakai, Litvanya’nın başkenti Vilnius‘a 28 km uzaklıkta ve Litvanya Grandüklüğü’nün eski başkentidir. Göller arasına sıkışmış bu küçük şehir, Litvanyalılar için önemli bir tatil yeri olmakla beraber, tarihi kalesi ve Karay Türklerinin yaşadığı yer olmasıyla Baltık Turu yapanlar için de oldukça keyifli bir keşif imkanı. Karay Türklerinin hikayesinde, ortak korunan yemekler, ve yahudi bir Türk topluluğu olması bizim ilgimizi çekti.

Hazar İmparatorluğu bünyesinde farklı bir yahudilik mezhebi olarak gelişen Karaylar, yahudiliği benimseyen tek Türk kavmidir. Karayların Litvanya’ya yerleşmesi 14. yüzyılın sonlarına dayanıyor ve kalenin koruyucusu olarak önemli görevlere getirildikleri için bu bölgede varlıklarını koruyorlar. Litvanya da günümüzde bu kültürün korunması için önemli bir çaba harcıyor. Dünya’nın birçok farklı bölgesinde (Kırım, İstanbul, İsrail…) yaşamalarına rağmen Trakai’ye ilk geldikleri andan beri edindikleri statü sayesinde, bu yerleşim kültürlerinin merkezi haline gelmiş. Nüfusları çok az olmasına rağmen dillerini korumuşlar ve kültürlerini yaşatmayı başarmışlar. Kaybolma tehlikesi altında olan bu kültürümüzü yerinde görmek ve bilmediğimiz tarihi okumak gerçekten çok aydınlatıcıydı. Karay Türkleri ile ilgili başka bir detay da Karaköy adının zamanında oraya yerleşen Karaylardan gelmesi.

   

TRAKAİ NOT DEFTERİ

Mayonuzu unutmayın:  Trakai Gölü’nde yüzmesi çok keyifli, sadece kaleyi gezmeye gelmeyin. Litvanyalıların da yazlık olarak geldiği şehirde göle girin, vaktiniz varsa su sporları yapın.

Yazın olsun:  Kışın karlı fotoğrafları da çok güzel gözükse de Trakai’yi ziyaret etmek için en ideal zaman yaz.

Karay Türkleri’nin tanıyın:: Gelmeden önce Karay Türkleri hakkında araştırma yapın ve bu bir avuç nüfusla kalmış kültürün izini sürün. Bizim yukarıdaki yazımız bir başlangıç olsun.

Kıbın yiyin: Karay mutfağı restoranı olan Kybynlar’a gidip çeşitli Kıbınlardan tadın. Favorimiz klasik kuzu etli. Fiyatları bizim buralarla kıyaslamayın, pahalı. Kalabalık bir grup olup ortak ortak çeşitlendirme yapmanızı öneririz.

Otostop çekin: Otogardan merkeze doğru giden yol yürüyerek yaklaşık 25 dakika sürüyor, üşenirseniz gidişte ya da otostop çekmeyi deneyebilirsiniz. Alırlar.

   

TRAKAİ’YE NASIL GİDİLİR?

Vilnius otobüs istasyonundan ortalama yarım saatte bir otobüs bulunmakta. Bazı saatlerde daha az aralıklarla bulunabiliyor, zaman kaybetmemek için gidiş-dönüş saatlerini kontrol etmekte fayda var. Otobüs saatlerini buradan inceleyebilirsiniz. Dolmuşlar ve otobüsler neredeyse aynı sürede varıyor, ufak nüanslar var arada önünüze gelene atlayabilirsiniz.

TRAKAİ’DE GEZİLECEK YERLER

Trakai 1 günde kolaylıkla gezilebilecek bir yer. Vardığınızda pek lüks olmayan yazlık evlerin arasından geçip Trakai Kalesi’ne varıyorsunuz ki Litvanya’da görülmesi gereken en önemli yerlerin başı da bu enfes kale. Göllerin içindeki kale gerçekten bir film setini andırıyor. Gölün birçok noktasında yüzülebildiği gibi, deniz bisikleti ya da kanoyla dolaşmak da güzel bir seçenek. Marketten biraları alıp göl kenarında manzaraya karşı demlenmek ve göle girmek çok keyifli, mayonuzu almayı sakın unutmayın.

Trakai Kalesi: Kalenin içi dışarıdan gözüktüğü kadar güzel değil, büyük kısmı restore edilerek bu hale getirilmiş, ama Litvanya tarihini okumak ve Karay Türklerinin bu tarihteki yerini gözlemlemek için kesinlikle değer. İçeride tabelaları takip ederseniz eksiksiz bir tur olur. Trakai Kalesi’ne giriş ücreti 4,5 Euro civarı LTL.

Trakai_5

Trakai Yarımada Kalesi: Trakai’de yarımada üzerinde yer alan diğer kale.

Karay Etnografya Müzesi: Karay Türkleri’nin tarihini anlatan küçük  bir müze. Giriş 1,2 €.

TRAKAİ’DE YEMEK

Trakai’ye gitmişken Karayların meşhur “Kıbın” böreğinden yemek bir zorunluluk. Kybynlar adlı restoran zaten şehrin en ünlü restoranı, burada kıymalı poğaça ile çiğ börek arası bu böreği kesinlikle tatmalısınız. Menüde birçok farklı tanıdık yemek de göreceksiniz. Gitmeden önce Discovery Chanel’ın şu kısa videosu hem iştahınızı açacak, hem de Karay Türkleri ve dilleriyle ilgili fikir verecektir.

Bölgede ayrıca klasik kahvaltılık bir şeyler ve deniz turizmi yemekleri rahatlıkla bulunuyor. Süpermarketler de var ve ıvır zıvır rahatlıkla edinilebilir. Yemek için çok keyifli bir menü yerine böreklerimizin dışında geçiştirme yapmanızı ve sofra keyfinizi başkent Vilnius’a ayırmanızı öneririz.

Sahil ve göl kenarında keyif yapıyorsanız, hemen oradaki büfeler yerine biraz geriye doğru (otogar yoluna) yürürseniz bir sürü irili ufaklı butik dükkan ve market görebilir, daha düşük bütçeyle alışveriş yapabilirsiniz.

Vilnius Gezi Rehberimizi okumayı unutmayın.

img

Türkiye’nin Sınır Kapıları

HUDUT KAPILARIMIZ Türkiye'nin komşuları ile olan sınırları ve bu sınırlarda yolcu ve yük taşımacılığı…

4 Yorum

Daha önce hiç yorum yapılmamış

Siz de yorum yazarak bize ulaşabilirsiniz.